PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλο equalizer



NUKE
10-11-05, 15:24
Μηπως ξερει κανεις που να βρω κανα κυκλωμα για κανα equalizer με τρια ποτενσιομετρα ωστε να ρυθμιζω τα μπασα, τις ψιλες και το τριτο(δεν ξερω πως λεγεται) σε εναν ενισχυτη που εχω φτιαξει?Αν γινεται να ειναι στερεωφωικο καπως[/i]

moutoulos
10-11-05, 19:00
Μηπως ξερει κανεις που να βρω κανα κυκλωμα για κανα equalizer με τρια ποτενσιομετρα ωστε να ρυθμιζω τα μπασα, τις ψιλες και το τριτο(δεν ξερω πως λεγεται) σε εναν ενισχυτη που εχω φτιαξει?Αν γινεται να ειναι στερεωφωικο καπως[/i]


Αυτό εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/3_band_eq.htm) ?
Αρνητικό είναι όμως η συμμετρική του τροφοδοσία + - 15V.

NUKE
10-11-05, 22:41
Καταρχας σε ευχαριστω πολυ.

Το κτκλωμα αυτο ειναι στερεο?Και παει πριν απο την ενισχυση, ετσι?

Στο κυκλωμα λεει πως να γινει η μετρατοπη ωστε να δουλευει με κανονικη ταση αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοει.Μπορει καποιος να το δει και να μου πει...

leosedf
10-11-05, 23:15
Δέν είναι stereo αλλα μπορείς να φτιάξεις δυο ίδια κυκλώματα και να το χρησιμοποιήσεις άνετα.

Χρειάζεσαι ενα συμμετρικό τροφοδοτικό που βγάζει +15, 0, -15

NUKE
11-11-05, 00:20
Και που μπορω να βρω τετοιο τροφοδοτικο?Θελω να το ροφοδοτησω απο μπαταρια 12 volt.Ti προτεινεται?

moutoulos
11-11-05, 00:33
Στο κυκλωμα λεει πως να γινει η μετρατοπη ωστε να δουλευει με κανονικη ταση αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοει.Μπορει καποιος να το δει και να μου πει...

Σου επισυνάπτω τα σχέδια ... (απο το παραπάνω site) να δείς την διαφορά.
Όντως υπαρχει και με απλή τροφοδοσία, αλλά και πάλι θέλει 15βόλτ :roll: .

moutoulos
11-11-05, 01:08
:wink: Αυτό πιστεύω θα σε καλύψει ... δεν νομίζω να μην δουλεύει ... απλή κατασκευή είναι.
Και τάση 12 βόλτ.

NUKE
11-11-05, 21:28
Λεω να δοκιμασω αυτο το τελευαταιο.Το εχεις δοκιμασει?Α και κατι αλλο.Θα το βαλω στην εισοδο του ενιχυτη.Χοι στην εξοδο, ετσι?Γιατι καπου το εχω ακουσει και αυτο...

moutoulos
11-11-05, 22:27
Λεω να δοκιμασω αυτο το τελευαταιο.Το εχεις δοκιμασει?Α και κατι αλλο.Θα το βαλω στην εισοδο του ενιχυτη.Χοι στην εξοδο, ετσι?Γιατι καπου το εχω ακουσει και αυτο...


Κοίτα να δείς, δεν το έχω δοκιμάσει (εξάλου το γράφω στο παραπάνω μήνυμα "δεν νομίζω να μην δουλεύει"), αλλά όπως είναι, φαίνεται να δουλεύει.
Τι εννοώ ? έχει τους τρείς διαχωριστές (φίλτρα) και ένα ενισχυτή τάσης, αποτελούμενο απο έναν τελεστικό. Λογικό φαίνεται.

Το κύκλωμα εφόσον δεν έχει ρυθμιστικό έντασης, έχει ποσοστο ενίσχυσης 1:1 (εφόσον τα ρυθμιστικά είναι και τα 3 ρυθμισμένα στην μέση).
Εννοείται στην είσοδο του ενισχυτή.

