PDA

Επιστροφή στο Forum : need help παιδιά



cybermike
21-12-05, 13:50
Παιδιά θέλω βοήθεια. τώρα ξεκινάω την καριέρα μου και θα ήθελα συμβουλές.
που μπορώ να βρω και αλλα σχέδια εξών απο αυτο το site?
μπορώ να φτιάξω αναλογικό ενισχυτή με ποινία? θα εχει καλή απόδοση?
κάθε βοήθεια θα ήταν σώτήρια thnks.
:roll:

electron
21-12-05, 14:37
Το ιντερνετ έχει χιλιάδες σχέδια για ότι θέλεις να φτιάξεις,αρκεί μόνο να γράψεις στην αναζήτηση του google αυτό που ψάχνεις-κατά προτίμηση στα αγγλικα- και να είσαι σίγουρος ότι θα βρείς πολύ υλικό.

radiodj105
22-12-05, 00:04
Τι εννοείς όμως "αναλογικό" ενισχυτή με πηνία; Ενισχυτή για ήχο ή για RF;

cybermike
23-12-05, 12:25
για ηχεια μιλαμε παντα. εχει φτιακσει ενα παλικαρι στα μερη μου και βγαζει 220wrms κατι τετοιο ψαχνω

moutoulos
23-12-05, 14:44
Καταρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ !!.

Γράφεις ...

... 220wrms κατι τετοιο ψαχνω

Εφόσον ξεκινάς την καριέρα σου (στα ηλεκτρονικά φαντάζομαι εννοείς :) ), δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός η κατασκευή ενός τέτοιου ενισχυτή.
Δεν στο λέω υποτιμητικά, απλά σε προφυλάσσω από την δαπάνη αρκετών χρημάτων μιάς και μιά τέτοια κατασκευή από έναν αρχάριο, το μόνο που θα έχει θα είναι προβλήματα και όχι ήχο :oops: .
Πρέπει οπωσδήποτε να βγάζει την ισχύ αυτή :?: , δεν συμβιβάσεσαι ας πούμε με 30, 40, άντε 60wrms. Αν όχι σου προτείνω την αγορά κάποιο ΚΙΤ με την ισχύ
αυτή που θές (τα περίπου 150-220WRMS).




Πάντα καλοπροαίρετος :wink:

cybermike
29-12-05, 14:00
ρε παιδια που μπορω να προμηθευτω τα απαρετητα για ενα ολοκληρομενο??

radiodj105
29-12-05, 15:37
ρε παιδια που μπορω να προμηθευτω τα απαρετητα για ενα ολοκληρομενο??
Τι εννοείς; Θέλεις να κατασκευάσεις ολοκληρωμένο;
Συνήθως εμείς οι ιδιώτες δεν μπορούμε ούτε τρανζίστορ, ούτε ολοκληρωμένα να κατασκευάσουμε.

moutoulos
29-12-05, 22:31
... εμείς οι ιδιώτες δεν μπορούμε ούτε τρανζίστορ, ούτε ολοκληρωμένα να κατασκευάσουμε.

:head: :head: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Βρε Βασίλη με τα αστεία σου, έπεσα απ'την καρέκλα :-s :!: :!: .

Λοιπόν mike, τελικά θές τελικό ενισχυτή (χωρίς προενισχυτή, με μία είσοδο) ή "ολοκληρωμένο" ενισχυτή (με προενισχυτή και με πολλές εισοδο-εξόδους προενίσχυσης) :?:
Ο "ολοκληρωμένο" ενισχυτής να ξέρεις είναι ελαφρώς πιο δύσκολος στην κατασκεύη του.