PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώρηση μετασχηματιστή εξόδου



Giannis511
28-01-06, 09:05
Παιδί χθες βρήκα μια τηλεόραση του '60 στο δρόμο με καμιά δεκαριά λυχνίες.Φυσικά την μάζεψα και την έκανα ανταλλακτικά. Έχει έναν μετασχηματιστή που κάνει την απαραίτητη προσαρμογή ανάμεσα στο ηχειάκι και την λυχνία ενίσχυσης του ήχου, τον οποίο υποθέτω οτι μπορεί να μπεί σε πομπό ΑΜ.Μπορεί κάποιος φίλος να μου πεί πως να μετρήσω την αντίσταση του προτεύοντος και του δευτερεύοντος???

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

electronic
28-01-06, 09:19
Καλημέρα Γιάννη.
Ο διαμορφωτής αυτός είναι πολύ καλή επιλογή και ναι μπορεί να συνδεθεί σε ένα από τα πρώτα στάδια σε έναν πομπό στα ΑΜ. Αυτό στο λέω γιατί είναι κατασκευασμένος για μικρή υσχύ 1-5 watt ανάλογα με την τηλεώραση. Η μικρή αντίσταση που θα μετρήσεις στο ένα τύλιγμα έιναι αυτή των 4-8 ohm και η μεγαλίττερη είναι αυτή που ήταν συνδεμένη στην άνοδο της λυχνεία εξόδου. Τον διαμορφωτή αυτόν θα μπορούσες να τον παρεμβάλεις ανάμεσα στην τροφοδοσία και σε κάποια βαθμίδα ενίσχυσης με ισχύ εξόδου περίπου 2-6 watt pep. Λοιπόν την μεγάλη αντίσταση στην τροφοδοσία και στην μικρή αντίσταση θα συνδέσεις έναν ενισχυτή το πολύ μέχρι 10watt.

Γιώργος.

Giannis511
28-01-06, 09:36
Electronic ευχαριστώ πολύ. Τον μέτρησα από εκεί που συνδέεται με την άνοδο της PCL82 και το όργανο δείχνει 153 Ω.Αυτό τι σημαίνει?Ρωτάω επειδή τώρα μαθαίνω για αυτά. :D

ok1gr
29-08-06, 20:35
Πρωτεύον.... (υψηλή σύνθετη αντίσταση)
Από την άλλη μεριά είναι τα 4 ή 8 ΚΩ. Εϊναι αρκετά μικρός έτσι? Έχω και εγώ έναν τέτοιο και τον έχω χρησιμοποιήσει και δουλεύει πολύ καλά αλλά θέλει προσοχή στα mA γιατί τοι σύρμα στο προτεύον είναι πολύ ψιλό...