PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρατικά ραδιόφωνα απο δορυφόρο Hotbird



radiodj105
14-11-05, 00:08
'Ελεγα από μέσα μου... "καιρό έχουμε να κάνουμε γυφτιά"... και να γίνουμε ξεφτίλα στην Ευρώπη.
Πραγματικά για άλλη μια φορά δείξαμε τον πραγματικό μας εαυτό. Ναι λοιπόν, η ΕΡΤ μας (ναι σωστά, αυτή που την πληρώνουμε όλοι)... έκανε κάτι που κάνουν μόνο Αραβικά κανάλια (αυτά με σύστημα μετάδοσης VHS)!
Παρατήρησα λοιπόν, ότι το κανάλι της ΕΡΤ-Europe από τον Hotbird, έκανε (μετά από ώριμη σκέψη) το εξής φοβερό....
Αποφάσισε να προσθέσει σε άλλη φέρουσα ήχου τα ραδιόφωνα NET 105.8 και Τρίτο πρόγραμμα!
ΒΕΒΑΙΩΣ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΗ. Αυτό μας έλειπε. Εδώ τόσα χρόνια... δεν έχουν αξιωθεί να συνδεθούν "στερεοφωνικά" με τους πομπούς/αναμεταδότες που έχουν σε όλη την Ελλάδα... και πιστεύετε ότι θα έκπεμπε stereo μέσω δορυφόρου.
Το ότι εκπέμπουν στην ίδια φέρουσα τα 2 ραδιόφωνα... σημαίνει ότι...
Για να ακούσεις ΝΕΤ πρέπει να ξηλώσεις το δεξί ηχείο (αφού στο δεξί παίζει η ΕΡΑ-3).
Για να ακούσεις ΕΡΑ-3 αρκεί να σου έχει καεί το αριστερό ηχείο!
Αν θέλεις να ακούσεις δελτίο ειδήσεων με μουσική υπόκρουση Μπετόβεν.... η λύση είναι έτοιμη!... = Το αφήνεις ως έχει!

Μάλλον ο παππούς που τα διαχειρίζεται αυτά στην ΕΡΤ, είναι γεννηθείς το 1920, επί βουβού κινηματογράφου... και δεν γνωρίζει την έννοια της λέξης Stereo!

stendor
14-11-05, 03:59
Βασίλη μήπως πρόσεξες οτι έχουν φύγει όλα τα κανάλια του οτε από τον hotbird? 39 μοίρες ανατολικά στον hellas sat θα τα βρείς όλα (και το mktv=macedonia (fyrom)sat tv(?)). μόνο που κανονικά θα έπρεπε να λέγεται cyprus sat μια και τα κεφάλαια ήταν κυπριακά και η έδρα του δορυφόρου είναι στη Λάρνακα(δεν έχω τίποτα με την Κύπρο για να μήν παρεξηγηθώ, ίσα ίσα).

radiodj105
14-11-05, 10:25
Βασίλη μήπως πρόσεξες οτι έχουν φύγει όλα τα κανάλια του οτε από τον hotbird? 39 μοίρες ανατολικά στον hellas sat θα τα βρείς όλα (και το mktv=macedonia (fyrom)sat tv(?)). μόνο που κανονικά θα έπρεπε να λέγεται cyprus sat μια και τα κεφάλαια ήταν κυπριακά και η έδρα του δορυφόρου είναι στη Λάρνακα(δεν έχω τίποτα με την Κύπρο για να μήν παρεξηγηθώ, ίσα ίσα).
Δεν το πρόσεξα απλά... το ήξερα από τα μέσα Σεπτεμβρίου ότι στις 30 λήγει το συμβόλαιο του ΟΤΕ με την Eutelsat και δεν θα το ανανεώσει.
Το ότι έχουν πάει όλα (εκτός του Kiss και του Superstar) στις 39 μοίρες... το ξέρω πολύ πριν σταματήσουν τις εκπομπές από τον Hotbird. Δυστυχώς έχω πιάτο για τον Hellasat (από περιέργεια) εδώ και 1 χρόνο.
Η έδρα μπορεί να είναι στην Κύπρο, εγώ πάντως που έχω μιλήσει με τη διαχείρηση... γίνεται από το κτίριο της Κηφισίας. Επίσης ο χειρισμός του δορυφόρου για μικροαποκλίσεις από την τροχιά του, γίνεται από τις Θερμοπύλες. Μάλιστα το πιάτο που γίνεται ο τηλεχειρισμός του, το έχω και σε φωτογραφία. Είναι 2.20m αν θυμάμαι καλά.

stendor
14-11-05, 16:55
βασίλη έχεις υπόψη πόσο παίζουν οι δορυφορικές συνδέσεις internet στον hellas sat? η πιο μικρή είναι 500άρα αλλά δεν σήκωναν το τηλέφωνο όταν τους έπερνα. εγώ έχω αφήσει το πιάτο στον hotbird αλλά ψήνομαι για rotator.

