PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-20A



Σελίδες : [1] 2 3

moutoulos
12-12-05, 21:18
Πρίν από ένα περίπου χρόνο ζήτησα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=623) ένα τροφοδοτικό 0-30V 0-20A ... (το θέμα δεν ήταν να το αγοράσω),
παρόλου που έχω αρκετή εξοικείωση με το θέμα τροφοδοτικών, δεν μπόρεσα ποτέ να το κάνω ρυθμιζόμενο στα
αμπέρ του. Και ούτε βρήκα ένα σωστό σχέδιο με το LM723. Μετά από ένα περίπου χρόνο, και μετά από πολύ
"ξεσκόνισμα" στο εργαστήριό μου κατάφερα να φτιάξω αυτό (επισύναψη) :!: .

Ο μετασχηματιστής που χρησιμοποίησα ήταν αυτός (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2258), και λέω ήταν γιατί η χαρά ήταν να το δώ να δουλεύει το
τροφοδοτικό, και όχι να το κρατήσω (σωστά είδατε είναι στίς αγγελίες το τέρας- μετασχηματιστής), μιάς και μου
"χάρισαν" ένα τροφοδοτικό 0-35V 0-15A με το LM723, με ψηφιακά όργανα (V - A), και εφόσον ήταν πιο μουράτο
το κράτησα :!: (όχι θα το άφηνα :roll: ).

Το τροφοδοτικό μου :cry: δεν είχε μέλλον γιατί αντικαταστάθηκε απο "επώνυμο", αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα
σε όποιον το πάρει απόφαση να το κατασκευάσει. Εντάξει Οκ δεν είναι απο 0V. Είναι απο ... λίγο παραπάνω.
Εμένα μου έβγαζε απο περίπου μισό V.


61818

gsmaster
12-12-05, 23:25
Γρηγόρη, τα συγχαρητήριά μου για το τέρας που έφτιαξες. ;)

Κυριολεκτικά τέρας, γιατί 20Α είναι πολλλλλλλλλλάαααααα..........

moutoulos
12-12-05, 23:57
Ξέχασα να αναφέρω ότι η δίοδος στην έξοδο είναι ισχύος.
Εγώ χρησιμοποίησα μια γέφυρα 35Α (πρόχειρα), όπου την έξοδο των τρανζίστορ (μετά τις αντιστάσεις ισχύος), την έβαλα στο εναλλασσόμενο (AC) σημείο της γέφυρας, και πήρα το + της σαν τελική έξοδο.
Το καταλάβατε ή το διατύπωσα λάθος :roll: :?: :?:

moutoulos
13-12-05, 00:02
Γρηγόρη, τα συγχαρητήριά μου για το τέρας που έφτιαξες. ;)

Κυριολεκτικά τέρας, γιατί 20Α είναι πολλλλλλλλλλάαααααα..........


Ευχαριστώ Γιάννη ... :!: :!: , με παίδεψε όμως, άντε τώρα να παλεύεις με το "τέρας".
Και σαν απολογισμός ... τρία LM723 και έξη 2Ν3055 (οι δοκιμές έγιναν με φθηνά τρανζίστορ :wink: ) καμμένα .


Βέβαια τυπωμένο δεν υπάρχει, εγώ το έκανα σε παλιά πλακέτα LM723 3Α (με ενισχύσεις 1,5άρι κολλημένο απο κάτω).
Κάποια στιγμή θα το βάλω στα "κυκλώματα" :idea: να είχαμε και τυπωμένο :!: :!: .

gsmaster
13-12-05, 00:27
Τι τυπωμένο να βγάλεις γι αυτό... Αντε να μπεί το ολοκληρωμένο στην πλακέτα. Τα υπόλοιπα θα πάνε με καλώδια στα εξαρτήματα στις ψύκτρες...

Προτείνω και μια προστασία απο υπερθέρμανση με κάτι τέτοιο (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519)
Στο λέω για το λάβεις υπόψη σου στο τυπωμένο, για να είναι συμμαζεμένο και ασφαλές. ;)

_ab
13-12-05, 16:31
Θα το φτιαξω μεσα στην εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εισαι ωραιος!!!!!! :D :D :D

moutoulos
14-12-05, 20:03
Θα το φτιαξω μεσα στην εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εισαι ωραιος!!!!!! :D :D :D


Παναγιώτη, να σου υπενθυμίσω πέρα από το κόστος (περίπου 150+ ευρώ), θα χρειαστεί να λάβεις και κάποια "μέτρα". Είναι σχετικά δύσκολη κατασκευή, και εκτός από ανεμηστήρες (φορτίο πάνω από 8-10Α, και ανάλογα τις ψύκτρες) θα χρειαστείς και μερικές ασφάλειες :!: . Σκόπιμο θα ήταν, την πρώτη φορά που θα του βάλεις ρεύμα (θα το συνδέσεις στον μετασχημ.), να χρησιμοποιήσεις έναν μικρότερο (πχ 24V 5A), μην έχουμε κανένα παρανάλωμα πυρός ... :!: :!:, από κάποιο βραχυκυκλωματάκι.

Καλή επιτυχία :!: :!:


Απορίες διάφορες ... εδώ.

marios
14-12-05, 20:21
Βάλε και καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε και εμείς το.....ΤΕΡΑΣ!
Συγχαρητήρια πάντως για την κατασκευή :ok:

moutoulos
14-12-05, 21:16
Γράφω ...

... η χαρά ήταν να το δώ να δουλεύει το τροφοδοτικό, και όχι να το κρατήσω (σωστά είδατε είναι στίς αγγελίες το τέρας- μετασχηματιστής), μιάς και μου "χάρισαν" ένα τροφοδοτικό 0-35V 0-15A με το LM723, με ψηφιακά όργανα (V - A), και εφόσον ήταν πιο μουράτο το κράτησα :!: (όχι θα το άφηνα :roll: ).
Το τροφοδοτικό μου :cry: δεν είχε μέλλον γιατί αντικαταστάθηκε απο "επώνυμο", αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το πάρει απόφαση να το κατασκευάσει.
... οπότε την ίδια μέρα σχεδόν που το τελείωσα μου χάρισαν το άλλο (με τα ψηφιακά όργανα), και το χάλασα το "φτιαχτό", χωρίς να κρατήσω φωτό. Εξάλου πρόχειρα ήταν και όχι σε κουτί.

Το "χαρισμένο" είναι αυτό ...

moutoulos
14-12-05, 21:27
Τώρα βέβαια μην μου πείτε να αντιγράψω το κύκλωμα :oops: , γιατί είναι αρκετό :!: :!: .
Αποτελείται πάντως απο ένα LM723, τρία LM741, ένα μετασχηματιστή επαρκέστατο :!: ,
ένα ρελέ μεγάλο ..., πέντε εξόδου ΤΙΡ3055 + ένα οδηγό, δεν θυμάμαι ποιό.

gsmaster
14-12-05, 22:13
Η πλακέτα του πολύ απλή είναι, μήπως είναι ιδιοκατασκευή, σε κουτί απο κάποιο τροφοδοτικό? για δες στην πλακέτα απο κάτω...
Ξέρω και γω, κάτι δεν μου πάει καλά , μονής όψης πλακέτα, χωρίς "πρασινάδα"... τα καλώδια ψιλοχύμα....
Εφόσον όμως στο χάρισαν, και εφόσον δουλεύει, καλό είναι. Απο ψύκτρα πώς πάει? πολύ μαζεμένα τα βλέπω τα εξόδου...

_ab
15-12-05, 00:02
Παναγιώτη, να σου υπενθυμίσω πέρα από το κόστος (περίπου 150+ ευρώ), θα χρειαστεί να λάβεις και κάποια "μέτρα". Είναι σχετικά δύσκολη κατασκευή, και εκτός από ανεμηστήρες (φορτίο πάνω από 8-10Α, και ανάλογα τις ψύκτρες) θα χρειαστείς και μερικές ασφάλειες :!: . Σκόπιμο θα ήταν, την πρώτη φορά που θα του βάλεις ρεύμα (θα το συνδέσεις στον μετασχημ.), να χρησιμοποιήσεις έναν μικρότερο (πχ 24V 5A), μην έχουμε κανένα παρανάλωμα πυρός ... :!: :!:, από κάποιο βραχυκυκλωματάκι.

Καλή επιτυχία :!: :!:


Απορίες διάφορες ... εδώ.


Φιλε μου Γρηγορη βασικα ο μ/σ που θα αφησω θα ειναι ο 3Αμπερος απλα θα αλλαξω την "καρδια" τωρα για το μελλον βλεπουμε για περισσοτερο αμπεραζ.....Σιγουρα θελει ασφαλειες και μεγαλη προσοχη.....!!!!!!!!Α και μηπως θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????

QED
15-12-05, 03:43
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω σε αυτό το τροφοδοτικό το μετασχηματιστή με ένα 24V που διαθέτω και να βάλω λιγότερα transistor ισχύως ώστε να έχω μία πιο "ελαφριά" έκδοση 0-5Α περίπου.

moutoulos
15-12-05, 07:07
Παιδιά συγνώμη θα λείψω κάνα δυο μέρες ... κάτι έτυχε :? , τίποτα σπουδαίο, αλλά πρέπει .
(το αναφέρω γιατί δεν θα έχετε απαντήσεις μου) :roll: .

gsmaster
15-12-05, 17:50
.........
Α και μηπως θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????

Αφού ο Γρηγόρης θα λείψει, ας απαντήσω εγώ. Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Το 723 όταν "δεί" στα πιν 2 και 3 τάση μεγαλύτερη απο 0,7V (νομίζω) αρχίζει και μειώνει την τάση εξόδου, (πιν 10) που μειώνει την τάση στην βάση του οδηγού τρανζίστορ και αυτό με την σειρά του, μειώνει την τάση στις βάσεις των τρανζίστορ ισχύος εξόδου.

Η τάση που πρέπει να οδηγηθέι στα πιν 2 και 3 δημιουργείται απο μια αντίσταση πολύ μικρής τιμής (0,15Ω 10W). Η συγκεκριμένη τιμή της αντίστασης θα έχει μια πτώση τάσης 150mV για κάθε ένα Αμπερ (εδώ ο Moutoulos έχει βάλει και μια δίοδο ισχύος σε σειρά, δεν βλέπω τον λόγο... μόνο κάποια πτώση τάσης θα δημιουργεί...)
Τώρα για να μπορείς να έχεις και ρυθμιζόμενο περιορισμό ρεύματος, βάζεις και ένα ποτενσιόμετρο σε σειρά με μια αντίσταση παράλληλα για να παίρνεις κάθε φορά το ποσοστό της τάσης. Η αντίσταση σε σειρά με το ποτενσιότερο χρησιμεύει στο να μην φτάνει ο περιορισμός του ρεύματος στο άπειρο καθώς όταν το 723 στα πιν 2 και 3 "δει" βραχυκύκλωμα, δηλαδή μηδενική τάση, δεν θα περιορίσει ποτέ το ρεύμα.

Επισυνάπτω και το μπλόκ διάγραμμα του LM723.
Δείτε και το Datasheet του LM723 (http://www.national.com/ds.cgi/LM/LM723.pdf)

moutoulos
16-12-05, 21:55
Ήρθα :!: :!: . Α βρε Γιάννη ... πάντα έχεις τις σωστές απαντήσεις στην σωστή στιγμή :!: :!: .
Θα εισηγηθώ να πάς στην NATIONAL ή μήπως στην TEXAS (όχι στο Τέξας) :mrgreen: :mrgreen: .

Λοιπόν, η δίοδος ισχύος χρησιμεύει σε περίπτωση βραχυκυκλώματος (λόγω υψηλών ρευμάτων) ή για ανάστροφα ρεύματα :roll: , όπως και η δίοδος που είναι παράλληλη με την έξοδο. Δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς αυτήν να σου πω τι κάνει.

moutoulos
16-12-05, 22:11
Φιλε μου Γρηγορη ... θα μπορουσες να κανεις μια περιγραφη πως δουλευει το αμπεραζ κοντρολ????Λογικα πρεπει να εχεις φορτιο για να το ρυθμισεις?????


Εννοείται (φορτίο), βέβαια εγώ με τα τροφοδοτικά έχω λίγο θράσος, και ξέροντας ότι το LM723 έχει προστασία βραχυκυκλώματος (εφόσον συνδεθεί σωστά), το βραχυκυκλώνα (με τον ρυθμιστή ρεύματος περίπου στην μέση), "χτύπαγε στην αρχή περίπου 13-14Α και ρυθμίζοντας τον ρυθμιστή ρεύματος (γρήγορα) στα Α που ήθελα ... πχ 5Α. Οπότε ακόμα και να το βραχυκύκλωνα μετα η "βελόνα" (ψηφιακό πολύμετρο) έδειχνε 5Α, και δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει περισσότερο ρεύμα.

moutoulos
16-12-05, 22:40
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω σε αυτό το τροφοδοτικό το μετασχηματιστή με ένα 24V που διαθέτω και να βάλω λιγότερα transistor ισχύως ώστε να έχω μία πιο "ελαφριά" έκδοση 0-5Α περίπου.


Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.

Για να το δουλέψεις σαν 0-5Α πρέπει :
* Το οδηγό τρανζίστορ από MJ 3001 το αλλάζεις με ένα BD135, BD139, ή στην καλύτερη και ακριβότερη με ένα BD679 (darligton).
* Για εξόδου δύο 2Ν3055 (οδηγούμενα πλέον απο το BDΧΧΧ, είναι μια χαρά).
* "Φεύγει" η δίοδο ισχύος.
* 10000μF/63V για εξομάλυνση.
* Η ασφάλεια (μην την ξεχάσουμε 20Α) γίνεται 5Α.
* Τώρα για την γέφυρα ... βάλε μια μικροτερη (οπωσδήποτε 10-15Α).

_ab
17-12-05, 14:27
Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.).

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο καλυτερα τον λογο????????




Για να το δουλέψεις σαν 0-5Α πρέπει :
* Το οδηγό τρανζίστορ από MJ 3001 το αλλάζεις με ένα BD135, BD139, ή στην καλύτερη και ακριβότερη με ένα BD679 (darligton).
* Για εξόδου δύο 2Ν3055 (οδηγούμενα πλέον απο το BDΧΧΧ, είναι μια χαρά).
* "Φεύγει" η δίοδο ισχύος.
* 10000μF/63V για εξομάλυνση.
* Η ασφάλεια (μην την ξεχάσουμε 20Α) γίνεται 5Α.
* Τώρα για την γέφυρα ... βάλε μια μικροτερη (οπωσδήποτε 10-15Α).

Αν αφησω το mj3001 και την διοδο τι προβληματα μπορει να υπαρξουν?????

moutoulos
17-12-05, 18:30
Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.).

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο καλυτερα τον λογο????????

Το λέω αυτό γιατί, αν το θές για τροφοδοτικό για ένα πχ, linear των 28VDC, και πάρεις 24VAC μετασχηματιστή θα έχεις 34VDC με το δίδυμο ανόρθωση-εξομάλυνση. Με την πτώση τάσης (για φορτίο 5Α) η τάση αυτή θα φτάσει περίπου 30VDC, μπορει και παρακάτω. Μιλάμε για ασταθεροποίητη τάση ακόμα. Μπαίνει στο τροφοδοτικό μας (για να σταθεροποίηθεί πλέον) και βγαίνει σταθεροποίημένη (για πλήρη φορτίο μιλάμε πάντα) μέχρι 26-27VDC το πολύ (δεν ρυθμίζει δηλαδή παραπάνω, γίνεται 0-27VDC). Και αυτό γιατί η τάση εισόδου είναι πάντα μεγαλύτερη από την τάση εξόδου (Vin>Vout), οπότε εφόσον μπαίνουν 30VDC περίπου, λογικό είναι να μην βγάζει παραπάνω από 27VDC. Χωρίς φορτίο θα γίνει πάλι 0-30.

Οπότε με 28VΑC με το δίδυμο ανόρθωση-εξομάλυνση φτάνει 40VDC, όση και να είναι η πτώση το τροφοδοτικό σου (για πλήρη φορτίο 5Α) πάντα θα είναι 0-30VDC. :wink:
Αποδεδειγμένα αυτά στην πράξη, όχι θεωρίες.



Αν αφησω το mj3001 και την διοδο τι προβληματα μπορει να υπαρξουν?????

Κανένα πρόβλημα ... για λόγους κόστους το ανέφερα (για τα 5Α). Και επειδή ενα mj3001 για οδηγό σε ένα τροφοδοτικό 5Α είναι υπερβολικό. :)

Killo_Watt
17-12-05, 20:19
Πόσο έχουν τα 2Ν3772 και το MJ3001 ???

Killo_Watt
17-12-05, 21:37
Ένταξη φτηνά έχουν έλεγα να βάλω 3055 μια και θα το κάνω 0-10A αλλά καλύτερα έτσι…

Βασικά πιο ακριβά είναι τα 3055 απο τα 3772

ηλεκτρ.23
20-12-05, 07:53
γεια χαρα παιδια.θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου στειλετε το κυκλωμα τροφοδοτικου(5vdc-13,4vdc) το οποιο τροφοδοτει κυκλωμα προγραμματιστη για μικροελεκτη γιατι εχω κολλησει με ενα κυκλωμα που προσπαθω να φτιαξω.ευχαριστω εκ των προτερων.

savnik
20-12-05, 08:39
Βασικά πιο ακριβά είναι τα 3055 απο τα 3772
Μηπως το λες αναποδα;

Killo_Watt
20-12-05, 18:12
Βασικά σε ένα κατάστημα είδα τα 3055 πιο ακριβά και τα δυο μάρκας ST. Αποκεί και πέρα δεν έκανα έρευνα αγοράς την πέμπτη άμα κατεβώ ομόνοια θα ρωτήσω

moutoulos
20-12-05, 23:44
... πιο ακριβά είναι τα 3055 απο τα 3772

Οχι έχει δίκιο ο Sanvik, ανάποδα τα λές :wink: .

Killo_Watt
21-12-05, 07:40
http://www.inter-shop.gr/commerce/catalog/advanced_search_result.php?keywords=2n3055

http://www.inter-shop.gr/commerce/catalog/advanced_search_result.php?keywords=2n3772

Killo_Watt
28-12-05, 18:32
Τελικά πείρα τα 2ν3772 toshiba με 1.21 ευρώ τα ένα.

_ab
02-01-06, 21:48
Αγαπητοι μου φιλοι καντε PLEASE Ενα τυπωμενο......Ειναι αμαρτια τροφοδοτικο σε διατρητη......... :cry: Θελω να το φιταξω αλλα......

moutoulos
03-01-06, 19:41
Αγαπητοι μου φιλοι καντε PLEASE Ενα τυπωμενο......Ειναι αμαρτια τροφοδοτικο σε διατρητη......... :cry: Θελω να το φιταξω αλλα......

Το έφτιαξες :?: , έστω και σε διάτρητη :?: .

_ab
04-01-06, 16:32
Ναι αλλα υπηρξε προβλημα....... :cry:

moutoulos
04-01-06, 16:58
Ναι αλλα υπηρξε προβλημα....... :cry:


... τί είδους :?:

_ab
05-01-06, 16:22
Στην αρχη εκανα την βλακεια και εδωσα ac χωρις την γεφυρα............Λες και ειμαι κανενας πρωταρης................Εκαψα λογικα το 723 το αλλαξα και τα αποτελεσματα :ταση 2-23ν και δεν ειχα συνδεσει και αμπερομετρο αφου δεν δουλευε σωστα....Λεω μηπως εχω κανει κανενα λαθος στην διατρητη.....Συνδεσα τα 2 2Ν και το mj.....Αλλα λεω να το κανω σε pcb τωρα καταβασα ενα tutorial απο ενα αλλο σιτε για το πως να φτιαχνεις πλακετες (σχεδιασμο).....Εδω που τα λεμε τροφοδοτικο και σε διατρητη δεν ειναι και μουρικο...... :roll:

moutoulos
05-01-06, 16:54
Στην αρχη εκανα την βλακεια και εδωσα ac χωρις την γεφυρα....
:hammer: :hammer: Καταπάτηση της ανόρθωσης :!: :!: .
Το τρίμμερ το ρύθμισες ?, η δουλειά του είναι να γίνεται το τροφοδοτικό σου ή 0-30 ή 0-20 ή 0-35 κτλ. Με άλλα λόγια θέτει όριο Vmax.
Ο μετασχηματιστής τι είναι ?.

_ab
05-01-06, 23:17
ναι το ρυθμισα και το ελαχιστο ηταν το 2...τωρα μια απορια τα ποντεσιομετρα συνδεονται ετσι??????Το λεω μην τυχον εχω κανει λαθος... :oops:Υπαρχει περιπτωση τα τρανζιστορ να πηγαν βολτα με το ac που το τροφοδοτισα γυρω στα 10 δευτεριλεπτα μεχρι να καταλαβω την μαλα@@α μου?????Ο μ/τ ειναι 28/3Α

moutoulos
06-01-06, 00:04
Σωστά, :roll: , εκτός από ένα λάθος.

