PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμοτροφοδοτικό



Danza
16-02-06, 23:20
Αξίζει τον κόπο να το φτιάξω? το βρήκα εδω ----> http://sound.westhost.com/project89.htm

eebabs2000
17-02-06, 21:46
Δεν είναι κακό κατά τη γνώμη μου. Θα το έφτιαχνα για το αυτοκίνητο να τροφοδοτήσω κανέναν ενισχυτή γαϊδούρι που θα ήθελε μια τέτοια τάση για έναν καλό ήχο.

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
17-02-06, 21:55
Toν Τ1 ποιός θα τον φτιάξει;

Danza
17-02-06, 22:29
Και εγώ για αυτη τη δουλειά το χρειάζομαι γιατι ειναι πολύ απλο στην κατασκευή και για να τροφοδοτήσει εναν Sansui που έχω ειναι ''λουκούμι''. Ο Τ1 ειναι και αυτός ευκολος αλλα πρέπει να μου πεί καποιος πως να κανω τα τυλίγματα και ποσο πηνιόσυρμα θα χρειαστεί...

Danza
18-02-06, 13:55
Μπορούμε να βάλουμε ενα εξτρά κυκλωματάκι να κανει το εξής?: οταν υπερθερμένεται η ψύκτρα με τα τρανζίστορ εξόδου να ΄κοβεται το ρευμα στο τροφοδοτικό και οταν πέσει η θερμοκρασία να επανέρχεται το ρεύμα.

gsmaster
18-02-06, 14:14
Μπορούμε να βάλουμε ενα εξτρά κυκλωματάκι να κανει το εξής?: οταν υπερθερμένεται η ψύκτρα με τα τρανζίστορ εξόδου να ΄κοβεται το ρευμα στο τροφοδοτικό και οταν πέσει η θερμοκρασία να επανέρχεται το ρεύμα.

Βάλε έναν θερμοστάτη, έχουμε στα κυκλώματα.

Danza
18-02-06, 17:20
To κύκλωμα έχει προόπτικη να δουλέψει??

Danza
18-02-06, 18:31
Τα mosfet μπορούν να αντικατασταθούν με τα IRFZ44N (ειναι πιο εύκολο να βρεθούν και ειναι πιο ισχυρά με αυτά της κατασκεύης)

eebabs2000
18-02-06, 19:17
Φίλε DaNzA δεν μπορείς να τον πάρεις έτοιμό το μετασχηματιστή; Μέσα η σελίδα λέει πως φτιάχνεται και δείνει και κάτι τύπους απ' ότι είδα.

Danza
18-02-06, 20:42
Άρα μπορω να παω σε ενα μαγαζί και να μου τον ετοιμάσουν, μάλλον έτσι θα το κανω για να είμαι και σίγουρος...

Danza
18-02-06, 23:55
Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πυρήνας?

Danza
18-02-06, 23:58
Και αυτό το σύρμα ειναι απο crossover για subwoofer και υπάρχει άφθονο :!: εχει διάμετρο 0,9mm (στο περίπου... με χαρακα το μέτρησα) κάνει???

Danza
19-02-06, 00:00
(Φωτο με το σύρμα)

Danza
19-02-06, 21:34
Μα καλα ρε παιδιά δεν υπάρχει ένας να ξέρει και να μου πεί αν θα δουλέψει αυτό το τροφοδοτικό?

moutoulos
19-02-06, 22:58
Ε καλά γιατί το βρίσκεις τόσο περίεργο? απλά δεν το έχει φτιάξει κανένας.

Danza
19-02-06, 23:24
Σαν σχέδιο εννοώ... όπως φαίνεται εχει καμιά προόπτικη να δουλέψει? η τσάμπα θα ασχοληθώ?

gsmaster
20-02-06, 00:16
Αν βρείς το SG3525 και φτιάξεις σωστά το μετασχηματιστή, γιατί να μην δουλέψει...

Δες όμως κι αυτό το παλμοτροφοδοτικό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1426) που μπορείς να το φτιάξεις για την τάση που θες.

Danza
20-02-06, 01:14
Ολοκληρωμένο και Mosfet τα βρήκα όλα στον Τριδήμα στην Ν.Φιλαδέλφεια :lol: το άλλο το παλμοτροφοδοτικό το κατασκεύασε ενα φιλαράκι μου και έχει όντως κτηνώδεις δυνατότητες :twisted: τώρα όσον αφορά τον μετασχηματιστή η φωτό με το πηνιόσυρμα που ανέβασα κάνει για αυτή τη κατασκευή? στο δευτερεύων μπορώ να το κάνω διπλό δλδ. να 2 σύρματα να κάνουν ένα για να αντέχει σε ισχύ?

