PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχεία για τον ενισχυτή 2χ22 Watt



Panoss
27-01-06, 12:35
Έφτιαξα τον ενισχυτή 2χ22 Watt που υπάρχει εδώ στο φόρουμ ( http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1009 ) και θα ήθελα να ρωτλησω τι ηχεία να του βάλω. Θέλω να φτιάξω 2 ηχεία.
το ένα έχει περιορισμούς στο μέγεθος, τα μεγαφωνάκια να χωράνε σε κουτί 10,5x10,5 εκατοστά
το δεύτερο δεν έχει περιορισμούς στο μέγεθος.
Διάβασα στο
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1879&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=simsonic
για τα μεγάφωνα Simsonic, ότι ειναι πολυ καλά και σχετικά φτηνα. Πού μπορώ να τα βρω εδω στην Αθήνα? Ποια θα πρέπει να πάρω για την περίπτωσή μου?
Σημειώστε ότι θέλω να φτιάξω ηχεία 2 δρόμων, όχι 3, γιατί όπως αναφέρει αυτός που έφτιαξε τα ηχεία με τα Simsonic, αποδίδουν πολυ καλά.

Panoss
27-01-06, 13:16
Για την ακρίβεια είναι καλά και φτηνά, απ'ότι λέει. Αν ξέρετε κάποια άλλη μάρκα με τα ίδια προσόντα, καλό θα ταν κι αυτό.

Panoss
30-01-06, 09:17
Ρε παιδιά, σας παρακαλώ απαντάτε ένας-ένας και όχι όλοι μαζί να προλαβαίνω να διαβάζω τις απαντήσεις...

moutoulos
30-01-06, 16:58
Ρε παιδιά, σας παρακαλώ απαντάτε ένας-ένας και όχι όλοι μαζί να προλαβαίνω να διαβάζω τις απαντήσεις...


:shock:
Αν και είδα το ποστ που έκανες το πρωί, σου απαντώ τώρα γιατί είπα να σου αφήσω ένα περιθώριο να προλάβεις να τις διαβάσεις όλες.
Επειδή φαντάζομαι δεν θα φτιάξεις το ηχείο τον ονείρων σου στην α περίπτωση που αναφέρεις (κουτί 10χ10), που σημαίνει ότι και ηχείο να του βάλεις το ίδιο θα ακόυγεται.
Στην β περίπτωση το οτι έβαλε τα συγκεκριμένα ηχεία, δεν σημαίνει οτι τίποτα άλλο δεν είναι καλό. Εξάλου αναφέρει το κατάστημα, δεν έχεις παρά να βρείς το τηλ του καταστήματος και να ρωτήσεις.
Πάντως να ξέρεις οτι τον πρώτο λόγο έχει η καμπίνα στον ήχο και μετά τα ηχεία, και οτι το κάθε ηχείο (woofer) θέλει μια συγκεκριμένη (σε εσωτερικο χώρο-λίτρα) καμπίνα. Δεν κάνουν όλες οι καμπίνες για όλα ηχεία.

Panoss
30-01-06, 18:46
Γεια σου Γρηγόρη. Τι κάνεις? Τελικά έφτιαξα τον ενισχυtή 2x22 και ησυχάσατε...όχι όμως για πολύ..τώρα ήρθαν τα ηχεία!!
Πάρε τα χαπάκια σου και πάμε...
Λοιπόν..το κουτί είναι 10,5x10,4x14 .
Αυτός που λέει για τα Simsonic, αναφέρεται σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης.
Για πες κανένα καλό κατάστημα ηχείων στην Αθήνα που να έχει φυσιολογικές τιμές.
Η μάρκα του ηχείου ρε Γρηγόρη παίζει τεράστιο ρόλο. Έχω δοκιμάσει και ξέρω. Στο ίδιο κουτί, ηχεία (υποτίθεται) ίδιων χαρακτηριστικών, καμία σχέση. Το ένα ήταν Sony, ο άλλο ούτε που θυμάμαι.
Τέλος πάντων, μάλλον πρέπει να πάω σε ένα κατάστημα ηχείων να το συζητήσω με τον πωλητή. Αυτός θα μου προτείνει το κατάλληλο (αυτό με το μεγαλυτερο κέρδος!!!)

gsmaster
30-01-06, 22:17
Εγώ πάντως γι αυτό τον ενισχυτή πήρα ένα ζευγάρι ηχεία 10πλάτος 15υψος 10βάθος σε κουτί απο ατόφιο αλουμίνιο. 50W λένε ότι είναι, αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο. Δεν αποδίσουν τόσο καλά τα μπάσα (με κώνο 6cm τι μπάσο να παίξει...) αλλά δεν έχω και απαιτήσεις προς το παρών... ένα Subaki θα συμπλήρωνε τέλεια το σύνολο.

