PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ



ALAMAN
12-01-06, 16:46
Εχω φτιάξει έναν προενισχυτή και εχω συνδεσει στην είσοδό του
ένα πυκνωτικό μικρόφωνο και στην έφοδο ενα μεγάφωνο,
αλλαδ εν δουλέυει. :roll: Μήπως πρέπει να βάλω στην έξοδο του προενισχυτή
έναν ενισχυτή και μέτα το μικρόφωνο :?:

gsmaster
12-01-06, 16:54
Το θέμα δεν έχει καμια σχέση με τα ψηφιακά, γι αυτό μεταφέρθηκε στην ενότητα "Εικόνα ήχος". Προσέχουμε που ανοίγουμε νεα θέματα...

Το γιατί δεν δουλεύει ο προενισχυτής σου μπορεί να φταίνε πολλά....
-Κατ αρχήν το μικρόφωνο το σύνδεσες σωστά? Τα πυκνωτικά θέλουν τάση για να δουλέψουν.
-Το κύκλωμα έχει αρκετή ισχύ εξόδου για να οδηγήσει μεγάφωνο? τι μεγάφωνο έβαλες?

Αν θες βάλε εδώ το κύκλωμα να το δούμε....

moutoulos
12-01-06, 17:09
... αλλα δεν δουλέυει. :roll:

:shock: . Λογικό ειναι !!. Μεγάφωνο στην έξοδο του προενισχυτή? Λοιπόν η σωστή σειρά είναι ... (αν αυτό που έχεις φτιάξει δεν είναι προενισχυτής μικροφώνου):

Μικρόφωνο :arrow: προενισχυτής μικροφώνου :arrow: προενισχυτής :arrow: τελικός ενισχυτής. :wink:

Το μικρόφωνο βγάζει περίπου 2-3mv, το συνδέουμε στον ''προενισχυτής μικροφώνου'' και βγάζει περίπου 200mv, τα οποία αυτά
οδηγούν με την σειρά τους τον κανονικό προενισχυτή που θέλει περίπου 200mv είσοδο για να βγάλει έξοδο ... 1,2,3V και :arrow: τελικός.

Βέβαια αν δεν βάλεις σχέδιο θα μείνουμε στην θεωρία ... :roll: .

ALAMAN
12-01-06, 22:11
Το επιασα το νοημα, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω σχεδιο για ολα αυτα
που μου ειπες. τον προενισχυτη που εφτιαξα τον πηρα φυσικα απο αυτο το site
:wink: αλλα τωρα δεν θυμαμαι αν ητανε απλος προενισχυτης η προενισχυτης μικροφωνου :?:

(Προσπαθω να βαλω το σχέδιο στην σελιδα αλλα δεν ξερω πως βοηθηστεμε λιγο. :help: )
[/img]

gsmaster
12-01-06, 22:20
Είναι κάποιο απο αυτά?
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=429
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=430

Για να επισυνάψεις ένα αρχείο μέχρι 100kilobyte σε κάποιο μήνυμά σου, πατάς απάντηση (όχι γρήγορη απάντηση) και στο πεδίο "Είσαγωγή αρχείου" βάζεις το αρχείο που θές να στείλεις

ALAMAN
12-01-06, 22:29
Ναι,! το πρωτο :!:

moutoulos
12-01-06, 23:30
Εφόσον από πλευράς κυκλώματος είναι σωστό (ψάξτο λίγο), αυτό, θα πρέπει να συνδεθεί σε κάποια είσοδο ενισχυτή (εκτός απο phono), αν θές να ακούγεται σε ηχεία, ή σε κάποια είσοδο πομπού, αν θές να βγαίνει στον "αέρα". Δεν ξέρω και για που το θές ... :roll:, τι ακριβώς θές να φτιάξεις ? που θα ακούγεται αυτό το μικρόφωνο ?.

gsmaster
13-01-06, 00:14
Για να δουλέψει το πυκνωτικό μικρόφωνο, βάλε μια αντίσταση 5-10kΩ στο το σημείο 3 και στην τροφοδοσία.

Στην έξοδο βάλε το μικρότερο μεγαφωνάκι που έχεις, αν έχεις και κανένα ακουστικό ακόμα καλύτερα, και λογικά κάτι θα ακούσεις.

ALAMAN
13-01-06, 15:15
Για ηχεία το θελω, αλλα τα ηχεια ειναι πολυ μεγαλα
τα ειχα βγαλει απο ενα στερεοφωνικο αλλα και παλι εγω
νομιζω οτι με εναν ενισχυτη στην εξοδο του προενισχυτη μικροφωνου
θα δουλεψει. :!: Το θεμα ειναι που θα βρω εναν ενισχυτη :?: , εψαξα και στο site
αλλα δεν με βολεψε κανενα.
Ασε που τα περισοτερα με μπερδευουν :?