PDA

Επιστροφή στο Forum : ληψη μακρυνου ηχου με μικροφωνο



BLACKANGEL
01-02-06, 00:48
εχω μια εργασια με ενισχυση ηχου.Και μου ειπε ο καθηγητης να τον ενισχυσω οσο πιο πολυ μπορω....
και σκεφτηκα οτι αν εχω κι ενα μικροφωνο κατευθηντικο ισως μπορω να κανω μια συσκευη οπως εκεινες που βλεπω σε καποιες ταινιες που μπορουν να ακουσουν απο καποια αποσταση.
Ακομα δεν εχω κανει τιποτα αν εχει καποιος πληροφοριες ή γνωμη ας τις ποσταρει ή ας μου κανει pm.
ευχαριστω!

gsmaster
01-02-06, 01:31
http://www.ecstudents.com/learn/handan/31.HTM
Το είχα φτιάξει όταν ήμουν στο λύκειο, με πλαστικούς σωλήνες ηλεκτρολογικούς, αυτούς που βάζουν μέσα στους τοίχους. και ένα μεγάφωνο μισού W, και διαμέρου ~8cm για μικρόφωνο. Δεν είχα και τα τρελλά αποτελέσματα. Ότι άκους με το αυτί σου το ακούς και με αυτό. Είναι χρήσιμο άν θες να ηχογραφήσεις πολύ μακρινούς ήχους. Την κατασκυή την πέταξα, το κύκλωμα του ενισχυτή το κράτησα. Είναι όντως πολύ ευαίσθητο, και πολύπλοκο επίσης

Θυμάμαι όμως ότι το είχα βρεί σε μια άλλη σελίδα, που είχε περισσότερες πληροφορίες. Εδώ μόνο το σχέδιο είναι το ίδιο



ΥΓ μεταφέρεται στην ενότητα "Εικόνα - Ηχος"

amiga
01-02-06, 11:33
Κάπου έχω εγώ κύκλωμα. (άκουγα τον κάτω όροφο!!!!) απ ότι θυμάμαι ήταν για να κάθεσαι στην κερκίδα και να ακούς τι λέει ο διαιτητής.
Αλλά θα πάρει καιρό να στο βρώ. απ ότιθυμάμαι πάντως είχε ένα πυκνωτικό μικρόφωνο με 3 pin (που το έβαζες σε ένα χωνί) και η πλακέτα είχε 2 ολοκήρωμένα ένα 8πινο και ένα 16-18πινο.

BLACKANGEL
03-02-06, 22:05
Amiga αν το βρεις ποσταρε το να παρουμε μια ιδεα. καθολου κακη ιδεα να ακους τον διαιτητη ή τον προπονητη........αφου ειμαι και ανθρωπος των γηπεδων!

radiodj105
04-02-06, 02:38
Amiga αν το βρεις ποσταρε το να παρουμε μια ιδεα. καθολου κακη ιδεα να ακους τον διαιτητη ή τον προπονητη........αφου ειμαι και ανθρωπος των γυπεδων!
Των γυπέδων μπορεί να είσαι... αλλά του Μπαμπινιώτη (φοβάμαι ότι) δεν είσαι!
Χεχε- Καλά ντε. 'Ενα αστείο έκανα! Μη βαράτε!

BLACKANGEL
06-02-06, 00:42
Sorry για το : ΄΄Ανθρωπος των γηπεδων΄΄
Ανθρωπος των σπηλεων ηθελα να πω............. :D :D

kwstakis
26-03-06, 17:15
τελικα υπαρει τετοιο σχεδιο αν το εχει καποιος ας το στειλει

stathiss
02-07-06, 15:46
δυο προενισχυτες μικροφωνου σε σειρα και εναν ενισχυτη 7watt. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΚΙΤ