PDA

Επιστροφή στο Forum : lcd to power supply



gourtz
09-11-05, 17:24
τη κυκλωματακι χρειαζομαι για να κανω μια οθονιτσα lcd 2x16 να ειναι βολτομετρο και αμπερομετρο? και αν γινεται να υπαρχουν και τα 2 στην οθονη πανω σειρα πχ βολτ και απο κατω αμπερ ας ειναι και με μικροελενκτη το κυκλωμα.κατα προτιμησει pic 16f84a τετοιος εχω αν γινεται.

gsmaster
09-11-05, 22:12
Πώς σου φαίνεται αυτό? παίζει λίγο θέμα ακρίβειας αλλά την κάνει την δουλειά του.

Lykos1986
09-11-05, 22:21
Καλά τώρα δεν μπορώ να πω τίποτα ρε gsm… :D :D :D
Σε ccs c είναι και αυτό;;;



Α, δεν σου είπα! Κάθε Παρασκευή στις 8-10 το πρώτο τμήμα και 10-12 το δεύτερο τμήμα (αν δεν κάνω λάθος για το δεύτερο), στην αίθουσα Β1 ή Β3 ανάλογα με ποια θα βρούμε ελεύθερη, κάνουμε C. Και σε λίγο θα αρχίσουμε συγκεκριμένα πάνω στην ccs c για τους PIC. Είναι μάθημα επιλογής (smd) αλλά smd δεν θα κάνουμε καθόλου. Είπε πως μπορεί να το παρακολουθήσει όποιος θέλει χωρίς να έχει δηλώσει το μάθημα. Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει κάτι ανάλογο, αν δεν κάνω λάθος είπε πως το κάνει πρώτη φορά. Μπορεί να ενδιαφέρεσαι, γι’ αυτό το λέω. :wink:

gourtz
09-11-05, 22:33
τελειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

αμα μπορεις βαλε κανενα σχεδιακει και για την lcd αλλα και για το τροφοδοτικο γενικοτερα.

τη μπουτονακια ειναι αυτα στα αριστερα??????

δωσε οτι σχεδιακει μπορεις για το τροφοδοτικο.

gsmaster
09-11-05, 23:12
Το τροφοδοτικό είναι κιτ. ( Όσοι είναι απο το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης το ξέρουν )

Τα μπουτονάκια χρησιμεύουν για να μπαίνεις στο μενού και να αλλάζεις διάφορα (την κλίμακα μέτρησης τις μπάρες και μία έξοδο που έβαλα για υπέρβαση ρεύματος... δουλειά δεν είχα...)

Βάζω το κύκλωμα το τυπωμένο και τον κώδικα για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Το κύκλωμα με τον τελεστικό δεν είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να μπεί... Η μέτρηση του ρεύματος γίνεται πάνω σε μια αντίσταση 0,05Ω σε σειρά με το (-) της εξόδου του τροφοδοτικού(στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό υπάρχει ήδη, σε άλλα μπορείτε να την προσθέσετε). Το όλο κύκλωμα τροφοδοτείται από το βοηθητικό τύλιγμα των 6,3V που έχει ο ΜΤ του συγκεκριμένου τροφοδοτικού.


Lyke, μπορεί να σκάσω μύτη καμια μέρα να δώ τι γίνεται.... ;)

gsmaster
28-11-05, 18:18
Η συζήτηση για τον φωτισμό της οθόνης μεταφέρθηκε εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2210)

Killo_Watt
18-12-05, 16:31
Φίλε gsmaster πόσο εύκολο θα ήταν να το κάνεις να μετράει την αντίσταση του ποτενσιόμετρου (η για να μην έχουμε επηρεασμούς λόγω κακής απομόνωσης τον τάσεων με διπλό ποτενσιόμετρο) και να μας δείχνει στην οθόνη στα πόσα αμπέρ είναι ρυθμισμένο???

gsmaster
23-12-05, 16:18
Γίνεται και αυτό που λες με την μέτρηση της τάσης που δημιουργεί το τρίμμερ στην είσοδο ενός τελεστικού. (δεν έχω το σχέδιο μπροστά μου τώρα.) αλλά δεν θα ήταν και τόσο ακριβές.