_ab
06-01-06, 09:00
:hammer: :hammer: Απο βιασυνη να το δημοσιευσω το ζωγραφισα αλλου.....Αρα τα εχω σωστα......Δεν ξερω θα το ξανακανω σε πλακετα γιατι με την διατρητη εχω ψιλοξενερωσει.....

d.r soutras
02-02-06, 00:10
moutoulos για να μην μιλάμε άλλο απο mail και για να συμμετάσχουν και οι υπόλοιποι φίλοι του forum
μήπως μπορείς να σχεδιάσεις ένα σχηματικό για την περίπτωση μου; 0-12V ή και παραπάνω και 0-6A τουλάχιστον
για να το σχεδιάσω σε μορφή pcb και να το κατασκευάσω
επίσης να σου κάνω και μία ερώτηση οι αντιστάσεις που υπάρχουν στο κύκλωμα δεν θα πρέπει να αλλαχτούν για τημ μικρότερη έκδοση του "τέρατος";
αυτές οι αντιστάσεις δεν ρυθμίζουν την σύγκριση που θα κάνει το ολοκληρωμένο για να παίρνουν την επιθυμητή μας τάση;
διόρθωσε αν κάνω λάθος! 8)

gsmaster
02-02-06, 02:37
d.r soutras δεν είναι κάτι διαφορετικό τα 0-12V. Απλά βάλε μικρότερο μετασχηματιστή στην είσοδο. Λόγω του ότι το ρεύμα είναι μικρότερο βάλε και λιγότερα τρανζίστορ ισχύος.

moutoulos
02-02-06, 15:17
Είχε ζητήσει και ο Led_Zep για μικρότερη ισχύ.


Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αντικαταστήσω σε αυτό το τροφοδοτικό το μετασχηματιστή με ένα 24V που διαθέτω και να βάλω λιγότερα transistor ισχύως ώστε να έχω μία πιο "ελαφριά" έκδοση 0-5Α περίπου.


Βεβαίως και μπορείς, αλλά δεν ξέρω πόσα Α είναι ο μετασχηματιστή σου, τι εννοώ για να πάρεις πχ 28VDC 5A απ"το τροφοδοτικό συνεχόμενα (με σταθεροποίηση όχι ανόρθωση) είναι καλύτερα να έχεις έναν μετασχηματιστή 28VAC 6Α, παρά έναν 24VAC 8A.

Για να το δουλέψεις σαν 0-5Α πρέπει :
* Το οδηγό τρανζίστορ από MJ 3001 το αλλάζεις με ένα BD135, BD139, ή στην καλύτερη και ακριβότερη με ένα BD679 (darligton).
* Για εξόδου δύο 2Ν3055 (οδηγούμενα πλέον απο το BDΧΧΧ, είναι μια χαρά).
* "Φεύγει" η δίοδο ισχύος.
* 10000μF/63V για εξομάλυνση.
* Η ασφάλεια (μην την ξεχάσουμε 20Α) γίνεται 5Α.
* Τώρα για την γέφυρα ... βάλε μια μικροτερη (οπωσδήποτε 10-15Α).

Εσύ θές 0-16, 0-18Volt ? (το 0-12 ... λίγο μου φαίνεται :wink: ), οπότε θές έναν μετασχηματιστή 16Vac 8A (130W), εφόσον θές 12-13Volt 6Α.
Επίσης για 6Α η θα βάλεις 3x2N3055 ή θά αφήσεις 2x2Ν3772.

Ότι απορίες ... μου λές ... :wink:

d.r soutras
03-02-06, 18:43
Yes Sir!
Θα αρχίσω την σχεδίαση, λόγω εξεταστικής θα αργίσει λίγο!
Μουτουλος 1000 ευχαριστώ! 8)

moutoulos
04-02-06, 00:00
Yes Sir!
Θα αρχίσω την σχεδίαση, λόγω εξεταστικής θα αργίσει λίγο!
Μουτουλος 1000 ευχαριστώ! 8)


Θα σου επισυνάψω και σχέδιο, αλλά το φτιάχνω λίγο λίγο, μην πάθω [-X και υπερκόπωση :mrgreen: :mrgreen: .

_ab
04-02-06, 13:03
Γρηγορη ποιο σχεδιο εννοεις?????Εγω κανω το pcb του,και κοντευω να το τελειωσω.....Το κανω με το eagle και οταν το γυρναω στο board και παω να μετακινησω τα εξαρτηματα μου βγαζει error και κλεινει.....Τωρα κατεβασα το 4.11 και θα το δοκιμαω να δω.....Το πολυ πολυ να ανεβασω το σχηματικο και να το μετατρεψει καποιος σε board....Το προηγουμενο ηταν το 4.13r1

_ab
04-02-06, 23:03
Λοιπον φιλοι μου ετοιμο το σχεδιο (Κατα καποιο τροπο)αλλα οταν παω να το μετατρεψω σε pcb μου βγαζει 2 χρωματων γραμμες.Κοκκινες,Μπλε.
Αυτο συμβαινει διοτι ειναι διπλης οψες????πως μπαινει μονης???και πως χοντρενουμε τις γραμμες???Μπορει καποιος να
βοηθησει απο εδω και περα???

Ευχαριστω πολυ...

d.r soutras
04-02-06, 23:37
θα μπορούσα να σε βοηθήσω μα δουλεύω protel
προσπάθησα να ανοίξω το σχηματικό που επισύναψες μα βγάζει error το protel, επειδή όπως είπες το σχεδίασες με διαφορετικό πρόγραμμα.
Τουλάχιστων 150mil οι αγωγοί, όσο πιο μικρούς σε απόσταση τους κάνεις τους αγωγούς (για το μεγάλο ρεύμα) τόσο το καλύτερο, αποφεύγουμε τις μεγάλες γωνίες στους αγωγούς max 45 μοίρες αλλίως θα έχουμε πρόβλημα, πάντα για τους αγωγούς που θα περάσει το μεγάλο ρεύμα μιλάμε, στους άλλους δεν έχεις πρόβλημα!
Ελπίζω να βοήθησα! 8)

_ab
05-02-06, 11:34
Ναι το εχω κανει με το eagle......Ευχαριστω και για τις συμβουλες σου για το παχος των διαδρομων.Αυτο που δεν ξερω ειναι πως να κανω τις γραμμες για να μην περναει η μια πανω απο την αλλη αυτο που λεω και πιο πανω το μπλε,κοκκινο γιατι υποθετω πως νομιζει πως ειναι διπλης οψεως η πλακετα....

moutoulos
07-02-06, 00:20
moutoulos για να μην μιλάμε άλλο απο mail και για να συμμετάσχουν και οι υπόλοιποι φίλοι του forum
μήπως μπορείς να σχεδιάσεις ένα σχηματικό για την περίπτωση μου; 0-12V ή και παραπάνω και 0-6A τουλάχιστον
για να το σχεδιάσω σε μορφή pcb και να το κατασκευάσω

Είναι έτοιμο :D , απο την δική μου πλευρά, τη σχεδίαση. Απο σένα θέλω, πέρα απο την υλοποίηση που θα κάνεις, να πειραματιστείς λίγο στο I adj.
Τι εννοώ ? Το ποτενσιόμετρο για να καλύπτει την κλίμακα 0-7Α, ενδέχεται να θέλει σε σειρά με την μεσαία λήψη (του Ρ1), και το ποδαράκι 2 του LM723
μια αντίσταση. Βέβαια μπορείς να κάνεις επίσης και την R12 τρίμμερ, και να ρυθμίσεις για Ι max 7A.
To επισυνάπτω και συμπιεσμένο (RAR, δεν ξέρω αν "ανοίγει" με ΖΙΡ), σε μια καλή ανάλυση.

EDIT: Η R13 είναι 2,2k, και όχι 1k

d.r soutras
07-02-06, 18:46
moutoulos είσαι αρχηγός!
θα δυσκολευτώ λίγο με την αγορά των εξαρτημάτων (χανία δεν έχει πράμα) αλλά μόλις τα αποκτήσω θα αρχίσω την σχεδίαση 8)

d.r soutras
07-02-06, 19:53
Ερωτήσεις:
οι υπόλοιπες αντιστάσεις να είναι στο μισό του watt;
έχεις κάποια power diode D4 υπόψην; είπες πως χρησιμοποιήσες γέφυρα μα καλύτερα είναι πιστεύω μιας που θα φτιάξω το pcb να μπεί μια δίοδος κανονική.
δές το σχήμα που έχω επισυνάψει, πέτυχα το βραχυκύκλωμα του δρομέα στην R12 (τρίμερ);

moutoulos
07-02-06, 23:01
οι υπόλοιπες αντιστάσεις να είναι στο μισό του watt;
Ναι ...


έχεις κάποια power diode D4 υπόψην;
Υπ οψην πολλές, αλλά δεν έχει σημασία θα χρησιμοποιήσεις μια δίοδο schottky 15A, 50+ V, παίρνουν ψύκτρα, και έχουν και μικρή πτώση τάσης.


...δές το σχήμα που έχω επισυνάψει, πέτυχα το βραχυκύκλωμα του δρομέα στην R12 (τρίμερ);
:ok:

d.r soutras
09-02-06, 12:40
για δίοδο πήρα μία DSI17-08A με μεγαλύτερο αμπεράζ (δεν μας ενδιαφέρει)
δεν βρήκα την R11 0.15Ω 10W και πήρα δύο 0.33Ω 5W να τις βάλω παράλληλα
δεν βρίσκω τον C1 22000 στα 63V και λέω να βάλω έναν στα 35V εξάλλου η τάση μετά την γέφυρα είναι 21V άρα ο 35άρης μας κάνει, καλά δεν τα λέω; 8)

moutoulos
09-02-06, 23:09
για δίοδο πήρα μία DSI17-08A με μεγαλύτερο αμπεράζ (δεν μας ενδιαφέρει)
δεν βρήκα την R11 0.15Ω 10W και πήρα δύο 0.33Ω 5W να τις βάλω παράλληλα
δεν βρίσκω τον C1 22000 στα 63V και λέω να βάλω έναν στα 35V εξάλλου η τάση μετά την γέφυρα είναι 21V άρα ο 35άρης μας κάνει, καλά δεν τα λέω; 8)

Η δίοδος κάνει, για το κύκλωμα, αλλά δεν κάνει για πλακέτα, βέβαια δεν είναι και τόσο πρόβλημα !!.

Παράλληλα ναι.

:oops: Δικό μου λάθος ... μιάς και δεν έχουμε πάνω από 21βόλτ, ο 35άρης μας κάνει :ok: .

Συνέχισε ... :wink:

d.r soutras
11-02-06, 02:12
μόλις το τέλειωσα!
είναι σε κλίμακα 1:1
προσοχή είναι το πρωτότυπο πιθανόν να θέλει διορθώσεις, δεν την εμφάνισα ακόμη την πλακέτα διότι θέλω την γνώμη σας, πάχος αγωγών, κοντινές αποστάσεις (πιθανότητα σπινθηρισμών) κ.α.
moutoulos πως το βλέπεις αντέχει; ;ή θέλει ενισχύσεις;

d.r soutras
11-02-06, 10:50
ξέχασα και αυτό 8)

_ab
11-02-06, 23:39
Δεν ξερεις ποσο συγκινουμαι που επειτελους βλεπω μια πλακετιτσα για αυτο το τοσο ωραιο τροφοδοτικο ,εστω και για μια απο την παραλλαγη του.....Προσπαθω αρκετο καιρο να την κατασκευασω αλλα εαν εισαι απειρος με το eagle τοτε τι περιμενεις και παλι ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!! =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Υ.Γ:Γιαννη κανε λιγα μαγικα και εσυ τωρα να την δουμε και σε *.pdf Να φτιαξουμε και εμεις κανα τροφοδοτικακι...... :wink:

gsmaster
12-02-06, 02:34
Δεν θα πρέπει να κάνω εγώ τα μαγικά μου... Θα πρέπει ο φίλος μας d.r soutras να το εκτυπώσει σε pdf κατευθείαν απο το πρόγραμμα που σχεδιάζει για να είναι και πιό καλή η ανάλυση. Αλήθεια ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς?


d.r soutras Μπές εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=681) για να δεις πώς θα το κάνεις pdf. Ότι απορία έχεις στείλε μου ΠΜ.

Αν δεν έχετε πρόβλημα, και εφόσον σας δουλέψει να το περάσουμε στα κυκλώματα. ;)

d.r soutras
12-02-06, 03:28
no problem θα το μετατρέψω σε pdf και θα το επισυνάψω (δουλεύω protel)
μην την τυπώσετε ακόμα την πλακέτα γιατί σήμερα έκανα κάτι διορθώσεις που χρειαζόντουσαν τα footprints, θα το υλοποιήσω και θα σας πώ αποτελέσματα. gsmaster πως σου φαίνεται το πάχος των αγωγών που θα περάσει το μεγάλο το ρεύμα; λέτε να θέλει παραπάνω;

d.r soutras
12-02-06, 12:25
Έτοιμο σε pdf, πρέπει να ευχαριστήσω τον γρηγόρη για το υπέροχο σχέδιο του! 8)

athalex
12-02-06, 17:19
Απο μια ματια που εριξα στα σχεδια των δυο τροφ. η μονη διαφορα ειναι οτι υπαρχουν λιγοτερα 2Ν3772.Αρα το τυπωμενο που εχει κανει ο φιλος μας κανει και για τα δυο αρκει να βαλουμε τις εχτρα αντιστασεις και τα εχτρα 2Ν3772,τι λετε ?

gsmaster
12-02-06, 19:16
d.r soutras Καλό θα ήταν οι "πλάτες" των τρανζίστορ ισχύος, να είναι σε μια ευθεία, και αν γίνεται, να έβλεπαν την άκρη της πλακέτας για να υπάρχει η δυνατότητα να μπεί μια ψύκτρα για όλα τα τρανζίστορ χωρίς να χρειαστεί να φύγουν τα τρανζίστορ απο την πλακέτα. ;)

Επίσης ότι κείμενο υπάρχει πάνω στην πλακέτα σε κάθε layer πρέπει να διαβάζεται κανονικά στην τελική πλακέτα, για να διευκολύτνεται η διαδικασία της αποχάλκωσης. πχ το κείμενο στο Bottom layer που θα βγεί στην επιφάνεια του χαλκού θα πρέπει να είναι mirrored, έτσι ώστε στην τελική πλακέτα, να διαβάζεται κανονικά βλέποντας τον χαλκό. Επίσης βάλε και κάποιο κείμενο στο top layer.

d.r soutras
12-02-06, 19:16
και επειδή το ζητήσατε η έκδοση του τέρατος 0-30Vdc 0-20A σε pcb :psonio:

d.r soutras
12-02-06, 19:29
gsmaster έχεις απόλυτο δίκιο μα τα τρανζίστορ θα φύγουν οπωσδήποτε απο την πλακέτα με καλώδια γιατί τα footprint που έβαλα δεν είναι τα κανονικά αλλά διπλάσια για να έχω χώρο να περάσω τον χοντρό αγωγό, κάποια στιγμή στο μέλλον θα το ξανασχεδιάσω με τον τρόπο που μου υποδεικνύεις,
στον χαλκό θα εμφανίζονται μόνο οι αγωγοί κ το nick μου (που σωστά θέλει mirror) τα υπόλοιπα όμως είναι απλά strings για την εύκολη τοποθέτηση των εξαρτημάτων πάνω στην πλακέτα που δεν θα εμφανίζονται πάνω της. 8)

_ab
12-02-06, 21:06
Σε ευχαριστουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και παλι ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

moutoulos
12-02-06, 22:59
και επειδή το ζητήσατε η έκδοση του τέρατος 0-30Vdc 0-20A σε pcb :psonio:


Να' και γώ καθυστερημένα !!.
Λοιπόν το σήμείο που βλέπω να μην αντέχει τα 20Α είναι τα δυο σημεία που έχω σημειώσει ...

moutoulos
12-02-06, 23:01
Έτοιμο σε pdf, πρέπει να ευχαριστήσω τον γρηγόρη για το υπέροχο σχέδιο του! 8)

:roll: Ευχαριστώ ... :mrgreen:

moutoulos
12-02-06, 23:05
Απο μια ματια που εριξα στα σχεδια των δυο τροφ. η μονη διαφορα ειναι οτι υπαρχουν λιγοτερα 2Ν3772.Αρα το τυπωμενο που εχει κανει ο φιλος μας κανει και για τα δυο αρκει να βαλουμε τις εχτρα αντιστασεις και τα εχτρα 2Ν3772,τι λετε ?
Περίμενε Αλέξη μη βιάζεσαι ... :wink:



d.r soutras Καλό θα ήταν οι "πλάτες" των τρανζίστορ ισχύος, να είναι σε μια ευθεία, και αν γίνεται, να έβλεπαν την άκρη της πλακέτας για να υπάρχει η δυνατότητα να μπεί μια ψύκτρα για όλα τα τρανζίστορ χωρίς να χρειαστεί να φύγουν τα τρανζίστορ απο την πλακέτα. ;)
Σωστός ...., όπως πάντα ο Γιάννης!!.

d.r soutras
12-02-06, 23:08
γρηγόρη την power diode την βολεύουμε παίρνει πολύ χαλκό ακόμα αλλά το 2ρο σημείο που δείχνεις είναι ακατόρθωτο να το μεγαλώσουμε, σίγουρα για την έκδοση των 20Α είναι πολύ επικύνδινο:hammer: εδώ με προβλημάτισε και για την περίπτωση μου (7Α), θα ξανασχεδιάσω την πλακέτα απο την αρχή για την έκδοση του τέρατος με χοντρότερους αγωγούς.

moutoulos
12-02-06, 23:21
γρηγόρη την power diode την βολεύουμε παίρνει πολύ χαλκό ακόμα αλλά το 2ρο σημείο που δείχνεις είναι ακατόρθωτο να το μεγαλώσουμε, σίγουρα για την έκδοση των 20Α είναι πολύ επικύνδινο:hammer: εδώ με προβλημάτισε και για την περίπτωση μου (7Α), θα ξανασχεδιάσω την πλακέτα απο την αρχή για την έκδοση του τέρατος με χοντρότερους αγωγούς.

Οπότε, καλό θα ήταν να αυξήσεις και άλλο το πάχος των τσεκαρισμένων σημείων και θα είναι ΟΚ! (για 7Α), αλλά για 20Α ... όχι.
Πέρα απο αυτό όμως σου αξίζει ένα ΜΠΡΑΒΟ \:D/

_ab
18-02-06, 21:26
Λοιπον παιδια εκανα το τροφοδοτικακι και εχω καποιες αποριες.....Κατ'αρχας το δοκιμασα με εναν μ/σ 27ν 3Α.
Ειναι απολυτως λογικο να μην μου βγαζει πανω απο 24ν.θελω να ρωτησω 3 πραγματακια..
1.το πρωτο που θελω να ρωτησω ειναι για το "ΜΙΝ", που ειχα 1.40ν και γιατι οχι 0ν???.
2.κατα λαθος βαζοντας το πολυμετρο στο ΑC Παρατηρησα οτι ειχε μια εικονικη ταση των 50 ν!!!!!
3.Οταν γυρισα το τριμερ των 2,2κ τελειως αριστερα,τοτε η ταση ηταν 1,40 - 24ν με αποτομη ανοδο της τασης καθως
γυριζα το ποντεσιομετρο(να διευκρινησω οτι το ποντεσιομετρο ειναι (Α))Ενω οταν το ειχα τελειως δεξια (trimer)
ηταν εαν θυμαμαι καλα 1,40 - 14ν Με αυξηση την τασης οχι τοσο αποτομη με το ιδιο ποντεσιομετρο...

Περιμενω προτασεις και αποψεις ευχαριστω.....

moutoulos
19-02-06, 13:42
Λοιπον παιδια εκανα το τροφοδοτικακι και εχω καποιες αποριες.....Κατ'αρχας το δοκιμασα με εναν μ/σ 27ν 3Α.
Ειναι απολυτως λογικο να μην μου βγαζει πανω απο 24ν.
Έχεις στους συλλέκτες των τρανζίστορ 38 βόλτ ?



1.το πρωτο που θελω να ρωτησω ειναι για το "ΜΙΝ", που ειχα 1.40ν και γιατι οχι 0ν???.
Εμένα μου είχε min 0.4 βόλτ. Είναι σωστές οι αντιστάσεις ?



2.κατα λαθος βαζοντας το πολυμετρο στο ΑC Παρατηρησα οτι ειχε μια εικονικη ταση των 50 ν!!!!!
Δεν το κατάλαβα ...



