PDA

Επιστροφή στο Forum : Υλικά για κατασκευή PCB



shark
24-11-05, 19:35
Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να αγοράσω φωτοευαίσθητες πλακέτες, έχετε να κάνετε προτάσεις για μαγαζιά που τις πουλάνε (ΑΘΗΝΑ); Επίσεις μήπως έχει ψάξει κανείς για τρυπάνια καρβιδίου;
Ευχαριστώ

_ab
25-11-05, 16:07
τα περισσοτερα μαγαζια ηλεκτρονικων εχουν......αν θες κατι συγκεκριμενο sma*t kit στην αθηνα....τωρα τα τρυπανια που ζητας δεν ξερω τι ακριβως ειναι....... :oops:

apa02gr
25-11-05, 16:33
Φωτοευαίσθητες πλακέτες έχει και ο Φανός στην Κάνιγγος. Όσο αφορά τώρα τρυπανάκια καρβιδίου θα ήθελα και εγώ να μάθω που υπάρχουν. Να έχεις πάντως υπόψην πως επειδή σπάνε εύκολα είναι καλύτερο να τα χρησιμοποιείς σε δράπανο μικρό με βάση.

shark
25-11-05, 19:12
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα DREMEL μαζί με τη βάση του. Έχω διαβάσει καλά λόγια γία τον συγκεκριμένο συνδιασμό. Λένε ότι τα απλά τρυπάνια HSS καίγοντε γρήγορα και αφήνουν ένα δακτυλίδι στο χαλκό γύρο από την τρύπα.Το είχα παρατηρήσει και εγώ παλιότερα σε PCB που είχα φτιάξει.Τώρα ξεκινώ πάλι τη κατασκευή PCB αλλά θέλω τώρα καλλιτρη ποιοτητα.

_ab
25-11-05, 19:22
Φωτοευαίσθητες πλακέτες έχει και ο Φανός στην Κάνιγγος. .

Εχει μεταφερθει στην σολομου παρραλληλος της στουρναρη............

athalex
26-11-05, 14:58
Καλημερα,τρυπανια πουλανε στην Σπυρου Πατση ,και συγκεκρημενα ολων των ειδων στον Ραπτόπουλο στο 107 ,και τηλ 210-3455473

Danza
26-03-06, 19:31
Aν στο τσοκ ενος απλου black&decker βαλουμε ενα μικρο καρφι δεν μπορουμε να κανουμε τρυπες σε μια πλακετα?

ok1gr
26-03-06, 19:35
Φυσικά και όχι. Λογικά μπορείς να αλλάξεις το τσοκ και να βάλεις ένα για τρυπάνι (από ότι κατάλαβα μιλάς για ηλεκτρικό κατσαβίδι έτσι?)
Αλλά δεν αξίζει γιατί με 8Ε παίρνεις τρυπάνι και τα τσόκ είναι ακριβά...

Danza
26-03-06, 20:42
και τι ειδους τρυπανι μου προτεινεις?

ok1gr
26-03-06, 20:47
ότι θες...
εγώ χρησιμοποιώ ένα μεγάλο για τοίχους με μικρό τρυπανάκι και είναι μια χαρά με τις κατάλληλες στροφές...

Βέβαια θα προτιμούσα κάποιο dremel αλλά.......$$$$$$$$$$

Danza
26-03-06, 20:54
θα παρω ενα ψιλο τρυπανακι τοτε thnx :wink:

zxnikos
08-09-06, 22:14
ότι θες...
εγώ χρησιμοποιώ ένα μεγάλο για τοίχους με μικρό τρυπανάκι και είναι μια χαρά με τις κατάλληλες στροφές...

