PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή σήματος Video.



k_sotiris
26-11-05, 09:42
Καλημέρα σε όλους.
Βοήθεια παιδιά.
Θέλω να περάσω το σήμα της cameras το οποίο απαιτεί καλώδιο ομοαξονικό 75Ω, από απλό καλώδιο. Αυτό μπορεί να γίνει εάν είναι μικρή η απόσταση, αλλά όσο μεγαλώνει υπάρχει πρόβλημα. Θα ήθελα εάν έχει κάνείς από εσάς κάποιο κύκλωμα προσαρμογής από ομοαξονικό σε απλό καλώδιο. Θα με ενδιέφερε το κύκλωμα ώστε να μπορώ να το φτιάχνω όποτε το χρειάζομαι, ευχαριστώ.
:D :D :D

radiodj105
27-11-05, 23:02
Για τί απόσταση μιλάμε; Εγώ έχω χρησιμοποιήσει Stereo καλώδιο (μεταφοράς ήχου αλλά λίγο χοντρό) σε μια κάμερα παρακολούθησης.
Στο ένα ομοαξωνικό μεταφέρω τροφοδοσία ΠΡΟΣ την κάμερα παρακολούθησης και στο άλλο μεταφέρω σήμα video από την κάμερα προς την τηλεόραση παρακολούθησης. Το καλώδιο αυτό έχει μήκος περίπου 30 μέτρα. Η εικόνα που έχω είναι ικανοποιητική αλλά όχι και τέλεια. 'Αλλοστε για να παρακολουθώ το πάρκινκ, είναι τέλειο.
Μάλλον δεν θα καταφέρεις να βρεις τέτοιο προσαργογέα. Και δεν νομίζω και να υπάρχει. Ενισχυτή γραμμής video όμως θα βρεις σίγουρα (το composite σήμα που βγάζει η κάμερά σου έχει εύρος το πολύ 5.5MHz).

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-11-05, 19:49
Εχω εγκαταστήσει μέχρι 20 μέτρα ομοαξονικο καλώδιο (για μικροφωνο) σε κάμερα με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Για μεγαλύτερες αποστάσεις (πάνω από 30~40 μέτρα) νομίζω οτι πρέπει να καταφύγεις σε ασύρματη μετάδοση εικονοσήματος

k_sotiris
29-11-05, 08:40
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Στις αποστάσεις όπου μου λέτε δεν έχω πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πάνω από τα 40 μέτρα και ακόμα και εάν έχουμε διακλαδώσεις για 2 monitor. εκεί βγάζει είδωλα και το σήμα αρχίζει να χάνετε. Ακόμα και με ενισχυτή δεν γίνετε καλή δουλειά.
Ευχαριστώ.

intellectual
03-12-05, 00:29
Κάθε οθόνη έχει στην είσοδο βίντεο μια αντίσταση 75Ω. Αν θέλεις να βάλεις το σήμα βίντεο σε δυο οθόνες τότε η αντίσταση δεν πρέπει να είναι η ίδια. Θα κόψεις την αντίσταση απο την μια οθόνη (προσεκτικά όμως γιατί αν είναι μέσα στην εγγύηση και σου χαλάσει τότε την πάτησες και δεύτερων να κόψεις προσεκτικά την αντίσταση γιατί αν χρειαστεί να μπορέσεις να την ξανακολήσεις). Όσον αφορά το καλώδιο έχω στείλει σήμα βίντεο με UTP πάνω απο 60 μέτρα.

radiodj105
03-12-05, 10:47
Όσον αφορά το καλώδιο έχω στείλει σήμα βίντεο με UTP πάνω απο 60 μέτρα.
Με τι καλώδιο UTP? Μα αυτό δεν είναι για να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με δίκτυο; Αυτό το καλώδιο έχει 8 "σύρματα" μέσα του, αλλά ούτε ίχνος γείωσης. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά σίγουρα ήταν utp το καλώδιο;