Danza
20-02-06, 03:01
Α! και κάτι άλλο.. πρίν το τοποθετήσουμε στον ενισχυτή πώς γίνεται να βάλουμε ενα φορτίο στην έξοδο του μετασχηματιστή για να δούμε την τάση εξόδου? λέω να βάλουμε φορτίο μήπως πάθει καμιά ζημιά αν δν έχει φορτίο στην έξοδο

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
20-02-06, 10:30
Αναφέρεσαι στον πυρήνα του μετ/στή ή κάποιου τσοκ?
Αν ρωτάς για το μετ/τή μάλλον δεν θα δουλέψει. Ο πυρήνας σιδήρου σπάνια δεν έχει καλά αποτελέσματα πάνω από 400Hz.
Πιστεύω πως το τροφοδοτικό αυτό δουλεύει σε συχνότητα μεγαλύτερη των ακουστικών!
Η γνώμη μου είναι πριν το ξεκινήσεις να εξασφαλησεις ότι μπορείς να έχεις στη διαθεσή σου τον μετ/τή.

eebabs2000
20-02-06, 14:16
Ρώτησε καλύτερα κάπου μήπως το φτιάξουν σε κάπιο μαγαζί για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν δεν τον φτιάξουν θα κοιτάξουμε κι άλλα site και όλο και κάτι θα βρούμε...

Danza
20-02-06, 20:53
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά σε κανα 2 μαγαζια που ρωτησα είπαν οτι δν τον φτιάχνουν αλλά δν το βάζω κατω :twisted: θα κοιτάξω και εγώ γιατί δεν μου φένεται και τόσο δύσκολο να κάνεις μερικά τυλίγματα...

Danza
21-02-06, 00:08
Μπορεί να μην είναι τέλειος αλλά πιστεύω πως κάνει την δουλειά του, κάτω ειναι το πρωτεύον και πάνω το δευτερέυων... στο δευτερέων το σύρμα ειναι διπλό για να αντέχει στα αμπέρ και οι σπείρες ειναι: πρωτέυων: 5σπειρες - κεντρο - 5σπείρες και το δευτερέυων: 11σπείρες - κεντρο - 11σπείρες... τι λέτε?

hlektrologos000
21-02-06, 10:07
καλησπερα.. φιλε danza το συγκεκριμενο παλμοτροφοδοτικο ψηνομε να το φτιαξω και εγω αλλα κολαω και εγω στον τ1 . απο τα λιγα που εχω διαβασει , ξερω και εχω παρατηρησει ( καθως δεν εχω σπουδασει κατι σχετικα με ηλεκτρονικα ) ειναι πως ολοι χρησιμοπιουν τοροειδη μετασχηματιστες( με πυρηνα φεριτη )που εχει σαν χαρακτηριστικο του την υψηλη αυτεπαγωγη για τα παλμοτροφοδοτικα διοτι αλλλου τυπου μετασχηματιστες πχ με πυρηνα σηδηρου οπως ανεφερες και ανεβασες και φωτο δημιουργουντε δυνορευματα και αυτο δεν ειναι κα8ολου καλο. αν εχειs την καλοσυνη ανεβασε και την πλακετα (pcb) για εκυπωση. επισης αν εχεις το σχηματικο και το patr list του αλλου παλμοτροφοδοτικου( παλμοτροφοδοτικο με in 12-16v και out 2*12-2*90 700w max) σε αλλη μορφη εκτοs απο το protel και το ανεβαζες και εκεινο θα σου ειμαι υποχρεος . συνεχιζω και εγω να ψαχνομε και οτι σημαντικο βρω θα το ανεβασω εδω.

d.r soutras
21-02-06, 14:00
Μπορεί να μην είναι τέλειος αλλά πιστεύω πως κάνει την δουλειά του, κάτω ειναι το πρωτεύον και πάνω το δευτερέυων... στο δευτερέων το σύρμα ειναι διπλό για να αντέχει στα αμπέρ και οι σπείρες ειναι: πρωτέυων: 5σπειρες - κεντρο - 5σπείρες και το δευτερέυων: 11σπείρες - κεντρο - 11σπείρες... τι λέτε?
Φίλε Danza χωρί να είμαι ειδικός στις περιελήξεις, οι σπείρες θα πρέπει να είναι ομοιόμορφα τυλιγμένες αλλίως χαλάει το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Αυτό το πράγμα που έφτιαξες δουλεύει; Είχα προσπαθήσει να φτίαξω μετασχηματιστή και μοτεράκια μα με καμία επιτυχία! 8)

eebabs2000
21-02-06, 15:54
Κανένα τροφοδοτικό από παλιό υπολογιστή έχεις ανοίξει; Έχει τέτοια κομμάτια. Φωτογράφησε να σου πει κάποιος που ξέρει τη γνώμη του γιατί δεν ξέρω και πολλά από μετασχηματιστές. Αλλά λογικά πρέπει να κάνουν γι' αυτό το σχέδιο.

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
21-02-06, 16:37
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ο μετασχηματιστής της φωτογρασφίας δεν θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Ακόμη και αν υποθέσουμε ότι τo τρoφοδοτικό ταλαντώνει σε συχνότητα κατάλληλο για το μετ/τή αυτό, νομίζω ότι από μέγεθος και μόνο θα αποτύχει. Απο την φωγραφία υπολογίζω πως η ακμή του Ε είναι το πολύ 48mm. Στις διαστάσεις αυτές στη καλύτερη ποιότητα σιδεροπυρήνα δεν μπορείς να αποδόσεις πάνω από 18VA (EI48/25). Μόνο με τον κατάλληλο φερρίτη και με ειδική περιέλιξη μπορεί να έχεις αποτελέσματα.
Σαν λύση στο πρόβλημα θα πρότεινα ένα παλμοτροφοδοτικό χωρίς απομόνωση. Νομίζω πως δεν σου είναι απαραίτητη. