PDA

Επιστροφή στο Forum : $$ Αγορα Παλμογράφου $$



tsikitas27
22-01-06, 01:11
Γεια σας, ειμαι σπουδαστης ηλεκτρονικης και ενδιαφερομαι για αγορα παλμογραφου.
Απο μια μικρη ερευνα αγορας διαπιστωσα πως οι τιμες ειναι απο λιγο εως πολυ΄'τσιμπημενες΄',και ειμαι διατεθειμενος να δωσω κοντα στα 500 το πολυ 600 Ευρω.
Τι προτεινεται; Να αγορασω καποιον καινουριο ή να βρω καποιον μεταχειρισμενο με περισσοτερες δυνατοτητες;
Εαν προτεινεται μεταχειρισμενο γνωριζεται καποια εταιρια η καποια ιστοσελιδα ή κατι... που να αναφερεται σχετικα

leosedf
23-01-06, 00:38
www.ebay.com υπάρχουν πολλοί εκει. Απο εκεί πήρα και το δικό μου.

tsikitas27
23-01-06, 15:53
θα κανω μια ερευνα αν και... θα προτιμουσα να το παρω απο κανα μαγαζι.
Βλεπεις με αυτα που ακουγονται συνεχως περι αγορες στο δικτυο σε κανουν επιφυλακτικο.
Οπως και να εχει ευχαριστω για την προταση σου

Kraig
23-01-06, 19:22
Αν το παρει απο ebay πως θα ερθει εδω?

Αμα το σταματησουνε στο τελωνειο?

leosedf
23-01-06, 20:12
Αν το πάρει απο ευρωπαικη ένωση δεν έχει τελωνείο (www.ebay.de κλπ)
Αν το πάρει απο αμερική η καναδά συνενοείται με τον πωλητή να γράψει οτι είναι δώρο η οτι είναι πολύ χαμηλής αξίας.

Να αποφεύγετε την FEDEX η SPEEDEX γιατί αυτοί απο μόνοι τους σου ζητάν λεφτα για να το πάνε στο τελωνείο (καμια 200αρια)
Καλύτερα κούριερ είναι η DHL, UPS και απλό ταχυδρομειο (Registered Air mail)

Chris Valis
24-01-06, 00:38
δύσκολο με τον όγκο/βάρος που έχει ένας παλμογράφος να μην το πάρουνε χαμπάρι... Πάρε από EE...

moutoulos
24-01-06, 00:47
Να αποφεύγετε την FEDEX η SPEEDEX γιατί αυτοί απο μόνοι τους σου ζητάν λεφτα για να το πάνε στο τελωνείο (καμια 200αρια)
Καλύτερα κούριερ είναι η DHL, UPS και απλό ταχυδρομειο (Registered Air mail)

Για 16 λίμπρες (7 κιλά περίπου) από Αμερική η UPS ζητούσε 120$ για Ελλάδα, άστο δεν συμφέρει, μόνο ΕΕ.



δύσκολο με τον όγκο/βάρος που έχει ένας παλμογράφος να μην το πάρουνε χαμπάρι... Πάρε από EE...

Συμφωνώ ...

leosedf
24-01-06, 01:10
Ο δικός μου ήρθε με UPS Ground (απο Γερμανία) και κόστισε 180 ευρώ, αλλα μιλάμε για ενα θηρίο 35 κιλά.
οπότε στην περίπτωση σου θα είναι πιό λίγα.

gsmaster
24-01-06, 01:41
Εγώ θα μιλήσω με ένα λινκ (http://alex.eled.duth.gr/kekkeris/course/oscillo.html) :)

tsikitas27
29-01-06, 00:25
Που λετε παιδια η ερευνα για την αγορα του παλμογραφου συνεχιζεται.
Σημερα το πρωι κοιτουσα κατι παλμογραφους της velleman,οι οποιοι συνδεονται με υπολογιστη και βλεπεις τις κυματομορφες στην οθονη του υπολογιστη.
Καθως διαβαζα τα χαρακτηριστικα ενθουσιαστικα γιατι ειδα πως μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν αναλυτης φασματος(2 σε 1)!!
Το κακο της υποθεσης ειναι πως η αποκριση του παλμογραφου ξεκινα απο 1.25khz και οχι απο τα 1 hz!, κατι που κατ΄ επεκταση δεν σε αφηνει να απολαυσεις... την αποκριση ενος ενισχυτη ηχου στις χαμηλες συχνοτητες .
Οπως και να εχει, μηπως καποιος γνωριζει απο προσωπικη εμπειρια για την αποδοση αυτων των παλμογραφων η και παρομοιων απο αλλες εταιριες? Τι λετε αξιζει μια τετοια αγορα?
Ευχαριστώ.

sgoum
29-01-06, 11:09
Αν αγορασεις ψηφιακο μη παρεις κανενα με μνημη λιγοτερη απο 128Κsamples.Η ταχυτητα δειγματοληψιας εχει αμεση σχεση με τη μνημη. Οι παλμογραφοι που εχουν μικρη μνημη ριχνουν τη δειγματοληψια για να καλυψουν το χρονο που τους ζητας να απεικονισουν.

tsikitas27
02-03-06, 01:56
Παιδες ήρθε!!
Τελικα παραγγειλα παλμογραφο της velleman και μετα απο 10 ημερες αναμονη ηρθε με ΄ΕΛΤΑ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ΄
Απο τις πρωτες μετρησεις φαινεται να παιζει καλα.
Συνολικο κοστος 412 Ευρωπουλα
Ελλαδα ....... 700+.
Σχολια και συμπερασματα δικα σας

aeonios
02-03-06, 11:05
http://cgi.ebay.co.uk/HEMEG-103-OSCILLOSCOPE-AS-NEW-MANUAL-PROBES-TOOLS_W0QQitemZ5873866059QQcategoryZ4674QQrdZ1QQcm dZViewItem

Προς το παρόν ειναι 35 pounds xωρίς τα μεταφορικά. Αν δεν σας ενδιαφέρει το bandwidth και τον πείσετε μπορεί να το στείλει ελλάδα.

Knight Rider
05-03-06, 22:16
ειχα παρει εναν metrix παλια απο ebay και πιο μετα εναν tektronics και οι 2 στα 150Mhz. και στις 2 περιπτωσεις μου ειπε οτι τα μεταφορικα θα μου κοστισουν μονο 5 pounds! (απο αγγλια) ουτε που θυμαμαι πως ηρθαν αλλα τοσο κοστισε η μεταφορα πραγματικα.

jimk
17-03-06, 00:01
πεδεςπως μπορο να παραγγειλω απο το ebay.com λετε να το πιασουν στο τελωνειο?εχω παρει απο το γερμανικο αλλα μου το εφερε ενας γνωστος και δεν πληρωσα μεταφορικα.το αμερικανικο εχει πολυ πραγμα και τζαμπα...αμα εχει παρει κανεις να μας πει ποσο του κοστησε ποσα κιλα ηταν,τελωνειο......tsikitas μεχρι τι συχνοτητα φτανει ο αναλυτης φασματος??o veleman?

tsikitas27
19-03-06, 05:32
Ο αναλυτης φασματος φτανει τα 25 Mhz και ο παλμογραφος τα 50 Mhz
Αν σε ενδιαφερει κατι πιο οικονομικο μπορεις να παρεις το PCS100 το οποιο κανει περιπου 130 Ευρω + Μεταφορικά