PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα σύλληψης video



Dj_NIkos
15-12-05, 22:01
Καλησπέρα παιδία ήθελα να μου προτείνετε το καλύτερο πρόγραμμα σύλληψης video.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-12-05, 07:42
Εαν θέλεις να κάνεις λήψη video στον υπολογιστή, τότε εγώ προτείνω το PINACLE STUDIO. Κάνει το καλύτερο capture video που έχω δοκιμάσει (σε μορφή .avi) ειδικά από κάμερα digital8. Με το VEGAS το επεξεργάζομαι και το το μετατρέπω σε MPEG-2, έτοιμο για DVD Format και στη συνέχεια με το Ulead DVD MovieFactory 3.5 Suite φτιάχνω το δίσκο DVD. Σ'αυτή την διαδικασία έχω καταλήξει μετά από πολλά πειράματα και σε διαβεβαιώ οτι είναι η πιο γρήγορη μέθοδος. Φυσικά χρειάζεσαι ένα δυνατό μηχάνημα (εγώ χρησιμοποιώ έναν AMD ATHLON 64μπιτο, με 2GB RAM και δύο σκληρούς δίσκους των 100 και 200 GB (ο ένας μόνο για τα Video). Βέβαια ακόμα είναι δύσκολο να βρείς 64μπιτες εφαρμογές αλλά είδομεν.

Εαν θέλεις κάποιες λεπτομέρειες ακόμα, εδώ είμαι.

Dj_NIkos
16-12-05, 12:32
Πέτρο έχω ένα αρκετά καλό μηχάνημα Pentium 4 στα 3GHz με 1024mb ram και 120gb σκληρό δίσκο. Τα προγράμματα που μου ανέφερες υπάρχουν στο internet για download???

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-12-05, 13:44
Ναι αλλά από οτι ξερω δεν είναι free. Υπάρχουν βέβαια στο internet τέτοια προγράμμτα free τουλάχιστον για video capture αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει (μόνο για capture). δες εδώ http://www.gold-software.com/download6296.html
και εδώ http://www.freedownloadscenter.com/Search/capture.html

Για τα προγραμματα που χρησιμοποιώ, στείλε email.

evdokimosk
16-12-05, 23:51
Το καλύτερο πρόγραμμα για σύλληψη Video με διαφορά είναι το avi_io. Έχω δοκιμάσει πάρα πάρα πολλά, αλλά με προβλήματα συγχρονισμού audio video. Με το avi_io έπαθα πλακα. Στείλε μου ένα email να σου το στείλω. 143 ΚΒyte είναι ασυμπίεστο.

radiodj105
17-12-05, 01:50
Η κάρτα video που θα σου κάνει το capture, δεν σου δίνει και το αντίστοιχο πρόγραμμα για να κάνεις την εγγραφή; Σε ρωτάω γιατί εγώ που αγόρασα πρόσφατα μια της Plextor (Μ402U) μου έδωσαν ένα CD με το software που κάνει την εγγραφή (σε MPEG ή DVIX) στο σκληρό,το μοντάζ, το DVD Authoring και τέλος την εγγραφή στο DVD.
DVD Creator λέγεται το πρόγραμμα και είναι της Intervideo.
Επειδή ξέφυγα από το θέμα σου, εγώ χρησιμοποιώ για να κάνω capture ένα πρόγραμμα που το κατέβασα από το site της plextor. Το πρόγραμμα λέγεται GO-cap. Δεν θα σου δουλέψει όμως, παρά μόνο αν έχεις Plextore κάρτα εγγραφής.
ΥΓ: Δεν είναι κάρτα που μπαίνει σε PCI η δικιά μου! Απλά την συνδέω με USB 2.0 με τον υπολογιστή!

Dj_NIkos
17-12-05, 11:33
Αρχικά καλημέρα μιας και τώρα ξύπνησα φίλε evdokimosk θα σου στείλω το απογευματάκι mail. Όσο για εσένα bill μου έδωσαν μαζί με την συσκευή ένα program για capture αν θυμάμαι καλά γιατί δεν το έχω μπροστά μου ήταν κάποιο της unlead (video 8) κάπως έτσι τέλος πάντων .Αλλά δεν λειτουργεί όπου και να το έκανα install(5pc) εμφάνισε το ίδιο σφάλμα. Άρα απογοητευτικά γιαυτό ψάχνω κάποιο άλλο καλό για να ησυχάσω. Ευχαριστώ evdokimosk και bill για τον πολύτιμο χρόνο που σπαταλήσατε ώστε να απαντήσετε στην έγγραφη μου.

ΥΓ:ξέχασα να ρωτήσω το Nero to 6 έχει ένα πρόγραμμα σύλληψης video λέτε να είναι καλό??

radiodj105
17-12-05, 12:12
Ulead Video Studio 9.0! Αυτό πρέπει να εννοείς. Κατέβασα και εγώ την demo έκδοση (κάπου 150 Mb), πράγματι κάνει capture, αλλά από ότι διάβασα σε φόρουμ, είναι λίγο παράξενο όσο αφορά τη συνεργασία του με κάρτες video (δεν τις υποστηρίζει όλες). Φαντάσου, ότι ούτε τη δική μου βλέπει (και άρα δεν γράφω από αυτό). Αν αυτό το CD που σου έδωσαν έχει το Ulead Video Studio 9.0, χρησιμοποίησέ το για το μοντάζ, και για το dvd authoring. Το δοκίμασα και είναι πραγματικά κορυφαίο.
Κινούμενα μενού, βίντεο που "τρέχουν" στα chapters και εγγραφή σε DVD. Προφανώς ότι μπορεί να χρειαστεί κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα σπιτικό DVD με επαγγελματική εμφάνιση!