Killo_Watt
14-11-05, 18:39
Στην περιοχη σου δεν παιζει DSL???

stendor
14-11-05, 19:01
killo dsl έχω αλλά με χαλάει η απαράδεκτη χρέωση, άσε που το dsl του οτε είναι μούφα, ποτέ δεν έχω πιάσει ταχύτητες αξιόλογες.

και για να το βάλω μου έφυγε η μαγκιά γιατί το τηλέφωνό μου ήταν φερέσυχνο οπότε με παρακάλια και πάνω από 10 επισκέψεις στον οτε μου βγάλανε τη γραμμή από το pcm οι αλήτες. για να καταλάβεις πλήρωνα dsl και μπήκε μετά από 3 μήνες.

χαρά στην ιδιωτικοποίηση του οργανισμού. δεν ενδιαφέρονταν κανένας. άσε που με επιμονή μου δίνανε modem για isdn και παρότι κατ' επανάληψη τους είπα οτι δεν κάνει μου απαντήσανε: τι ξέρεις εσύ! άντε πάλι μετά από 1 μέρα πίσω για να αντικαταστήσω το Modem.

αρχαία ελληνική τραγωδία σου λέω. απλά σκέφτομαι αν συμφέρει με άλλα 3 π.χ. γειτονάκια να κάνουμε μια κοινόχρηστη αφού έχω wi-fi, και να γλυτώσουμε από τα ενσύρματα.

δε λέει να πληρώνουμε 60ευρώ το μήνα για πλάκα, ενώ στή Ρουμανία που είχα πάει πέρσι σε internet cafe πλήρωνες 30 λεπτά του ευρώ την ώρα και πήγαινε σφαίρα.

μετά λένε οτι μόνο το 3% των ελλήνων έχει internet στο σπίτι.

radiodj105
14-11-05, 19:49
Νίκο κι εγώ έχω ADSL εδώ στην Πετρούπολη. Πραγματικά και εγώ νιώθω ότι είναι αλήτες. Πανάκριβο και χωρίς να είναι ότι υπόσχεται! Ντροπή τους!

radiodj105
14-11-05, 20:00
βασίλη έχεις υπόψη πόσο παίζουν οι δορυφορικές συνδέσεις internet στον hellas sat? η πιο μικρή είναι 500άρα αλλά δεν σήκωναν το τηλέφωνο όταν τους έπερνα. εγώ έχω αφήσει το πιάτο στον hotbird αλλά ψήνομαι για rotator.
Εννοείς να κάνεις και Uplink ή μόνο για Download και request μέσω ενός απλού μόντεμ;
'Οσο και να κάνουν πάντως, έχει πολύ αργό latency. Κάνεις κλικ τώρα και ο σέρβερ το καταλαβαίνει μετά από 2 δευτερόλεπτα. Ενώ στο ADSL (αν και πιο αργό) έχει καλό χρόνο στο latency.
Σίγουρα ξέρω ότι και για Uplink (ή Upload) θέλει ειδικό εξοπλισμό, αφού το LNB σου θα πρέπει να εκπέμπει κιόλας!

stendor
14-11-05, 20:20
δίκιο έχεις αλλά απλά να γνωρίζαμε σε τι τάξη οικονομικού μεγέθους παίζει.

τι έγινε, τον φτιάξανε τον δρόμο της μεγαλόπολης (που είχε πέσει) ή ακόμα?

radiodj105
14-11-05, 20:24
δίκιο έχεις αλλά απλά να γνωρίζαμε σε τι τάξη οικονομικού μεγέθους παίζει.

τι έγινε, τον φτιάξανε τον δρόμο της μεγαλόπολης (που είχε πέσει) ή ακόμα?
Τον δρόμο Μεγαλόπολης-Καλαμάτας υπολόγισε σε κανένα 4αρι χρόνια να τον φτιάξουν. Μην ξεχνάς ότι τελειώσαν οι Ολυμπιακοί. 'Οσο για δορυφορικό ίντερνετ, πρόχειρα μου είχαν πει τιμές αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί τα ποσά ήταν αστρονομικά.

stendor
14-11-05, 20:42
αρε Ελλάδα με τα ωραία σου...