Α, τα πήρα 22ε αλλά είχαν περισσότερο... ;)

ok1gr
30-01-06, 22:32
Γεια σου Γρηγόρη. Τι κάνεις? Τελικά έφτιαξα τον ενισχυtή 2x22 και ησυχάσατε...όχι όμως για πολύ..τώρα ήρθαν τα ηχεία!!
Πάρε τα χαπάκια σου και πάμε...
Λοιπόν..το κουτί είναι 10,5x10,4x14 .
Αυτός που λέει για τα Simsonic, αναφέρεται σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης.
Για πες κανένα καλό κατάστημα ηχείων στην Αθήνα που να έχει φυσιολογικές τιμές.
Η μάρκα του ηχείου ρε Γρηγόρη παίζει τεράστιο ρόλο. Έχω δοκιμάσει και ξέρω. Στο ίδιο κουτί, ηχεία (υποτίθεται) ίδιων χαρακτηριστικών, καμία σχέση. Το ένα ήταν Sony, ο άλλο ούτε που θυμάμαι.
Τέλος πάντων, μάλλον πρέπει να πάω σε ένα κατάστημα ηχείων να το συζητήσω με τον πωλητή. Αυτός θα μου προτείνει το κατάλληλο (αυτό με το μεγαλυτερο κέρδος!!!)


:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :P :P :P :P ](*,) ](*,) :head: :head: :head: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :psonio: :psonio: :psonio:


Για τα gemini, kenwood και tonsil τί γνώμη έχετε?

Panoss
31-01-06, 11:13
Πέτα τα

ok1gr
31-01-06, 16:49
Καμιά εταιρία από τις παραπάνω δεν βγάζει καλά ηχεία?

Panoss
31-01-06, 19:29
Eντάξει ρε Παναγιώτη, είσαι και συνονόματος, μην το παίρνεις κατάκαρδα, καλά ειίναι δε λέει κανείς. Αλλά όταν μιλάμε για Datsun kai 'Τουότα' δεν γίνεται να πετάγεσαι και να μιλάς για Porsche και Ferrari!!

ok1gr
31-01-06, 19:38
Φίλε μου δεν έχω τέτοια ηχεία, αλλά σκέφτομαι για αγορά καλών ηχείων και σκεφτόμουν μια από τις προηγούμενες εταιρίες! Ποιά ηχεία πιστεύεις ότι είναι καλά? (καλά είπα αλλά μην το παρακάνουμε με την τιμη) ;)

Panoss
31-01-06, 21:00
Τώρα ρώτησες τον ειδικό! Δεν έχω ιδέα, ο Γρηγόρης πρέπει να ξέρει. Αλλά γιατί δεν πας να τα ακούσεις να έχεις κι εσύ προσωπική γνώμη?

ok1gr
31-01-06, 22:36
Γιατί εδώ δεν είναι αθήνα! Έχει 2 καταστήματα με ηλεκτρονικά και ο ένας είναι πιο βαρεμένος από τον άλλο!

moutoulos
31-01-06, 23:35
Φίλε μου δεν έχω τέτοια ηχεία, αλλά σκέφτομαι για αγορά καλών ηχείων και σκεφτόμουν μια από τις προηγούμενες εταιρίες! Ποιά ηχεία πιστεύεις ότι είναι καλά? (καλά είπα αλλά μην το παρακάνουμε με την τιμη) ;)


Τώρα ρώτησες τον ειδικό! Δεν έχω ιδέα, ο Γρηγόρης πρέπει να ξέρει. Αλλά γιατί δεν πας να τα ακούσεις να έχεις κι εσύ προσωπική γνώμη?


Λοιπόν Παναγιώτηδες :lol:, ηχεία για να ασχοληθούμε με πραγματικό (οικιακό) HiFi και όχι virtual reality :shock:,
είναι τα παρακάτω ... (και όχι μόνο, απλά αυτά θυμόμουν).
Beyma
Mivoc
Monacor
Peerless
Scan Speak
Seas
Thiel
Vifa
Visaton
Infinity
Pioneer
Excel
Focal
Τα συγκεκριμένα ηχεία μπορεί να ξεκινούν από 30ε (το κομμάτι) και φτάνουν μέχρι ... δε το λέω. Πάντως με μια μέση τιμή 50-70ε το κομμάτι έχουμε αρκετά καλό ήχο !!!!.

Στο θέμα μας τώρα ... επειδή ζητάμε ηχεία 4άρων ΩΜ (για να οδηγηθούν με τον συγκεκριμένο ενισχυτή) θα στραφούμε σε αυτοκινήτου, και με κριτήριο την τιμή θα επέλεγα (προσωπικά) κάτι σε PIONEER.

ok1gr
31-01-06, 23:54
Στο θέμα μας τώρα ... επειδή ζητάμε ηχεία 4άρων ΩΜ (για να οδηγηθούν με τον συγκεκριμένο ενισχυτή) θα στραφούμε σε αυτοκινήτου, και με κριτήριο την τιμή θα επέλεγα (προσωπικά) κάτι σε PIONEER.

Ποιό είναι το κακό τα ηχεία που λέω παραπάνω να είναι 4Ω αντί 8?

moutoulos
01-02-06, 00:02
Παναγιώτη δεν κατάλαβα τι εννοείς ... :roll:

ok1gr
01-02-06, 00:06
Ρώτησα για καλά ηχεία για οικιακή χρήση και από ότι κατάλαβα το θεώρησες αυτονόητο να είναι 8Ω. Ποιό είναι το πρόβλημα αν είναι 4 ή 6?

moutoulos
01-02-06, 00:16
Ρώτησα για καλά ηχεία για οικιακή χρήση και από ότι κατάλαβα το θεώρησες αυτονόητο να είναι 8Ω. Ποιό είναι το πρόβλημα αν είναι 4 ή 6?

