PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΑΑ



tzitzikas
29-11-05, 23:25
ενδιαφερομε για κυκλωμα φορτθστη μπαταριων NiCd - NiMH τυπου ΑΑ (οι συνηθισμενες 1,5 βολτ ).θα ηθελα το κυκλωμα να φορτιζει 2 μπαταριες (αν γινετε εως 4) ταυτοχρονα.

Υ.Γ συνηθως NiCd δε χρησιμοποιουμε?υπαρχουν και NiCd - NiMH και λιθιου. τι διαφορες εχουν?τι να προτιμισω?

_ab
29-11-05, 23:29
Εχω της smart kit θα στο διμοσιευσω αυριο........

radiodj105
30-11-05, 14:49
Υ.Γ συνηθως NiCd δε χρησιμοποιουμε?υπαρχουν και NiCd - NiMH και λιθιου. τι διαφορες εχουν?τι να προτιμισω?
Φίλε Τζίτζικα γειά σου! Ζήτησες να μάθεις διαφορές των επαναφορτιζόμενων NiCd - NiMH και λιθίου. Λοιπόν οι NiCD (: Νικελίου-Καδμίου) παρουσιάζουν το φαινόμενο "μνήμης" μετά από μερικούς κύκλους φορτίσεων-εκφορτίσεων.

Φαινόμενο μνήμης: Αυτό που πάθαιναν παλαιότερα οι μπαταρίες που έχουν οι βιντεοκάμερες. Την φόρτιζες όλο το βράδι, σου έδειχνε γεμάτη και μετά από 2 λεπτά χρήσης είχε εξαντληθεί. Το ίδιο ίσχυε και με τε κινητά .

Δυστυχώς στο εμπόριο... οι μπαταρίες που κυκλοφορούν και μπορείς να βρεις, (έχω την εντύπωση ότι) είναι μόνο Νικελίου Καδμίου (NiCD)! 'Αλλωστε αυτές, υπάρχουν στην αγορά από τα "early 80's. Δεν είναι όπως οι λιθίου που μπήκαν πιο πρόσφατα στο παιχνίδι"!

NUKE
30-11-05, 15:11
Οι μπαταριες που υπαρχουν σημερα στο εμποριο ειναι και νικελιο καδιμιου και NiMH δηλαδη νικελιου-ιοντων υδρογονου.Οι νικελιου καδμιου εχουν την μιση τιμη αλλα οι αλλες μπορουν να παρεχουν ρευμα για διπλασια ωρα.Γενικα εγω χρησιμοποιω μονο NiMH.

Λουκάς
30-11-05, 16:15
Οι μπαταριες που υπαρχουν σημερα στο εμποριο ειναι και νικελιο καδιμιου και NiMH δηλαδη νικελιου-ιοντων υδρογονου.Οι νικελιου καδμιου εχουν την μιση τιμη αλλα οι αλλες μπορουν να παρεχουν ρευμα για διπλασια ωρα.Γενικα εγω χρησιμοποιω μονο NiMH.

Φίλε NUKE μια διόρθωση.
Αν δεν κάνω λάθος οι NI-MH είναι νικελίου-υβριδίου μετάλλου (metal hybrid ) και όχι ιόντων υδρογόνου.

Φιλικά.

tzitzikas
30-11-05, 16:28
ραια.εχετε να φορτωσετε κανα καλο κυκλωμα?

NUKE
30-11-05, 18:14
Ναι, εχεις δικιο.Μπερδευτικα

_ab
01-12-05, 21:40
Δεν σε εχω ξεχασει απλα δεν εχω σκανερ.... :oops: Επειδη εχω και το τυπωμενο να το βαλω ολοκληρωμενο μην βαλω τα υλικα και το σχεδιο......... :wink: Μαλλον αυριο θα παω να μου το σκαναρουν....Ειναι καλο κυκλωμαακι παντως....

_ab
10-12-05, 12:07
sorry για την καθυστηρεση καλλιο αργα παρα...............α και μου χρωστατε 2,5 ευρω που μου πηρε για να ΣΚΑΝΑΡΕΙ ΤΙΣ 2 ΣΕΛΙΔΕΣ........ :shock: :shock: .Φυσικα αστειευομαι αλλα λεμε...... :D