Εφόσον όμως το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχει περιορισμό ρεύματος, απλά βραχυκυκλώνω την έξοδο και ρυθμίζω πόσο ακριβώς ρεύμα θέλω να περάσει στην έξοδο. Το ρυθμίζεις και το ξε-βραχυκυκλώνεις. ;) χωρίς φορτίο το ρεύμα πάντα θα δείχνει 0.

Killo_Watt
23-12-05, 18:41
Θα με διέφερε το κύκλωμα αν και αποσο φαντάζομε δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο όλος ο μπελάς είναι να φτιάξεις τον κώδικα για τον μικροελεκτη.

Και καλύτερα πιστεύω θα ήταν με διπλό ποτενσιόμετρο για να μην έχουμε το πρόβλημα που πολύ σωστά αναφέρεις

evdokimosk
23-12-05, 23:02
Τα μαθήματα για ccs c σε ποιο ΤΕΙ γίνονται και ποιος τα κάνει? Ο Άγγελος Γιακουμης ΤΕΙ Ηλεκτρονικης Θεσσαλονικη?

gsmaster
23-12-05, 23:32
Τα μαθήματα για ccs c σε ποιο ΤΕΙ γίνονται και ποιος τα κάνει? Ο Άγγελος Γιακουμης ΤΕΙ Ηλεκτρονικης Θεσσαλονικη?
Εγώ ξέρω ότι στα Μικρο1 κάνουν ακόμα ότι κάνανε... αλλά αυτό είναι μεγάαααλο θέμα και δεν έχει θέση εδώ.


Killo_Watt, Δεν βλέπω τον λόγο να το κάνεις έτσι, γιατί: έστω ότι ρυθμίζεις το ποτενσιόμετρο στο 1Α σύμφωνα με τον τρόπο που λες. Το κύκλωμα όμως που θα "κόψει" την έξοδο στο 1Α δεν ξέρει ακριβώς που είναι το 1Α και δεν θα έχει ακρίβεια. Αυτό για να το κάνεις να είναι ακριβώς θέλει παίδεμα στην ρύμθιση, και δεν κερδίζεις τίποτα ιδιαίτερο.

Προσωπικά το επόμενο βήμα θα ήταν να κάνω πλήρως ψηφιακά ελεγχόμενο το εν λόγω τροφοδοτικό, αλλά προς το παρών κάνω την δουλειά μου.

Panoss
17-02-06, 17:41
Πολύ καλό φαίνεται το βολτόμετρο. Ποιός μπορεί να ανεβάσει τον κώδικα? όχι to .hex, το .asm, μπας και το προσαρμόσω για ds89c450 (8051 δηλαδής)

gsmaster
17-02-06, 17:57
Χοντρικά:
(Χρησιμοποιείς 2 αναλογικά κανάλια του μΕ σου)


Διαβάζεις το πρώτο κανάλι (τάση) μετατρέπεις σε V με απλές μαθηματικές πράξεις και το εμφανίζεις στην οθόνη
Διαβάζεις το δεύτερο κανάλι (ρεύμα) μετατρέπεις σε Α με απλές μαθηματικές πράξεις και το εμφανίζεις στην οθόνη

Μπορείς επίσης να τα διαβάσεις το ένα μετά το άλλο, να κάνεις τις πράξεις για το καθένα, και να τα στείλεις στην οθόνη μαζί.


Είναι απλή εφαρμογή, δεν κανει τίποτα περίπλοκο. Το βασικό κομμάτι το είχα έτοιμα σε ένα απόγευμα, τα οιπόλοιπα, (μπάρες, μενού κτλ) τα έκανα σε 3μέρες.

