PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS...εργασία για τροφοδοτικό



Plasma
08-01-06, 13:26
Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
Εχω μια εργασια στο ΤΕΙ στο εργαστηριο ηλεκτρονικων.Ειναι η τριτη φορα που παιρνω το εργαστηριο γιατι τισ αλλεσ 2 δεν του αρεσε η εργασια (!).Βοηθεια απο τους καθηγητες δεν εχουμε σε αυτο το project.
Ζητω απεγνωσμενα βοηθεια για ενα κυκλωμα με τα εξης χαρακτηριστικα:
ΜΕΛΕΤΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ
ταση εισοδου:230VAC
ταση εξόδου:21V με Imax=1A και μεγιστη κυματωση 10mV.

Καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη και θα ειμαι υποχρεος σε οποιον μπορει να βοηθησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Επιστήμων
08-01-06, 23:06
Πάρε ένα LM317 και κάνε τη δουλειά σου. :D
Έχει πολλά σχέδια αυτή η σελίδα !

xampos
08-01-06, 23:28
παρε ενα μετασχηματιστη με ταση στο δευτερευων 14 v ac βαλε και μια γεφυρα ανορθωσης και μετα ενα πυκνωτη 4700μf μετα βαλε το lm 317για σταθεροποιητη στα 21 v για κυκλωμα τουlm 317 μπεσ στο google και γραψε lm 317

tzitzikas
09-01-06, 00:47
μεγαλυτερο σε ταση μετασχηματιστη θελει. με 14 βολτ μετα την ανορθωση θα εχεις 19,7 βολτ.
Vout=Vin*ριζα(2)=Vin*1,41
επισης θα πρεπει η ταση σου μετα την ανορθωση να ειναι σιγουρα πανω απο 21 βολτ γιατι το LM317 θα εχει μια μικρη εσωτερικη πτωση τασης.
στο κυκλωμα που υπαρχει εδω: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=400 για να εχεις 21 βολτ εξοδο θα υπολογισεις R2=[(ταση εξοδου/1.25)-1]*R1 ---> κανονικα την R1 την δινει ο κατασκευαστης του LM317 οτι πρεπει να ειναι 240 Ω. Επειδη απλη αντισταση 240 Ω δεν υπαρχει παρα μονο ακροβειας βαλε 220Ω χωρις προβλημα.

απο τον τυπο εχεις: R2=[(21/1.25)-1]*220=3476 Ω ---> οποτε βαζεις τριμμερ 4,7ΚΩ για R2 το ρυθμιζεις στα 3476 Ω και εισαι οκ.

για μετασχηματιστη θα σου προτεινα εναν στα 18 βολτ.

Plasma
09-01-06, 13:02
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας.
Αρκει δηλαδη να παρω το κυκλωμα που μου λεει ο tzitzikas και να κανω τις απαραιτητες μετατροπες.
Για ασφαλεια στο πρωτευων αρκει μια ασφαλεια τηκτη στα 2Α?
Το Imax και την μεγιστη κυματωση πως τα βρισκω?

gsmaster
09-01-06, 18:18
Δεν ξέρω αν και κατα πόσο θα το δεχθεί το κύκλωμα με το LM317 καθώς δεν έχει περιορισμό ρεύματος στο 1Α όπως ζητάει.
Στο μάθημα τι διδαχθήκατε? 3 φορές το παρακολούθησες, δεν έπιασες τίποτα? τι ύλη κάνει στο μάθημα?

Εμείς πάντως κάναμε τροφοδοτικά με τελεστικούς και με το LM723. (Εργαστήριο Ηλεκτρονικά 2)

tzitzikas
09-01-06, 21:59
2 ampere πολλα ειναι. υπολογισε μεγιστο φορτιο στην καταναλωση Pload=1ampere*21volt=21watt
θες 1,2 Α στα 18 βολτ δευτερευον μετασχηματιστη σιγουρα και πρωτευον 0,1 αμπερ περιπου.οποτε με 150mA ασφαλεια πιστευω εισαι οκ.
τωρα για κυματωση δε ξερω σιγουρα εχει σχεση με τους πυκνωτες, μη με βαζεις να ανοιξω τα βιβλια απο τη σχολη εχω να τα πιασω απο τοτε που τελειωσα. αν ξερει κανας αλλος...
οσον αφορα το περιορισμο ρευματος 1Α δε το πολυκαταλαβαινω.το 317 "σηκωνει" μεχρι 1,5 Α απο οτι ξερω.το φορτιο σου τραβαει οσο θελει.το καλυπτεις το 1 Α.Εγω νομιζω οτι εισαι οκ.