:lol: Λάθος κατάλαβες, δεν μίλησα για κανένα πρόβλημα, απλά το θεώρησα αυτονόητο μιάς και το 90% των ηχείων που απευθύνονται για home HiFi είναι 8ΩΜ.

ok1gr
01-02-06, 00:29
Ναι αυτό θελώ να πώ. Γιατί όμως? Υπάρχει κάποιος λόγος που συμβαίνει αυτό?

moutoulos
01-02-06, 00:56
Ναι αυτό θελώ να πώ. Γιατί όμως? Υπάρχει κάποιος λόγος που συμβαίνει αυτό?

Βεβαίως και υπάρχει λόγος.
Ας πάρουμε τον ενισχυτή (αυτοκινήτου είναι στην ουσία) για τον οποίο ανοίχτηκε το θέμα, βγάζει 2x17W (0.5%), ή 2x22W (10%) στα 4ΩΜ.
Αν στο συγκεκριμένο ενισχυτή του βάλουμε ηχεία με ονομαστική αντίσταση 8Ωμ... η απόδοσή του θα γίνει 2x9W ή 2x11W, η μισή δηλαδή.
Για αυτό λοιπόν οι κατασκευαστές ηχείων τα βγάζουν 4Ωμ για αυτοκίνητο, για να μπορεί το κάθε "ενισχυτάκη" να βγάζει την διπλάσια ισχύ, μιάς και στο αυτοκίνητο υπάρχουν περιορισμοί, ρεύμα , χώρος κτλ. Μ'αλλα λόγια βγάζουν απ'την μύγα ξύγκι, ενώ σε αντίθεση με το οικιακό HiFi που δεν υπάρχει κανένας περιορισμός χώρου, ρευματος ...δουλευουν πιο χαλαρά τα πράγματα, με το 8άρι να έχει τον πρώτο λόγο μιάς και θεωρητικός είναι πιο HiFi από το 4άρι.

PiCBuRn3r
01-02-06, 01:00
Γι' αυτό και στα sub-woofer βάζουν 2 και 1 Ωμ αντί για 4 ή 8 εφόσον δεν χρειαζομαστε ποιότητα...

ok1gr
01-02-06, 01:02
Ναι αυτό θελώ να πώ. Γιατί όμως? Υπάρχει κάποιος λόγος που συμβαίνει αυτό?

Βεβαίως και υπάρχει λόγος.
Ας πάρουμε τον ενισχυτή (αυτοκινήτου είναι στην ουσία) για τον οποίο ανοίχτηκε το θέμα, βγάζει 2x17W (0.5%), ή 2x22W (10%) στα 4ΩΜ.
Αν στο συγκεκριμένο ενισχυτή του βάλουμε ηχεία με ονομαστική αντίσταση 8Ωμ... η απόδοσή του θα γίνει 2x9W ή 2x11W, η μισή δηλαδή.
Για αυτό λοιπόν οι κατασκευαστές ηχείων τα βγάζουν 4Ωμ για αυτοκίνητο, για να μπορεί το κάθε "ενισχυτάκη" να βγάζει την διπλάσια ισχύ, μιάς και στο αυτοκίνητο υπάρχουν περιορισμοί, ρεύμα , χώρος κτλ. Μ'αλλα λόγια βγάζουν απ'την μύγα ξύγκι, ενώ σε αντίθεση με το οικιακό HiFi που δεν υπάρχει κανένας περιορισμός χώρου, ρευματος ...δουλευουν πιο χαλαρά τα πράγματα, με το 8άρι να έχει τον πρώτο λόγο μιάς και θεωρητικός είναι πιο HiFi από το 4άρι.

Ακριβός αυτό ρωτούσα, δλδ υπάρχει διαφορά στην απόδοση μεταξύ 4και 8Ω έτσι?

moutoulos
01-02-06, 01:12
Γι' αυτό και στα sub-woofer βάζουν 2 και 1 Ωμ αντί για 4 ή 8 εφόσον δεν χρειαζομαστε ποιότητα...

Μμμ δεν θα το έλεγα υπάρχουν sub-woofer 4άρια και 8άρια, αυτό που λές είναι sub με "διπλό" πηνίο.



Να επανέλθουμε όμως στο θέμα ... γιατί φύγαμε. :roll:

Panoss
03-02-06, 10:08
Τελικά, για το κουτί 10,5x10,5, λέω να πάρω ένα woofer και ένα twiter άγνωστης μάρκας, 4 Ωμ, που τα βρήκα στο Βενιέρη στο κέντρο, τιμή 5 ευρώ και 2 ευρώ αντίστοιχα. Ο μαγαζάτορας μου 'πε οτι δε χρειάζεται σε τόσο φτηνό ηχείο να βάλω κροσόβερ γιατί είναι ακριβό. Αντί για κροσόβερ να 'βάλω ενα πυκνωτάκι' όπως μου είπε. Θα μου δείξει αυτός πώς.
Τα βατ δε με πολυενδιαφέρουν, οπότε άμα βάλω μεγαφωνάκια 8 Ωμ θα έχω καλύτερη ποιότητα?

