PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραίες και avatar (Απο: Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ)



gsmaster
07-02-06, 22:06
Split από: Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2424)


Νικηφορε,
ποια κεραια ειναι αυτη που εχεις στο avatar σου?
Butternut για τα 160?


ΜΑΚΗ αν και ξεφευγω απο το θεμα αν θελεις να φτιαξεις ενα διπολο μονο για τα 160 δεν χρειαζεσαι traps αλλα μπορεις να συμπληρωσεις το μηκος της κεραιας που σου λειπει με δυο ιδια πηνεια ενα απο καθε πλευρα (θελει λιγο πειραματισμο αλλα πιστευω οτι θα κανεις δουλεια)τα traps ειναι παραλληλο συντονισμενο κυκλωμα το οποιο αφηνει να περασουν ολες οι συχνοτητες εκτος απο την συχνοτητα συντονισμου οποτε αν βαλεις trap σε ενα διπολο θα σου συντονισει σε δυο μπαντες σε αμεση σχεση με το μηκος του και την συχνοτητα συντονισμου του trap.
Αν θες καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα κοιταξω καπου εχω καποια σχεδια να σου στειλω
73 Χρηστος
Ποσο μηκος συρματος μπορεις να απλωσεις??
aeonios εγω εχω αλλη απορια (παλι εκτος θεματος :oops: :oops: :oops: )πως εβαλες avatar τοσο μεγαλο :?: :?: :?: :!: :!:


[οφφτοπικ]
Το άβαταρ είναι λινκ απο άλλη σελίδα, γι αυτό είναι και τόσο μεγάλο.
Στο hlektronika δεν μπορείς να ανεβάσεις δικό σου αβαταρ πάνω απο συγκεκριμένες διαστάσεις και μέγεθος.
Χρησιμοποιώντας όμως την δυνατότητα να βάλεις άβαταρ που είναι σε άλλο σερβερ, απ ότι βλέπω, δεν το κόβει αν είναι μεγάλο.
Καλό είναι όμως, να μην χρησιμοποιούμε τόσο μεγάλα εικονίδια για avatar, για υπάρχουν και χρήστες με αργές συνδέσεις, και θα αρχεί να φορτώσει η σελίδα.
[/οφφτοπικ]

aeonios
08-02-06, 08:31
[off-topic]
Mε πρόλαβε ο gsmaster ήθελα να σας κάνω πλάκα και να σας πω πως όσοι έχετε τον Groov βύσμα θα σας παραχωρήσει και παραπάνω quota :))
Λοιπόν θα αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία το αβαταρ-πέτρα του σκανδάλου!!! :D Πράγματι υπάρχει ένα exploit όπου όταν βάζουμε εξωτερικό url δεν υπάρχει έλεγχος στις διαστάσεις....εμένα μου άρεσε το κεραιόνι και είδα πως εμφάνιζε το κομάτι που ήταν πιο ζουμερό(πηνίο βάσης).


Antonis_p πράγματι είναι τμήμα από μια Butternut 6V αλλά με την προσθήκη του αξεσουάρ TBR-160-S ενός πηνίου βάσης για την top band. Η κεραία καραλέει και επειδή ίσως σας δυσκολέψουν τα γιαπωνέζικα αν ανατρέξατε στην ΄πηγή της εικόνας μου ψάξτε την στο google!

Mάκη και Χρήστο αν μπορείτε να βγείτε με οριζόντια κεραία στα 160μ θα πρότεινα να αποφύγετε τα σύρματα με πηνία....εκτός αν έχετε τόσο χώρο για άπλωμα και δυνατότητα ανάρτησης σε πολύ μεγάλο ύψος!

Συγνώμη για το [/off-topic]

sv9cvk
08-02-06, 15:41
Mάκη και Χρήστο αν μπορείτε να βγείτε με οριζόντια κεραία στα 160μ θα πρότεινα να αποφύγετε τα σύρματα με πηνία....εκτός αν έχετε τόσο χώρο για άπλωμα και δυνατότητα ανάρτησης σε πολύ μεγάλο ύψος!

Εγω ειπα εναν τροπο για shortened dipole στα 160m δεν σημαινει ομως οτι ειναι και ο καλυτερος ουτε οτι τον συστηνω αντιθετως μαλιστα για αυτο τον ρωτησα ποσο συρμα μπορει να απλωσει για να του προτεινω καποα αλλη λυση (πχ με ενα μονοπολο 20 εως 40 η και περισσοτερα μετρα και ενα κυκλωμα προσαρμογης αναλογο του μηκους της κεραιας και φυσικα ενα καλο συστημα γειωσης )

gsmaster
08-02-06, 15:49
Επειδή μπλέξαμε 3 διαφορετικά θέματα σε μια συζήτηση τα χώρισα.... (λίγο αποτυχημένα βέβαια, ξέχασα 2 μηνύματα :( )

aeonios
08-02-06, 23:00
Nα προσθέσω και μια ακόμα συνταγή για τα 160μ όσοι πειραματίζονται με τα μεσαία θα παίξει και εκεί με λίγο αύξηση του μήκους.

Είναι μια 3/8 του L.

http://www.brainz90.karoo.net/radio/160.gif

Για σύρμα έβαλα 60μ μπουγαδόσυρμα και το μέγιστο ύψος που σηκώθηκε ήταν γύρω στα 15μ (φέτος το καλοκαίρι στο εξοχικό). Τα δέντρα μπόρεσα να τα φτάσω με τη χρήση μιας σφεντόντας που όσο και να σας φαίνεται περίεργο ήταν από τους πιο προβλεπόμενους τρόπους για να στείλουμε σύρμα διπόλου σε ύψος φτάνει να δέσουμε στην άκρη ένα βάρος!!
Για αντίβαρο άπλωσα από το tuner ένα σύρμα 40μ περίπου ως το χωράφι του γείτονα.....