Αν το συνδέσεις στην έξοδο ... :hammer: :hammer: ... πάρε μερικές απο τώρα ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

radiodj105
12-11-05, 09:12
Θα το βαλω στην εισοδο του ενιχυτη.Χοι στην εξοδο, ετσι?Γιατι καπου το εχω ακουσει και αυτο...
Φίλε δεν υπάρχουν "ενεργά" equalizer που να μπορούν να λειτουργήσουν στην έξοδο του ενισχυτή (σε σειρά με τα ηχεία σου). Αν έχεις σκοπό πάντως, το κύκλωμα που σου πρότειναν οι φίλοι εδώ, να το τοποθετήσεις στην έξοδο του ενισχυτή... πάρε και έναν πυροσβεστήρα μαζί. Θα χρειαστεί για την έξοδο.
(ΟΥΦ! Τον τρόμαξα! 'Ετσι ήθελε γιατί μπορεί να το έκανε το πείραμα και να το έβαζε στην έξοδο)

moutoulos
12-11-05, 10:23
(ΟΥΦ! Τον τρόμαξα! 'Ετσι ήθελε γιατί μπορεί να το έκανε το πείραμα και να το έβαζε στην έξοδο)


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Killo_Watt
12-11-05, 10:45
Μπορείς πάντως να σχεδιάσεις equaizer για την έξοδο... με crossover βατικα ποτενσιόμετρα η τρανζίστορ ισχύος και μετά πάλι μίξη

NUKE
12-11-05, 10:48
Βασικα ειμουν σιγουρος για αυτο αλλα ρωτησα ετσι για σιγουρια.Σας ευχαριστω πολυ.Καποια στιγμη θα το φτιαξω.Εχουμε και πανελληνιες.Γαμωτο

radiodj105
12-11-05, 11:01
Μπορείς πάντως να σχεδιάσεις equaizer για την έξοδο... με crossover βατικα ποτενσιόμετρα η τρανζίστορ ισχύος και μετά πάλι μίξη
Γίνεται αλλά θα πρέπει να είσαι "πόντιος" για να το κάνεις αυτό. 'Αλλοστε είπα "Ενεργό" equalizer! (που σημαίνει ότι δεν αποτελείται μόνο από παθητικά στοιχεία, αλλά και από τρανζίστορ)!

leosedf
12-11-05, 15:59
To να κάνεις κύκλωμα στην έξοδο είναι αντι-οικονομικό, αντι-εργονομικό. Οτι είναι να γίνει στην επεξεργασία του ήχου πρέπει να γίνει πρίν απο την ενίσχυση.
Αλλωστε τα crossover βρίσκονται εκεί για κατανομή συχνοτήτων και για πιστή (οσο γίνεται) και flat απόκριση στις συχνότητες που εισάγουμε στο ηχείο.
Τα πειράματα με το crossover τα κάνουμε σε περιπτώσεις που μετράμε το ηχείο και θέλουμε να καταλήξουμε σε κάποιο αποτέλεσμα, μετά τα αντικαθιστούμε με μη μεταβλητά εξαρτήματα.
Βέβαια απο ενα τρίμπαντο equalizer μην περιμένεις και θαύματα, αν μπορούσες να προμηθευτείς ενα φτηνο έτοιμο ισως να είχες μεγαλύτερη δυνατότητα στον ήχο.
Υπάρχουν και πολύ φτηνά και καλής ποιότητας (βλέπε www.behringer.com ) με 30 μπάντες ανα κανάλι

Killo_Watt
12-11-05, 17:11
Το γνωρίζω αυτό αλλά απλά το αναφέρω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

NUKE
18-11-05, 21:19
Μπορειτε να μου πειτε πια ειναι τα pins του lm351 στο κυκλωμα ''3 band graphic equalizer ''!Επειγον

Μην μου πειτε datasheet γιατι εψαξα και δεν καταλαβα

radiodj105
18-11-05, 21:22
Μπορειτε να μου πειτε πια ειναι τα pins του lm351 στο κυκλωμα ''3 band graphic equalizer ''!Επειγον

Μην μου πειτε datasheet γιατι εψαξα και δεν καταλαβα
Ντάτασιτ!

moutoulos
19-11-05, 00:59
lm351


:idea: :idea: LF351 όχι LM351 ... μάλλον σε άλλο έψαχνες.

Χρησιμοποιείς 2, 3, 6 out, 7+, 4-.

gas_liosia
06-02-06, 11:53
:wink: Αυτό πιστεύω θα σε καλύψει ... δεν νομίζω να μην δουλεύει ... απλή κατασκευή είναι.
Και τάση 12 βόλτ.

Φίλε moutoule μήπως είναι εύκολο να αριθμήσεις τα ποδαράκια από το ολοκληρωμένο γιατί ετοιμάζω ένα PCB για 3 κανάλια στερεοφωνικά; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

gas_liosia
06-02-06, 11:56
Oups!! Sorry! Είχα αποθηκεύσει την παλιά σελίδα και δεν είδα ότι το είχες δώσει. Να'στε καλά παιδιά!