PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενισχυτή Mosfet



Panoss
03-01-06, 15:12
Κατασκεύασα τον ενισχυτή που βρήκα στο http://www.redcircuits.com/Page2.htm
Δεν δουλεύει. Όταν συνδέω τροφοδοσία υπερθερμαίνεται η R16 . Μια φορά καταστράφηκε και την αντικατέστησα. Το διάγραμμα το βρήκα στο προαναφερθέν site, το PCB το σχεδίασα εγώ. Μπας και έχει κανα λάθος στο PCB που δεν μπορώ να βρω με τίποτα?? Για βοηθάτε ρε παιδια. Τα Mosfet πώς ελέγχονται αν εινια καλά?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-01-06, 17:31
Χρονια πολλα, καλη χρονια.Μετρησες τι πτωση τασης εχεις πανω στην αντισταση;Tο ρευμα ηρεμιας μπορεις να το ρυθμισεις;Καλυτερα να βαλεις δυο αντιστασεις 330om στις γραμμες τροφοδοσιας και να δεις τι πτωση τασης εχεις.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-01-06, 17:41
Και

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-01-06, 17:42
Και

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
03-01-06, 17:49
Και

Panoss
03-01-06, 21:10
Ο ίδιος με το δικό μου ειναι? Για φέρτε το PCB ρε παιδια μπας και δούμε άσπρη μέρα Έχω το Eagle, το ExpressPCB αλλά και σε .pdf και σε .jpeg δεκτό..οτιδήποτε τέλος πάντων... Να στε καλά.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
04-01-06, 08:39
Εδω θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες.Στειλε εαν θελεις ενα e-mail για να σου δωσουν το τυπωμενο.

http://www.diyaudio.gr/home.htm

Panoss
04-01-06, 09:57
Σιγά μη βρω περισσότερες πληροφορίες...Ρε παιδιά ένα τυπωμένο ζήτησα,τι ζήτησα?Μου βγάλατε μουράτες φωτογραφίες τωνν ενισχυτών σα..να τις κανω τι? Αυτό το τυπωμένο υπάρχει σε φωτο? Γυρίστε την πλακέτα ανάποδα και τραβήξτε μια φωτογραφία..

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
04-01-06, 10:29
Φιλε aetosa τις φωτογραφιες τις διεγραψα.Οπως βλεπεις ειχα καλη προθεση αλλα βλεπω οτι εσυ δεν εχεις οποτε και παλι καλη χρονια.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
04-01-06, 11:14
Eδω θα βρεις ακομα περισσοτερες πληροφοριες.

http://www.avforum.gr/showthread.php?t=29633

Panoss
04-01-06, 13:21
Αν σε πρόσβαλλα σου ζητώ συγνώμη. Φαντάσου όμως, να έχεις παιδευτεί τόσο πολύ, να μην δουλεύει αυτο που έχεισ φτιάξει...να το κοιτάς από δω, να το κοιτάς από κει..να τρελλαίνεσαι..να μη βρίσκεις γιατί δε δουλεύει..να ρωτάς στα διάφορα forum και να παίρνεις απάντηση φωτό που να δείχνει τι όμορφους τους έχουν φτιάξει οι άλλοι...πώς θα αντιδρούσες?

moutoulos
04-01-06, 15:14
Φίλε Νίκο (σε γνωρίζω απο το AV*****), αν όλοι κάναμε επισύναψη και καπάκι αφαίρεση, τότε θα ήμασταν τράπεζα ...:mrgreen: (κατάθεση - ανάληψη).
Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο που "αρπάχτηκες" :-k , απλά χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός ο aetosa στην (απεγνωσμένη) προσπάθειά του
για ανεύρεση PCB μπορεί να είπε κάτι (είπε ?).
Αν το μετάνιωσες για την επισύναψη (για το οτι η κατασκευή "επεξεργάστηκε" από τον Μανώλη Τζ.) τότε καλό θα ήταν να μας έδινες το Link κατευθείαν. :wink:




Πάντα καλοπροαίρετος (για αποφυγή παρεξηγήσεων).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
04-01-06, 18:36
Γρηγορη οπως ειδες να βοηθησω θελω.Μαλλον ο φιλος ξεκινησε σε λαθος βαση γιατι οπως διαβασες δεν αναφερθηκε καθολου για τις μετρησεις που του ειπα.Απο τη στιγμη που δινω στο φιλο το site του Τζωρτζάκη Μανώλη δεν κανει καν το κοπο να ενδιεφερθει και απλα απανταει σιγα μην βρω τιποτα.Για αυτον το λογο και επειδη υπαρχει η δυνατοτητα επεξεργασιας αφαιρεσα τις επισυναψεις και του εδωσα το λινκ με ολη την αναφορα.Εαν ακομα τον ενδιαφερει μπορω να τον βοηθησω οσο μπορω.Ο φιλος aetosa το καταλαβε το λαθος του πιστευω.

moutoulos
05-01-06, 00:22
... δεν κανει καν το κοπο να ενδιεφερθει και απλα απανταει σιγα μην βρω τιποτα.

Εδώ ο Νίκος έχει δίκιο, aetosa όταν θέλουμε να φτιάξουμε - πετύχουμε κάτι, προσπαθούμε και εμείς, δεν τα περιμένουμε έτοιμα :wink: .
Απ ότι βλέπεις ο Νίκος έχει την καλή διάθεση να βοηθήσει, οπότε το thread συνεχίζεται κανονικά.
Πάρε και μετρήσεις να μας πεις τι σου δείχνει :wink: .