Panoss
17-02-06, 18:02
Ο 8051 δεν έχει αναλογικές εισόδους(ΑΝ0 και ΑΝ1). Μπορώ να κάνω κάτι? Εκτός από το να βάλω ADC?
Πάντως το .asm αν μπορείτε ανεβάστε το. Θα χρειαστεί.

Panoss
17-02-06, 18:32
Έχω ενα Atmel 90s1200 που έχει αναλογικό συγκριτή! με 2 κανάλια, ΑΙΝ1 και ΑΙΝ2, υποθέτω αυτός κάνει, σωστα?

gsmaster
18-02-06, 04:31
Ναί κάνει ο atmel, αρκεί να έχει αρκετά πιν για την απεικόνιση. Κάπου πρέπει να τα εμφανίζεις αυτά που μετράς. Ο 1200 έχω την εντύπωση ότι είναι 8πινος.

Και δεν το έγραψα σε assembly αλλά σε έναν compiler της C, και σου προτείνω να κάνεις το ίδιο, γιατί αν κάνεις πολλαπλασιασμό και διαίρεση 16αριθμών σε assembly δεν θα ξεμπερδέψεις εύκολα.
Ο κώδικάς να ξέρεις περισσότερο θα σε μπερδέψει πάντως, αυτο που χρειάζεσαι είναι ένα μπλόκ διάγραμμα, την ροή δηλαδή του προγράμματος που στην έγραψα πιο πάνω.

Σου επισυνάπτω όμως το βασικό Loop. Χοντρικά δεν λέει και πολλά, κάποιες πράξεις που κάνω πριν εμφανίσω, είναι για να αποφύγω την χρήση float αριθμών. Υπάρχουν μάλιστα κάποια πράγματα που ούτε κι εγώ θυμαμαι γιατί τα κάνω.....

do{
//diavase tin tasi
set_adc_channel(0);
delay_ms(10);
Uvalue=mesi_timi();

///ypologismos tis tasis
voltage=Uvalue*Umaximum*1000;
voltage=voltage/1024;
Uaker=voltage/1000;
Udek=voltage-Uaker*1000;

// Udek=Udek/10;


//diavase to reyma
set_adc_channel(1);
delay_ms(10);
Ivalue=mesi_timi();

///ypologismos tou reymatos
current=Ivalue*Imaximum*1000;
current=current/1024;
Iaker=current/1000;
Idek=current-Iaker*1000;

// Idek=Idek/10;


///emfanise
lcd_gotoxy(1,1);
printf(lcd_putc,"U=%2u.%03lu V %4lu",Uaker,Udek,Uvalue);
make_Ubar();

lcd_gotoxy(1,3);
printf(lcd_putc,"I=%2u.%03lu A %4lu",Iaker,Idek,Ivalue);
make_Ibar();

// delay_ms(200);
check_keys();


if (current>=Ialarm)output_high(pin_alarm);
if &#40;current<=Ialarm-50&#41;output_low&#40;pin_alarm&#41;;

&#125;while&#40;1&#41;;

Panoss
18-02-06, 21:52
20 pin έχει ο 1200. Αλλά και 8 να χε κάτι θα καναμε!!!
Βασικά το προβλημά μου είναι ο αναλογικός συγκριτής. Στο μυαλό μου (γιατί δεν έχω διαβάσει καθόλου για αναλογικό συγκριτή) υποθέτω ότι την τιμή που παίρνουμε στο ΑΙΝ1 π.χ, τη συγκρίνουμε με μια γνωστή σταθερή τιμή και βγάζουμε το αποτέλεσμα τι τάση έχουμε στην ΑΙΝ1?
Βρήκα στο ιντερνετ ένα παράδειγμα με αναλογικό συγκριτή του 1200, αλλά μπορούσε να σου πει μόνο αν η τάση στο ΑΙΝ1 ειναι μεγαλυτερη από μια γνωστή σταθερή, δε μπορουσε δηλαδη να σου πει πόσο μικρότερη ή μεγαλύτερη.
Ξέρω τι θα πεις μαστερ: κοίτα και κανα datasheet!!