3.Οταν γυρισα το τριμερ των 2,2κ τελειως αριστερα,τοτε η ταση ηταν 1,40 - 24ν με αποτομη ανοδο της τασης καθως
γυριζα το ποντεσιομετρο(να διευκρινησω οτι το ποντεσιομετρο ειναι (Α))Ενω οταν το ειχα τελειως δεξια (trimer)
ηταν εαν θυμαμαι καλα 1,40 - 14ν Με αυξηση την τασης οχι τοσο αποτομη με το ιδιο ποντεσιομετρο...
Απολύτως λογικό, σου επισυνάπτω φωτό (απο την μικρότερη έκδοση) που γράφω, όπως και στο σχέδιο που υπάρχει στην αρχή,
"V max limit" (όριο μέγιστης τάσης). Δηλαδή εσύ μπορεί να θές να βάλεις ένα όριο στην μέγιστη τάση, δηλαδή αν δίνεις τάση σε ένα CB,
δεν θα θές από απροσεξία σου να το γυρίσεις στο max, και να φάει 30. :wink: Αν θές το κάνεις και αυτό ποτενσιόμετρο
για να έχεις και την "οριοθέτηση" στην πρόσοψη του κουτιού. :wink:

_ab
20-02-06, 18:42
Φιλε Γρηγορη λοιπον εχοντας το πολυμετρο σε μετρηση dc κατα λαθος γυρισα την σκαλα σε ac και τοτε παρατηρησα ταση των 50ν!!!!Θα κανω τις μετρησεις που μου λες και θα σου ξαναπω....Επισης αυτο που λεω στο 3 παλι δεν το καταλαβες....Πως γινεται οταν αυξανεις την ταση να ανεβαινει αποτομα και οταν την μειωνεις να πεφτει ομαλα?????Επισης εβαλα εχθες ενα hobbydrill τρυπανι και ΓΟΝΑΤΙΣΕ!!!!!!!!!Δεν μπορω να καταλαβω...θα ξανακανω μετρησεις και θα σου ξαναπω....Ευχαριστω για καθε βοηθεια σου......

moutoulos
21-02-06, 16:31
Φιλε Γρηγορη λοιπον εχοντας το πολυμετρο σε μετρηση dc κατα λαθος γυρισα την σκαλα σε ac και τοτε παρατηρησα ταση των 50ν!!!!Θα κανω τις μετρησεις που μου λες και θα σου ξαναπω....Επισης αυτο που λεω στο 3 παλι δεν το καταλαβες....Πως γινεται οταν αυξανεις την ταση να ανεβαινει αποτομα και οταν την μειωνεις να πεφτει ομαλα?????
Κατάλαβα τι εννοείς .... χωρίς να το έχω ψάξει, γιατί απλά δεν ενοχλεί, φαντάζομαι όμως ευθύνεται ο πυκνωτής 4.7μf στο ποδαράκι 5 του LM723, (μην τον βγάλεις όμως, χρησιμεύει για σταθερότητα του κυκλώματος-τάσης), αν θές να τον μειώσεις βάλε ελάχιστο 1μf.


Επισης εβαλα εχθες ενα hobbydrill τρυπανι και ΓΟΝΑΤΙΣΕ!!!!!!!!!Δεν μπορω να καταλαβω...θα ξανακανω μετρησεις και θα σου ξαναπω....Ευχαριστω για καθε βοηθεια σου......
α) περίπτωςη ... να φταίει ο μ/τ σου (εννοώ μικρός)
β) περίπτωση, και μάλλον αυτό φταίει, να μην έχεις βάλει σωστά τα ισχύος :(

Τώρα για τα 50βόλτ, δεν το κατάλαβα...

_ab
21-02-06, 17:55
Λοιπον Γρηγορη μεταξυ βασεως και συλλεκτη στο max ειχα 23 και στο min 11ν.....Επισης οταν βραχυκυκλωνα την εξοδο
χωρις φορτιο τοτε το αμπερομετρο εδειχνε 0,5Α....Οταν ειχε το τρυπανι,ανεξαρτητως τι ταση ειχα,εαν ειχα πχ 18ν
τοτε μολις αναβα το τρυπανι τοτε η ταση πηγαινε στα 9ν και τα εξοδου ζεματαγαν παρολο που ειχε καταναλωση 0,5Α με
νεκρο το Ι κντρολ...(ο μ/τ ειναι 3Α δεν νομιζω να ειναι και μικρος.....Εδω σταματουσα με το χερι μου τον δρομεα για πλακα ενω σε ενα παλιο που ειχα 723 + 1 2ν3055 δυσκολευομουν.....)

moutoulos
21-02-06, 18:50
Παναγιώτη θέλω να μετρήσεις... συλλέκτες των τρανζίστορ και γείωση, είναι 38 βόλτ ???
Επίσης αποσύνδεσε τον μ/τ και βραχυκυκλωσέ τον (στιγμιαία) με μια ασφάλεια 5Α, (πρέπει να σου την καίει)
ή μετρησέ τον με ένα πολύμετρο στην κλιμακά 10Α, τι σου δείχνει, θα πρέπει να δείς
περίπου 5-6Α.

_ab
21-02-06, 19:25
35,8 με 36 βολτ δινει......ο μ/σ οκ....

moutoulos
22-02-06, 01:14
εαν ειχα πχ 18ν τοτε μολις αναβα το τρυπανι τοτε η ταση πηγαινε στα 9ν και τα εξοδου ζεματαγαν παρολο που ειχε καταναλωση 0,5Α με
νεκρο το Ι κντρολ...(ο μ/τ ειναι 3Α δεν νομιζω να ειναι και μικρος.....Εδω σταματουσα με το χερι μου τον δρομεα για πλακα ενω σε ενα παλιο που ειχα 723 + 1 2ν3055 δυσκολευομουν.....)

Το ότι φρενάρει στο 0,5Α σημαίνει ότι κάπου κάνει περιορισμό ρεύματος, και τα εξόδου (τα έχεις σε ψύκτρα??) δεν μπορεί να ζεματάνε με 0,5Α,
γιατί έχω την εντύπωση ότι, ή δεν έχεις βάλει σωστά τα εξόδου, ή κάπου είναι λάθος το κύκλωμα :( ....

Περισσότερα αυριο :wink: .....

moutoulos
22-02-06, 16:52
Παναγιώτη πάνω στην φωτό υπαρχουν "οδηγίες".
Κοίτα και πέσμου ... :roll: .

_ab
23-02-06, 21:43
Λοιπον το λαθος οφειλοταν στο οτι ειχα βαλει το BD679 αναποδα και αυτο γιατι μου ειχαν δωσει λαθος τα ποδια......
Ωσπου μπηκα στο ιντερνετ και κατεβασα το datasheet.(που μπορω να πω πως και αυτο δεν ηταν παρα πολυ κατατοπιστικο,
γιατι δεν εδειχνε με ωραιο τροπο ποιο μερος ειναι το μπροστα και πιο το πισω...).Τωρα ομως εχω ενα "προβλημα" που
συνεχιζει να υπαρχει....Το ΜΙΝ ειναι 1,47ν Δεν πεφτει πιο κατω...Τι να κανω????Να αλλαξω καμια αντισταση?????Επισης
κατι τελευταιο...Ποιο ειναι το σωστοτερο μερος να τοποθετηται μια ασφαλεια?????

d.r soutras
24-02-06, 09:48
Φίλε _ab την ασφάλεια την έβαλα εκεί για να μήν τραβάμε καλώδια (τραβάμε καλώδιο για την power diode και τα 2Ν3772) πιστεύω πως φτάνουν!
Εξωτερική ασφάλεια θα βάλεις αυτήν των 2Α.
Τώρα αν πάλι δεν σ'αρέσει τράβα τα καλωδιάκια σου κ την 7Α βάλτην εκτός πλακέτας! 8)

moutoulos
24-02-06, 10:58
Λοιπον το λαθος οφειλοταν στο οτι ειχα βαλει το BD679 αναποδα και αυτο γιατι μου ειχαν δωσει λαθος τα ποδια......
Ωσπου μπηκα στο ιντερνετ και κατεβασα το datasheet.(που μπορω να πω πως και αυτο δεν ηταν παρα πολυ κατατοπιστικο,
γιατι δεν εδειχνε με ωραιο τροπο ποιο μερος ειναι το μπροστα και πιο το πισω...).Τωρα ομως εχω ενα "προβλημα" που
συνεχιζει να υπαρχει....Το ΜΙΝ ειναι 1,47ν Δεν πεφτει πιο κατω...Τι να κανω????Να αλλαξω καμια αντισταση?????Επισης
κατι τελευταιο...Ποιο ειναι το σωστοτερο μερος να τοποθετηται μια ασφαλεια?????

Έλα Παναγιώτη είδες που άδικα ανησηχείς, εμμμ, και εσύ που πάς χωρίς datasheet :lol: . Πρίν ξεκινήσουμε μια κατασκευή "κατεβέζουμε"
τα datasheets των "ενεργών" εξαρτημάτων (το είπα καλά ??), και προχωράμε.
Σε εμένα όπως λέω και κάπου παραπάνω "πήγαινε'' ελαχιστο 0,4 βολτ. Να πω κάποια ανοχή-ες, σε κάποια-ες αντίσταση-εις?
Στην ουσία όμως δε θα έπρεπε να σε ανησηχεί, γιατί πράκτικά σπάνια χρησιμοποιείς τάσης γύρω στο 1V.
Η ασφάλεις μπαίνει συνήθως, μετά τον ηλεκτρολυτικό, γιατί αν ο ηλεκτρολυτικός μας είναι "τέρας'',
και την ασφάλεια την βάλουμε πρίν απο αυτόν θα μας την καίει κατά την εκκίνηση
(τραβάει στην εκκίνηση πολύ ρευμα προκειμένου να φορτίσει) ή αλλιώς στην έξοδο. :wink:

_ab
24-02-06, 16:35
Ok παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!!!! :D ......Ζητω συγνωμη για τα αρκετα μου posts... :oops:

d.r soutras
27-02-06, 12:39
Λοιπόν κ εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα

1) dcV max 17.3V , min 1.42V O.K το πρόβλημα είναι ότι ανεβαίνει η τάση απότομα μέχρι τα 17V στη μισή διαδρομή του pot (δηλαδή απο 1.42 πάει 4 παέι 8 πάει 12 πάει 17 με μικρή μεταβολή του pot) και στην άλλη μισή απο 17 μέχρι 17.3 κουφό! Να βάλω pot 10 στροφών για μεγαλύτερη ακρίβεια;

2) dcA max 10.5A , min 0.37A. και αυτό με τρίμερ 10Κ, επειδή έχω panel meter στα 10A θα βάλω τρίμερ μεγαλύτερο π.χ 20Κ;
επίσης πως γίνεται το πολύμετρο μου να λέει 10Α και να μου μετράει μέχρι 19Α (με το τρίμερ στην ελάχιστη τιμή του) κουφό; 8)

_ab
27-02-06, 16:36
Οσο για το πρωτο ερωτημα σου πιστευω πως πρεπει πρεπει το ποντεσιομετρο να ειναι Α δεν ξερω εαν το εχεις ξαναακουσει αλλα θεωρουνται ποντεσιομετρα ακριβειας σε σχεση με τα Β.....

d.r soutras
28-02-06, 12:30
Οσο για το πρωτο ερωτημα σου πιστευω πως πρεπει πρεπει το ποντεσιομετρο να ειναι Α δεν ξερω εαν το εχεις ξαναακουσει αλλα θεωρουνται ποντεσιομετρα ακριβειας σε σχεση με τα Β.....
Φίλε _αβ τα Α είναι τα κανονικά γραμμικά ποτενσιόμετρα και τα Β είναι τα λογαριθμηκά (μεγαλώνει στην αρχή η τάση π.χ 1, 1.5, 2, 2.5, 3V και μετά πάει 5, 10, 15V αυξάνει απότομα)

_ab
28-02-06, 17:59
Ρωτησα για τα 10στροφα και μου ειπαν 15Ευρω το 1 :shock: :shock: Και μπορεις να μου κανεις μια μετρηση????....Βαλε στο + το κοκκινο του πολυμετρου σου και στο μαυρο το - και βαλτο στην σκαλα του ΑC 200ν και εαν μπορεις πες μου τι σου δειχνει οταν το εχεις και λειτουργει το τροφοδοτικο...

moutoulos
28-02-06, 22:33
Λοιπόν κ εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα

1) dcV max 17.3V , min 1.42V O.K το πρόβλημα είναι ότι ανεβαίνει η τάση απότομα μέχρι τα 17V στη μισή διαδρομή του pot (δηλαδή απο 1.42 πάει 4 παέι 8 πάει 12 πάει 17 με μικρή μεταβολή του pot) και στην άλλη μισή απο 17 μέχρι 17.3 κουφό! Να βάλω pot 10 στροφών για μεγαλύτερη ακρίβεια;

2) dcA max 10.5A , min 0.37A. και αυτό με τρίμερ 10Κ, επειδή έχω panel meter στα 10A θα βάλω τρίμερ μεγαλύτερο π.χ 20Κ;
επίσης πως γίνεται το πολύμετρο μου να λέει 10Α και να μου μετράει μέχρι 19Α (με το τρίμερ στην ελάχιστη τιμή του) κουφό; 8)

1) Για βάλε την μεσαία λήψη του Vadj πρός το ποδαράκι 3 του LM723.
2) Αυτό δεν το κατάλαβα, σε κανένα σημείο του :roll:

d.r soutras
01-03-06, 14:00
1) Για βάλε την μεσαία λήψη του Vadj πρός το ποδαράκι 3 του LM723.
2) Αυτό δεν το κατάλαβα, σε κανένα σημείο του :roll:

Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελάρα μου!
(μεσαία λήψη του Vadj πρός το ποδαράκι 3 του LM723)
Πάει απο 0V εώς τα 16.6V αλλά πάλι στην αρχή πάει πολύ γρήγορα (από 0V-15V) κ μετά απο την μέση του ποτ μέχρι το τέρμα πάει απο 15V μέχρι 16.6V.
Θα αλλάξω ποτ μήπως και φταίει (το παλιό το μέτρησα κ ήταν o.k)
Το 2) άστο το έλυσα το πρόβλημα. Με τα Αmber είμαι o.k.

_ab μου δείχνει στο ΑC μέχρι 55V (δεν κατέω γιατί)

moutoulos
01-03-06, 23:26
:D :D :D :D Παιδιά !!!! μάλλον τον έλυσα τον γρύφο (στην γραμμική αύξηση της τάσης) .
:thinking: Λοιπόν εγώ χρησιμοποίησα 10κ ποτενσιόμετρο γιατί "έκανα" με τάσεις 30+βόλτ.
Για τάσεις μέχρι τα 16-20βόλτ το ποτενσιόμετρο κάντε το 4,7κ, γιαυτό με το 10άρι φτάνει μέχρι την μέση και μετά "γεμίζει.
Βάζοντας λοιπόν 4,7 το πρόβλημα (πιστεύω) θα λυθεί ... :wink:.

Δεν παίρνω βέβαια και όρκο ...... :-k :mrgreen: :mrgreen:

Knight Rider
01-03-06, 23:42
Ειστε πολυ παιχτες γουσταρω και πορωνομαι να σας βλεπω να συζητατε για βαρβατες κατασκευες. Το πολυ σε 2 βδομαδες θα τελειωσω το δικο μου τροφοδοτικο ΤΕΡΑΣ και θα σας το δειξω. Μονο πετε μου πως να το δημοσιευσω για να το δειτε ολοι. Μπορει και να τρομαξετε απο αυτο που φτιαχνω. Το κοστος αγνωστο, ακομα δινω αλλα σχεδον τελειωσε. Το test drive θα γινει την κυριακη. Γρηγορη πως εβαλες το gif με τους ανεμιστηρες? Θελω να βαλω κι εγω ενα να παιζει.

moutoulos
02-03-06, 00:04
Στο θέμα μας ... μην ξεφεύγουμε ... :lol: :lol: :lol:

FH16
02-03-06, 13:07
Επιτρέψτε μου να συμβάλω και εγώ σε αυτό το πολύ ωραίο και χρήσιμο project

Παραθέτω ένα ZIP αρχείο, το οποιο περιέχει το Schematic και το PCB από Eagle 4.13, PDF με PCB - Schematic - Silkscreen και μια BMP εικόνα φτιαγμένη με το Eagle 3D (είναι στο περίπου τα υλικά).
ZIP (http://84.205.233.4/ilias/PowerSupply.zip) ~1.300Kb

d.r soutras
02-03-06, 20:51
Για Vadj έβαλα το 4Κ7 μα δέν έκανε δουλειά, η ίδια ιστορία πάλι!
Αλλά έβαλα σε σειρά με το 4Κ7 ένα 470Ω πότ για fine tuning. Πάλι τα ίδια κάνει μα έχω ακρίβεια κ έτσι όλα είναι Ο.Κ
Επίσης στα 6Α η ψύκτρα καίει βέβαια δεν είναι πολύ μεγάλη είναι 10cm x 10cm
Πιστεύω ότι και για τα 20Α η πλακέτα κάνει, είναι αρκετά χοντροί οι αγωγοί κ με την σολντερίνη διπλασιάζεται η αντοχή τους!

nikoskourtis
18-03-06, 22:54
Εχω μια απορια. Γιατι χρησιμοποιεις 4 τρανζιστορ αφου καθε τετοιο τρανζιστορ μπορει να αντεξει μεχρι 30 Αμπερ (οπως βλεπω στο datasheet);

moutoulos
19-03-06, 01:18
Εχω μια απορια. Γιατι χρησιμοποιεις 4 τρανζιστορ αφου καθε τετοιο τρανζιστορ
μπορει να αντεξει μεχρι 30 Αμπερ (οπως βλεπω στο datasheet);
Τα 30Α είναι peak και για λίγο χρονικό διάστημα (ms).
Τα σταθερά συνεχόμενα είναι 15-16Α.
Αυτά (15Α) όμως είναι για διαφορά τάσης εισόδου εξόδου μικρή (5-6V νομίζω),
δηλαδή δεν μπορείς να του δίνεις 50V (στο συλλέκτη), και να του ζητάς (στη βάση),
να σου βγάλει (στον εκπομπό),12V 20A ... θα καεί απο την υπερθέρμανση των απωλειών
που έχουν τα 38V, την συγκεκριμένη περόπτωση άντε να άντεχε αυτό το "τέρας"
τρανζίστορ 3-4Α max. Αν όμως του δώσεις 15V για να σου δώσει 12, ...σ'αυτή την
περίπτωση να είσαι σίγουρος οτι θα πάρεις άνετα 10Α απο το συγκεκριμένο τρανζίστορ.
Εδώ είναι περίπου υπολογισμένα για 5-7Α. :wink:

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία ... :roll: ή μήπως σε μπέρδεψα ?

nikoskourtis
19-03-06, 04:31
Εχεις δικιο. Δεν ειχα λαβει υποψη μου την παραμετρο της max ισχυος απωλειων πανω στο τρανζιστορ. Μολις τωρα ειδα οτι λεει max 150 watt. Οποτε οντως χρειαζεσαι 4 τρανζιστορ για ασφαλη λειτουργια.

fireball
05-01-07, 15:28
Έφτιαξα την πλακέτα του FH16. Δουλεύει κανονικά το τροφοδοτικό αλλά έχω ελάχιστο 7volt.Η vref είναι 7volt. Οι αντιστάσεις είναι οκ απ'οτι είδα.

moutoulos
06-01-07, 10:09
Ηλία κανονικά δεν έπρεπε να έχει ελάχιστο 7 βόλτ, κάτι γίνεται ..., ψάξε και το τυπωμένο σου μήπως
(ψιλο)βραχυκυκλώνει κάπου, εμένα μου είχε ελάχιστο 1 βόλτ και ούτε, και επίσης κάποιο μέλος που το
έφτιαξε (το γράφει στην ίδια ενότητα) είχε ελάχιστο 1,4 βόλτ.

fireball
08-01-07, 13:37
Θα το κοιτάξω και θα σας πω. Και εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση. οκ. Ευχαριστώ!

fireball
09-01-07, 02:54
Τελικά βρήκα το πρόβλημα. Υπάρχει στο τυπωμένο του FH16 στις αντιστάσεις R7 και R8 λάθος στην σύνδεση. Το διόρθωσα και ξεκινάει απο 1,38v.

gsmaster
09-01-07, 13:29
Πες μας ακριβώς το λάθος εδώ, για να το αποφύγουν οι επόμενοι...

fireball
09-01-07, 13:45
Είναι λάθος το σχέδιο στις συνδέσεις. H αντίσταση 2.2K πρέπει να συνδέετε στο ποδαράκι 5 κ 6 του lm αλλά δεν συνδέετε. Ο πυκνωτής 4,7μF είναι κανονικά παράλληλος της αντίστασης 5,6κ αλλά στο σχηματικό είναι λάθος. Αν δείτε το σχέδιο που δίνει ο moutoulos και το σχέδιο στο eagle θα καταλάβετε που είναι το λάθος.

fireball
09-01-07, 21:42
Το τροφοδοτικό το έφτιαξα αλλά για να ρυθμίσω τα ampere το βραχυκύκλωνα και κάτι έκαψα. Βγάζει τάση αλλά κάνει μια πτώση 3volt και δεν υπάρχει καμία ένδειξη στο αμπερόμετρο. Τι λέτε να κάηκε;

tasosmos
27-07-07, 03:08
Σκεφτομαι να φτιαξω ενα τροφοδοτικο βασισμενο σε αυτο δηλ 0-30V αλλα με μεγιστο ρευμα ~10Α αλλα εχω καποιες αποριες γιατι δεν εχω ασχοληθει ξανα με τροφοδοτικο με lm723:

1) Για μετασχηματιστη λεω να βαλω εναν συμμετρικο τοροειδη 300VA με τα δευτερευοντα τυλιγματα σε σειρα γιατι ενδεχομενως να το χρησιμοποιησω αργοτερα σε αλλο project, ειμαι μεταξυ 2x14V ή 2x13V.
Λογικα με τον 2x14 θα εχει καλυτερη αποδοση σε >30V ταση εξοδου αλλα με απασχολει οτι χωρις φορτιο λογικα η ταση μετα την εξομαλυνση θα περναει τα 40V και επομενως το lm θα ειναι στα ορια του.
Να βαλω 2x13 ή δεν υπαρχει προβλημα?

2) Για τρανζιστορ ισχυος μαλλον θα χρησιμοποιησω 3-4 2N3772, για 10Α με καλυπτει το BD679 για οδηγηση ή να βαλω MJ3001?

3) Το (-) του τροφοδοτικου συνδεεται στην "κανονικη" γειωση της πριζας?

4) Για την ρυθμιση του ρευματος σκεφτομαι να προσθεσω ενα μπουτον που θα συνδεει στην εξοδο μια αντισταση ισχυος 1-2Ω ωστε να το πατας και να ρυθμιζεις το ποτενσιομετρο, θα υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο?

5) Υπαρχει καποιος απλος τροπος ωστε να εχεις ενδειξη με led/buzzer οταν φτανεις τον περιορισμο ρευματος?

gsmaster
27-07-07, 21:44
4. Αρκεί το μπουτόν που θα βρείς να αντέχει μιαμιση ή και δύο φορές το ρεύμα απο του τροφοδοτικού. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ρελε που να το οδηγείς με μικρό μπουτόν.


5. με ένα τρανζίστορ πάρε απο την ανάδραση το σήμα που "κόβει" το σήμα και οδήγησε ότι θές.

moutoulos
28-07-07, 01:06
1) Και με 28βόλτ (2χ14) καλά είναι, αρκεί να βγάζει 28βόλτ και οχι 29.
Όμως και με 2χ13 μια χαρά είναι, και πιο σίγουρα.

2) Για τρανζίστορ βάζεις BD679 για οδήγηση, και 2 χ 2Ν3772 για εξόδου, σε μεγάλη ψύκτρα, με ανεμιστήρα.

3) Όχι, το - παραμένει ανεξάρτητο, + και - του τροφοδοτικού.

tasosmos
29-07-07, 07:56
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις αλλα το 5) δεν το πολυκαταλαβα, ειμαι και λιγο noob οσον αφορα τρανζιστορ... :oops:
Υποθετω πως πρεπει να χρησιμοποιησω ενα μικρο npn, πχ bc549 αλλα πως ακριβως πρεπει να το συνδεσω?

dovegroup
14-06-08, 20:29
Με ελάχιστες αλλαγές στο κύκλωμα ενα διαφορετικό PCB για το τροφοδοτικό 0-30V - 20A
Σημείωση σε όλες τις νησίδες τροφοδοσίας πρέπει να τποθετηθεί κατα μήκος τους σύρμα χαλκού διατομής 3 χιλιοστά και να κολληθεί σε όλη την διαδρομή του.
Η αλλαγή επιτρέπει να τοποθετηθούν πλαστικά τρανζίστορ απευθείας στην ψύκτρα χωρίς τεράστιες αποστάσεις απο το PCB.
Επίσης προστέθηκε ενα μικρό φίλτρο απόρριψης RF, καθώς και molex τριπλά για συνδέσεις ανεμιστήρων και ποτενσιομέτρων.
Τα BD249C αντέχουν μικρότερη ισχύ επάνω τους οπότε προσοχή στα ρεύματα εξόδου, η πλακέτα κατασκευάστηκε για συγκεκριμένο σκοπό και δεν μεταβλήθηκε η τάση της πάνω απο 18V σε κατάσταση βραχυκυκλώματος 14A.
Στα σημεία Α & Β οπωσδήποτε ασφάλεια.
Στα ποδαράκια του LM723 4 & 13 στη μεριά του χαλκού τοποθετούμε πυκνωτή 10nf.
Υ.Γ. Επειδή είναι η τελική με διορθώσεις χώρου κυρίως, μιά μικρή επιφύλαξη για τυχόν λάθος...

kx5
19-06-08, 20:52
Το κατασκεύασα για 10Α max. Με τοροειδή μ/σ 24V/10A και δύο BD249 (αντί για 2N3772).
Στη ρύθμιση τάσης αφαίρεσα το trimmer των 2Κ2 (δε μου χρειάζεται περιορισμός), ενώ αντικατέστησα το ποτενσιόμετρο των 10Κ με ένα τον 5Κ και σε σειρά ένα των 500Ω (για μικρορύθμιση). Δούλεψε σωστά και φτάνει τα 30V ακριβώς.

Δύο απορίες:
Αν θέλω να κάνω μικρορύθμιση στο ρεύμα με δεύτερο ποτενσιόμετρο, τι θα προτείνατε για την τοποθέτησή του?
Για την προσθήκη ψηφιακού βολτομέτρου με σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως αμπερόμετρο, θα μπορούσα να βάλω ένα διαιρέτη τάσης στα άκρα της μεγάλης βαττικής αντίστασης? Φοβάμαι μην αλλάξει η τάση που "βλέπει" το 723 και γίνει μπέρδεμα.

tasosmos
19-06-08, 22:20
Αν εβαλες μονο 2 bd249 δεν ειναι αρκετα για 10Α, τουλαχιστον οχι αν το ζοριζεις. Εχεις 240W max και τα τρανζιστορ εχουν 125W το καθενα οποτε θελεις τουλαχιστον 3 για να υπαρχει μια ανεση.
Στο δικο μου με 300VA μ/σ, 10-12Α μεγιστο ρευμα εχω βαλει 4 3772 για να δουλευει ανετα με μεγιστο ρευμα (δεν ειναι το ιδιο κυκλωμα αλλα δεν παιζει ρολο εδω), βεβαια εχω και την συνηθεια να τα ξεσκιζω στις δοκιμες τα τροφοτικα...

Για μικρομετρικη ρυθμιση συνηθως βαζεις περιπου το 1/10 της τιμης του μεγαλου, με ενα 470Ω πρεπει να εισαι οκ, αλλα προσωπικα θεωρω περιττη την μικρομετρικη σε ρευμα.

Για την συνδεση του βολτομετρου στα ακρα της αντιστασης ισχυος λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα αλλα υποψιν οτι θα υπαρχει ενα μικρο σφαλμα λογω της θεσης της αντιστασης στο σχηματικο, δεν ειναι ακριβως σε σειρα με την εξοδο αλλα ουσιαστικα απο εκει περναει το ρευμα.

moutoulos
19-06-08, 22:53
Εγώ πιστεύω πως δεν έχει πρόβλημα που είναι δύο τα BD249 για 10Α, ειδικά αν βάλεις τα BD249B ή C.
Εννοείτε βάζεις καλή ψύκτρα, 2 FAN πάνω στην ψύκτρα (επισυνάπτω φοτο), θερμοστατικό διακόπτη (να ξεκινάνε τα FAN απο 50C, μη βαράνε συνέχεια).

Επίσης μπορείς να βρείς έτοιμα display με shunt 20Α, αυτά χρησιμοποιώ εγώ, όπως αυτό (http://cgi.ebay.com/Mini-3-Red-LED-Digital-AMP-Panel-Meter-DC-20A-Shunt_W0QQitemZ280237264999QQcmdZViewItem?hash=ite m280237264999&_trkparms=72%3A552%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14).
Κοστίζει 15ε μαζί με το shunt, τo shunt μόνο του έχει 7-8ε:wink:.
SHUNT = Βαττική αντίσταση.

Συγκεκριμένα παίρνω αυτό (http://cgi.ebay.com/3-Digital-Red-LED-DC-0-50A-Amp-Panel-Meter-Shunt_W0QQitemZ380037095636QQcmdZViewItem?hash=ite m380037095636&_trkparms=72%3A552%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14).

ALAMAN
19-06-08, 23:37
Ένα τέτοιο τροφοδοτικό 0-30V 0-20A πόσο πάει να το αγοράσεις?
Είναι πιο ακριβό απ' ότι να το φτιάξεις μόνος σου?

moutoulos
20-06-08, 00:18
Ένα τέτοιο τροφοδοτικό 0-30V 0-20A πόσο πάει να το αγοράσεις?
Είναι πιο ακριβό απ' ότι να το φτιάξεις μόνος σου?
Γιώργο υπολόγισε οτι ένα 0-30V 0-10A έχει 250+ε, το 0-30V 0-20A, νομίζω
400ε παρά κάτι. Τόσο το είχα δεί κάπου.
Ο Μ/Τ του 900W, απλός κάνει 50-60ε, τοποειδής 80-90ε ...
υπολόγισε 200+ε οπωσδήποτε.

dovegroup
20-06-08, 02:11
Εγώ πιστεύω πως δεν έχει πρόβλημα που είναι δύο τα BD249 για 10Α, ειδικά αν βάλεις τα BD249B ή C.
Εννοείτε βάζεις καλή ψύκτρα, 2 FAN πάνω στην ψύκτρα (επισυνάπτω φοτο), θερμοστατικό διακόπτη (να ξεκινάνε τα FAN απο 50C, μη βαράνε συνέχεια).

Επίσης μπορείς να βρείς έτοιμα display με shunt 20Α, αυτά χρησιμοποιώ εγώ, όπως αυτό (http://cgi.ebay.com/Mini-3-Red-LED-Digital-AMP-Panel-Meter-DC-20A-Shunt_W0QQitemZ280237264999QQcmdZViewItem?hash=ite m280237264999&_trkparms=72%3A552%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14).
Κοστίζει 15ε μαζί με το shunt, τo shunt μόνο του έχει 7-8ε:wink:.
SHUNT = Βαττική αντίσταση.

Συγκεκριμένα παίρνω αυτό (http://cgi.ebay.com/3-Digital-Red-LED-DC-0-50A-Amp-Panel-Meter-Shunt_W0QQitemZ380037095636QQcmdZViewItem?hash=ite m380037095636&_trkparms=72%3A552%7C39%3A1%7C65%3A12&_trksid=p3286.c0.m14).

Αν η τάση εξόδου στα 10Α είναι 1V τότε για 24V MS έχεις (24*1.41)-1=32.8-1,4=31,44-0,7=30,7 πές 30V*10Α=300W
Τα τρανζίστορ BD249A-B-C έχουν διαφορά μόνο στην μέγιστη τάση Vce, το ρεύμα τους είναι λατρευτό 25Α η αδυναμία τους είναι ο κρύσταλλος τους, είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος όπως τα περισσότερα πλαστικά έχουν μικρότερες αντοχές στη θερμοκρασία, επικίνδυνο να προσπαθείς με 2 να πάρεις 10A... άσε που τα σκοτώνεις γρηγορότερα απο όσο θα ζούσαν Υ.Κ.Σ.
Επίσης σε σειρά με την αντίσταση στο LM317 αν βάλεις Thermistor 1K μειώνεις τις στροφές των ανεμιστήρων και φυσικά αρκετά db το θόρυβο στους.

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το τροφοδοτικό με ΜΣ 30V να μας πεί πως πάει και με τί μέγιστη μεταβολή τάσης?

Φιλικά

dovegroup
20-06-08, 02:12
Εχω 2 τέτοια τερατάκια στα 30V 30Α :cry:

tasosmos
20-06-08, 03:07
Με 30V ac θα εχεις >40V dc, δλδ θα περασεις τα ορια του lm723 που σημαινει οτι θα πρεπει να βαλεις επιπλεον προστασια για βραχυκυκλωμα (αν θυμαμαι καλα το 723 βλεπει διαφορικη ταση εισοδου-εξοδου οποτε ο περιορισμος ρευματος θα δουλευει με διαφορα εισοδου εξοδου <40V)

Με μια προχειρη πλακετα το ειχα δοκιμασει με ~27V ac μ/σ και τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα, ~1,3V min, ~36V max.

2 μικρες παρατηρησεις:

Στην περιπτωση αυτη σε περιοριζει ο μ/σ σε 240W αφου ειναι 24V/10A, τα 10Α απλα δεν προκειται να τα δεις με 30V ταση εξοδου.

Αν καταλαβα καλα εννοεις να συνδεσεις το θερμιστορ στη θεση του ποτενσιομετρου στο τυπικο κυκλωμα του lm317 οποτε θα χρειαστει ptc θερμιστορ για να αυξανουν οι στροφες στους ανεμιστηρες αναλογα με την θερμοκρασια, με τα τυπικα ntc που κυκλοφορουν θα εχεις αντιστροφως αναλογη μεταβολη.

dovegroup
20-06-08, 10:58
[quote="tasosmos"]Με 30V ac θα εχεις >40V dc, δλδ θα περασεις τα ορια του lm723 που σημαινει οτι θα πρεπει να βαλεις επιπλεον προστασια για βραχυκυκλωμα (αν θυμαμαι καλα το 723 βλεπει διαφορικη ταση εισοδου-εξοδου οποτε ο περιορισμος ρευματος θα δουλευει με διαφορα εισοδου εξοδου <40V>40V dc, δλδ θα περασεις τα ορια του lm723 που σημαινει οτι θα πρεπει να βαλεις επιπλεον προστασια για βραχυκυκλωμα (αν θυμαμαι καλα το 723 βλεπει διαφορικη ταση εισοδου-εξοδου οποτε ο περιορισμος ρευματος θα δουλευει με διαφορα εισοδου εξοδου <40V)



Με μια προχειρη πλακετα το ειχα δοκιμασει με ~27V ac μ/σ και τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα, ~1,3V min, ~36V max.

Αν θές την μέγιστη τάση εξόδου την μειώνεις δεν είναι αυτό το θέμα.

Λάθος με τα 10Α στον παραπάνω ΜΣ sorry λόγω ταχύτητας δεν το πρόσεξα κάν, θα έχεις δεί πιό πάνω οτι τα τερατάκια μου είνα 30V/30A.

Τώρα για τα 30V το όλο σκεπτικό μου είναι πως αν έχεις 24V ΜΣ 10Α δεν μιλάμε για καλή ποιότητα σταθεροποίησης στα 30V DC...δεν τα παίρνεις ούτε με 6Α και σίγουρα οχι με καλή σταθεροποίηση στη Vmax άσε την κυμάτωση..., πρέπει να ανέβεις λίγο μέχρι 28-30V που θα ήταν και το ιδανικό να υπάρχει διαφορά τάσης εισόδου εξόδου κάπως σημαντική.

Σε όλα τα τραφοδοτικά ισχύος που εχω φτιάξει κατα καιρούς πάντα για 30V έξοδο δεν έβαζα Μ/Σ λίγότερο απο 30V.
Ομως αυτά χωρίς περιοριμό ρεύματος, δεν τον είχα ανάγκη, αφού η έξοδος πάντα ήταν πλούσια σε ενισχυτές ρεύματος.
Το τροφοδοτικό αυτό μου κίνησε την περιέργεια να το δώ γιατί, είχα Μ/Σ και μιά δουλίτσα που ήθελα τάση μέχρι 23V οπότε το έφερα Vmin 4V & Vmax 23V γι αυτό και τα 18V που έλεγα πιό πάνω.

Αν καταλαβα καλα εννοεις να συνδεσεις το θερμιστορ στη θεση του ποτενσιομετρου στο τυπικο κυκλωμα του lm317 οποτε θα χρειαστει ptc θερμιστορ για να αυξανουν οι στροφες στους ανεμιστηρες αναλογα με την θερμοκρασια, με τα τυπικα ntc που κυκλοφορουν θα εχεις αντιστροφως αναλογη μεταβολη.
Το 'χεις!!! Διάλεξε οτι θές σαν thermistor ptc, ntc και τοποθέτησε το ή σαν διαιρέτη παράλληλα με την αντίσταση ή σαν αντίσταση σε διάταξη σειράς. Υπολόγισε όμως το Iadj του 317 να μην είναι μεγαλύτερο του 100μΑ, προσπαθώ να το έχω σχεδόν στα 50-70μΑ.

Επαναλλαμβάνω την ερώτηση λοιπόν στΑ 30V AC το έχει δεί κανείς?

kx5
20-06-08, 23:49
Με τα δύο BD249C έδωσα παροχή σε φορτίο 6Α με 24V. Ζεσταίνονται αρκετά, αλλά η τάση παραμένει σταθερή (η ψύκτρα έχει διαστάσεις 20Χ10Χ2cm).
Αν κρατήσω την κατασκευή θα προσθέσω άλλο ένα.
Από ότι φαίνεται ο 24αρης Μ/Σ είναι ανεπαρκής για τα 30V. Βλακεία μου έπρεπε να έπαιρνα λίγο μεγαλύτερο.
Με βλέπω να ξεκινάω από την αρχή με διαφορετικά υλικά. Κρίμα γιατί χρυσοπλήρωσα τον μετασχηματιστή.

moutoulos ωραία τα οργανάκια στο ebay.

moutoulos
21-06-08, 00:23
Με τα δύο BD249C έδωσα παροχή σε φορτίο 6Α με 24V. Ζεσταίνονται αρκετά, αλλά η τάση παραμένει σταθερή (η ψύκτρα έχει διαστάσεις 20Χ10Χ2cm).
Αν κρατήσω την κατασκευή θα προσθέσω άλλο ένα.
Από ότι φαίνεται ο 24αρης Μ/Σ είναι ανεπαρκής για τα 30V. Βλακεία μου έπρεπε να έπαιρνα λίγο μεγαλύτερο.
Με βλέπω να ξεκινάω από την αρχή με διαφορετικά υλικά. Κρίμα γιατί χρυσοπλήρωσα τον μετασχηματιστή.

moutoulos ωραία τα οργανάκια στο ebay.

Να ξέρεις η ψύκτρα σου είναι λίγο μικρή, οχι σαν ύψος και πλάτος, αλλά σαν βάθος (2cm).
Θα ήταν πολύ καλύτερα η ίδια με 4cm βάθος.
Στο αρχικό μου σχέδιο που έχω επισυνάψει μιλάω για οπωσδήποτε 28VAC. :wink:

Η καλύτερη ψύκτρα πάντως για αυτή τη δουλειά (>10Α) είναι μια Fischer ή τύπου Fischer, και συγκεκριμένα
SK56 ή SK501 σε 100mm (10cm), πάντα στο πίσω μέρος του κουτιού.

kx5
21-06-08, 01:07
Να ξέρεις η ψύκτρα σου είναι λίγο μικρή, οχι σαν ύψος και πλάτος, αλλά σαν βάθος (2cm).
Θα ήταν πολύ καλύτερα η ίδια με 4cm βάθος.
Στο αρχικό μου σχέδιο που έχω επισυνάψει μιλάω για οπωσδήποτε 28VAC. :wink:

Η καλύτερη ψύκτρα πάντως για αυτή τη δουλειά (>10Α) είναι μια Fischer ή τύπου Fischer, και συγκεκριμένα
η SK56 ή SK501 σε 100mm (10cm), πάντα στο πίσω μέρος του κουτιού.
Μάλλον θα το κατασκευάσω από την αρχή με νέο μ/σ και μεγάλη ψύκτρα-κουτί. Ίσως δοκιμάσω στα 20Α.
Ο 24αρης μου έμεινε από την κατασκευή που ενός άλλου τροφοδοτικού που απέτυχε.

btw αν θέλεις να μου στείλεις σε πμ τον πωλητή για τα οργανάκια. Μην πάρω από όπου να ναι και δε μου έρθει τίποτα... πάλι :x

Abello
28-09-08, 12:05
μπορει το συσκεκριμενο κυκλωμα να ελενχθει το αμπεραζ του ψηφιακα μεσω ενος MCU????υπαρχει κανα λινκ η σχεδιακι καλο????

sakis-st
30-11-08, 16:32
Γεια σε όλους Είμαι νέος χρήστης
Το τροφοδοτικό είναι εκπληκτικό συγχαρητήρια
Θα το κατασκευάσω άμεσα
Έχω ορισμένες απορίες και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε
Αν τοποθετήσω ένα ποτενσιόμετρο 1Κ σε σειρά με το 10Κ Vadj
Θα πετυχω μικρομετρικη ρύθμιση της τάσεως προκομμένου να γλυτώσω
Το ποτενσιόμετρο 10 στρόφων
Μπορω με κάποιο τρόπο να έχω οπτική ένδειξη στο current-limit
Ευχαριστώ πολύ

moutoulos
30-11-08, 16:57
Αν τοποθετήσω ένα ποτενσιόμετρο 1Κ σε σειρά με το 10Κ Vadj Θα πετυχω μικρομετρικη ρύθμιση της τάσεως προκομμένου να γλυτώσω Το ποτενσιόμετρο 10 στρόφων
Μπορω με κάποιο τρόπο να έχω οπτική ένδειξη στο current-limit
Ευχαριστώ πολύ

Καταρχήν, καλώς ήρθες στο φόρουμ !!!.
Για το πρώτο που λές, ναι γίνεται ..., απλά για να πάρεις περίπου
0V θα πρέπει να στρέφεις και τα δυο ποτενσιόμετρα αριστερά.
Οπτική ένδειξη ..., δεν έχει γίνει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο.

briko
30-11-08, 18:12
Γεια σε όλους Είμαι νέος χρήστης
Το τροφοδοτικό είναι εκπληκτικό συγχαρητήρια
Θα το κατασκευάσω άμεσα
Έχω ορισμένες απορίες και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε
Αν τοποθετήσω ένα ποτενσιόμετρο 1Κ σε σειρά με το 10Κ Vadj
Θα πετυχω μικρομετρικη ρύθμιση της τάσεως προκομμένου να γλυτώσω
Το ποτενσιόμετρο 10 στρόφων
Μπορω με κάποιο τρόπο να έχω οπτική ένδειξη στο current-limit
Ευχαριστώ πολύ

εγω βαζοντας 2 ποτενσιομετρα το ενα 10% του αλλου παντα κανω την μικρορυθμιση

sakis-st
01-12-08, 13:39
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια
θα ήθελα αν μπορείτε
Να μου πείτε η R17 είναι 0,1 20W η 0,15 20W
η R10 είναι 1K η 2.2K
σας ευχαριστώ πολύ

moutoulos
01-12-08, 15:54
Σάκη, θα σου κάνω μια παρατήρηση :001_huh:: με τη καλή έννοια :001_rolleyes:.

Στην πρώτη σελίδα αυτού του thread, έχω σχεδιάσει - επισυνάψει, ένα τροφοδοτικό
με ένα καθαρό και ευανάγνωστο σχέδιο, το οποίο μου έφαγε αρκετό χρόνο το project
(με απασχολούσε 3 μήνες, να το κάνω να δουλέψει).

Τι εννοώ ?, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να ξανασχεδιάσεις το τροφοδοτικό
και να το επισυνάψεις πάλι, όταν μάλιστα έχει και κάποια λάθη. Και αυτό γιατί ?.
Στο τέλος θα μπερδευτεί με το προτότυπο και θα έχουμε λάθος σχέδιο όταν κάποιος
χρειαστεί να το "κατεβάσει". Σάκη έβαλες στη θέση του LM317 που έχω,
το LM7812 (IC2), που αν το βάλεις να δουλέψει έτσι, θα σου "σκάσει"
ή απλώς θα καεί (ποδαράκι 1, 40V?)
Το ίδιο ισχύει και για τη δίοδο (MBR1635) που έβαλες, για 20Α παλμικά
αντέχει, συνεχόμενα όμως όχι.
Επισύναψα και ένα πινακάκι με τις τιμές (max V) των LM78XX :wiink:.

Αν θές να κάνεις κάποιες αλλαγές, καλό θα ήταν να το αναφέρεις, οτι
άλλαξα το τάδε με αυτό, γιατί όπως αφήνεις να εννοειθεί, φαίνεται οτι
αντέγραψες το σχέδιο, που δεν είναι όμως έτσι.

Όσον αφορά γιαυτό που ρώτησες για τις τιμές των εξαρτημάτων, φαίνονται
πολύ καθαρά στο αρχικό σχέδιο. (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=5479&d=1208042967)

Η αντίσταση 0.1ohm 20W δεν υπάρχει, απλά είναι συνδιασμός αυτών, και
μικρότερη να είναι 0.08ohm κάνει.

Σάκη ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις για όλα αυτά που έγραψα ... :001_rolleyes:.

JIM_6146B
02-12-08, 13:49
Μήπως θα έπρεπε να μπεί το συγκεκριμένο τροφοδοτικό στα "Κυκλώματα" και στα "Τροφοδοτικά" . :thumbup:

Είναι ωραίο κύλωμα και με ρύθμιση εντασης. Εψαχνα κάτι τέτοιο .:lool:

Είδη το κατασκευάζω αλλά για 10Α με τρία 2Ν3772 . :001_cool:


Ευχαριστώ για τα σχέδια .

sakis-st
03-12-08, 13:09
Κατασκεύασα το τροφοδοτικό
Οι παρατηρήσεις μου
Ο μετασχηματιστής μου είναι 28V 25A Η δίοδος στην έξοδο είναι MBRF2560CT

1 0-30V η μικρότερη τάση που έβγαλε ήταν 1,5V
2 0-20A ο περιορισμός μέχρι τα 10 δουλεύει άψογα
Όταν το φορτίο τράβηξε 15A τότε συνέβη το έξης παράξενο
Το ρεύμα εξόδου ανεβοκατέβαινε από 10A έως 15A

βαγγέλης
03-12-08, 13:34
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙΤΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 0-30V\Ο-20A
ΑΛΛΑ 1,4-30V\0-10Α ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΛΟΙΠΩΝ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΒΟΛΤ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΜΠΕΡ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 10Α ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΑΜΠΕΡ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΚΡΥΩΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 0,1Ω\20W ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΡΑ ΘΕΛΕΙ 40W ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ )

sakis-st
03-12-08, 16:32
Βαγγέλη που θα βρούμε αντίσταση 0,1Ω 40W
Αν βρεις σε κάποιο κατάστημα σε παρακαλώ να μου πεις
Ευχαριστώ

moutoulos
03-12-08, 17:13
Παιδιά στο σχέδιο γράφω - έχω <0,1ohm.
Βάλτε σαν αυτές που έχετε τώρα 0.1ohn xxW, 2 παράλληλα μεταξύ του,
για να πάει 0.05ohm και το πρόβλημα αστάθειας πιστεύω να λυθεί :wiink:.

βαγγέλης
03-12-08, 18:23
ΣΑΚΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ 5 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ 30W

sakis-st
03-12-08, 19:53
Παιδιά στο σχέδιο γράφω - έχω <0,1ohm.
Βάλτε σαν αυτές που έχετε τώρα 0.1ohn xxW, 2 παράλληλα μεταξύ του,
για να πάει 0.05ohm και το πρόβλημα αστάθειας πιστεύω να λυθεί

η τιμή της αντίστασης είναι 0,05Ω η 0,1Ω ???

αλλάζοντας την τιμή σε 0,05Ω τι θα αλλάξει στο κύκλωμα περιορισμού
του ρεύματος θα έχει το εύρος 0-20Α ναι η όχι ??????

ποσό πρέπει να είναι η τιμή της αντίστασης προκειμένου να εργάζεται σωστά ο
περιορισμός ρεύματος 0-20Α




Ευχαριστώ

sakis-st
04-12-08, 10:01
Βαγγελη αντικατέστησε την αντίσταση που είναι εν σειρά με το
Ποτενσιόμετρο της ρύθμισης του ρεύματος με 6K8 αντί 5K6
Και πες μου τα αποτελέσματα :001_smile:

βαγγέλης
04-12-08, 15:41
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗΣ ΙΣΧΥΟΣ
ΕΒΑΛΑ 0,1Ω-35W ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 17Α ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΗ ΨΥΞΗ
ΣΑΚΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο.Κ

moutoulos
04-12-08, 15:58
Παιδιά στο σχέδιο γράφω - έχω <0,1ohm.
Βάλτε σαν αυτές που έχετε τώρα 0.1ohn xxW, 2 παράλληλα μεταξύ του,
για να πάει 0.05ohm και το πρόβλημα αστάθειας πιστεύω να λυθεί η τιμή της αντίστασης είναι 0,05Ω η 0,1Ω ???
αλλάζοντας την τιμή σε 0,05Ω τι θα αλλάξει στο κύκλωμα περιορισμού
του ρεύματος θα έχει το εύρος 0-20Α ναι η όχι ??????
ποσό πρέπει να είναι η τιμή της αντίστασης προκειμένου να εργάζεται σωστά ο
περιορισμός ρεύματος 0-20Α
Ευχαριστώ
Η αντίσταση να μην υπερβαίνει την τιμή 0.1ohm max
Απο 0.05 - 0.1ohm κάνει ...

βαγγέλης
23-12-08, 07:18
Ο ΦΙΛΟΣ MUTULOS ΕΙΧΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ
ΚΑΝΑΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ

http://i391.photobucket.com/albums/oo358/vag704/endschematic.png?t=1230009183 (http://javascript<b></b>:void(0);)

moutoulos
23-12-08, 18:54
Κοίταξε σωστό το βλέπω, αλλά για να μην παιδεύσε (καλόπροαίρετα στο λέω έτσι :001_rolleyes:),
αντί για τον έλεγχο θερμοκρασίας με LM741, θα μπορούσες να βάλεις
θερμοστατικούς διακόπτες Normal Open (πχ 50 ή 60 οC), και έτσι βέβαια μια χαρά είναι.

Στην αντίσταση (R17) έχω την εντύπωση πως το τελικό αποτέλεσμα που
βγάζουν είναι 0.2ohm 40W, και όχι 0.1ohm 40W που γράφεις. Ας το δεί
και κάποιος άλλος ...

sakis-st
24-12-08, 18:27
βαγγελη είδα το σχέδιο σου με τις αναβαθμίσεις
εγώ στο δικό μου σχέδιο έβαλα έναν ηλεκτρολυτικό ακόμα
ρίξε μια ματιά στο σχέδιο
δοκίμασα με 19Α φορτίο και όλα τελεία
θα σου στείλω ένα σχέδιο με PIC 16F877 έχει LCD Με 4 γραμμές και Απεικονίζει V A Ω W έχει και 2 θερμόμετρα
με max έως 150 βαθμούς έκανα Εξομοίωση τον κωδικά ASM στο
Proteus και είναι τέλειο κάποιες διορθώσεις θα του κάνω και θα στο στείλω
πάρε μια γεύση

http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/Image3.png

http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/333.png

stratos111
10-02-09, 23:41
θα σου στείλω ένα σχέδιο με PIC 16F877 έχει LCD Με 4 γραμμές και Απεικονίζει V A Ω W έχει και 2 θερμόμετρα
με max έως 150 βαθμούς έκανα Εξομοίωση τον κωδικά ASM στο
Proteus και είναι τέλειο κάποιες διορθώσεις θα του κάνω και θα στο στείλω

Καλησπέρα. Μήπως έχεις τελειώσει το σχέδιο με το pic?

gas_liosia
17-02-09, 22:37
Γιώργο υπολόγισε οτι ένα 0-30V 0-10A έχει 250+ε, το 0-30V 0-20A, νομίζω
400ε παρά κάτι. Τόσο το είχα δεί κάπου.
Ο Μ/Τ του 900W, απλός κάνει 50-60ε, τοποειδής 80-90ε ...
υπολόγισε 200+ε οπωσδήποτε.


Γρηγόρη έχεις υπόψην κάποιο site για έναν τέτοιο μετασχηματιστή να μου προτείνεις;

moutoulos
17-02-09, 22:57
Γρηγόρη έχεις υπόψην κάποιο site για έναν τέτοιο μετασχηματιστή να μου προτείνεις;

Κοίταξε στην Amarad, και συγκεκριμένα εδώ (http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=21#), τον TRD-800.
Μ/Τ στές έχει επίσης και ο Γιατράς.

gsmaster
18-02-09, 00:50
Καλησπέρα. Μήπως έχεις τελειώσει το σχέδιο με το pic?




Δες εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43449
και εδώ το δικό μου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37051
Απ ότι θυμάμαι του είχα κάνει μενού που το ρυθμίζεις ποιές θα είναι οι μέγιστες τιμές τάσης και ρεύματος που μπορεί να μετρήσει οπότε το βάζεις όπου θες. Μετά με τριμμεράκια το φέρνεις εκεί που θες. (*Δεν θυμάμαι για το ρεύμα αν είχα βάλει τριμμεράκι ή σταθερές αντιστάσεις) προσοχή να μην πάνε πάνω απο 5V στα ADC του μικροελεκτή!


Το είχα κάνει στα γρήγορα για το δικό μου τροφοδοτικό, δουλεύει μια χαρά εδώ και 3+ χρόνια , αλλά μέσα στο μενού έχει κάτι χαζά bug που δεν έχω κάτσει να τα διορθώσω ακόμα. Έτσι κι αλλιώς μια φορά θα μπείς στο μενού στην αρχή. μετά δεν χρειάζεται.
Σημείωση: Για τη μέτρηση του ρεύματος χρησιμοποιώ αντίσταση 0,05Ω. Με παρόμοιες τιμές θα δουλέψει.

stratos111
18-02-09, 01:40
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

fireball
09-04-09, 14:31
Η διατομή των καλωδίων στον συλλέκτη και στον εκπομπό των τρανζίστορ πόσο πρέπει να είναι; Το μήκος φυσικά δεν θα είναι πολύ μεγάλο.

moutoulos
09-04-09, 16:33
Οι συνδέσεις μεταξύ των τρανζίστορ (απο εκεί περνάνε 5Α) ας είναι 10mm.
Το καλώδιο που θα πάει στην έξοδο του σασσί (μπόρνες), καλό θα είναι να
μπεί το γνωστό ηλεκτρολογικό "εναμισάρι" (15mm), μιας και απο κεί αθροιστικά
περνάνε 20Α :wiink:.

fireball
09-04-09, 17:04
Ευχαριστώ! Γιατί προσπαθούσα να κολλήσω 2άρι και ήταν λίγο δύσκολο.

moutoulos
09-04-09, 17:33
Δυάρι εντάξει για την έξοδο (μπόρνες), για τα τρανζίστορ είναι
υπερβολικό.

fireball
11-04-09, 03:59
Στο σχέδιο για το τροφοδοτικό που υπάρχει στα "Κυκλώματα" το CS (pin 3) δεν συνδέετε στην έξοδο. Είναι σωστό έτσι;



Επεξεργασία απο moutoulos:
Το σχέδιο μεταφέρθηκε εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220&page=14)στο ίδιο thread, σελίδα 14, πόστ 137.
Τοποθετήθηκε βάση ημερομηνίας.

moutoulos
12-04-09, 22:57
Στο σχέδιο για το τροφοδοτικό που υπάρχει στα "Κυκλώματα" το CS (pin 3) δεν συνδέετε στην έξοδο. Είναι σωστό έτσι;

Όχι, το ποδαράκι CS 3 πρέπει να ενώνεται με την έξοδο, όπως στη πρώτη σελίδα
αυτού του thread.
Βαγγέλη κάνε ένα edit στο σχέδιο που έχεις επισυνάψει, εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220&page=14) δηλαδή, και ένωσε το ποδ. 3
με την έξοδο :wiink:.

GSR600
17-04-09, 18:51
Mηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει τι αλλαγες πρεπει να γινουν ωστε το συγκεκριμενο κυκλωμα τροφοδοτικου να ειναι μεχρι 10-12Α? και επισης να χρησιμοποιησω 2Ν3055 που εχω μπολικα στοκ......

moutoulos
17-04-09, 23:59
Γιώργο σου άπαντησα στο ΠΜ που μου έστειλες για κάποιο τροφοδοτικό που είχα σχεδιάσει σε χαρτί.

Για το συγκεκριμένο που ρωτάς, μπορείς απλά να αφαιρέσεις τα δυο 2Ν3772,
και να μείνουν τα άλλα δυο.

Για 2Ν3055 και 10Α υπολόγισε θες 4 τρανζίστορ :001_huh:.

Για περισσότερες πληροφορίες απο τρίτη που επιστρέφω απο το Πάσχα του χωριού :001_rolleyes:.

GSR600
01-06-09, 18:29
Γρηγορη θελω επειγοντως την βοηθεια σου!!! τελειωσα την κατασκευη του τροφοδοτικου που σου ελεγα και εχω το εξης προβλημα.Στην αρχη δουλεψε μια χαρα αλλα μετα απο λιγο μου κολισε στα 30V συνεχεια....και παρατηρησα οτι μου καρβουνιασε την αντισταση που παει απο το adj του lm317k στο +.(220ohm)1/4w.Μηπως χρειαζετε μεγαλυτερη σε watt? Παντως τωρα ειναι κολημενο συνεχεια στα 30v.Tι φταιει????

moutoulos
02-06-09, 01:29
Γιώργo στο συγκεκριμένο thread μιλάμε για τροφοδοτικό, που δεν έχει
κανένα LM317K. Επειδή ξέρω όμως τη συνέχεια της κατασκευή σου τονίζω
οτι έχεις μπερδέψει τα ποδαράκια Out & Adj, τα έχεις βάλει ανάποδα.

Δοκίμασε να τα αλλάξεις αφού βέβαια διαβάσεις - κοιτάξεις το DataSheet.

Επίσης μου έστειλες ΠΜ, δεν χρειαζόταν το συγκεκριμένο πόστ, και μάλιστα
σε λάθος θέμα ... :wiink:.

Atsaliaris
09-12-09, 00:22
Ο ΦΙΛΟΣ MUTULOS ΕΙΧΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ
ΚΑΝΑΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΔΕΣ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ

http://i391.photobucket.com/albums/oo358/vag704/endschematic.png?t=1230009183 (http://javascript<b></b>:void(0);)

Μπορει καποιοσ να μου πει σας παρακαλω τι πρεπει να αλλαξω εδω για να εχω εξοδο 0-30 V και 0-3 Α ?? Τι μ/τς να χρησιμοποιησω και τι να αφαιρεσω που θα ειναι περιττο μιας και το μεγιστο που θελω ειναι 3 Αμπερ.
Δεν εχω καταλαβει και τα PAD3 και PAD5 που 8α συνδεδουν επισης. Αν ειναι πιο ευκολο ασ μου πει καποιος ποιες αλλαγες να κανω στο αρχικο σχεδιο που εδωσε ο διαχειριστης!!!

georgz
17-12-09, 02:13
Ένας ηλεκτρονικός συνήθως σε τι volt και τι ampere δουλεύει??

moutoulos
17-12-09, 17:23
Γιώργο είναι πολύ σχετικό αυτό που λές (άσχετο βέβαια με το θέμα).

Παράδειγμα:

Ανάλογα τι θα φτιάξει, αν πχ φτιάχνεις πολλούς ενισχυτές αυτοκινήτου, θες
ένα PS 13,8V τουλάχιστον 20Α. Αν όμως ασχολείσαι με ενισχυτές "σπιτιού"
λαμπάτους, θες μερικές εκατοντάδες V (300, 400, 500), το πολύ 1000mA (1A).

Όμως μην μπερδεύεσαι με αυτά ..., ένα εργαστηριακό τροφοδοτικό απο 0 - 30
ή 0 - 50V 3A (ή 0-3Α), κρίνεται απαραίτητο.

georgz
17-12-09, 20:46
Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως είναι λίγο άσχετο με το θέμα απλά διάβασα τα αρχικά ποστ που ανέφεραν ότι 20Α είναι πολλά. Κάτι τελευταίο άσχετο και αυτό... Πόσα ampere θεωρούνται πολλά και σε τι συνδυασμό με volt μπορούν να γίνουν επικίνδυνα? Είμαι από ενιαίο λύκειο και η πρώτη μου επαφή έγινε στην σχολή αλλά ακόμα και αυτό το βασικό κανένας δεν μας το ανέφερε ποτέ.

moutoulos
18-12-09, 10:03
:laugh: Γιώργο και αυτό είναι σχετικό ..., (και άσχετο πάλι, με το θέμα).

Εξαρτάται και εδώ ...

Δεν υπάρχει κανόνας (πρακτικός τουλάχιστον), οτι απο τόσο και πάνω βόλτ ή Αμπέρ, είναι επικίνδυνα.

Επικίνδυνα, και ανάλογα τις κατάλληλες προϋποθέσεις, μπορεί να χαρακτηριστούν
ακόμα και τάσεις της τάξης των 20βόλτ, ανάλογα τα Α. Πάντως να ξέρεις, οτι το επικίνδυνο δεν είναι η τάση
αλλά πόσα Α έχει πίσω της ...