Panoss
03-02-06, 10:21
Βέβαια, Γρηγόρη, αναφέρεις ότι ' (woofer) θέλει μια συγκεκριμένη (σε εσωτερικο χώρο-λίτρα) καμπίνα. Δεν κάνουν όλες οι καμπίνες για όλα ηχεία.' και θα με ρωτήσεις πως ξέρω ότι τα μεγάφωνα που βρήκα κάνουν για καμπίνα 10,5x10,5x14 εκατοστά. ΔΕΝ το ξέρω!!!ΧΑ!!
Υπάρχει τρόπος να το βρώ?

moutoulos
03-02-06, 11:05
Βέβαια, Γρηγόρη, αναφέρεις ότι ' (woofer) θέλει μια συγκεκριμένη (σε εσωτερικο χώρο-λίτρα) καμπίνα. Δεν κάνουν όλες οι καμπίνες για όλα ηχεία.' και θα με ρωτήσεις πως ξέρω ότι τα μεγάφωνα που βρήκα κάνουν για καμπίνα 10,5x10,5x14 εκατοστά. ΔΕΝ το ξέρω!!!ΧΑ!!
Υπάρχει τρόπος να το βρώ?

Για την συγκεκριμένη κατασκευή δεν αξίζει να πειραματιστείς και να σπάς το κεφάλι σου. Αυτό που ανάφερα
ισχύει για μεγάλα γούφερ (και ακριβά).
Δεν κατάλαβα όμως γιατί σε ένα τόσο μικρό κουτί να βάλεις δύο μεγάφωνα, αγοράζεις ένα full range ηχείο και τελείωσες.

Panoss
03-02-06, 12:12
Απλά ηχεία εχω και μάλιστα αρκετά. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αντιγράψω την ποιότητα του ήχου που βγάζει ένα ραδιόφωνο που έχω αγοράσει, σχετικό θέμα:
( http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2339&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight= )
Έχει διαστάσεις πλάτος=28, ύψος=12, βάθος=14 (οι διαστάσεις είναι στο περίπου).
Υποθέτω οτι το ηχείο καταλαμβάνει καταλαμβάνει το μισό χώρο (14x12x14).
Από πίσω υπάρχει η τρύπα απ'όπου βγαίνουν τα μπάσσα, όπως στα μεγάλα ηχεία.
Υπέθεσα ότι για να βγάζει τέτοιο ήχο, πρέπει να έχει δύο δρόμων ηχείο, επομένως για να φτιάξω κάτι εφάμιλλο, πρέπει να φτιάξω κι εγώ 2 δρόμων.
That's all my friend

Υ.Γ: Μαυρίκη ζεις, εσύ μας οδηγεις.

Panoss
03-02-06, 12:27
http://www.usblaster.com/index.php/9,hid--123,sid--4?usblaster_Session=4735b315c54d149f8fe1c6f10bebf5 e4
Καλά η US Blaster πρέπιει να με πληρώσει για τη διαφήμιση που της έχω κάνει.
1.000.000 μου φτάνει. Ευρώ έτσι?οχι dollars...

Τώρα που το βλέπω γράφει '3 inch 10W full range speaker' . Αυτό σημαίνει 1 full range μεγάφωνο?λες...??

djwzak
03-02-06, 13:37
Τώρα που το βλέπω γράφει '3 inch 10W full range speaker' . Αυτό σημαίνει 1 full range μεγάφωνο?λες...??

Ναι φιλε μου ειναι 1 full range μεγαφωνο προφανως.

Μερικα γενικα για τα ηχεια:

Οσο για τα ηχεια και τα μεγαφωνα παιδια γενικα ισχυει αυτο που ισχυει και σε ολα τα προιοντα και μην το ξεχνατε:
Οτι πληρωνεις παιρνεις!
Μην εχει κανεις αυταπατες οτι θα φτιαξει ενα ηχειο με καμπινα ιδιοκατασκευη με ρεταλια απο τον ξυλουργο της
γειτονιας και μεγαφωνα των 10 ευρω και θα ακουγεται σαν .... Roister ή SoundTech.

Για μια σωστη κατασκευη καμπινας σε σχεση με το woofer ή subwoofer, διοτι για αυτα κατασκευαζουμε την καμπινα-το
twiter/κορνα και το Midrange δεν χρειαζονται καμπινα μονο σωστη προβολη στον χωρο- χρειαζεστε το datasheet του
μεγαφωνου το οποιο δυστυχως υπαρχει μονο σε καποιας λογικης τιμης μεγαφωνα. Βαση αυτων των παραμετρων και
με την βοηθεια καποιων τυπων που υπαρχουν, υπολογιζετε την καμπινα και τα υλικα της. Οποιαδηποτε καμπινα φτιαξετε
ή αγορασετε ετσι στην τυχη και της βαλετε ενα οποιο βρειτε μεγαφωνο μεσα τοτε απλα κανετε πειραματα και ο Θεος βοηθος...

Επισης εχει μεγαλη σημασια και το ταιριασμα των μεγαφωνων μεταξυ τους. Παλι αυτο γινεται βαση των χαρακτηριστικων
τους και βαση εμπειριας και καποιων τυπων. Μπορει να βαλετε δυο μεγαφωνα (twiter/woofer) πανακριβα σε μια καμπινα
και να ακουτε ηχο σαν να παιζει ραδιακι απο τους γυφτους. Αυτο εγινε επειδη δεν ταιριαζουν ηχητικα μεταξυ τους.