FH16
03-03-06, 12:35
Το τροφοδοτικό είναι κιτ. ( Όσοι είναι απο το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης το ξέρουν )

Τα μπουτονάκια χρησιμεύουν για να μπαίνεις στο μενού και να αλλάζεις διάφορα (την κλίμακα μέτρησης τις μπάρες και μία έξοδο που έβαλα για υπέρβαση ρεύματος... δουλειά δεν είχα...)

Βάζω το κύκλωμα το τυπωμένο και τον κώδικα για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Το κύκλωμα με τον τελεστικό δεν είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να μπεί... Η μέτρηση του ρεύματος γίνεται πάνω σε μια αντίσταση 0,05Ω σε σειρά με το (-) της εξόδου του τροφοδοτικού(στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό υπάρχει ήδη, σε άλλα μπορείτε να την προσθέσετε). Το όλο κύκλωμα τροφοδοτείται από το βοηθητικό τύλιγμα των 6,3V που έχει ο ΜΤ του συγκεκριμένου τροφοδοτικού.


Lyke, μπορεί να σκάσω μύτη καμια μέρα να δώ τι γίνεται.... ;)

Εξηγείς λίγο αυτό με την αντίσταση? τι εννοείς στην σειρά?

Επιστήμων
04-03-06, 20:50
aetosa για να μετατρέψεις με αναλογικό συγκριτή ένα σήμα ακολουθείται η εξής διαδικασία :
- Αρχικά θα πρέπει να συνδέσεις στην είσοδο '+' σου συγκριτή το παρακάτω κύκλωμα .(δες εικόνα)
Το συγκεκριμένο κύκλωμα φορτίζει έναν πυκνωτή με σταθερό ρέυμα. Έχει σημασία το σταθερό ρεύμα
για να έχεις ομοιόμορφο φόρτισμα και κατεπέκταση σωστή μέτρηση .
- Έπειτα θέτεις το πιν '+' έξοδο και το κάνεις '0'. Οπότε και ξεφορτώνει ο πυκνωτής. Η αντίσταση μπαίνει
για να μη σου καεί η είσοδος του μικροελεγκτή.
- Έπειτα το κάνεις και πάλι είσοδο και ταυτόχρονα ξεκινάς τη μέτρηση στον TCounter0.
- Απο εκεί και πέρα ελέγχεις πότε θα σκάσει το Analog Flag ή απλά το συνδέεις απευθείας με το Analog interrupt
έτσι ώστε να γίνει απευθείας interrupt.
- Μόλις γίνει αυτό απλά πας και βλέπεις μέχρι που μέτρησε ο Timer Counter.
-Στη συνέχεια πας πάλι και κάνεις το πιν '+' έξοδο και το κάνεις '0' για να ξεφορτώσει ο πυκνωτής. κ.ο.κ.

Όσο ποιο μεγάλος ο αριθμός τόσο ποιο μεγάλη τάση είχες στην είσοδο.

Το συγκεκριμένο το έχω δοκιμάσει στον ΑΤ90S1200 και δούλεψε πολύ καλά με εξαιρετική ακρίβεια.
Μη μου ζητήσεις σχέδιο .Το είχα κάνει πριν χρόνια και το έχω χαλάσει.

Επιστήμων
04-03-06, 22:49
Να προσθέσω επίσης ότι κάθε φορά που κάνουμε ένα κύκλο μέτρησης μηδενίζουμε και τον Timer Counter !!!

Επίσης να πώ ότι δεν είναι ανάγκη να αυξάνουμε έναν καταχωρητή μέχρι το 255 αλλά μπορούμε να μετράμε
μονάδες σε έναν καταχωρητή , δεκάδες σε άλλον κ.ο.κ. έτσι ώστε να μπορούμε στη συνέχεια να εμφανίσουμε ποιο εύκολα των αριθμό που μετρήθηκε.