Τι εννοώ ?, πχ:
Σε μια "παλιά" τηλεόραση CRT (με καθοδικό σωλήνα), προηγούμενης γενιάς δηλαδή,
η τάση στη "βεντούζα" (υψηλή τάση), είναι περίπου 25000 βόλτ !!! (25KV) μερικά μικροαμπέρ.
Η συγκεκριμένη τάση, θανατηφόρα δεν είναι, είναι όμως επικίνδυνη. Σε αντίθεση όμως με το "δίκτυο"
του σπιτιού μας, που έχει, χονδρικά 220V 30,40,50A. Αυτή η τάση (ρεύμα) είναι μόνο θανατηφόρο.

Απο αυτά που έγραψα, κράτησε τα σαν ιδέα, και οχι σαν νόμο. Αυτό που πρέπει να θυμάσαι πάντα είναι οτι:

Δεν υπάρχει "ακίνδυνη" τάση - ρεύμα.

georgz
18-12-09, 10:56
Oκ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!

ikaros1978
20-02-10, 23:05
σκεφτομαι απο αυριο να ξεκινησω να το φτιαξω και γω οπως παρουσιαστηκε αρχικα.με την μονη διαφορα οτι θα βαλω 2n3055 και επειδη ο μετασχηματιστης που θα βαλω ειναι 200w δεν θα υπερβαινει τα 6-7 A (μου φτανουν βεβαια).εχω ομως τις εξης αποριες:
1. μπορω να βαλω οποιοδηποτα darlignton αντι του bdw? (εχω κατι TIP122,125 διαθεσιμα)
2.μπορω να βαλω αντι τις 1Ν5406 μια διοδο γενικης χρησης? (εχω κατι ισχυος 3-4 A δεν θυμαμαι)
ευχαριστω προκαταβολικα

βαγγέλης
21-02-10, 08:38
Ικαρε ναι βαλε το ΤIP122 ειναι 6Α και αυτες οι διοδοι κανουν

markisi13
06-03-10, 02:49
τελικα παιδια απο ολα τα pcb που εχουν ανεβει εδω πιο ειναι το πιο σωστο και ενδεικνυται για την κατασκευη του τερατος;
ευχαριστω

moutoulos
06-03-10, 08:50
Ένα PCB που είχα ανεβάσει, αλλά δεν έχει ρύθμιση για Α, είναι αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48094).

markisi13
06-03-10, 14:22
Ένα PCB που είχα ανεβάσει, αλλά δεν έχει ρύθμιση για Α, είναι αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48094).


Μπράβο πολύ καλή δουλειά.
Το κακό είναι ότι θέλω οπωσδήποτε να έχει ρύθμιση Α.
Είδα στο συγκεκριμένο thread έχουν ανεβάσει κάποια παιδιά pcb.
Ποιο θεωρείς καλύτερο κατά την γνώμη σου μιας και είσαι ο σχεδιαστής;:biggrin:

gvaf
21-01-11, 02:51
Γειά σας και από εμένα.
Αυτό το πολύ ωραίο τροφοδοτικό κατάφερα και το έφτιαξα και εγώ αλλά έχω ένα προβληματάκι και θέλω την βοήθεια σας .
Ενώ η ρύθμιση τάσης λειτουργή άψογα και το V max , δεν δουλεύει καθόλου η ρύθμιση ρεύματος .
Δηλαδή με φορτίο μια λάμπα 12v/50w (10~12V out) έχω συνέχεια το μέγιστο ρεύμα .
Γιατί άραγε ?
Σημείωση έχω φτιάξει το κύκλωμα για 5~6Α (2χ 2Ν3772)

Ευχαριστώ

moutoulos
21-01-11, 16:05
Το μεσαίο ποδαράκι του ρυθμιστικού Iadj, έχει συνέχεια με το PIN2 του LM723 ?.

gvaf
21-01-11, 20:43
Ναι κανονικά.
Το παράξενο είναι ότι αν το συνδέσω στο pin10 πρίν την 1,5Κ μου κάνει ρύθμισει ρεύματος αλλά και τάσης στην έξοδο .
Να ρωτήσω στο pin2 πρέπει να έχουμε τι volt range ?
Προσπαθώ να καταλάβω πως κάνει περιορισμό ρεύματος χωρίς να πειράζει την τάση εξόδου .

tasosmos
21-01-11, 20:50
Μα προφανως θα σου επηρρεαζει την ταση εξοδου ο περιορισμος ρευματος, δεν γινεται αλλιως...

Aν το φορτιο σου τραβαει μεγαλυτερο ρευμα απο το Iset τοτε μειωνεται η ταση εξοδου μεχρις οτου Iout=Iset.

gvaf
21-01-11, 21:07
Για να καταλάβω δλδ το συγκεκριμένο κύκλωμα τον περιορισμό ρεύματος τον κάνει κόβοντας την τάση ?
Και οκ αν είναι έτσι γιατί δεν μου δουλεύει βάση σχεδίου .
Έχω αλλάξει και το 723 και το BD .

tasosmos
21-01-11, 21:39
Ε ειναι αρκετα χονδροειδης η περιγραφη που εδωσα παραπανω αλλα ναι, λιγο πολυ ετσι γινεται ο περιορισμος ρευματος.

Ψαξε τους διαδρομους στην πλακετα σου με πολυμετρο μηπως καπου δεν εχεις καλη συνδεση, ξανακοιταξε και τα εξαρτηματα σου, pinouts κτλ...

Παντως οτι δουλευει το σχεδιο του Γρηγορη ειναι βεβαιο, το ειχα φτιαξει κι εγω πριν καιρο και το εχουν φτιαξει κι αρκετα αλλα μελη του φορουμ.

kitMAN
21-01-11, 21:45
Και με βάση το νόμο του Ωμ, V=I*R.
R= η αντίσταση του φορτίου που θεωρούμε ότι είναι σταθερή. Εάν περιορίσεις το Ι, τότε το γινόμενο Ι*R θα ελαττωθεί, οπότε μικραίνει το V (τάση). Έχω την εντύπωση ότι σου δουλεύει κανονικά.

gvaf
21-01-11, 21:56
Θα κοιτάξω την πλακέτα γιατί αυτή την συμπεριφορά την είχε όταν πήρα το Iadj και το έβαλα στο pin10

kitMAN
21-01-11, 22:00
Έχεις βάλει δίοδο 25-30 A όπως φαίνεται στο αρχικό σχηματικό; Αν ναι πια;

gvaf
21-01-11, 22:04
Αν λές την δίοδο ισχύος στο output οχι δεν την έχω βάλει .

kitMAN
21-01-11, 22:15
Εμ για αυτό δεν σου κάνει περιορισμό. Η δίοδος χρησιμεύει στο να δημιουργηθεί αρκετή διαφορά δυναμικού, κοινώς τάση, ώστε να διεγερθεί το Ι limit του LM723. Ο mοutοulos την έβαλε αντί για μεγαλύτερη αντίσταση, έτσι ώστε να μπορεί να την μοντάρει επάνω στο ψυγείο.

gvaf
21-01-11, 22:34
πές το ρε παιδί μου να τελειώνουμε :001_smile:
Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ

kitMAN
21-01-11, 22:45
Εάν δεν σου αρέσει το εύρος ρύθμισης τότε πρόσθεσε και άλλες 0.1 Ω εν σειρά.

termagazis
30-05-11, 03:17
καλησπερα.υπαρχει καποιο PCB του τροφοδοτικου που να ειναι δοκιμασμενο οτι δουλευει?

diwattos
30-05-11, 03:24
παιδια αν σε αυτο το τροφοδοτικο βαλουμε κι αλλα τρανζιστορ 2N με την ιδια σηνδεσμολογια θα παρουμε περισσοτερα αμπερ η μηπως θελει κι αλλα πραγματακια να κανουμε? :001_rolleyes:

moutoulos
30-05-11, 10:08
καλησπερα.υπαρχει καποιο PCB του τροφοδοτικου που να ειναι δοκιμασμενο οτι δουλευει?

Ναι υπάρχει Σπύρο, όμως χωρίς ρύθμιση ρεύματος. Κλικ εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48094&highlight=%F0%EB%E1%EA%DD%F4%E1+%F4%F1%EF%F6%EF%E4 %EF%F4%E9%EA%EF%FD+0-30V+20A).


παιδια αν σε αυτο το τροφοδοτικο βαλουμε κι αλλα τρανζιστορ 2N με την ιδια σηνδεσμολογια
θα παρουμε περισσοτερα αμπερ η μηπως θελει κι αλλα πραγματακια να κανουμε? :001_rolleyes:

Δεν είναι τόσο απλό. Θέλει και άλλα πέραν των τρανζίστορ. Το "οδηγό" τρανζίστορ, γέφυρα ανόρθωσης
(ανάλογα τι θα βάλεις), ηλεκτρολυτικό εξομάλυνσης, αντιστάσεις εξόδου, εννοείται μετασχηματιστή ...

-nikos-
30-05-11, 11:15
θα ειχε πολυ ενδιαφερων να μαθεναμε μερικους τυπους γεφυρας ανορθωσης και
μετασχηματιστων για περισωτερα αμπερ για χρηση σε φωρτηστες μπαταριων και εκινητες μηχανηματων

termagazis
30-05-11, 16:42
φιλε moutoule ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.θα με ενδιεφερε το τυπωμενο για ρυθμιση κ αμπερ εαν υπαρχει

diwattos
31-05-11, 02:40
Ναι υπάρχει Σπύρο, όμως χωρίς ρύθμιση ρεύματος. Κλικ εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48094&highlight=%F0%EB%E1%EA%DD%F4%E1+%F4%F1%EF%F6%EF%E4 %EF%F4%E9%EA%EF%FD+0-30V+20A).



Δεν είναι τόσο απλό. Θέλει και άλλα πέραν των τρανζίστορ. Το "οδηγό" τρανζίστορ, γέφυρα ανόρθωσης
(ανάλογα τι θα βάλεις), ηλεκτρολυτικό εξομάλυνσης, αντιστάσεις εξόδου, εννοείται μετασχηματιστή ...



καταλαβα τι θελεις να πεις σε ευχαριστω πολυ φηλε :-)))

Δημήτρης73
29-03-12, 00:14
Μπορειται να με βοηθησετε να το ανεβασω στα 100Α. Μπορω να το κανω με το να βαλω περισσοτερα 2Ν3055 η να τα αλλαξω με αλλα (π.χ. 3772 η 3771) θα χρειαστη να αλλαξω και το οδηγο BDW93C;

moutoulos
11-04-12, 23:55
Καταρχήν να σου πω οτι ακόμα και το 20Α να φτιάξεις, να ξέρεις είναι πολύ δύσκολη σαν κατασκευή.
Αυτό σημαίνει οτι για τα 100Α ..., ούτε λόγος. Μην το συζητάς, ... μην το προσπαθήσεις καν. Σκέψου
οτι στην χειρότερη θες 25 τρανζίστορ ισχύος ενισχυμένα, ή 40 τυπικά. Πάρα πολλά, πολλά λεφτά.
Ακόμα και εγώ αν μου έλεγες να το φτιάξω σε 100Α, παρόλο που έχω αρκετή εξοικείωση με αυτά, δεν
θα το έκανα, γιατί απλά δεν συμφέρει και είναι δύσκολο.

Πέρα απο αυτό, θες έναν μετασχηματιστή που θα κάνει ....... μπορεί και 200€, περίπου 10-15 κιλά,
δηλαδή καρπουζάκι, και θα είναι 3000W (3KW ή 3KVA). Μ'άλλα λόγια ούτε σαν ιδέα, δεν έπρεπε να το
σκεφτείς ..., μόνο και μόνο για ηλεκτρολυτικούς (εξομάλυνση) θες πάνω απο 60-80€. Να πω και για
ψύκτρες, FAN, κουτί ... ?. Αλλά γιατί τόσα πολλά Α?. Μπορούμε να μάθουμε?.

Η λύση στο πρόβλημά σου λέγεται SMPS (Switch Mode Power Supply). "Αναλογικά 100Hz" τροφοδοτικά
για τέτοιο ρεύμα, απλά τα ξεχνάς. Αντε να φτιάξεις μέχρι 20Α. Παραπάνω Α, δεν συμφέρουν κανέναν.

Οπότε μόνο switching (KHz). Τέτοια τροφοδοτικά βρίσκεις στην αγορά, αλλά συνήθως τα καλά, είναι
λιγάκι ακριβούστσικα (εξαρτάται βέβαια και τι θες). Να ξέρεις όμως οτι είναι προτιμότερο να δώσεις
400€ για αγορά ενός καλού SMPS παρά να σου στοιχίσει αυτό που λές να φτιάξεις 300+€, και στο
τέλος να μην καταφέρεις να το κάνεις να δουλεύει σωστά. Εδώ (http://www.freebytes.com/catalog/index.php?cPath=25&osCsid=a4ql4d9kme4um2ht8gm7j47f53)θα βρείς μερικά απλά/τυπικά SMPS.

Δημήτρης73
12-04-12, 00:55
Καλησπέρα Γρηγόρη, ευχαριστώ για την απάντηση και όντως έχεις απόλυτο δίκιο είναι πολύ δύσκολη κατασκευή. Επίσης ξέχασα να σου πω ότι σκεφτόμουνα να χρησιμοποιήσω το άλλο κύκλωμα που έχεις ανεβάσει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48094) και που δεν ρυθμίζει το ρεύμα εξόδου. Το κόστος των υλικών δεν είναι πρόβλημα μιας και ο μετασχηματιστής, τέσσερις πυκνωτές 220.000μF (εκτός εάν χρειάζομαι περισσότερους) και κουτί υπάρχουν. Ο λόγος που χρειάζομαι τόσα πολλά Α είναι για μια εφαρμογή πάνω στη μεταλλουργεία (διαχωρισμός μετάλλων) που δυστυχώς πρέπει να χρησιμοποιήσω αναλογικό τροφοδοτικό. Θα σου ήταν εύκολο να με καθοδηγήσεις με την επιλογή των transistor και με ένα ηλεκτρονικό σχέδιο όσον αφορά τη συνδεσμολογία τους; Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου.

moutoulos
13-04-12, 18:09
Δημήτρη άνοιξε ένα νεο θέμα εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/newthread.php?do=newthread&f=286).

Εκεί πες με σχετικές λεπτομέρειες τι τάση/τάσεις θες, και σε τι Αμπέρ. Αυτό το κάνουμε απλά
μην μπερδέψουμε τα θέματα. Πέρα απο αυτό θα λάβεις απαντήσεις περισσότερες. Όμως σχετικά
με αυτό που με ρωτάς ...
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και σου ανέφερα τους λόγους παραπάνω:


Ακόμα και εγώ αν μου έλεγες να το φτιάξω σε 100Α, παρόλο που έχω αρκετή
εξοικείωση με αυτά, δεν θα το έκανα, γιατί απλά δεν συμφέρει και είναι δύσκολο.

... οπότε θα μου ήταν παράλογο να βοηθήσω εσένα την στιγμή που δεν θα το επιχειρούσα εγώ.

Και όταν λες αναλογικό τροφοδοτικό?, γιατί με switching δεν γίνεται?. Εξήγησέ τα όλα αυτά
στο νεο θέμα σου, και θα το δούμε ...

PETROS1308
22-01-13, 00:08
Καλησπέρα..Αυτό το τροφοδοτικό με ένα Μ/Τ 28Vac/5A τι αλλαγές χρειάζεται στο κύκλωμα και τι απόδοση θα έχει?

stelios_a
29-10-13, 00:41
το συγγεκριμενο τροφοδοτικο εχει οντως ρυθμιση του ρευματος εξοδου ? το ρωταω διοτι οσα εχω δει χρησιμοποιουν τελεστικους ενω αυτο οχι . επισης το ρευμα μπορει να περιοριστει τοσο απλα με την χρηση τρανζιστορ ?

mariosinsuex
29-10-13, 10:45
Κύριοι καλημέρα,ένας φίλος μου χάρισε αυτόν......

46965


24v/500VA

Και εννοείται ότι δεν θέλω να τον αφήσω ανεκμετάλευτο.
Μπορείτε να προτείνετε κάποιο σχέδιο για ολοκλήρωση τροφοδοτικού;
Γρήγορη το πιο πιθανό είναι το δικό σου σχέδιο.Είναι μέχρι τώρα αυτό που πλησιάζει τα χαρακτηριστικά του Μ/Τ.
Αν έχετε κάτι άλλο υπόψιν σας,ευχαρίστως.
Ούτως η άλλως η κατασκευή θα ξεκινήσει από το 0.......

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

stelios_a
29-10-13, 11:11
χαριζουν ακομα τετοια πραγματα ? :o . το σχεδιο της πρωτης σελιδας πρεπει να ειναι πολυ καλο , θα το βαλω και εγω μπροστα , για 4 αμπερ ομως

moutoulos
29-10-13, 17:06
Μάριε καλό θα ήταν απο τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή, να μην ξεπεράσεις τα 15Α max.

mariosinsuex
29-10-13, 18:50
Οκ Γρηγόρη.
15 Α max Λοιπόν.
Οπότε πάω για το σχέδιό σου;
Θα χρειαστώ την βοήθειά σου..........( :) ).

stelios_a
29-10-13, 21:37
ρε παιδια το εφτιαξα αλλα οτι ταση δινω εισοδο, περνω εξοδο τη ιδια -0.5 volt και το ποτενσιομετρο δεν μου ρυθμιζει τιποτα . ( το εχω κανει στο breadboard,) . το κοιταξα και το ξαναφτιαξα αλλα παλι τα ιδια

moutoulos
02-11-13, 18:28
Δεν υπάρχει περίπτωση. Κάτι είναι λάθος ή καμένο. Κάνε μια αλλαγή του LM723 ...

Rx/Tx
08-11-13, 16:02
Επειδή διάβασα στο θέμα οτι η κατασκευή δεν βγάζει 0V, και επειδή το τροφοδοτικό μου ατύχησε και ασχολούμαι στο να το επισκευάσω/ανανεώσω, εχω φτιάξει και εγώ ενα 0-30V στα 5Α με το 723, με μετ/τή 220/28VAC που πήρε φωτιά δυστυχώς και ηταν και χειροποίητος.
Τώρα και επειδή δεν χρησιμοποιώ τάσεις πάνω απο τα 15Volts θα το φτιάξω με εναν που εχω στοκ στα 220/2Χ7.5VAC δλδ ουσιαστικά στα 15AC δευτερεύον και αργότερα βλέπουμε αφού υπάρχει και ενας 30VAC/10A στο ράφι.

Για το θέμα των 0V εχω φτιάξει ενα παρόμοιο κύκλωμα σαν αυτό πουβ παρουσιάζεται εδώ http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/ και είναι το σημείο του κυκλώματος που τροφοδοτεί με αρνητικότερο (-) το ολοκληρωμένο παίρνοντας δείγμα τάσης απο το AC του μετ/τή.

47196

συγκεκριμένα το ποδαράκι Νο7 του 723 τροφοδοτείται με αρνητικότερη γή και ετσι μπορούμε να έχουμε έξοδο 0Volts.

To κύκλωμα που τροφοδοτικού μου όπως λειτουργεί τώρα (μάλλον λειτουργούσε πριν το μπάμ) είναι αυτό:

47197

Η zener των 4.7V με τον μετ/τη των 220/28VAC την είχα αντικαταστήσει με μια των 3.3V αλλά τώρα με την χαμηλότερη τάση μάλλον θα την επαναφέρω στα 4.7V αφού με μια πρόχειρη δοκιμή στον αέρα είδα οτι δεν πέφτει η τάση κάτω απο το 1/2V.

Επειδή το 723 δεν αγαπάει τις μεγάλες τάσεις το τροφοδοτώ μέσω zener στα 33V και με την αρνητικότερη τάση φτάνει τα 35max. Oι αντιστάσεις του κυκλώματος είναι στο 1/2 Watt, και με το τρίμερ των 10Κ που σε σειρά με την 2κ2 συνδέεται στο ποδαράκι Νο5 ρυθμίζω ωστε να φέρω 0V στην έξοδο, βέβαια ποτέ δεν το ρυθμίζω στα 0V αλλά κάπου στα +250mV ωστε να μην βγάλει αρνητική τάση.

Rx/Tx
23-06-14, 12:10
Την βοήθειά σας ....

Εχω κατασκευάσει το τροφοδοτικό αυτό του αρχικού σχέδιου.
Ο μετασχηματιστής είναι κάπου 30VAC και δίνει ανετα 5Α, μετα την γέφυρα παίρνω κάπου 42VDC.
Το Lm723 τροφοδοτώ με μια ζενερ στα 33V για ευνόητους λόγους.
Τα τρανζίστορ εξόδου είναι ενα ζευγάρι 2Ν3055 σε ψύκτρες που σχηματίζουν τούνελ με μπρός πίσω ανεμιστήρες και οδηγούνται απο ενα BDW93C όπως στο σχέδιο.
Οι αντιστάσεις στους εκπομπούς είναι 1R5 στα 10W και στην έξοδο σε σειρά για να παίρνω δείγμα τάσης για το current limiter έχω τοποθετήσει μετα απο πειραματισμούς 4 αντιστάσεις 0.22Ω/5W παραλληλα.