Plasma
09-01-06, 23:13
Δεν ξέρω αν και κατα πόσο θα το δεχθεί το κύκλωμα με το LM317 καθώς δεν έχει περιορισμό ρεύματος στο 1Α όπως ζητάει.
Στο μάθημα τι διδαχθήκατε? 3 φορές το παρακολούθησες, δεν έπιασες τίποτα? τι ύλη κάνει στο μάθημα?

Εμείς πάντως κάναμε τροφοδοτικά με τελεστικούς και με το LM723. (Εργαστήριο Ηλεκτρονικά 2)


Φιλε gsmaster κατα την διαρκεια του μαθηματος ο δασκαλος serfαρει στο internet και μας αποκαλει "χαζους" που "δεν ξερουν αυτα τα παιδαριωδη και απλα πραγματακια".Ως ηλεκτρολογος,λοιπον,και οχι ως ηλεκτρονικος,δεν τα παω καλα με αυτα τα παιδαριωδη και απλα πραγματακια.Περισυ του εδωσα εργασια που την ειχε κανει φιλαρακι ηλεκτρονικος και με εκοψε.


2 ampere πολλα ειναι. υπολογισε μεγιστο φορτιο στην καταναλωση Pload=1ampere*21volt=21watt
θες 1,2 Α στα 18 βολτ δευτερευον μετασχηματιστη σιγουρα και πρωτευον 0,1 αμπερ περιπου.οποτε με 150mA ασφαλεια πιστευω εισαι οκ.
τωρα για κυματωση δε ξερω σιγουρα εχει σχεση με τους πυκνωτες, μη με βαζεις να ανοιξω τα βιβλια απο τη σχολη εχω να τα πιασω απο τοτε που τελειωσα. αν ξερει κανας αλλος...
οσον αφορα το περιορισμο ρευματος 1Α δε το πολυκαταλαβαινω.το 317 "σηκωνει" μεχρι 1,5 Α απο οτι ξερω.το φορτιο σου τραβαει οσο θελει.το καλυπτεις το 1 Α.Εγω νομιζω οτι εισαι οκ.

Αγαπητε tzitzika , εφτιαξα μια ριμαδοεργασια η οποια ειναι για αυριο Τριτη...Αν με περασει,κερναω οσους βοηθησαν ενα ποτακι στο Baby O...Και αν με περασει τηα την δωσω στα forums για τους επομενους ενδιαφερομενους.

Σας ευχαριστω πολυ ολους...

xampos
10-01-06, 21:49
υπαρχει κυκλωματακι με 3 τρανζιστορακια για περιορισμο ρευματοσ καπου το ειδα αλλα δε θυμαμαι που παντοσ αν βοηθαει δικιο εχει για το μ/τ βαλε με εξοδο στα 24 ac για να εχεισ 32 περιπου dc και ρυθμισε το με το λμ 317

xsterg
05-03-06, 00:09
για ποιο μαθημα ειναι η εργασια? σε ποιο τει εισαι?

Plasma
16-03-06, 19:44
Απιστευτο και ομως αληθινο....Λοιπον παλικαρια...Το περασα το μαθημα με 5,6 και στην τελικη εξεταση δεν τους εγραψα ολα οσα ηθελαν.Στο ΤΕΙ Πειραια ειμαι,xsterg,ηλεκτρολογος.Και το μαθημα ηταν ηλεκτρονικα 2 εργαστηριο..


Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια....

xsterg
20-04-06, 23:10
φιλε εχω τελειωσει τει πειραια τμημα ηλεκτρονικης. αληθεια ο κοκοσης σας κανει ακομη μαθημα?

ZED
21-04-06, 01:09
Τα παιδιά όμως περιμένουν το ποτό... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: