PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειρισμός συσκευών μέσω SMS (GSM MODEM + Microprocessor)



Diana
08-11-05, 20:15
Η πτυχιακή μου έχει σαν θέμα την κατασκευή μιας συσκευής η οποία θα δέχεται μηνύματα μέσω κινητού τηλεφώνου και θα ενεργοποιεί/απενεργοποιεί εναν συναγερμό.

Αρχικά εκτιμώ οτι θα χρειαστεί ένα gsm modem και ένας μικροεπεξεργαστής.

Ψάχνω τον κατάλληλο μικροεπεξεργαστή ο οποιος θα έχει και τις κατάλληλες βιβλιοθήκες για την σύνδεση με gsm modem για c-c++.


Αρχικα εψαχνα για κάποιον της Atmel αλλα δεν βρίσκω βιβλιοθήκες!!

Εχει κανείς κάποια πρόταση????

gsmaster
08-11-05, 21:42
Βιβλιοθήκες για να οδηγήσεις gsm module, χλωμό το κόβω να βρείς έτοιμες. Πάντως εδώ (http://www.sparkfun.com/shop/index.php?shop=1&cart=458203&cat=75&) απ'ότι λένε έχει και υποστήριξη με φόρουμ, ψάξτο λίγο...

Κάτι παρόμοιο είχα δεί στο ελέκτορ και εδώ (http://www.serasidis.gr/circuits/smscontroller/smscontroller.htm)



ΥΓ. Διέγραψα το ίδιο μήνυμά σου στην γενική συζήτηση. Μια φορά αρκεί. ;)

apa02gr
09-11-05, 08:42
Προσωπικά δεν νομίζω πως θα βρεις κάποιον μικροελεγκτή ο οποίος να έχει συγκεκριμένες βιβλιοθήκες C++ για έλεγχο ενός GSM modem.

Το έλεγχο του GSM module-modem μπορείς να τον κάνεις σχεδόν με οποιονδήποτε μικροελεγκτή θέλεις. Το πως θα προγραμματίσεις τον μικροελεγκτή (εννοώ με ποια γλώσσα) είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πάντως για την οικογένεια μικροελεγκτών 8051 μπορείς να βρεις compiler για C,Fortran,Basic και φυσικά assembly.

Όσο αφορά το GSM modem θα σου πρότεινα, εφόσων πρόκειται για πτυχιακή εργασία, ένα TC35 (Siemens), ή ένα Μ1306-Integra (Wavecom) ή αλλιώς ένα GT47/GT48 (Sony Ericsson).

Οποιοδήποτε από τα παραπάνω διαλέξεις έχει αναλυτικές οδηγίες προγραμματισμού και εντολών που ακούνε. Άρα θεωρώντας δεδομένο ότι ξέρεις να προγραμματίσεις έναν μικροελεγκτή (με οποιαδήποτε γλώσσα) το μόνο που χρειάζεσαι είναι να καταλήξεις σε κάποιο που γνωρίζεις καλύτερα.

:wink: :wink:

Diana
15-11-05, 20:37
Για την επικοινωνία με το GSM MODEM χρησιμοποιούνται ΑΤ COMMANDS αλλα δεν ξέρω πως θα τις ενσωματώσω σε κώδικα c++ (αφου ο προγραμματισμος του μίκρο θα γινει σε αυτην την γλώσσα).



Αν ξέρει καποιος περιμένω συμβουλές!!!!