Το θέμα είναι οτι σε ρεύμα ακόμα κ 4Α καίει τα τρανζίστορ εξόδου.
Ισως να είναι τπτ φθηνιάρικα. Δεν το ξέρω.
Δυστυχώς λόγω χωρου δεν έχω δυνατότητα να τοποθετήσω παραπάνω τρανζίστορ.

Σκέφτηκα οπως προτάθηκε σε άλλο θεμα να αλλάξω τα 2Ν3055 με τα BD912, αλλά απο οτι βλέπω ιδια χαρακτηριστικά ρεύματος έχουν .Δεν ξέρω όμως αν είναι περισσότερο της προκοπής.
Aν τα αλλάξω με τα 2Ν3772 του σχεδίου θα είναι καλύτερα?
Με τα BD όμως θα έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω μέχρι 4 ανά δύο στις ηδη υπάρχουσες ψύκτρες που οι διαστάσεις τους είναι 15*10 .
Δεν πιστεύω όμως οτι το πρόβλημα είναι στην θερμοκρασία αφού τα 2Ν3055 καίγονται ( βραχυκυκλώνει η βάση με συλλέκτη/εκπομπό) αμμέσως μόλις το ρεύμα ξεπεράσει τα 4Α.

klik
23-06-14, 12:15
Το θέμα είναι οτι σε ρεύμα ακόμα κ 4Α καίει τα τρανζίστορ εξόδου.
σε τι ταση εξοδου;

The_Control_Theory
23-06-14, 15:21
Πρίν από ένα περίπου χρόνο ζήτησα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=623) ένα τροφοδοτικό 0-30V 0-20A ... (το θέμα δεν ήταν να το αγοράσω), παρόλου που έχω αρκετή εξοικείωση με το θέμα τροφοδοτικών, δεν μπόρεσα ποτέ να το κάνω ρυθμιζόμενο στα αμπέρ του. Και ούτε βρήκα ένα σωστό σχέδιο με το LM723. Μετά από ένα περίπου χρόνο, και μετά από πολύ "ξεσκόνισμα" στο εργαστήριό μου κατάφερα να φτιάξω αυτό (επισύναψη) :!: .
Ο μετασχηματιστής που χρησιμοποίησα ήταν αυτός (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2258), και λέω ήταν γιατί η χαρά ήταν να το δώ να δουλεύει το τροφοδοτικό, και όχι να το κρατήσω (σωστά είδατε είναι στίς αγγελίες το τέρας- μετασχηματιστής), μιάς και μου "χάρισαν" ένα τροφοδοτικό 0-35V 0-15A με το LM723, με ψηφιακά όργανα (V - A), και εφόσον ήταν πιο μουράτο το κράτησα :!: (όχι θα το άφηνα :roll: ).
Το τροφοδοτικό μου :cry: δεν είχε μέλλον γιατί αντικαταστάθηκε απο "επώνυμο", αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το πάρει απόφαση να το κατασκευάσει.

Είναι επικίνδυνο αυτό το τροφοδοτικό. Πχ αν το έχω ρυθμισμένο σε 30Volt και 30A και καταλάθος τα βραχυκυκλώσω ή τα ακουμπήσω. Θα ήθελα να το φτιάξω και να το έχω στο εργαστήριο μου αλλά παρόλο που είμαι καλός στα ηλεκτρονικά δεν έχω εμπειρία σε μεγάλες τάσεις και ψιλοφοβάμαι. Ρωτάω γιατί θέλω να είμαι 100 τις εκατό σίγουρος για την ασφάλεια πριν το φτιάξω.

Δεν με ενδιαφέρουν τα 20A. Μέχρι 5 θα ήθελα.

Rx/Tx
23-06-14, 18:53
σε τι ταση εξοδου;

Ναι αυτό το ξέχασα ... λοιπόν όταν με ταση εξόδου μόλις 2Volts βραχυκύκλωσα την έξοδο και ρυθμίζοντας το ποτενσιόμετρο που περιορίζει το ρεύμα , καθώς τα ανέβαζα κάπου ανάμεσα 3-4Α εκανε τσαφ .:lool:

Μήπως εχω μικρες αντιστάσεις στον εκπομπό? λεω .... αλλά κ πάλι είναι παραπάνω απο οτι έχει το σχέδιο στην 1η σελίδα του θέματος.
Υπάρχει περίπτωση να είναι τα τρανζίστορ μαιμού? δλδ φτηνιάρικα? Το λέω επειδή είχα βάλει αρχικά ενα της RCA σαν αυτό
http://www.pricelynx.com/item/23189312/rca-2n3055/1.html και ενα σαν αυτό
http://orzparts.com/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=362
απο σφάλμα κάηκε δύο φορές το δεύτερο της ST (η κάπως έτσι) , αποφάσισα σήμερα να τα βάλω ζευγάρι δλδ δύο ST για να είναι ίδια και κάηκαν κ τα δύο :lool: ερε φάση. Γενικά το RCA δεν καταλάβαινε τπτ.

Λες να ?

moutoulos
23-06-14, 20:06
... με ταση εξόδου μόλις 2Volts βραχυκύκλωσα την έξοδο και ρυθμίζοντας το ποτενσιόμετρο που περιορίζει το ρεύμα , καθώς τα ανέβαζα κάπου ανάμεσα 3-4Α εκανε τσαφ .:lool:
Προσωπικά δεν βλέπω κάτι παράλογο ...

Το κάθε τρανζίστορ παίρνει στο συλλέκτη (C/Collector) 42 VDC.
Στην βάση του (B/Base) παίρνει 2,7 VDC
Στον εκπομπό (E/Emitter) βγάζει 2 (2,7-0,7) VDC.

Άρα το ένα 2Ν3055 προσπαθεί να κοντρολάρει σε θερμότητα τα 40 VDC (42-2),
και όλα αυτά έχοντας την απαίτηση να περάσουν και απο μέσα του 2 ολόκληρα αμπέρ ...

Τα 115W του 2Ν3055 (Total Dissipation) αναφέρονται σε θερμοκρασία 25 oC. Όταν
εμείς το φτάσουμε στους 80 oC έχουμε στην διάθεσή μας μόνο 80W ... που σε
συνδυασμό με τα δυο αμπέρ (στο καθένα) ...

Τώρα βέβαια αν υπολογίσουμε και τον παράγοντα "μαιμού", τα πράγματα πιθανών
να γίνονται ακόμα χειρότερα.

51733

ΛΥΣΕΙΣ :

Χαμηλώνεις την τάση του μετασχηματιστή (πρέπει να επέμβεις στο τύλιγμα αυτού)
Βάζεις και άλλο παράλληλα (για αυτά τα αμπέρ/max 4A)
Βάζεις άλλα τρανζίστορ ...
Το αφήνεις όπως το έχεις, αλλά βγάζεις μεσαία λήψη απο τον μετασχηματιστή σου *.


Αυτή την μεταγωγή θα την πετύχεις:

είτε χειροκίνητα (με μεταγωγικό ή με μεσαία λήψη διακόπτη)
είτε αυτόματα με την χρήση OpAMP που να οδηγεί relay στα τυλίγματα


Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι η χαμηλότερη τάση εξόδου, δεν είναι ότι καλύτερο για τα
τρανζίστορ εξόδου. Τουλάχιστον σε αυτή την σχεδίαση. Μην ξεχνάς μιλάμε σχεδόν
για 10 χρόνια πρίν.

* Μέχρι τα πχ 0-15 VDC, θα δουλεύει το ένα τύλιγμα, 15VAC (21VDC). Όταν θα ανέβεις
σε τάση εξόδου πάνω απο τα 15VDC θα παίρνει 30VAC (42VDC).

Rx/Tx
23-06-14, 22:48
ΛΥΣΕΙΣ :

a) Χαμηλώνεις την τάση του μετασχηματιστή (πρέπει να επέμβεις στο τύλιγμα αυτού)
β) Βάζεις και άλλο παράλληλα (για αυτά τα αμπέρ/max 4A)
γ) Βάζεις άλλα τρανζίστορ ...
δ) Το αφήνεις όπως το έχεις, αλλά βγάζεις μεσαία λήψη απο τον μετασχηματιστή σου *.


ε) Μην ξεχνάς μιλάμε σχεδόν για 10 χρόνια πρίν.



Σωστός, κάπως ετσι το σκέφτηκα κ εγώ , αφού η διαφορά της παρεχόμενης ισχύος με την ισχύ εξόδου πρέπει να καταναλωθεί πάνω στα τρανζίστορ εξόδου λογικό ακούγεται (και είναι) απλά με παραξένεψε το γεγονός οτι δεν ζεσταθηκαν καθολου, δλδ μολις είχα ανοιξει διακόπτη.

α) Δεν θα χρειαστεί είμαι τυχερός που είναι 2*15VAC
β) Δύσκολο γμτ! οι ψύκτρες είναι 10εκ υψος για να γινονται τουνελ με 10αρη ανεμιστήρα, και εχουν τρυπηθεί στην μέση της διάστασης των 15εκ. Ισως αν βάλω τα ΒD 912.
γ) Ποιά? τα 3772?
δ) πολύ καλή ιδέα και σωτήρια οικονομικά.

ε) Και λίγα λές.
Το ίδιο κύκλωμα έχω κατασκευάσει 20+ χρόνια πριν σε ενα διπλό που έχω στον πάγκο αλλά ο μετασχηματιστής είναι 2*15 και τα τρανζίστορ δεχονται στον συλλέκτη κάπου 20-21 Volts.
Aρα εκεί τα εξόδου καταπίνουν λιγότερη ισχύ και δεν έχουν θέμα.

Ευχαριστώ, νάσαι καλά.

klik
23-06-14, 23:25
ή πετάς τα linear τροφοδοτικά και τα 2n3055 και βάζεις ένα:
http://www.retelektronika.hu/DataSheets/38_ANALOG_IC/NSC_044/LM2679.pdf (στην έκδοση adjustable).
ώστε να έχεις στα 5Α ρυθμιζόμενη τάση εξόδου.
Φυσικά μπορείς να βάλεις έλεγχο του ON/OFF με έναν τελεστικό ή με τρανζιστορ, ώστε να έχεις current limit που θα επιλέγεις εσύ.

Προσοχή τροφοδοσία αυστηρά < 45Vdc.

Δεν θα χρειάζεσαι ούτε ανεμιστήρα για να λειτουργήσει, θα αρκεί (και θα περισσεύει) η ψύκτρα που έχεις.

Rx/Tx
25-06-14, 15:34
Ρίξε και εσύ λάδι στη φωτιά , αρκετά 3055 έχουν πάει στον κάδο ανακύκλωσης :lool:

Ξέρουμε μήπως κόστος απο το Lm2679? Του οποίου το DataSheet διαφυλάττω για μελέτη κ μελλοντική χρήση.

Πρός το παρόν έχω δύο λύσεις λοιπόν:

α) τοποθετώ 2 * 2Ν3055 η 3772 με την χρήση επιλογέα τάσης συλλέκτη στα 22 η 42VDC, και
β) τοποθετώ 4 * BD912 .

Οπως έχω γράψει η ψύκτρες έχουν μηκος 15εκ και εχουν τρυπηθεί στο μέσον ακριβώς για τα πέταλα 2Ν3055, ισως χωρεσουν 4 2Ν3055 αλλά φοβάμαι μην συμπέσουν οι τρύπες και γίνει η ψύκτρα σαν διάτρυτη πλακέτα μειώνοντας και την επιφάνεια επαφής κ κατα συνέπεια και την απαγωγή της θερμότητας.

Με τα BD912 θα έχω δυνατότητα να τα στερεώσω σε δύο μόνο τρύπες και αυτό βολεύει.

Τι λέτε? α η β?

klik
25-06-14, 15:57
...Ξέρουμε μήπως κόστος απο το Lm2679? Του οποίου το DataSheet διαφυλάττω για μελέτη κ μελλοντική χρήση.
http://gr.mouser.com/ProductDetail/Texas-Instruments/LM2679T-ADJ-NOPB/?qs=%2fha2pyFadujto7a1ADh4%252bCzZcZjLLtcPqWrfbHmA Iz1lr5qoenCJNg%3d%3d
5 ευρω περίπου εκτός Ελλάδας.
Το μέγεθος της κατασκευής είναι πακέτο από τσιγάρα και η απόδοση 90% (10% απώλειες σε θερμότητα).
Η τάση τροφοδοσίας είναι το θέμα, έχει 45V absolute maximum (δεν αντέχουν όλα τα τσιπάκια σ' αυτή) και τυπική 40V (αντέχουν όλα τα τσιπάκια). Άρα θα πρέπει να περιορίσεις τάση εισόδου σε 40Vdc.
Αν ήταν για 3Α υπάρχουν αντίστοιχες HV (high voltage) εκδόσεις για είσοδο έως 60V.

Rx/Tx
01-07-14, 21:19
Εντάξει ''Μόλις ενα κλίκ μακριά '' σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα έχω σημειώσει όλα όσα μου έγραψες και μελλοντικα θα ασχοληθώ . Νάσαι καλά.

Ομως στο DataSheet δείχνει ρύθμιση ρεύματος και όχι τάσης εξόδου, η κάνω λάθος?

moutoulos
02-07-14, 03:33
Πρός το παρόν έχω δύο λύσεις λοιπόν:

α) τοποθετώ 2 * 2Ν3055 η 3772 με την χρήση επιλογέα τάσης συλλέκτη στα 22 η 42VDC, και
β) τοποθετώ 4 * BD912 .

Τι λέτε? α η β?

Εφόσον τελικά ο μετασχηματιστή σου είναι 2x15VAC, προσωπικά (και πιο σωστό)
θα έλεγα να υιοθετήσεις την α περίπτωση ...

micalis
02-07-14, 08:29
Ενας αλλος τροπος που εχω δει παρα πολλες φορες ειναι με μια ζενερ και ρελε και καμμια φορα και κανα τρανζιστορ.

Rx/Tx
04-07-14, 10:24
Εφόσον τελικά ο μετασχηματιστή σου είναι 2x15VAC, προσωπικά (και πιο σωστό)
θα έλεγα να υιοθετήσεις την α περίπτωση ...




Για να το λές κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

Οκ, προχωρώ σε λύση μεταγωγέα τάσης στο δευτερεύον κ επι τη ευκαιρία που το εκανα βίδες θα βάλω και 4 απο τα BD911 φθηνά είναι.
Ελπίζω να μην ξανασχοληθώ με δαύτο για καιρό.

Μια τελευταία ερώτηση, οταν αγόρασα τα BD ζήτησα κ μίκες, μου εδωσαν κατι γκρι ελαστικές, σε αυτές βάζω θερμοαπαγωγό σιλικόνη ? εχω μείνει στις παλιές ....
Η να κόψω μια απο τα 2N3055 στην μέση, καλύπτει όλη την επιφάνεια του BD.
Eπίσης η λύση με τα πλαστικά βιδάκια που συγκρατούν το BD στην ψύκτρα παίζει η είναι καλύτερο μεταλικό βιδάκι και αυτές οι πλαστικές ροδέλες (που δεν ξέρω πώς τις λένε) που είχε?

moutoulos
10-07-14, 09:24
Βάζει κανονικά πάστα. Τα πλαστικά βιδάκια δεν έχουν πρόβλημα εφόσον δεν θα τα (παρα)σφίξεις.

Rx/Tx
17-07-14, 17:20
Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη για τις συμβουλές σου, νάσαι καλά.

Τελικά αγόρασα 4*BD912, που ηταν ΡNP και πήγαν στοκ στην συρταριέρα.:001_smile:
Αγόρασα 4*BD911 , NΡΝ και όλα καλά.
Στους εκπομπούς τοποθετησα 4 αντιστάσεις 1R5/20W , και για τον περιοριστή ρεύματος 4 αντιστάσεις R27/15W παράληλα.
Η τάση στα ακρα τους είναι κάπου 140mV για κάθε Ampere στην έξοδο.
Και ο περιοριστής ρεύματος δουλεύει άψογα απο τα 600mA εως τα 5Α.
Επίσης τοποθετησα και ενα μεταγωγέα στο δευτερεύον τύλιγμα του μετασχηματιστή ετσι εχω 22 και 42 Volts σαν τάση εισόδου.

Το μόνο που δεν δούλεψε είναι ο περιορισμός ρεύματος στα 22 V τάση εισόδου. Στην έξοδο έχω 0-15.5V αλλά ρεύμα οχι πάνω απο τα 2Α και στα 2Α η τάση εξόδου πέφτει κατά 2V.
Δεν με ενοχλεί όμως, ισως την ψάξω μελλοντικά για το γιατί, αφού ετσι σε χαμηλές τάσεις δεν ζητάω πολλά απο τα τρανζίστορ εξόδου.

bkatsogiannos
23-08-15, 16:59
Γεια σε όλους, με λένε Βάιο και είμαι σχετικά καινούργιος στον τομέα της ηλεκτρονικής. Προσπαθώ να φτιάξω το συγκεκριμένο τροφοδοτικό και ενώ το έφτιασα σε ένα πολύ καλό σημείο, δουλεύει άψογα και κάνει ρύθμιση στην τάση, δεν μου δουλεύει η ρύθμιση στην ένταση. Γυρνώντας το ποντεσιόμετρο δεξιά αριστερά απλά δεν κάνει τίποτα. Σημέιωση: Σαν ics χρησιμιποιώ το Lm723cn σαν darligton transistor το tip122 και σαν power transistors το tip3055. Καμιά σκέψη κανένας για το τι κάνω λάθος;

thanasis 1
23-08-15, 17:11
Βαλε αν μπορεις το σχηματικο που εχεις κανει για να μπορεσει καποιο μελος να σε βοηθησει,χωρις αυτο
λιγο δυσκολα να πει καποιος την αποψη του στο προβλημα σου.:001_smile:

bkatsogiannos
23-08-15, 17:17
Τι ενοούμε λέγοντας σχηματικό; Το έφτιξα ακριβώς όπως το έχει ο moutoulos στην πρώτη σελίδα σε διάτριτη πλακέτα. Μήπως παίζουν ρόλο τα διαφορετικά υλικά που χρεισιμοποίησα;

bkatsogiannos
23-08-15, 17:42
59160Αυτό είναι μέχρι στιγμής ότι έχω κάνει.

radiotimes
23-08-15, 17:57
Το ειχα φτιαξει πριν κανα χρονο και δεν μου επαιξε με τις ιδιες αλλαγες που εκανες αλλα δεν αλλαζε ουτε ταση ουτε ρευμα.Τελικα τροποποιησα το σχεδιο με αλλο που βρηκα στο νετ και παιζει ακομα κανονικα.
Το σχεδιο που εφτιαξα ειναι αυτο 59161 και εβαλα στην εξοδο το κυκλωμα του Γρηγορη 59162 χωρις την αντισταση αλλα χρειαζεται.

radiotimes
23-08-15, 18:02
Και φωτο απο την κατασκευη αυτη 5916359164

bkatsogiannos
23-08-15, 18:45
Ευχαριστώ Δημήτρη. Το συγκεκριμένο σχέδιο που ανάρτησες ποιο πάνω κάνει και ρύθμιση στο ρεύμα εκτός από την τάση;

radiotimes
23-08-15, 20:09
Ευχαριστώ Δημήτρη. Το συγκεκριμένο σχέδιο που ανάρτησες ποιο πάνω κάνει και ρύθμιση στο ρεύμα εκτός από την τάση;
Ναι στο ποδαρακι 2 το συνδεμενο ποτενσιομετρο.

micalis
23-08-15, 23:14
Ευχαριστώ Δημήτρη. Το συγκεκριμένο σχέδιο που ανάρτησες ποιο πάνω κάνει και ρύθμιση στο ρεύμα εκτός από την τάση;
Το ρευμα ρυθμιζει σαν μεγιστο δηλαδη να μην ξεπερνα ενα οριο

bkatsogiannos
24-08-15, 08:46
Το συγκεκριμμένο του Γρηγόρη το έχει φτιάξει κάποιος να δουλεύει; Το έχω κοιτάξει 100 φορές και δεν βρίσκω να έχω κάνει κάτι λάθος.

ninolas
18-09-15, 23:05
το έφτιαξα και εγώ αλλά έχω κάποιο πρόβλημα
λοιπόν
βγάζει τάση στην έξοδο 22v χωρίς να μεταβάλετε η τάση και όταν έβαλα μια λάμπα για φορτίο και πάλι δεν ανταποκρινόταν ούτε η τάση ούτε η ένταση επίσης με το φορτίο έπεσε και 2v (τράβαγε η λάμπα 1.5Α)
οι διαφορές είναι
1 εξόδου έχω 3 bd142
2 για driver έχω πάλι 1 bd142
3 το v limit max το παρέκαμψα
4 δεν έχω βάλει power diode
5 και επειδή δεν έβρισκα στο μαγαζί με ηλεκτρονικά που πήγα την 1Ν5408 και 1Ν5406 του είπα να μου δώσει δίοδο για 3Α (όπως λένε και τα datasheet των διόδων)
6 μετασχηματιστή έχω έναν η οποία λήψη βγάζει 19vac

George_b
18-09-15, 23:26
το έφτιαξα και εγώ αλλά έχω κάποιο πρόβλημα
λοιπόν
βγάζει τάση στην έξοδο 22v χωρίς να μεταβάλετε η τάση και όταν έβαλα μια λάμπα για φορτίο και πάλι δεν ανταποκρινόταν ούτε η τάση ούτε η ένταση επίσης με το φορτίο έπεσε και 2v (τράβαγε η λάμπα 1.5Α)


Εχεις βαλει NPN ενω το σχεδιο εχει pnp darlington......

ninolas
19-09-15, 01:39
μπορεί να κάνω λάθος αλλά που τα έχει τα pnp ?
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2592/MOSPEC/BDW93C.html
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2466/MOSPEC/2N3055.html

darlington είναι μόνο το driver

ninolas
22-09-15, 07:32
κανένας?