Panoss
05-01-06, 10:33
Τάση τροφοδοσίας +-24V. Συνέδεσα +24V μια αντίσταση των 150 Ωμ.Το ίδιο και στο -24V. Τάση στα άκρα της R16=1,5V. Εγκαταλείπω.δε μπορω άλλο. Κάτι που θα ταν εμετικά απλό αν κάποιος μου δινε το PCB έχει καταντησει , όχι δύσκολο αλλά αδυνατον. Ο ενισχυτής οδεύει για τα σκουπίδια. Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Ήταν πραγματικά κατατοπιστικές.

moutoulos
05-01-06, 11:09
Τάση τροφοδοσίας +-24V. Συνέδεσα +24V μια αντίσταση των 150 Ωμ.Το ίδιο και στο -24V. Τάση στα άκρα της R16=1,5V. Εγκαταλείπω.δε μπορω άλλο. Κάτι που θα ταν εμετικά απλό αν κάποιος μου δινε το PCB έχει καταντησει , όχι δύσκολο αλλά αδυνατον. Ο ενισχυτής οδεύει για τα σκουπίδια. Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Ήταν πραγματικά κατατοπιστικές.

Στο site που έβαλες ζητάει τροφοδοσία +- 33 βόλτ (του βάζεις +- 24) και επιπλέον του βάζεις σε σειρά στα + και- μια αντίσταση 150 Ωμ :roll: γιατί ?. Με τέτοια αντίσταση 150 ωμ λογικό είναι να μην σου δουλεύει, αφου στον ενισχυτή θα φτάνει 5 περίπου βόλτ για κάθε κανάλι.
Μην τα παρατάς τόσο εύκολα, να όπως τώρα αν δεν μας γράψεις τη έχεις κάνει, πώς να σε βοηθήσουμε ?
Την αντίσταση 150 Ωμ που την βρήκες και την έβαλες (γιατί την έβαλες?).

Panoss
05-01-06, 11:37
Πρώτα πρώτα να σου πω ότι σε θαυμάζω για την υπομονή σου και για το ότι δε με έχεις βρίσει ακόμα. Έχω κουραστεί φίλε μου με αυτον τον ενισχυτή. Έβαλα 24 βολτ για να δω δοκιμαστικα πως θα δουλεψει. Μετά θα βαζα 33. Αλλά αφου έκαιγε τη r16 με 24 βολτ φαντάσου με 33. Τις αντιστάσεις 150 Ωμ τις έβαλα γιατί μου το πε ο Σαρακηνός, για να του πω την πτώση τάσης στη r16. Πάντως να σαι καλα για το ενδιαφέρον σου. Το πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρονικά. Πώς μπορώ να βρω τι τάσεις πρέπει να υπάρχουν στα διάφορα σημεία του κυκλώματος? Με το νόμο του Ωμ?Για πες κανα παράδειγμα

moutoulos
05-01-06, 13:12
Πρώτα πρώτα να σου πω ότι σε θαυμάζω για την υπομονή σου
:roll: Η αλήθεια είναι οτι έχω την φήμη του υπομονετικού :) .



Έβαλα 24 βολτ για να δω δοκιμαστικα πως θα δουλεψει. Μετά θα βαζα 33.
Σωστά μέχρι εδώ, αν και όχι αναγκαίο.



Αλλά αφου έκαιγε τη r16 με 24 βολτ φαντάσου με 33. Τις αντιστάσεις 150 Ωμ τις έβαλα γιατί μου το πε ο Σαρακηνός, για να του πω την πτώση τάσης στη r16. Πάντως να σαι καλα για το ενδιαφέρον σου. Το πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρονικά. Πώς μπορώ να βρω τι τάσεις πρέπει να υπάρχουν στα διάφορα σημεία του κυκλώματος? Με το νόμο του Ωμ?Για πες κανα παράδειγμα

Λοιπόν για να σου καίει την r16 κοίταξε μήπως βραχυκυκλώνει κάπου με την γείωση, σου επισυνάπτω πιο σημείο.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
05-01-06, 17:46
Τι τροφοδοτικο εχεις βαλει;

Panoss
07-01-06, 21:32
Εντάξει ρε παιδιά, το θέμα τελείωσε. Θα φτιάξω άλλον που βρήκα στο http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-948.pdf που έχει και PCB. Επειδή μάλλον δε θα βρω τα RF532 και IRF9532 θα βάλω τα RF530 και IRF9530 που απ'ότι βλέπω και απ'ότι μου είπαν στο diyaudio.com είναι ουσιαστικά τα ίδια. Ας τον φτιάξει και κάνας αλλος να υποφέρει μαζί μου που δε θα δουλεύει(χα χα).
Πάντως σας ευχαεριστώ που ασχοληθήκατε. Τώρα θα ασχοληθείτε με αυτόν που θα φτιάξω!!!(πλάκα κάνω)

moutoulos
08-01-06, 20:25
Τώρα θα ασχοληθείτε με αυτόν που θα φτιάξω!!!(πλάκα κάνω)


Όχιιιιι :head: :head:

Πλάκα κάνω ... περιμένουμε ...