Βέβαια θα προτιμούσα κάποιο dremel αλλά.......$$$$$$$$$$

Βασικά και εγώ έχω ένα τέτοιο τρυπάνι (μεγάλο για τοίχο (Black&Decker) και θέλω να φτιάξω μια πλακέτα. Δεν έχω λεφτά για πολλά έξοδα και λέω να χρησιμοποιήσω αυτό για τις τρύπες. Στην Αθήνα μπορώ να βρω τέτοια μικρά τρυπανάκια ? Το μικρότερο που έχει μαζί του στην βαλίστα είναι 2.5mm και προφανώς δεν κάνει. Τα τρυπανάκια που θα πάρω για τί υλικό πρέπει να τρυπάνε και από τί υλικό πρέπει να είναι φτιαγμένα?

dal_kos
08-09-06, 23:31
Εγω χρησιμοποιω τρυπανακι κοβαλτιου διαμετρου 1χλστ και ειναι πολυ καλο. Στην τελευταια πλακετα που εφτιαξα το εβαλα και σε μια ειδικη βαση με χαμηλες στροφες και το αποτελεσμα αγγιζε επαγγελματικες προδιαγραφες ;)

ok1gr
09-09-06, 17:56
1.0mm τα κλασικά για γενική χρήση ξύλου/αλουμινιού κτλ...
Το καλύτερο είναι το δράπανο να έχει κλείδωμα ώστε να πατάς μια φορά το κουμπί και να μην σταματάει μέχρι να τελειώσεις την πλακέτα :wink:

dal_kos
09-09-06, 18:24
Εγω ειχα ειδικη βαση που ειχε ενσωματωμενο δραπανο χαμηλων στροφων[να ναι καλα ο πατερας μου] οποτε πατησα ενα κουμπι για να αναψει και μετα απλα ευθυγραμιζα την πλακετα και κατεβαζα τον μοχλο. :)
Ηταν πανευκολο... ουτε που καταλαβα για ποτε ανοιξα 30 τρυπες [ενω οταν ειχα φτιαξει μια πλακετα για VUmeter μου εφυγε το χερι μεχρι να ανοιξω τις 40 τρυπες που χρειαζονταν με το απλο δραπανο(εκεινο ειχε 40 τρυπες)].

gsmaster
09-09-06, 21:01
1mm είναι πολύ μεγάλες τρύπες. 0,6 με 0,8 είναι το καλύτερο.

dal_kos
09-09-06, 21:07
Θεωρητικα ναι αλλα εγω δεν μπορεσα να βρω εδω που μενω τρυπανακι κατω απο 1χλστ.[Για την ακριβεια με κοιτουσαν σαν εξωγηινο! και μου ελεγαν πως δεν βγαινει κατω απο 1χλστ].
.
Ακομα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα καθως τοσο μικρο τρυπανακι λογικα πρεπει να σπαει πανευκολα αν σκεφτεις οτι και τα 1χλστ θελουν ιδιαιτερη προσοχη...

gsmaster
09-09-06, 21:22
Μάλλον πήγες σε χρωματοπωλείο... λογικό είναι... Ρώτα σε μαγαζιά που φέρνουν εξαρτήματα.
Και όντως σπάνε πιο εύκολα. Μετά απο εξάσκηση δεν θα τα σπας. θα δεις.
ΜΗΝ πάρεις ένα-δυο. φτηνά είναι.

Lykos1986
09-09-06, 22:15
Εγώ πάλι δουλεύω μόνο με 0,8 (βαριέμαι να αλλάξω τρυπανάκι σε 0,6mm) για τις κλασικές τρύπες και μερικές φορές με 1mm.

Φυσικά μιλάμε πάντα για κλασικά εξαρτήματα πλακέτας γιατί αν θέλεις να περάσεις κανένα κονέκτορα για PC ή κανένα αποστάτη τότε θέλεις 3mm για τις δύο πλευρικές τρύπες.

CrazyWater
09-09-06, 22:16
50 € το πήρα και είναι πολύ καλό…

Lykos1986
09-09-06, 22:20
Έχω ακριβός το ίδιο αν εξαιρέσεις ότι το πήρα μόνο 20Euros αφού δεν πήρα τον μετασχηματιστή του (το τροφοδοτώ από το τροφοδοτικό μου)!!! Το έχω περίπου από την αρχή της σχολής μου (εδώ και 2,5χρόνια) και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Έχει πραγματικά αρκετή δύναμη.

dal_kos
14-09-06, 20:35
Συγνωμη αλλα το συγκεκριμενο εργαλειο τι ακριβως κανει? :roll:

