PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχοδιακόπτης



ALAMAN
11-11-05, 15:05
Ψάχνω σχέδιο για ηχοδιακόπτη μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ

Επιστήμων
11-11-05, 17:44
Έχει η Smart-Kit.Δεν θυμάμαι το νούμερο της κατασκευής αλλά κυκλοφορεί.
Αν πάλι θέλεις να φτιάξεις κάτι μόνος σου μπορώ να σου προτείνω κάτι που όμως δεν
εγγυώμαι για τη λειτουργία του.Κατα 99,9% θα δουλεύει.

IOANNIS
12-11-05, 01:49
καλησπερα. εχω το κυκλωμα του ηχοδιακοπτη της σμαρτ κιτ που το ειχα φτιαξει πριν απο μερικα χρονια. αμα θελεις πες μου να το στειλω!

Lykos1986
12-11-05, 18:51
Στείλτο σε εμένα εδώ: Lykos1986@yahoo.gr ή κάνε ένα post σε αυτό το θέμα!

ALAMAN
15-11-05, 15:00
Σ' ευχαριστώ πολύ Επιστήμων, αν μπορείς ανέβασέ το για να το δώ

Επιστήμων
16-11-05, 18:51
:D

Lykos1986
16-11-05, 22:04
Δεν μπορώ να καταλάβω την λειτουργία του παραπάνω κυκλώματος!!! Με το που θα αλλάξει η λογική στάθμη της τάσης στον ακροδέκτη 2, λόγο του ήχου που θα πιάσει το Mic θα αλλάξει η λογική κατάσταση του συγκριτή και αυτός με την σειρά του θα ενεργοποιήσει το τρανζίστορ το οποίο θα σκανδαλίσει το ρελέ. Πώς όμως θα μείνει σε αυτήν την κατάσταση;;; Με λίγα λόγια αν συνδέσω μια λάμα, θα πρέπει να έχω και μία χορωδία από δίπλα μου για να παραμείνει αναμμένη!!!

Κάπου θα κάνω λάθος δεν μπορεί, αφού το κύκλωμα θεωρητικά δουλεύει!

gsmaster
16-11-05, 23:30
Το κύκλωμα που έβαλε ο επιστήμονας απλά διεγείρει το ρελέ μόνο όταν έχει φασαρία. Αν δηλαδή χτυπάς παλαμάκια, το ρελέ θα ανοιγοκλείνει. Θα πρέπει ή να μπεί κάποιο είδος φλιπ-φλοπ για να ανοίγει και να κλείνει κάθε φορά που έχει ήχο, ή κάποιο RC κύκλωμα στην είσοδο που θα καθυστερεί το κλείσιμο του ρελέ.

_ab
16-11-05, 23:40
Δες και αυτο.....Εαν δεν θες να κανεις ολο το κυκλωμα κανε μονο το σημειο που ειναι το flip flop.....

Επιστήμων
17-11-05, 13:53
Βρε παιδιά ηρεμήστε. :D :D :D
Ηχοδιακόπτη ζήτησε ο άνθρωπος ... ηχοδιακόπτη πήρε.Τώρα το άν θα ανοίγει μόνιμα κάτι η όχι
αυτό είναι άλλο θέμα.Ο gsmaster έχει δίκιο. Μπορεί να μπει ένα φλιπ-φλοπ ή ακόμα και ένας
μικροελεγκτής στην έξοδο αυτού του κυκλώματος.

Άλλωστε και αυτό που έχει η Smart-Kit δεν είναι και ότι "εξυπνότερο" μιας και αν πιάνει συνεχόμενη
ομιλία ή φασαρία ανοιγοκλείνει.Θα προτιμούσα μικροελεγκτή.Ένας Tiny15 (ATMEL) θα ήταν ότι έπρεπε. :ok:

eebabs2000
12-12-05, 15:21
Το απλό κύκλωμα σειρήνας που υπάρχει στο site λειτουργεί σαν ηχοδιακόπτης. Το έχω φτιάξει!!! Δοκίμασε διαφορετικούς πυκνωτές στη θέση κάτω του sw2 για να πετύχεις τον ήχο που θέλεις.

Αυτόματοι
09-05-06, 13:40
Ψάχνουμε το κύκλωμα και πληροφορίες για τη λειτουργία ενός ηχοδιακόπτη ή ενός διακόπτη αφής.