PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογια 3δρομων ηχειων



Danza
28-01-06, 12:29
καλημερα παιδια... εχω ενα προβληματακι, εχω 2 τριδρομα ηχεια και το προβλημα ειναι στη συνδεσμολογια με το crossover
το woofer συνδεεται κανονικα στην εξοδο του στο crossover τωρα πανω απ το γουφερ υπαρχει ενα αλλο γουφερ πιο μικρο που κανει το midrange και συνδεδεμενη παραλληλα με αυτο ειναι μια κορνα! εδω γινεται το προβλημα... αυτο μου ειπαν οτι γονατιζει τον ενισχυτη και τα tweeters κανονικα στη θεση τους στο crossover.. εχω και δυο crossovers για subwoofer που αποδιδουν 120Hz@4~8ohms (400w peak power) αν μπορουν να μπουν και αυτα μεσα στη κουτα να συνδεθουν με τα 12ιντσα αλλα περετερω πως θα τα συνδεσω ολα αυτα μαζι???

electronic
28-01-06, 14:07
Λοιπόν καλησπέρα.

Το crossover που εχεις θα πρεπει να είναι για τρεις δρόμους. Δηλαδή για τρεία ηχεία. Αν είναι για δυο ηχεία και το mindrange ειναι παραλληλο με το tweeter τότε θα πρέπει να το αλλάξεις και να βάλεις ένα crossover με τρεις δρόμους. Αυτό είναι το σωστό και δεν θα έχεις πρόβλημα.
Γιώργος.

Danza
30-01-06, 02:46
Μα εχω ηδη 3δρομο crossover... το ολο θεμα ειναι η παραλληλη συνδεση midrange και κορνας.. πως γινεται να λειτουργουν αυτα τα 2 μαζι χωρις να κουραζουν τον ενισχυτη?

electronic
30-01-06, 09:06
Καλημέρα DaNza
Εάν έχεις 3δρομο crossover τότε γιατί το midrage και το twiter είναι παράλληλα. Είναι λάθος σύνδεση. Σε κάθε έξοδο του crossover θα βάλεις και το αντίστοιχο μεγάφωνο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κουράζει τον ενισχυτή αυτή η σύνδεση. Κάτι άλλο συμβαίνει.. Για κάνε έναν έλεγχο μήπως τα μεγάφωνα που έχεις έχουν διαφορετικές αντιστάσεις. Δηλαδή ένα 8 ohm και κάποιο αλλο 4 ohm. Αυτό ναι θα ήταν πρόβλημα. Το crossover τι αντίσταση βγάζει σε κάθε έξοδο???

Γιώργος

Danza
01-02-06, 12:25
Καλημερα το crossover ειναι 8Ω ολα τα μεγαφωνα το ιδιο. η κορνα δεν ειναι τουιτερ, υπαρχει το midrange παραλληλο με μια κορνα και ξεχωριστο τουιτερ

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-02-06, 13:11
Μάλλον είναι λάθος συνδεσμολογία, δίότι εάν η κορνα (που είναι για τις υψηλές συχνότητες) παίρνει από το midrange που εκ των πραγμάτων "κόβει" τις υψηλές (και τις χαμηλές), τότε δεν κάνει δουλεία, εκτός εάν η έξοδος midrange του crossover είναι full range χωρις αποκοπη χαμηλών και υψηλών συχνοτήτων.
Μάλλον θα πρέπει να συνδεθεί στην έξοδο για το τουίτερ, μαζί ή χωρίς το ηχείο τουίτερ.

... συμφωνώ με τον electronic