Αυτά και καλή επιτυχία !!!

chip
27-08-06, 22:59
Ο AT90s1200 δεν είναι 8051 αλλά AVR.
8051 με ίδια πόδια με τον at90s1200 είναι ο at89c1051 (και at89c2051, at89c4051)
Ο AT90s1200 όπως και οι ανάλογοι 8051 δεν έχουν δύο συγκριτές αλλά ένα. (τα δύο Pin είναι το + και το - του συγκριτή)
Η atmel έχει application notes που εξηγεί τις τεχνικές μέτρησεις τάσης με συγκριτή.

chip
27-08-06, 23:09
Ξέχασα απ οτι θυμάμε η atmel έχει και υπορουτίνες που κάνουν αριθμό binary σε bcd. γρήγορα έξυπνα και σωστά (χωρίς τους προτόγονους τρόπου με αφαίρεση 1000δων 100δων κλπ...)
Και αυτό που λένε να ψάχνει κανείς για datasheet και application notes είναι η μεγαλύτερη συμβουλή.
Ακόμα και να μην βρείς αυτό που ψάχνεις θα εντόπίσεις πληροφορίες και ιδεές που θα σε βοηθήσουν πολύ γενικότερα!

eebabs2000
15-06-07, 10:19
Θα ήθελα και' γω να δοκιμάσω αυτό το βολτόμετρο. Ο PIC16F876Α προγραμματίζεται με τον P16PRO (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=462); Ελπίζω να γίνεται γιατί τον έχω ήδη φτιάξει για άλλες εφαρμογές.

gsmaster
15-06-07, 12:10
Ναι προγραμματίζεται με τον P16PRO

eebabs2000
15-06-07, 13:37
Ευχαριστώ πολύ gsmaster!

eebabs2000
16-11-07, 18:37
Φοβερό το βολτόμετρο με τον PIC. gsmaster, συγχαρητήρια για τη δουλειά σου. Τώρα αξιώθηκα να το τελειώσω... Αν και το έκανα σε διάτρητη επειδή υπήρχε πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου και δε μπόρεσα να κάνω το τυπωμένο, δουλεύει φοβερά!!!

Πανάκριβο το LCD βέβαια, αλλά ... άξιζε το κόπο η εφαρμογή.

Δύο φώτο από τη κατασκευή μου!!!

Στη πρώτη δε μετράει τίποτα, ενώ στη δεύτερη του έχω ένα εικονικό φορτίο να μετράει!!!

gsmaster
18-11-07, 22:42
Χαίρομαι που κάποιος το έφτιαξε, Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο!!

eebabs2000
21-11-07, 10:16
Ναι, θα το χρησιμοποιήσω και γω σε ένα τροφοδοτικό που έχει ρύθμιση τάσης και έλεγχο μέγιστου ρεύματος...

ALAMAN
01-11-09, 23:09
Δημοσιεύω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.
Σε μια οθόνη LCD 2x16 το παρακάτω κύκλωμα για τροφοδοσία της οθόνης είναι εντάξει?
Δηλαδή έτσι όπως τα έχω συνδέσει θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την οθόνη σε οποιαδήποτε εφαρμογή?
Επίσης για ρύθμιση του contrast πόσα Ωμ τρίμερ χρειάζεται?

Thanos10
01-11-09, 23:40
Σωστο αλλα θελει μια αντισταση στο φωτισμο γυρω στα 22Ω πεζει αναλογα την οθονη το τριμμερ 10Κ ειναι ενταξει.

ALAMAN
01-11-09, 23:57
Σωστο αλλα θελει μια αντισταση στο φωτισμο γυρω στα 22Ω πεζει αναλογα την οθονη το τριμμερ 10Κ ειναι ενταξει.
Ευχαριστώ! Το κύκλωμα θέλω να το προσαρμόζω για οποιαδήποτε χρήση, γιαυτό θέλω τουλάχιστον τα pin που αντιστοιχούν στην τροφοδοσία και τον φωτισμό να είναι μόνιμα συνδεδεμένα.