PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηση Tssop-smd κτλ..



Kraig
11-01-06, 22:17
Καλησπερα σας,

Εχω παραγγειλει κατι ολοκληρωμενα που δυστυχως ειναι σε Tssop package και ειναι πολυ μικρο για να το βαλω στο ραστερ για δοκιμη η να το κλλησω στην πλακετα με κολλητηρη.

Γνωριζει κανεις πως θα το χρησιμοποιήσω?

Πως θα γινουν οι κολλησεις στην πλακετα?

Χρειάζεται κάποιο ειδικό εξάρτημα?

gsmaster
12-01-06, 00:05
Μπορείς, αν φτιάχνεις πλακέτες, να φτιάξεις μια πλακέτα-ανταπτορα, απο smd σε κανονικό DIP και να την βάζεις στο ράστερ. Πρόσεχε την επόμενη φορά που θα παραγγείλεις να επιλέξεις να τα πάρεις σε DIP αν υπάρχει δυνατότητα.

Επίσης υπάρχουν και e-shop εξωτερικού που πουλάνε έτοιμους τέτοιους αντάπτορες, αλλά δεν συμφέρει καθόλου.

Kraig
12-01-06, 15:18
Ναι οι ανταπτορες εχουν καπου στα 20+ $ Ο ενας.

Για να το κολλησω στην πλακετα αρκει το κολλητιρη η θα χρειαστω κατι αλλο?

Αυτα ειναι μινιατουρες!Μονο με τσιμπιδακι μπορω να το πιασω.

kagiorgos
12-01-06, 15:27
Το κολητίρι νομίζω ότι αρκεί. Θέλει όμως λίγη προπόνηση για να μπορέσεις να κολήσεις τόσο λεπτά ποδαράκια.

sgoum
12-01-06, 16:02
Κοιταξε αυτο
http://www.kevinro.com/newdocs/learningcenter/surface.htm
κατεβασε και το βιντεακι ειναι πολυ καλο το μονο που χρειαζεται ειναι ενα κολλητηρι.

gsmaster
12-01-06, 16:21
Κολλητήρι με πολύ λεπτή μύτη και λαβίδα είναι απαραίτητα. Αν υπάρχει και κόλληση 0,5mm καλά είναι (με 2% ασήμι είναι ακόμα καλύτερα)
;)

Kraig
12-01-06, 21:20
"Αν υπάρχει και κόλληση 0,5mm καλά είναι (με 2% ασήμι είναι ακόμα καλύτερα) "

εννοείς το καλάι?

gsmaster
12-01-06, 21:53
ναι, καλάι = κόλληση

kagiorgos
13-01-06, 13:48
"Κολλητήρι με πολύ λεπτή μύτη και λαβίδα είναι απαραίτητα." Εγώ πάντως λίμαρα το δικό μου και τα κατάφερα

Lykos1986
13-01-06, 17:23
Λιμάροντας την μύτη με λίγα λόγια σημαίνει πως θα καταστραφεί με μερικές φορές χρήσης!!!! :?

leosedf
17-01-06, 19:16
Υπάρχει και πιό λεπτη κόλληση (όπως η 0.25mm που χρησιμοποιώ) και επίσης υπάρχουν και σταθμοί κόλλησης θερμού αέρα που είναι πολύ φτηνοί πλέον.

pet
27-11-06, 14:24
εμένα πάντως με βόλεψε το εξής

κολητήρη ersa με ψιλή μύτη δεν θυμάμαι κοδικό
καλάι 0.5
γρεναδίνη

διαδικασία:

αλοίφουμε με μπαμπάκι (καλύτερα μπατονέτα) τους δρόμους

ακουμπάμε το smd και όπως μπορεί ο καθένας καλύτερα το σταθεροποιεί (εγώ έχω κάτι που το πιέζει απο πάνω)
αλλα αν δεν κουνηθεί τίποτα μπορεί να πετύχει η κόληση και χωρίς κάτι για πίεση

ακουμπάμε το κολητήρι στο διάδρομο και όχι στο πινάκι του smd μόλις 1 με 2 χιλιοστά απο το πινάκι
ακουμπάμε την κόληση 0.5 πάνω στην διάδρομο ανάμεσα στο κολητήρι και το πινάκι κ το καλάι 'σκαρφαλώνει' προς το
πινάκι μόνο του

gsmaster
27-11-06, 17:46
...
γρεναδίνη
...


Γρεναδίνη? εγω την προτιμώ στο ποτό μου.... Για τις πλακέτες μου πάντως προτιμώ σολντερίνη.

pet
28-11-06, 00:08
λολ

μλκ μου

τι είναι η γρεναδίνη όμως; που στο καλό το άκουσα

leosedf
28-11-06, 10:16
Μάλλον σε καμιά καφετέρια η club γιατι χρησιμοποιείται για χρωματισμό και γεύση στα ποτά. Σίρόπι είναι.

chip
28-11-06, 13:52
Πρόσεξε μόνο το ολοκληρωμένο TSSOP να δέχεται να καθήσει σε βάση μετατροπής και μετά να συνδεθεί. Συχνα τέτοια ολοκληρωμένα είναι επίτηδες φτιαγμένα τόσο μικρά, όχι για να ΄πιάνουν λίγο χώρο στην πλακέτα αλλά για να μειόνωνται οι παρασιτικές χωρητικότητες και αυτεπαγωγές(τα ολοκληρωμένα αυτά εργάζονται σε υψηλές συχνότητες). Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν θα δουλέψει σωστά με την βάση μετατροπής.