Επισης και το Crossover εχει σημασια αλλα προσωπικα προτεινω οταν καποιος εχει φτιαξει καλης ποιοτητας ηχεια να μην
βαλει μεσα κλασικο crossover με πηνια εστω και αν ειναι ακριβο. Προτιμηστε ηλεκτρονικο crossover εστω και παθητικο,
χρειαζεστε περισσοτερους τελικους μετα αλλα η εμπειρια μου εχει δειξει οτι ο ηχος που βγαζουν ετσι τα ηχεια ειναι
πραγματικα κατι το απιθανο ακομη και σε ιδιοκατασκευες και αξιζει ο παραπανω ενισχυτης.

Φανταστειτε να εχετε φροντισει να εχετε καλα καλωδια ηχου, να εχετε καλες συσκευες με χαμηλη παραμορφωση και
μετα να περναει ο ηχος απο πηνια με 500-1000 σπειρες.

Εγω ειμαι υπερ της αποψης για ιδιοκατασκευη ηχειων διοτι αν προσεξει καποιος τα παραπανω τοτε θα εχει ηχο ο οποιος
στο εμποριο του ετοιμου HiFi θα αξιζε τα διπλασια τουλαχιστον και το λεω χωρις υπερβολες.

Ελπιζω να μην σας κουρασα. Ευχαριστω.

Panoss
03-02-06, 15:32
djwak σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μόνο κούραση δεν προκάλεσες. Αρχίζω και προσανατολίζομαι σε ενα μεγαφωνάκι για όλες τις συχνότητες, full range όπως θα λεγε κι ο Μπαμπινιώτης. Μου φαίνεται όμως παράξενο ένα full range μόνο να βγάζει τέτοια ποιότητα στο US Blaster. Ειδικά τέτοια μπάσσα...Μάλλον θα πρέπει θα πρέπει να βάλω κάνα (σχετικά πάντα) ακριβό.

moutoulos
04-02-06, 00:21
.................................................. ..........
.................................................. ...................................

Ενημερωμένο σε βρίσκω ... και συμφωνώ !!.

Danza
23-02-06, 18:28
γνώμη μου: ριξτε μια ματια στο κέντρο μεγαφώνου στην αθήνα.. δεν θυμαμαι διευθυνση αλλα κανει φοβερή δουλειά απο μεγάφωνα μέχρι καμπίνες... μου βάλανε κώνους και πηνία σε κατι 12αρια woofer που σπάνε τζαμαρίες :!: μπορείτε να κάνετε το εξής: φτιάξτε ή βρείτε καμπίνες για να προσαρμόσετε οβάλ ηχεία αυτοκινήτου (αφού ειναι καλυτερα να έχουμε 4Ω per channel) και αγοράστε φτηνιάρικα οβάλ ηχεία αυτοκινήτου πχ www.tele.gr βάλτε τα στις καμπίνες που θα βρείτε και το πρόβλημα λύνεται :wink: όσο για μπάσο κολήστε με βενζινόκολλα στο εσωτερικό της καμπίνας μόνωση λεπτή τύπου ''αυγοθήκης'' και είστε κομπλε 8)

lynx
05-01-07, 20:44
παιδια στον 2χ22w της αρχικης σελιδας οταν τον βγαζω απο την πηγη μου κανει "ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ" :lol:
κατα τα αλλα δουλευει κανονικα...τι φταιει?

επισεις το PDF του TDA1557Q αναφερει για 2 διοδους που πανε απο το pin 12 στην γειωση...τι ιδους διοδους πρεπει να βαλω
και πως πρεπει να ειναι συνδεμενοι?

ειμαι newbie το ξερετε! αντε βοηθηστε! ειναι η προτη φορα που κανω κυκλωμα σε διατρητη...εχω καλομαθει με τα PCBs :D

lynx
06-01-07, 01:47
ελατε ρε παλικαρια! ας πει κανεις μια αποψη... :roll:

PCMan
06-01-07, 05:33
Βασικά αφού χρησιμοποείς το tda1557 τοτε δεν πρέπει να βάλεις τίποτα. Το πιν 12 πρέπει να πάει στην γείωση απευθείας.

Για το ζζζζζζζζζζζ δεν ξέρω, αν έκανε βουουουουουου τότε θα σου έλεγα να βάλεις έναν πυκνωτή στην είσοδο του ρεύματος γύρω στα 2200μf.

Πως τα φτιάχνεις τα pcb?

Φίλε κι εγώ newbie είμαι. Το τι τράβηξα τόσες μέρες για να καταλάβω τι γίνεται με το κάθε εξάρτημα ...

Επειδή βαριέμαι να περιμένω να φτιαχτούν οι 300άριδες, λέω να αρχίσω να το φτιάχνω(*2 :D ) κι εγώ για να μην βαριέμαι :D
Τώρα που το σκεύτομαι, όλα τα έχω εκτός από το tda :)

hlektrologos000
06-01-07, 16:36
παιδια στον 2χ22w της αρχικης σελιδας οταν τον βγαζω απο την πηγη μου κανει "ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ" :lol:
κατα τα αλλα δουλευει κανονικα...τι φταιει?

επισεις το PDF του TDA1557Q αναφερει για 2 διοδους που πανε απο το pin 12 στην γειωση...τι ιδους διοδους πρεπει να βαλω
και πως πρεπει να ειναι συνδεμενοι?

ειμαι newbie το ξερετε! αντε βοηθηστε! ειναι η προτη φορα που κανω κυκλωμα σε διατρητη...εχω καλομαθει με τα PCBs :D


Σε διατρητη ειπες........?

Δεν νομιζω να γλιτωσεις ποτε απο το ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ..............οσους πυκνωτες και να βαλεις.

Ειχα φτιαξει εναν stk4142 σε διατρητη και βουιζε τρελα. Ξεκολαω ακριβως τα υλικα υλικα ,τα χωνω σε κανονικη πλακετα και δεν ακουγοταν τιποτα.


Οποτε ξεκινα για κανονικη πλακετα σιγα σιγα....

lynx
06-01-07, 19:33
κοιτα... να ΧΑΙΡΕΣΤΕ! που ασχοληθηκα και με διατρητη! :D

@PCMAN για δοκιμασε να συνδεσεις το pin 12 με την γειωση και αν δουλεψει ελα πεσμου! :lol:

στην εισοδο του εχω εναν 4700μF! και οχι 2200 που λεει το PDF...

χεχεχε το TDA 3E κανει!

@ηλεκτρολογος000 αν βαλω πυκνωτες ισως οχι...ηδη το δοκιμασα και μαλιστα εκανα μια βλακεια και εκαψα τις εξοδους του DAC μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( ΝΑΙ ΝΑΙ αυτο το handmade που ειχες δει σε αλλο thread!
ομως αν βαλω 10ΚΩ αντιστασεις στις εισοδους συνδεμενες με γη? μαγκια? :wink: ας ειναι καλα καποιος Στελιος! :lol:

PCMan
07-01-07, 03:37
Δεν κατάλαβα το ύφος σου.. Δες λίγο αυτό http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1009 για να δεις ότι το πιν 12 πάει στην γείωση και άσε το PDF. Σχεδόν όλοι από εδώ το έφτιαξαν ;)

lynx
07-01-07, 06:07
PCMAN δεν υπαρχει κανενα υφος...δεν ξερω τι εννωεις...δεν εχω λογο να σε ειρωνευτω! εκτος και
αν ετσι το εισπρατεις.
στο TDA1557Q το οποιο ειναι εναλακτικο του TDA1553Q αν συνδεσεις το pin 12 απλος δεν δουλευει
ο ενισχυτης...τον εχω μπροστα αυτην την στιγμη και αν δεν ημουν λιομα απο το ξενυχτι θα το εκανα
και τωρα για επιβεβαιωση...ομως στανταρ ετσι οπως το λεω ειναι...

το pin 12 ειναι Vref (ταση αναφορας) και το μονο που αναφερει το manual/PDF ειναι οτι συνδεεται με
2 διοδους που δεν αναφερει ποιες...στην γειωση.

PCMan
07-01-07, 06:37
Οχι εντάξει, απλώς μου φάνηκε κάπως.. ξεχασε το :)

Δεν ξέρω φίλε, τι να σου πω? Αυτό βλέπω στο site αυτό λέω. Εξ' άλλου αυτό έχουν πει πολλοί εδω μέσα.

Τι να σου πω? Θα μπορέσω να σε βοηθήσω κι άλλο όταν θα τον φτιάξω κι εγώ(απο δευτέρα):)

ReFas
07-01-07, 10:20
Στο TDA1553Q το ποδαρακι 12 σχετιζεται με το κυκλωμα για την προστασια του ηχειου, και ο πυκνωτης που μπαινει ρυθμιζει το χρονο αντιδρασης.
Ενω στο TDA1557Q στο ποδαρακι 12 βγαινει η εσωτερικη ταση αναφορας, η μιση δηλαδη της τροφοδοσιας που πολωνει τα κυκλωματα, και προφανως πρεπει να ειναι στον αερα.
Τωρα γιατι βγαινει σε ποδαρακι η ταση αναφορας δε το ξερω, παντως αυτο που λεει ο Whiz για τα διοδα εχει να κανει με μια μετρηση της εταιριας για απορριψη της κυματωσης τροφοδοσιας και δεν εχει χρηση στην πραξη.

PCMan
08-01-07, 11:11
Παιδιά, ποιό ολοκληρομένο να πάρω? το 1553 ή το 1557?
Είναι τα ίδια αλλά καποιοι έχουν πρόβλημα με το 1557.

Θέλω απάντηση μέχρι πριν το απόγευμα αν είναι δυνατον..

PCMan
11-01-07, 00:41
Τελικά πήρα το 1557.
Στην μία έξοδο του τελικού μου βγάζει συνεχές ~13V γιατί?(έκαψα και ένα ηχείο :()
Η άλλη δουλεύει κανονικότατα.
Τι μπορεί να έγινε λάθος?

gsmaster
11-01-07, 08:32
Δες τι έχεις συνδέσει στην αντίστοιχη είσοδο. Αν δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος στην κατασκευή, άλλαξε ολοκληρωμένο.

PCMan
11-01-07, 11:27
Βασικά σχεδίασα 2 φορές το κύκλωμα δίπλα δίπλα με μαρκαδόρο...
Η μία πλευρά έγινε χάλια.. Προσπάθησα να την συνεφέρω με το κολλητίρι αλλά μου δούλευε το ένα κανάλι μόνο.
Τα έβγαλα όλα και τα μετέφερα στην άλλη πλευρά και πάλι τα ίδια. Άλλαξα ολοκληρομένο και ίσα που ακούγεται με παραμόρφωση και έχει κάτι σουρσουριτά.
Λογικά θα φταίει η πλακέτα, σωστά?

