PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα ηχεία, λιγότερες υψηλές συχνότητες στο ένα.



capthookb
03-02-06, 16:08
Έχω τα ηχεία WORK club-8 (http://www.jpleisure.co.uk/item548.htm), τα οποία γράφουν πίσω οτι είναι 150W.
Στο ίντερνετ όμως τα βρήκα παντού να είναι 100W.
Ο ενισχυτής είναι λιγάκι θηρίο (δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύ βγάζει)
Ο μετασχηματιστής (ένας στρογγυλός) γράφει επάνω 750VA. Τα ολοκληρωμένα ενίσχυσης που είναι βιδωμένα επάνω στην ψύκτρα, δε αναγράφουν τίποτα (δεν ξέρω στο απο κάτω μέρος αν γράφεται κάτι). Στο κύκλωμα ακριβώς εκεί που είναι κολλημένα γράφει 2SA1295 και 2SA1302. Έχει 8 τέτοια ολοκληρωμένα, δηλάδή 4 ανά κανάλι. Τα ολοκληρωμένα αυτά τα βρήκα να έχουν ισχύ από 100-150W το ένα, αλλά αφού ο μετασχηματιστής είναι 750W, δε νομίζω να έχει ισχύ μεγαλύτερη από 700W, σωστά; Όπως και να είναι τα ηχεία είναι αρκετά μικρότερα. Φοβάμαι μην έδωσε μεγάλη ισχύ ο ενισχυτής γιατίδημιουργήθηκε ένα θέμα με τα ηχεία.

Το πρόβλημα είναι οτι παρατήρησα πως το ένα ηχείο υστερεί σε μεσαίες προς υψηλές συχνότητες, δηλαδή δεν έχει την ίδια απόδοση με το άλλο σε υψηλότερες συχνότητες.
- Άλλαξα τα 2 ηχεία, το δεξί με το αριστερό: Το πρόβλημα άλλαξε πλευρά
- Άλλαξα τα tweeter του ενός (που δεν ακούγοταν καλά) και τα έβαλα στο άλλο: Το πρόβλημα παρέμεινε στο πρώτο ηχείο.

Άρα λογικά κάτι έχει χαλάσει στο crossover;
Κάθε crossover έχει 2 πηνία, ένα thermistor, και έναν πυκνωτή. Με ένα πολύμετρο μέτρησα αντιστάσεις και βρήκα πως τα thermistors έχουν μια διαφορά. Το thermistor γράφει επάνω Ν075. Έψαξα σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά και μου είπαν οτι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, και πως ξεκινάν από 1Κohm και πάνω. Αυτά που υπάρχουν πάνω στο crossover είναι γύρω στα 20ohm.

Αν θέλετε μπορώ να βγάλω και φωτογραφίες να σας δείξω
Εσείς τι λέτε οτι φταίει; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να δω που ακριβώς είναι το πρόβλημα;

gsmaster
03-02-06, 16:32
Βάλε καινούρια crossover και στα δυο ηχεία. Τώρα τι θα αλλάξει απο ποιότητα δεν ξέρω, αφού τα καινούρια crossover δεν θα είναι απολύτως ίδια με τα παλιά, εκτός αν τα βρείς σαν ανταλλακτικά για τα συγκεκριμένα ηχεία.

moutoulos
04-02-06, 00:31
Στο ηχείο που δεν ακούγεται καλά, βάλε το crossover του άλλου, αν φτιάξει, έχει "καεί" το crossover του.
Το "καεί" εντός " " γιατί μπορεί να μην έχει χαλάσει αλλά απλά να ξεκόλλησε κανένας πυκνωτής λόγου μεγέθους από δονήσεις (συχνό φαινόμενο).

radiodj105
04-02-06, 02:37
Το βέβαιο κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει ΦΥΣΙΚΑ ο ενισχυτής. Αν έφταιγε, τότε αλλάζοντας τα ηχεία, θα παρέμενε το πρόβλημα στο προβληματικό κανάλι!
Κι εγώ την κόβω την περίπτωση για να τα έχει παίξει το κροσόβερ!

capthookb
04-02-06, 02:56
Ναι, αυτό σκέφτηκα κι εγώ.
Θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα και θα σας πω τα νεότερα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση πάντως.