KOKAR
22-09-15, 10:37
το έφτιαξα και εγώ αλλά έχω κάποιο πρόβλημα
λοιπόν
βγάζει τάση στην έξοδο 22v χωρίς να μεταβάλετε η τάση και όταν έβαλα μια λάμπα για φορτίο και πάλι δεν ανταποκρινόταν ούτε η τάση ούτε η ένταση επίσης με το φορτίο έπεσε και 2v (τράβαγε η λάμπα 1.5Α)
οι διαφορές είναι
1 εξόδου έχω 3 bd142
2 για driver έχω πάλι 1 bd142
3 το v limit max το παρέκαμψα
4 δεν έχω βάλει power diode
5 και επειδή δεν έβρισκα στο μαγαζί με ηλεκτρονικά που πήγα την 1Ν5408 και 1Ν5406 του είπα να μου δώσει δίοδο για 3Α (όπως λένε και τα datasheet των διόδων)
6 μετασχηματιστή έχω έναν η οποία λήψη βγάζει 19vac

αρα με τόσες αλλαγές δεν έχεις φτιάξει του Γρηγορη......

ninolas
22-09-15, 12:45
αρα με τόσες αλλαγές δεν έχεις φτιάξει του Γρηγορη......
από αυτά βασικές αλλαγές θεωρούνται μόνο το driver και τα εξόδου !
τα υπόλοιπα δεν νομίζω να συμβάλουν τόσο πολύ

smarg
30-11-15, 13:55
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέος στο forum. Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό διότι μου έδωσαν ένα μετασχηματιστή με έξοδο 12V 300W. Επίσης μου έχουν μείνει και δύο πυκνωτές στα 12000μF στα 63v από άλλες κατασκευές και λέω να τα εκμεταλλευτώ! Οπότε με βολεύει το σχέδιο του Γρηγόρη, απλά θα ήθελα να μπορώ να ρυθμίζω τα αμπερ. Απ'οτι κατάλαβα με όλα που διάβασα εδώ, το σχέδιο του Γρηγόρη είναι το καλύτερο για τα αμπερ που θέλω στην έξοδο, απλά δεν έχει τη ρύθμιση των αμπερ. Πως μπορεί να γίνει? Επίσης επειδή ο μ/τ ειναι στα 12V, θα παίξω απο 0-13V το μέγιστο και τα αμπερ στην έξοδο θα βγαίνουν πιο άνετα, σωστά?
Ευχαριστώ

lepouras
30-11-15, 14:35
του Γρηγόρη δέχεται μ/τ 2Χ12 που σημαίνει 12 και 24. όταν ρυθμίζεις κάτω από 12 γυρνά στο μισό μ/τ για να περιορίσει τις απώλειες που θα είχες κανονικά για τα υπόλοιπα 12 παραπάνω. έτσι μειώνεις την κατανάλωσή σου και σε ρεύμα και σε θερμοκρασίες επάνω στα εξόδου. τα 24 με ανόρθωση και εξομάλυνση βγαίνουν πάνω από 30 οπότε το 0-30 είναι πραγματικό.
(υποθέτω ότι τα είπα σωστά)

moutoulos
30-11-15, 22:48
Γιάννη (smarg):

Να ξέρεις όμως οτι με τον μετασχηματιστή που έχεις δεν φτιάχνεις καλό 12άρι τροφοδοτικό, αλλά
9άρι. Δηλαδή 0-9VDC πχ 25Α. Για να είχες ο-12VDC θα έπρεπε να είχες μετασχηματιστή 15VAC.

Τότε θα είχες ένα καλό 0-13VDC 25Α περίπου. Οπότε με αυτόν τον μετασχηματιστή, αυτό που
σκέφτεσαι ... απλά το ξεχνάς.

Και επειδή στο mail μου ανέφερες για τροφοδότηση/έλεγχο Car Power Amp, η καλύτερη λύση για
την περίπτωσή σου, είναι ένα τέτοιο (12VDC 30A / 360W) (http://www.ebay.com/itm/12V-DC-24W-60W-102W-120W-150W-180W-240W-360W-Regulated-Switching-Power-Supply-/271641035431?var=&hash=item3f3f1142a7:m:maKy2UbyrTB9tEDf8FZPNhA) με μόνο 30€:

smarg
01-12-15, 10:41
Γιάννη (smarg):

Να ξέρεις όμως οτι με τον μετασχηματιστή που έχεις δεν φτιάχνεις καλό 12άρι τροφοδοτικό, αλλά
9άρι. Δηλαδή 0-9VDC πχ 25Α. Για να είχες ο-12VDC θα έπρεπε να είχες μετασχηματιστή 15VAC.

Τότε θα είχες ένα καλό 0-13VDC 25Α περίπου. Οπότε με αυτόν τον μετασχηματιστή, αυτό που
σκέφτεσαι ... απλά το ξεχνάς.

Και επειδή στο mail μου ανέφερες για τροφοδότηση/έλεγχο Car Power Amp, η καλύτερη λύση για
την περίπτωσή σου, είναι ένα τέτοιο (12VDC 30A / 360W) (http://www.ebay.com/itm/12V-DC-24W-60W-102W-120W-150W-180W-240W-360W-Regulated-Switching-Power-Supply-/271641035431?var=&hash=item3f3f1142a7:m:maKy2UbyrTB9tEDf8FZPNhA) με μόνο 30€:

Γρηγόρη καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Έχεις απόλυτο δίκιο για τον μετασχηματιστή. Αυτό φοβόμουν και εγώ, ότι μάλλον δεν θα γίνεται. Όσο για το switching τροφοδοτικό απο ebay, είναι καλό, αλλά μόνο για την χρήση σε car amplifier ή οτιδήποτε σε 12V αυστηρά. Όποτε θα πάρω ένα τέτοιο να το έχω. Όσο αφορά το μ/τ που έχω, πως μπορώ να τον αξιοποιήσω? Εάν περιοριζόμουν αρκετά στα αμπερ, π.χ σε 7-10Α. μήπως θα μπορούσε να δουλέψει ο μ/τ και να έχω ένα τροφοδοτικό 0-12V, για πάγκο? Π.χ όπως γίνεται εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57442. Από ότι είδα, στο συγκεκριμένο thread, ο χρήστης sakisr, έχει κάνει το ίδιο τροφοδοτικό,με κύκλωμα του Γρηγόρη(moutoulos), με μετασχηματιστή 12V 5A και η τάση, απ'οτι λέει, ανεβαίνει μέχρι και 16V! Επίσης, τι πιστεύετε, θα μπορούσα να πάω τον μ/τ που ήδη έχω σε κάποιον που φτιάχνει περιελίξεις να του αλλάξει το δευτερεύον? Μήπως μπορέσει με κάποιο τρόπο να τον κάνει στα 15V, ή ακόμα καλύτερα στα 24V? Δεν θέλω να τον πετάξω τον μετασχηματιστή.
Ευχαριστώ!

Dbnn
01-12-15, 17:46
Γρηγόρη καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Έχεις απόλυτο δίκιο για τον μετασχηματιστή. Αυτό φοβόμουν και εγώ, ότι μάλλον δεν θα γίνεται. Όσο για το switching τροφοδοτικό απο ebay, είναι καλό, αλλά μόνο για την χρήση σε car amplifier ή οτιδήποτε σε 12V αυστηρά. Όποτε θα πάρω ένα τέτοιο να το έχω. Όσο αφορά το μ/τ που έχω, πως μπορώ να τον αξιοποιήσω? Εάν περιοριζόμουν αρκετά στα αμπερ, π.χ σε 7-10Α. μήπως θα μπορούσε να δουλέψει ο μ/τ και να έχω ένα τροφοδοτικό 0-12V, για πάγκο? Π.χ όπως γίνεται εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57442. Από ότι είδα, στο συγκεκριμένο thread, ο χρήστης sakisr, έχει κάνει το ίδιο τροφοδοτικό,με κύκλωμα του Γρηγόρη(moutoulos), με μετασχηματιστή 12V 5A και η τάση, απ'οτι λέει, ανεβαίνει μέχρι και 16V! Επίσης, τι πιστεύετε, θα μπορούσα να πάω τον μ/τ που ήδη έχω σε κάποιον που φτιάχνει περιελίξεις να του αλλάξει το δευτερεύον? Μήπως μπορέσει με κάποιο τρόπο να τον κάνει στα 15V, ή ακόμα καλύτερα στα 24V? Δεν θέλω να τον πετάξω τον μετασχηματιστή.
Ευχαριστώ!

Αγορασε ιδιο συρμα δευτερευοντος και, κανε ενωση με καλαι και συνεχισε το τυλιγμα. Αλλιως πηγαινε τον σε καποιον μαστορα να στο φτιαξει.

moutoulos
01-12-15, 18:08
Γρηγόρη καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Έχεις απόλυτο δίκιο για τον μετασχηματιστή. Αυτό φοβόμουν και εγώ, ότι μάλλον δεν θα γίνεται. Όσο για το switching τροφοδοτικό απο ebay, είναι καλό, αλλά μόνο για την χρήση σε car amplifier ή οτιδήποτε σε 12V αυστηρά. Όποτε θα πάρω ένα τέτοιο να το έχω. Όσο αφορά το μ/τ που έχω, πως μπορώ να τον αξιοποιήσω? Εάν περιοριζόμουν αρκετά στα αμπερ, π.χ σε 7-10Α. μήπως θα μπορούσε να δουλέψει ο μ/τ και να έχω ένα τροφοδοτικό 0-12V, για πάγκο? Π.χ όπως γίνεται εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57442. Από ότι είδα, στο συγκεκριμένο thread, ο χρήστης sakisr, έχει κάνει το ίδιο τροφοδοτικό,με κύκλωμα του Γρηγόρη(moutoulos), με μετασχηματιστή 12V 5A και η τάση, απ'οτι λέει, ανεβαίνει μέχρι και 16V! Επίσης, τι πιστεύετε, θα μπορούσα να πάω τον μ/τ που ήδη έχω σε κάποιον που φτιάχνει περιελίξεις να του αλλάξει το δευτερεύον? Μήπως μπορέσει με κάποιο τρόπο να τον κάνει στα 15V, ή ακόμα καλύτερα στα 24V? Δεν θέλω να τον πετάξω τον μετασχηματιστή.
Ευχαριστώ!


Μα αυτό του γράφω:


Σάκη μπορείς να φτιάξεις αυτό Τροφοδοτικό Ρυθμιζόμενο 1,5 - 32VDC - 5A / LM33 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36195)8, με την μόνη διαφορά,
οτι αντί να βάλεις τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή που λέει, βάζεις τον δικό σου (12VAC). Βέβαια εδώ η τάση θα
ρυθμίζεται περίπου απο 1.2 - 14VDC max, και οχι έως 30VDC +.

To οτι θα φτάνει μέχρι τα 16, δεν σημαίνει οτι θα είναι σε θέση να τα "κρατήσει" όταν θα τροφοδοτήσεις κάτι με ... Χ Αμπέρ.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις (και πιο σωστό), είναι το κοκκινισμένο μου σημείο ... στο quote.

misigun
10-12-15, 11:44
Γεια παιδιά!!Τελικά επειδή έχω μπερδευτεί...αν το φτιάξουμε με τα υλικά που λέει ο moutoulos θα δουλέψει? η χρειάζεται κάποια μετατροπή (για παράδειγμα η r13 που λέει παραπάνω ότι πρέπει να είναι 2,2κ).

misigun
10-01-16, 16:40
Παιδιά μια βοήθεια χρειάζομαι.Έφτιαξα το κύκλωμα αλλά έχω ένα πρόβλημα.Ενώ έχω 35 volt στο συλλέκτη του ισχύος η έξοδος του είναι μόνο 21 volt.και τα δυο pot είναι στο full.Επίσης στην βάση του ισχύος έχω 25 volt.έχω βάλει όλα τα υλικά που έχει το σχέδιο του moutoulou στην αρχή.Μπορεί καποιος να βοηθήσει?

The_Control_Theory
10-01-16, 16:52
Επειδή κι εγώ ήθελα να το φτιάξω αλλά έγιναν κάποιες τροποποιήσεις και είναι λίγο θολή η εικόνα μετά από τις τροποποιήσεις. Είναι και πολλά τα post. Μπορούμε να τα βάλουμε όλα σε ένα post? Η στο αρχικό έχει γίνει edit?

moutoulos
10-01-16, 18:19
Παιδιά απο το αρχικό σχέδιο που έβαλα στην αρχή, κάποιοι κάναν αλλαγές, οι οποίες είχαν να κάνουν
με την τάση. Τώρα το τοπίο είναι λιγό μπερδεμένο για εσάς γιατί ο καθένας θέλει να το προσαρμόση
στα μέτρα του.

Άλλος το θέλει 0-20V 5A, άλλος 0-30V 10A ... και τελικά έχουμε πολλές παραλαγές. Αν φτιάξετε το
αρχικό ... με τον μετασχηματιστή που θελει, και τις κατάλληλες ψύκτρες (ψύξη), δεν θα έχετε πρόβλημα.

Τώρα ... τα πόστ δεν είναι πολλά. Και οι 24 σελίδες, αλίμονο, αν θέλουμε να φτιάξουμε μια κατασκευή
δεν αξίζουν να διαβαστούν (έστω Virtual) 24 σελίδες ?.

Δημήτρη απο το αρχικό σχεδιο που βλέπεις, εσύ τι (δεν) έχεις βάλει ?. Ή έχεις βάλει διαφορετικό.
Όταν λες 21VDC ?. Εννοείς σταθερά (δεν μεταβάλονται), ή ρυθμίζεται απο πχ 1 έως 21V ?. 'Οταν σου
δείχνει την max ταση 21V, το ποδαράκι 10 (PIN10) του LM723, τι τάση έχει (PIN10 με GND) ?.


61820 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61818&d=1452440686)

misigun
10-01-16, 18:53
Από το αρχικό σχέδιο τα έχω βάλει όλα όπως λες.Aυτα τα ισχύος πυκνωτές αντιστάσεις όλα. τώρα στην έξοδο έχω από 1.2-26 volt.Στο ποδαράκι 10 έχω 33 volt.Στην βάση του ισχύος έχω 27volt.

moutoulos
10-01-16, 19:07
Εγώ με 40VDC (28VAC) είσοδο, είχα max έξοδο περίπου 30-32VDC.
Εσύ με 35VDC (25VAC) είσοδο, έχεις max έξοδο περίπου 26VDC.

Δεν βλέπω που ύπάρχει πρόβλημα.
Στο ΡΙΝ 10 έχεις 33VDC. Σωστά ...

misigun
10-01-16, 19:07
Να κάνω μια παρένθεση.Η αντίσταση 1Κ 2w που χρειάζεται? Το λέω γιατί μου μύρισε στην αρχή και όταν πήγα να την κουνήσω λίγο κόπηκε.Από τότε η έξοδος είναι 32 volt.(1.2-32volt).

moutoulos
10-01-16, 19:16
Η συγκεκριμένη R εκτελεί χρέη εικονικού φορτίου, προκειμένου το τροφοδοτικό 20Α να καταναλώνει
το φορτίο που κρατούν η αυξημένης χωριτικότητας ηλκτρολυτικοί πυκνωτες, κατά το κλέισιμο αυτού.

Εσύ αν θες να το κάνεις 2-3Α δεν νομίζω να σου χρειάζεται. Αυτό εννούσα στο προηγούμενο ποστ,
οτι ο καθένας το προσαρμόζει στα μέτρα του, και μετά θέλει να δουλέψει με την "πρώτη". Άρα τώρα
είμαστε Οκ ?.

misigun
10-01-16, 21:20
Το εφτιαξα για 20amp αλλα το max που θα δουλευει ειναι 7 amp.Να την εχω εκτος δηλαδη;κατα τα αλλα ναι ολα οκ ευχαριστω πολυ!!!

moutoulos
10-01-16, 21:57
Εντάξει απαραίτητη δεν είναι. Αν την τοποθετήσεις να ξέρεις οτι για 30VDC έξοδο
και πχ ρεύμα (ένταση) 3000mA, τα 30mA θα πηγαίνουν στην αντίσταση, και θα έχεις
προς εκμετάλευση τα υπόλοιπα 2970mA :wiink:.


Λεπτομέρεια θα μου πείς. Εντάξει άστην πάνω αλλά κάνε την 2Κ. Καλό είναι να υπάρχει.

misigun
21-01-16, 18:00
Δεύτερο πρόβλημα!!
Το iadj δεν δουλεύει καθόλου. έχω βάλει και δίοδο ισχύος και αντίσταση. βάζω μια λάμπα 12 volt(σποτάκι) και τραβάει 1.6 amp αλλά δεν μπορώ να χαμηλώσω τα amp.έχει καεί κάτι?έχω αλλάξει το lm723 με καινούργιο αλλά τα ίδια.
μια βοήθεια!!!???

Dbnn
21-01-16, 18:58
Τελικα αυτο το κυκλωμα δεν μπορω να καταλαβω. Λειτουργει η οχι;;

misigun
21-01-16, 22:50
Τελικά όλα οκ!!Απλα δεν πάταγε το ποτ στο ποδαράκι 2. Φίλε Δημήτρη το κύκλωμα δουλεύει άψογα!!!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-02-16, 19:53
καλησπερα κ Γρηγορη εχω 1 ερωτηξη αντι για τα 2Ν 3772 μπορουμε να βαλουμε τα mj 15003 ? δεν ειναι καπος καλυτερα ?
και εχω αλη 1 ακομη ειναι σχεδον λιγουλακ ,ιπαρομιο εκει βασιζετε δηλαδη , με το κυκλωμα τον 2,5α με το λμ 723 (smart kit no 1007)

moutoulos
11-02-16, 20:52
Νεκτάριε και τα δύο είναι σχεδόν παραπλήσια (μόνη ουσιαστική διαφορά η υψηλότερη τάση των MJ15003).
Τα MJ15003 χρησιμοποιούνται για Audio Power Amp, χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί κανόνα. Το θέμα όμως
δεν είναι αυτό. Οχι ποιο τρανζίστορ θα βάλεις, αλλά ποιό θα βρείς γνήσιο να βάλεις ...

Εντάξει το βασικό σχέδιο (στις περισσότερες υλοποιήσεις με LM723) είναι σχεδόν ίδιο. Εννοείται βέβαια με
κάποιες (παρ)αλλαγές.

SV1EDG
12-02-16, 13:33
Τελικά ποιόν τρόπο προτείνετε για οπτική απεικόνιση όταν φτάνει στο Ι που του έχουμε θέσει ?

selectronic
15-02-16, 21:44
Να ρωτήσω κι εγώ ο νέος κατιτίς:


Εγώ με 40VDC (28VAC) είσοδο, είχα max έξοδο περίπου 30-32VDC.
Εσύ με 35VDC (25VAC) είσοδο, έχεις max έξοδο περίπου 26VDC.

Δεν βλέπω που ύπάρχει πρόβλημα.
Στο ΡΙΝ 10 έχεις 33VDC. Σωστά ...

Από 40V στους συλλέκτες των εξόδου, πως πέφτει η τάση 8-10V μέχρι την έξοδο??? Είναι τόση η πτώση τάσης στις επαφές C-E, γιατί η Rsense (0.05Ω) και η δίοδος ισχύος σε σειρά άντε να έχουν πτώση τάσης 1.5V στα 20Α...

Edit:
Ξέχασα και μισό Volt σε κάθε αντίσταση Εκπομπού στα 20Α...