Τα ολοκληρομένα έπαθαν τίποτα? Τα μετράω με ωμόμετρο και μου βγάζουν και τα δύο ίδιες ενδείξεις.

ReFas
11-01-07, 14:35
Δες μηπως βραχυκυκλωνει το 12 με το 13.
Το 12 οπως ειπαμε πιο πανω πρεπει να ειναι στον αερα, αλλα λογικα σου εχει βραχυκυλωσει με το 13, την μια εισοδο δηλαδη.

PCMan
11-01-07, 17:26
Ναι στον αέρα είναι, (δεν είναι γεφυρομένο με την γείωση όπως έλεγα)..
Μπορεί να βραχυκύκλωνε γιατί όταν άλλαξα τον τελικό δεν είχα αυτό το πρόβλημα.
Τωρα το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και απο τα δύο κανάλια και τώρα τελευταία μόλις συνδέω το ρεύμα παίζει για ένα δευτ. και μετά σταματάει...

Πρέπει να φτιάξω καινούρια πλακέτα αλλιώς δεν γίνεται.

lynx
12-01-07, 00:20
γιατι δεν ανεβαζεις φωτογραφιες να δουμε τι εχεις κανει?

PCMan
13-01-07, 09:39
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα αφού τα έχω ξυλώσει όλα απο την πλακέτα...
Ασε που όταν την συγκρίνω με το τυπομένο δεν βλέπω κανένα λάθος..
Τεσπα, θα προσπαθήσω να φτιάξω την πλακέτα με φωτοευέσθητη και θα ενημερώσω

PCMan
14-01-07, 02:38
YESSSSSS ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙ :D Δουλεύει μια χαρά :D :D
Πρώτη μου πλακέτα που δουλεύει :) Αντε να τις εκατοστήσω :D
Με φωτοευέσθητη το έκανα :D

Τελικά ο ένας τελικός, αυτός που έβγαζε ρευμα στην έξοδο, κάηκε.

Λοιπόν, θέλω να βάλω ποντεσιόμετρο. Πόσα kΩ πρέπει να βάλω?

lynx
14-01-07, 09:16
ελα ρε? μπραβο! :D

τωρα που δουλεψε ανοιξε το παραθυρο δες που εχετε σκουπιδοτενεκε του δημου και πηγενε
πετατον μεσα! ο ενισχυτης ειναι για τα μπαζα! :roll:

...ομως! οτι πρεπει για education! νομιζω ειναι ενα απο τα πιο ευκολα ολοκληρομενα ηχου
στην ταξη λειτουργιας που ανοικει και στην ισχυ που βγαζει! :wink:

Θα σου προτεινα να κανεις ενα δικο σου σχεδιο με το συγκεκριμενο IC και μετα να το τυπωσεις!
εκει να δεις χαρα! (ημαστε στην ιδια κατηγορια και σε καταλαβαινω απολυτα)

θα ηθελες να μου πεις ποσο το αγορασες?

PCMan
16-01-07, 01:38
Γιατί είναι για τα μπάζα? Επειδή τον έκανες σε διάτριτη και έχεις προβλήματα?
Μιά χαρά δουλεύει.

6€ το πήρα.

θα μου πεί κανείς που θα βάλω το ποντεσιόμετρο και ποσα kΩ πρέπει να είναι?

gsmaster
16-01-07, 01:45
Αν θες ποτενσιόμετρο για την ρύθμιση της έντασης, Πάρε ένα 10kΩ και βάλε το ένα άκρο του στην γείωση, το άλλο άκρο θα δώσεις το σήμα και θα το πάρεις απο τον δρομέα και θα το πάς στον ενισχυτή.

PCMan
17-01-07, 00:42
Μισό, το ποντεσιόμετρο μπαίνει στη έξοδο του ενισχυτή ή στην είσοδο?

gsmaster
17-01-07, 01:51
Στην είσοδο

lynx
17-01-07, 02:30
Γιατί είναι για τα μπάζα? Επειδή τον έκανες σε διάτριτη και έχεις προβλήματα?
Μιά χαρά δουλεύει.

και εμενα μια χαρα δουλευει πλεον...και δεν ειναι τοσο το θεμα στην διατρητη οσο ειναι
στην σχεδιαση της πλακετας που θα κανεις και στην ποιοτητα του ολοκληρομενου! :roll:

σαφος με ενα τυπωμενο κανεις καλυτερη δουλεια! εγω ομως μιλαω για την ποιοτητα του
ολοκληρομενου και οχι για κατι αλλο..το οποιο για την κατηγορια του εχει καποια θετικα
ομως κατ' εμε overall ειναι κατω απο την βαση. Οπως ειπα ομως και πριν..για λογους αποκτησης εμπειριας
ειναι πολυ καλο!

anyway...αν για εσενα ειναι "ολλα τα λεφτα" τοτε δοκιμασε να παιξεις με κανενα αλλο chip-amp οπως
Gainclone LM3875/LM3886 :wink: εχω μεγαλη περιεργια για το τι θα λες μετα για το TDA1557Q

PCMan
17-01-07, 23:23
Τι εννοείς "στην ποιότητα του ολοκληρομένου"?

