PDA

Επιστροφή στο Forum : Converter (12Vdc -> 220Vac)



moutoulos
13-01-06, 01:04
Θέλω να αγοράσω ένα Converter από 12Vdc σε 220Vac , με μέγιστη ισχύ 100 W περίπου.
Υπάρχουν βέβαια της velleman ή C&A ...
Απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει (τα συγκεκριμένα ή κάποιο άλλο που θέλει να προτείνει κάποιος), και ξέρει
ότι κάνουν "καλά την δουλειά" τους. :roll:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-01-06, 12:21
Εξαρτάται για τι εφαρμογή το θέλεις. Εάν πρόκειται για λειτουργία μοτερ (πχ.δράπανο) θα χρειαστείς ένα ακριβό μοντέλο που βγάζει καθαρή ημιτονοειδής τάση. Τα φθηνά converter (τάξης 100 ευρώ) λειτουργούν πολύ καλά σε άλλες εφαρμογές (πχ. τηλεόραση), τα οποία βγάζουν τετραγωνικό παλμό. Έχω δοκιμάσει ένα σε εφαρμογή τηλεόρασης (νομίζω της TELE) με καλά αποτελέσματα. Το ίδιο που δοκίμασα σε έναν επαγγελματικό φωτογραφικό προβολέα/φλας, αυτά που έχουν και μια ομπρέλα για ανακλαστηρα, δεν δούλεψε. Προφανώς ήθελε καθαρή ημιτονοειδής τάση

moutoulos
13-01-06, 14:14
Εξαρτάται για τι εφαρμογή το θέλεις. Εάν πρόκειται για λειτουργία μοτερ (πχ.δράπανο) θα χρειαστείς ένα ακριβό μοντέλο που βγάζει καθαρή ημιτονοειδής τάση. Τα φθηνά converter (τάξης 100 ευρώ) λειτουργούν πολύ καλά σε άλλες εφαρμογές (πχ. τηλεόραση), τα οποία βγάζουν τετραγωνικό παλμό. Έχω δοκιμάσει ένα σε εφαρμογή τηλεόρασης (νομίζω της TELE) με καλά αποτελέσματα. Το ίδιο που δοκίμασα σε έναν επαγγελματικό φωτογραφικό προβολέα/φλας, αυτά που έχουν και μια ομπρέλα για ανακλαστηρα, δεν δούλεψε. Προφανώς ήθελε καθαρή ημιτονοειδής τάση

Πέτρο ευχαριστώ για την απάντηση, εγώ το θέλω για συστήματα ήχου (digital surround, DSP, PS2...). Δηλαδή ένα της TELE θα με καλύπτει. :wink:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-01-06, 15:16
Σίγουρα, διότι αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούν μετασχηματιστή οπότε δουλέυει με τετραγωνικού παλμού ταση

savnik
13-01-06, 15:40
Σίγουρα, διότι αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούν μετασχηματιστή οπότε δουλέυει με τετραγωνικού παλμού ταση
Το εχεις δοκιμασει και το λες;
Προσοχη γιατί οταν εχει τετραγωνο πα λμο και βαλεις τροφοδοτικο με μετασχηματιστη απλο η ταση που παιρνεις ειναι περιπου διπλασια

ok1gr
14-01-06, 01:31
Γι'αυτό είσαι σίγουρος?

ok1gr
14-01-06, 01:32
Θέλω να αγοράσω ένα Converter από 12Vdc σε 220Vac , με μέγιστη ισχύ 100 W περίπου.
Υπάρχουν βέβαια της velleman ή C&A ...
Απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει (τα συγκεκριμένα ή κάποιο άλλο που θέλει να προτείνει κάποιος), και ξέρει
ότι κάνουν "καλά την δουλειά" τους. :roll:

