PDA

Επιστροφή στο Forum : cdplayer αυτοκινήτου σε PC



DrLo
03-02-06, 15:13
Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα cdplayer αυτοκινήτου που έχω ως σταθερό στο δωματιό μου. Ξέρω ότι αυτό γίνεται αφού κάποιοι γνωστοί μου είχαν κατά καιρούς τέτοιο. Τι τροφοδωτικό χρειάζομαι ?

Επίσης θα ήθελα να το "παντρέψω" με το PC μου. Επειδή όμως δεν ξέρω αν το αντέχει το τροφοδοτικό του PC μου και επειδή θέλω να μπορεί να λειτουργεί ανεξάρτητα έλεγα να χρησιμοποιήσω ένα 2ο PSU από PC το οποίο θα τροφοδοτεί το cdplayer ή/και μερικά PC parts.

_ab
03-02-06, 16:39
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1236&start=0

gsmaster
03-02-06, 16:42
Μάλλον εννοείς κάποιο ραδιο-cd.

Το τι τροφοδοτικό θα βάλεις εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του σε ρεύμα. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις την απαίτηση να το δουλεύεις σε πλήρη ισχύ, ένα τροφοδοτικό πρίζας (πακ) με 1Α έξοδο συνήθως είναι αρκετό. Υπάρχουν στο εμπόριο με 3-4 ευρώ. Αν έχεις περισσότερες απαιτήσεις υπάρχουν και μεγαλύτερα πακ με περισσότερο ρεύμα εξόδου.
Μπορείς να του βάλεις και τροφοδοτικό από PC αφού αυτά συνήθως δίνουν αρκετό ρεύμα.


Τάση τροφοδοσίας ~12 με 14V πάντα.


Τι πάντρεμα επιχειρείς να κάνεις? να χρησιμοποιήσεις το ράδιο για ενισχυτή, ή να ακούς ράδιο και να κάνεις εγγραφή στο PC?

DrLo
04-02-06, 13:47
Μάλλον εννοείς κάποιο ραδιο-cd.

Το τι τροφοδοτικό θα βάλεις εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του σε ρεύμα. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις την απαίτηση να το δουλεύεις σε πλήρη ισχύ, ένα τροφοδοτικό πρίζας (πακ) με 1Α έξοδο συνήθως είναι αρκετό. Υπάρχουν στο εμπόριο με 3-4 ευρώ. Αν έχεις περισσότερες απαιτήσεις υπάρχουν και μεγαλύτερα πακ με περισσότερο ρεύμα εξόδου.
Μπορείς να του βάλεις και τροφοδοτικό από PC αφού αυτά συνήθως δίνουν αρκετό ρεύμα.


Τάση τροφοδοσίας ~12 με 14V πάντα.


Τι πάντρεμα επιχειρείς να κάνεις? να χρησιμοποιήσεις το ράδιο για ενισχυτή, ή να ακούς ράδιο και να κάνεις εγγραφή στο PC?

Και τα δύο, δηλαδή εκεί που τώρα έχω ένα mini compat στερεοφωνικούλι και αντί για ηχεία να χρησιμποιήσω το line-in του cdplayer (εντάξει radio-cd) του αυτοκινήτου για να ακούω τον ήχο από τον ΗΥ μου αλλά και στο line in του ΗΥ μου να συνδέσω το line-out του radio-cd και να μπορώ να γράφω πχ στο PC.

Ηχεία λέω να χρησιμοποιήσω αυτά που θα βγουν από το αμάξι (σε κουτί 1 ηχείο+1 tweeter).

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν το τροφοδοτικό του ΗΥ μπορεί να αντέξει εκτός του PC και το radio CD και πως θα γίνει να μπορώ να ανοίγω μόνο το radio-CD χωρίς να ανοίγει το PC.

Αυτό που είπα με δύο τροφοδοτικά είναι ότι σε περίπτωση που το τροφοδοτικό ενός συνήθους PC δεν αντέχει και ένα radio-cd (δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχουν), αν θα μπορύσα να συνδέσω δύο ΑΤΧ τροφοδοτικά (κατά τα γνωστά) αλλά το 2ο εξ αυτών, αυτό στο οποίο θα είναι το radioCD, να μπορεί να ανοίγει και μόνο του χωρίς να απαιτείτει να ανοίξει και το 1o (PC).

τι κρίμα πάντως που τα radio CD δεν χωράνε σε 5.25 bay

Το ότι οι τάσεις στα τροφοδοτικά των PC σπάνια φτάνουν τα πραγματικά 12V δεν είναι πρόβλημα ?

gsmaster
04-02-06, 14:31
Αυτά που λες γίνονται εύκολα με την προυποθεση το ράδιο να έχει line-in και line-out.

Καλύτερα θα είναι να βάλεις ένα ξεχωριστό τροφοδοτικό στο ράδιο αν θες να το ανοίγεις ανεξάρτητα απο το pc. Αν επιλέξεις να βάλεις τροφοδοτικό απο PC δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1794) πως θα το ανοίγεις. Όχι τα 12V που δεν είναι ποτέ 12 δεν δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα. ίσως μια μικρή μείωση της μέγιστη ισχύος.

nikoskourtis
04-02-06, 15:32
Σε καμια περιπτωση μην δωσεις τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο του pc γιατι η μουσικη εχει beat και στο beat τραβαει πολυ ρευμα και ριχνει την ταση. Αρα αν δωσεις απ το ιδιο τροφοδοτικο του pc τοτε θα αποσταθεροποιησεις τα 12V του atx το οποιο ειναι καταστροφικο για το pc. Δε χρειαζεται να βαλεις τροφοδοτικο atx (ειναι περιττη η σταθεροποιηση), μπορεις να βαλεις κατι φθηνο, μετασχηματιστης, ανωρθωτης, κι ενα πυκνωτη εξομαλυνσης. Το cd-player παιζει σε μεγαλη γκαμα τασεων οποτε η σταθεροποιηση δεν χρειαζεται (τουλαχιστον στο βαθμο του παλμοτροφοδοτικου). Βεβαια αν εχεις κανενα παλιο βαλτο αλλα σε καμια περιπτωση στο ιδιο με αυτο του pc.

Danza
16-02-06, 14:47
ενισχυτης, r/cd στο τροφοδοτικο του pc και το pc σε λειτουργια κανονικα!!! ε οκ δν τσιτωνε ο ενισχυτης γιατι εσβηνε το pc λόγω φορτιου αλλα την δουλεια μου την εκανα μια χαρα