Danza
14-09-06, 20:58
Βαζεις τρυπάνακι στο τσοκ και τρυπάς πλακέτες :wink:

CrazyWater
14-09-06, 23:21
Σωστά...

dal_kos
15-09-06, 11:59
Α οκ...
Δηλαδη το χρησιμοποιειτε αντι για δραπανο λογω καλυτερου ελεγχου που προκυπτει απο την ελειψη βαρους ;)

lynx
24-09-06, 23:42
http://www.isc-gmbh.info/isc-gmbh/index.php?PHPSESSID=98437440045076968ed04d&menuref=prod&prodid=5070&level2=4917&level3=4918&level4=31365&level5=31557&level6=&changeval=2&action=changeport

Απο τα Carrefour 30E...ειναι τελεια αντιγραφη ενως μοντελου της Dremel! θεωρω οτι ακομα και τα ανταλακτικα απο το Dremel πρεπει να κανουν...κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα δυνατο!! και ειναι και ρυθμιζομενο...εχει και flexible shaft (αν το λεω καλα...) και το δουλευεις οπως ο οδοντιατρος τον τροχο! 2 χρονια εγγυηση και money back απο τα Carrefour αν δεν μας αρεσει ! :D (αν υσχιει ακομα το money back... :roll:)

i recomend it!

herctrap
10-05-10, 15:41
ενα καλο μικρο με βαση?

tasosmos
10-05-10, 20:34
Δες σε μαγαζια με ειδη μοντελισμου, proxxon και minicraft ειναι δοκιμασμενα.
Εχω ενα minicraft εδω κ καναδυο χρονια με αρκετη χρηση κι ακομα παιζει μια χαρα.

Οι βασεις ειναι λιγο πολυ universal και αρκετα ακριβες.
Εγω εχω φτιαξει ενα "δαχτυλιδι" απο πλεξιγκλας για το δικο μου και το χρησιμοποιω με την βαση για το μεγαλο δραπανο.
Δεν ειναι κ τελεια λυση γιατι οι μεγαλες βασεις ειναι πιο δυσχρηστες και εχουν μεγαλυτερο τζογο αλλα προκειμενου να γλυτωσεις καμια 50αρια €...

herctrap
10-05-10, 21:57
ευχαριστω θα το ψαξω

ισως ομως βολευτω με ενα επαγγελματικο τρυπανι που εχουν εδω σε ενα ερευνιτικο κεντρο


ειναι τρυπανι στο οποιο βαζεις στο σχεδιο στο pc ( δεν ξερω σε τι μορφη)

βαζεις και την πλακετα ανοιγεις και την σκουπα

και παει και περνει μονο του τα τρυπανακια και τρυπαει

tasosmos
10-05-10, 22:07
colinbus να υποθεσω ε?

Καλο ειναι σαν κατασκευη αλλα το software του ειναι λιγο δυστροπο, το εχει δουλεψει ενας γνωστος και ειναι μπερδεμα.

herctrap
10-05-10, 22:26
δεν ξερω

υπαρχει και ηλεκτρονικο εργαστηριο μεσα στο κεντρο

εχουν ενα κουτι με λαμπες uv να υποθεσω κολλημενες η μια στην αλλη
και κατω απο το τζαμι και στο καπακι που κλεινει


και σε ενα αλλο δωματιο εχουν το εν λογο τρυπανι το οποιο αποτελειτε απο ενα πλαισιο στο οποιο τοποθετεις πανω αυτο που θες να τρυπισεις η να χαραξεις

και το τρυπανι κινητε απο πανω του σε δυο αξονες

εχει και σκουπα να μαζευει οτι περισσευει και αερα
απο πιεστικο

εχω καιρο να παω

οταν ειχε ερθει επισκεψη ο Κ. Παππουλιας υπηρχε

τωρα δεν ξερω αν το δουλευουν ακομα

Studio 12
05-01-13, 21:35
για δες εδώ νομίζω πως αυτά σου κάνουν www.toolstore.gr/τρυπανια-καρβιδιου-βολφραμιου-c-236_316_317_334.html