100W---->30Ε οτιδήποτε.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα φθηνό (μη ψάχνεις τί μάρκα) για laptop και είναι πολύ Ok! :wink:

savnik
14-01-06, 11:29
Γι'αυτό είσαι σίγουρος?
ναι , γιατι στο ημιτονο (ΔΕΗ) οταν μετα το μετασχηματιστη μπαινει γεφυρα η ταση εξοδου ειναι Χ1.41 ενω οταν ειναι τετραγωνο ειναι περιπου Χ2

moutoulos
14-01-06, 17:36
Οκ Νίκο θα το κοιτάξω αυτό που λές !! :ok:

ok1gr
14-01-06, 19:19
Αυτά δεν είναι ακριβός τετράγωνο (όπως 555), είναι λίγο διαφορετικά μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φώτο.... και θα δοκιμάσω ένα με μετασχηματιστή και ανόρθωση.

nikoskourtis
14-01-06, 21:26
To 1,41 που λες πρεπει να ειναι η ριζα του 2. Δηλαδη η γεφυρα (εαν υπαρχει πυκνωτης εξομαλυνσης) βγαζει το πλατος της τασης κι οχι την ενεργο τιμη. Το πλατος της τασης στις μπριζες μας ειναι 320 volt. Η ενεργος τιμη της ομως ειναι 220-230. (320/(ριζα του 2) = 230
O κατασκευαστης του inverter εχει προβλεψει οτι η ενεργος τιμη του τετραγωνικου παλμου ειναι ιση με το πλατος σε αντιθεση με το ημιτονο που η ενεργος ειναι το 1/(ριζα 2) του πλατους.
Προφανως ο κατασκευαστης του inverter εφτιαξε ενα κυκλωμα που να βγαζει παλμο εναλλασομενο με πλατος 220 V. Αρα ενεργος τιμη 220V, αρα δεν υπαρχει λογος να ανεβει η ταση αυτη στη γεφυρα. Θα μεινει και μετα τη γεφυρα στα 220 V.

ok1gr
15-01-06, 00:44
Νομίζω ότι αυτό είναι το λογικό :roll: αλλιώς θα καταστρέφοντν πολλές συσκευές, καθώς τέτοιου είδου inverter πέρνει ο καθένα και είναι απανο ν σκεφτεί αυτό που λέτε :shock:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-01-06, 09:43
Παίδες πολύ θεωρία για το τίποτα!!!!
Τα φθηνά converter που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι σίγουρα κατάλληλα για τις περισσότερες ηλεκτρικές συσκευές, εκτός από μοτέρ, αλλιώς ποιός ο λόγος να τα πουλάνε;;. Ο λόγος που εξήγησα είναι οτι η έξοδος τάσης δεν είναι καθαρά ημιτονοειδής, μπορεί να είναι τετραγωνικού παλμού ή πριονωτή οτιδήποτε (πάντως όχι ημιτονοειδής) και σίγουρα εάν είναι τετραγωνικού παλμού (όπως λέει ο savnik) τότε σίγουρα ο κατασκευαστής το έχει προβλέψει και το πλάτος τάσης είναι τέτοιο που σίγουρα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
Εμπάσει περιπτώσει εγώ όταν δοκίμασα για έναν καυστήρα 220VAC ένα converter φθηνό, δεν δούλευε (ο κινητήρα μούγκριζε και δεν δούλευε). Οταν έβαλα ένα converter της ACE (αγορά 1500 Ευρώ!!!!) δούλεψε άψογα (ημιτονοειδής τάσης).
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Για συνηθησμένες ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, στερεοφονικό κ.τ.λ.) είμαστε Ο.Κ.
Αυτά που λέω είναι δοκιμασμένα 1000%

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-01-06, 09:45
... ξέχασα να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον nikoskourtis

savnik
16-01-06, 15:21
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Για συνηθησμένες ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, στερεοφονικό κ.τ.λ.) είμαστε Ο.Κ.
Αυτά που λέω είναι δοκιμασμένα 1000%
Συμφωνω , γιατι οι συσκευες που αναφερεις χρησιμοποιουν τροφοδοτικο switching (90-230V input)

nikoskourtis
16-01-06, 18:40
Και με κινητηρες λογικα δουλευει απλα δε δουλευει σωστα ο κινητηρας. Δηλαδη πιστευω οτι αν συνδεσεις κινητηρα θα περιστραφει αλλα θα κανει θορυβο, θα εχει ταλαντωσεις, θα υπερθερμανθει, δε θα αποδιδει την ονομαστικη ισχυ αλλα αρκετα λιγοτερη. Και μιλαω για τετραγωνικο παλμο που η μεταβαση απο το -220 στο +220 ειναι σχεδον ακαριαια. Με πριονωτους και τριγωνικους παλμους νομιζω θα δουλευει καλυτερα απ οτι στον τετραγωνικο. Ολα αυτα βεβαια για να τα αποδειξω δεν ειναι τοσο ευκολο. Ειναι γεγονος παντως οτι οι κινητηρες δουλευουν σωστα μονο σε ημιτονο οπως και πολλες αλλες συσκευες αφου γι' αυτο κατασκευαστηκαν και δυστυχως αλλαζοντας η μορφη μιας εναλλασομενης τασης τα μονα αποτελεσματα που δεν αλλαζουν ειναι οσα σχετιζονται με ωμικες αντιστασεις. Αν υπαρχουν πηνια και πυκνωτες εκει αλλαζουν ολα με την παραμικρη αλλαγη της κυματομορφης. Και στο μετασχηματιστη της τηλεορασης (και των αλλων συσκευων) αλλαζει η συμπεριφορα αλλα εκει υπαρχει ολοκληρο κυκλωμα τροφοδοσιας που οτι και να του δωσεις για εισοδο (ακανονιστους παλμους με πολλες αρμονικες) σου βγαζει εξοδο το ιδιο παντα συνεχες με μηδενικη πρακτικα εξαρτηση απο την εισοδο.
Βασικα οι συσκευες που δουλευουν σε μη ημιτονοειδεις κυματομορφες ειναι οι καθαρα ηλεκτρονικες συσκευες (που εχουν παντα τροφοδοτικο δικο τους). Το ψυγειο θα δουλεψει το ηλεκτρονικο του μερος αλλα το μοτερ δε θα δουλευει ωστε να γινει η ψυξη.
Να τονισω οτι υπαρχει κινδυνος σοβαροτατος να καει μια συσκευη που δε δουλευει σωστα σε μη ημιτονοηδεις τροφοδοσιες. Γι' αυτο μη βαζεται οτιδηποτε σε τετοιους inverter και ακομα κι αν θελετε να δοκιμασετε, τοτε αν δειτε οτι δε δουλευει αφαιρεστε την τροφοδοσια γρηγορα γιατι αν την αφησετε θα υπερθερμανθει και θα καει η συσκευη.

nikoskourtis
16-01-06, 18:43
Ξεχασα να αναφερω οτι οι inverter που βγαζουν τετραγωνικο παλμο ειναι φθηνοι επειδη ειναι πολυ απλη η κατασκευη τους.
1 ολοκληρωμενο πολυδονιτη (ειτε κατασκευη με 555), μερικα τρανζιστορ για ενισχυση και ενας μετασχηματιστης. Ουσιαστικα ο μετασχηματιστης εχει τα λεφτα, τα υπολοιπα με 5 ευρω το πολυ τα αγοραζεις.
Το να φτιαξεις ημιτονο ομως ειναι πολυ πιο πολυπλοκο.

ok1gr
16-01-06, 22:35
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Για συνηθησμένες ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, στερεοφονικό κ.τ.λ.) είμαστε Ο.Κ.
Αυτά που λέω είναι δοκιμασμένα 1000%
Συμφωνω , γιατι οι συσκευες που αναφερεις χρησιμοποιουν τροφοδοτικο switching (90-230V input)

τελικά αν βάλουμε ένα κασετοφωνάκι με κανονικά μετασχηματιστή θαδουλέψει? :?:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-01-06, 09:28
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Για συνηθησμένες ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, στερεοφονικό κ.τ.λ.) είμαστε Ο.Κ.
Αυτά που λέω είναι δοκιμασμένα 1000%
Συμφωνω , γιατι οι συσκευες που αναφερεις χρησιμοποιουν τροφοδοτικο switching (90-230V input)

τελικά αν βάλουμε ένα κασετοφωνάκι με κανονικά μετασχηματιστή θαδουλέψει? :?:


ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!