PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση οθονης laptop με υ/η



menteses
08-01-06, 02:03
γεια χαρα και καλη χρονια σε ολους!ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους σας!

λοιπον θελω να συνδεσω την οθονη του laptop μου το οποιο καηκε και δεν αξιζει επισκευης με τον desktop η/υ.πως θα το κανω; :?: με οποιονδηποτε τροπο. :idea:

σας ευχαριστω :!:

ok1gr
08-01-06, 15:22
Αν και έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum δεν έχει καταφέρει να το κάνει κανείς!
Αν και προσωπικά πιστεύω ότι αν δέχονατι σήμα rgb δέν θα είναι πολύ δύσκολο! Μπορεί να γράψεις τον κωδικό της οθόνης να ρίξω μια ματιά γιατί είναι ενδιαφέρον θέμα?

menteses
08-01-06, 16:18
http://www.geocities.com/p9019/lcdpanel

προσπαθω να καταλαβω αλλα λογω πληρους ελλειψης γνωσεων στα ηλεκτρονικα, δεν μπορω.εψαξα στο ιντερνετ και μερικοι λενε πως γινεται αλλοι παλι πως οχι.το παραπανω σαιτ υποστηριζει πως γινεται...
το μονο που ξερω για την οθονη ειναι πως προερχεται απο ενα hp xe 4500(τωρα μας φωτισες θα μου πειτε) :idea:

Paris
12-03-06, 08:45
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, σε περίπτωση που το laptop λειτουργεί κανονικά μπορείς να του στείλεις σήμα vga απο την καρτα γραφικών άλλου pc?

stratos77
13-03-06, 02:03
εαν καταλαβα καλα σου καηκε η οθονη απο το laptop και θελεις να συνδεσεις την οθονη απο το pc του σπιτιου σου??αν καταλαβα καλα και ειναι ετσι οπως τα λεω ειναι πολυ ευκολο!!πισω το laptop βγαζει εξοδο vga.βγαζεις λοιπον το καλωδιο της οθονης σου απο το βασικο σου pc και το βαζεις εκει.ανοιγωντας το laptop θα πρεπει να φτιαξεις την αναλυση της ωστε να προσαρμοστει στην νεα σου οθονη!!καθαρισες.το εχω κανει και εγω.αλλιως ψαξε να βρεις καρτα οθονης PCMCIA για laptop και παλι εισαι οκ!!

stratos77
13-03-06, 02:05
μαλλον δεν καταλαβα καλα!!εαν το laptop ειναι καμενο και ειναι οκ η οθονη τοτε δεν γινεται τιποτα!!θα δωσεις ενα καρο χρηματα και παλι τιποτα!!βαλε αγγελια τον τυπο του lαptop μηπως και καποιος φιλος το θελει η εχει να σου δωσει.εσυ διαλεγεις

Paris
13-03-06, 17:23
Οχι το laptop είναι ok μόνο είναι παλιό και γι αυτο θέλω να το χρησιμοποιήσω απλά σαν οθόνη, ομώς δεν ξερω πως να του στείλω το σήμα vga απο άλλο pc.

gsmaster
13-03-06, 19:04
Πάρε μια κάρτα τηλέορασης PCMIA ή usb, με είσοδο video ;) Αν έχει κάποια κάρτα γραφικών ικανή να σου δείξει video θα είσαι οκ

Paris
13-03-06, 23:09
Εννοείς είσοδο RGB ή VGA? Η RGB δεν κάνει γι'αυτη την χρηση καθως δεν δείχνει καλα τα γράμματα και γενικά λεπτομέρειες.

dimitris27
12-02-13, 16:07
τα γραμματα μια χαρα τα διχνει εκτος αν ενοεις την hd αναλυση οποτε δωρον αδωρον