Δεν είπα ότι είναι όλα τα λευτά αλλά για 17 W είναι μιά χαρά και είναι το πρώτο κύκλωμα που φτιάχνω και γιαυτό είμαι κάπως χαρούμενος.
Δεν θα μείνω με αυτόν, φτιάχνω και άλλα πράγματα για να εξηκειωθώ με τα ηλεκτρονικά...

lynx
18-01-07, 02:30
Τι εννοείς "στην ποιότητα του ολοκληρομένου"?

ποσο ποιοτητικο ηχο μπορει να βγαλει το chip-amp...
καλα κανεις και χαιρεσε! και εγω χαιρομαι που τον εφτιαξα..και που θα δοκιμασω να φτιαξω και τυπωμενο!
γνωμη μου ειναι οτι ως τα 15-17W ειναι συμπαθητικος και οτι απο εκει και πανω δεν ακουγεται! βεβαια τα περισοτερα IC στην κορυφωση τους δεν ακουγονται...ομως και στα νορμαλ του δεν λεει και πολλα!
ο καθενας βεβαια εχει την αποψη του :roll:

PCMan
23-01-07, 15:35
Αν βάλω το ρεύμα ανάποδα για ένα δευτερόλεπτο, τι θα γίνει?

Danza
23-01-07, 16:48
δυο εκδοχές.. η δεν θα πάθει τιποτα, ή θα κανει ενα ωραίο μπαμ :lol:

PCMan
24-01-07, 00:26
Εφτιαξα 2 και τα έβαλα πάνω σε ένα πλέξι γκλάς.
Έγινε πολύ ωραίο αλλά το μόνο που δεν πρόσεξα είναι η τάση.. Το έβαλα ανάποδα ο βλάκας αλλά για λίγο. Μόλις είδα ότι δεν ακούγεται το έβγαλα αμέσως.
Πάντως ούτε μπάμ έκανε ούτε τίποτα. Ούτε καν ζεστάθηκαν τα ολοκληρομένα.
Το βάζω μετά κανονικά και παίζει πολύ βραχνιασμένα, ειδικά όταν έχω χαμηλα την ένταση. Οταν την ανεβάζω πάλι έχει τεράστια παραμόρφωση ειδικά στα πρίμα και όταν ανεβάζω κιάλλο την ένταση, την ώρα που παίζουν τα πρίμα, τα woofer πετάγονται έξω λες και τους έδωσες συνεχές ρευμα, μετά επανέρχονται.
Και τα δύο κάνουν το ίδιο ακριβώς.
Τι διάολο έπαθαν?

PCMan
24-01-07, 23:34
Καμία ιδέα κάποιος?

hlektrologos000
25-01-07, 00:45
Αν βάλω το ρεύμα ανάποδα για ένα δευτερόλεπτο, τι θα γίνει?


.. Το έβαλα ανάποδα ο βλάκας αλλά για λίγο.

Μόλις είδα ότι δεν ακούγεται το έβγαλα αμέσως.
Πάντως ούτε μπάμ έκανε ούτε τίποτα. Ούτε καν ζεστάθηκαν τα ολοκληρομένα.
Το βάζω μετά κανονικά και παίζει πολύ βραχνιασμένα, ειδικά όταν έχω χαμηλα την ένταση. Οταν την ανεβάζω πάλι έχει τεράστια παραμόρφωση ειδικά στα πρίμα και όταν ανεβάζω κιάλλο την ένταση, την ώρα που παίζουν τα πρίμα, τα woofer πετάγονται έξω λες και τους έδωσες συνεχές ρευμα, μετά επανέρχονται.Και τα δύο κάνουν το ίδιο ακριβώς.
Τι διάολο έπαθαν?



Aμα εχεις καμια αλλη απορια στο μελον εδω ειμαστε .................. :roll:

Danza
25-01-07, 00:53
Τους άλλαξες τον αδόξαστο, κοινώς τα έκαψες με λίγα λόγια...

PCMan
26-01-07, 00:26
Aμα εχεις καμια αλλη απορια στο μελον εδω ειμαστε .................. :roll:

Δεν με καταλαβες :P
Οταν ρώτησα τι θα πάθει αν το βάλω ανάποδα, την είχα πάθει ήδη την ζημιά, απλά ρώτησα για να δώ τι θα μου πείτε..

Danza δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να κάηκε κάποιος πυκνωτής από την πλακέτα? Μπά ε?

Danza
26-01-07, 01:23
Έ με 12 βόλτ δεν είναι και τόσο εύκολο να κάψεις πυκνωτή... αλλά όλα γίνωνται.. είναι κάποιος πυκνωτής φουσκωμένος?

lynx
26-01-07, 06:16
Καλημερα...
καλα ποσους πυκνωτες εχεις? εβαλες ηλεκτρολυτικο στην τροφοδοσια?
και να αρπαζαν λιγο της αποζευξης...πιστευω δεν θα ειχες τετοιο προβλημα.
της εισοδου...δεν βλεπω τι μπορει να παθουν. Παντος το manual αναφερει
reverse polarity max 6V! οτι και αν συμενει αυτο. :roll:

μαλλον εχει "αρπαξει" ελαφρος το ολοκληρωμενο και γιαυτο κανει κολπα.

PCMan
26-01-07, 13:58
Τους πυκνωτές επάνω στην πλακέτα λέω. Δεν έχει ηλεκτρολυτικούς εκεί.

Για την τροφοδοσία έχω έναν στα 4700.

Μηπως κάηκαν αυτοί της πλακέτας απο το "βραχυκύκλωμα" που έγινε?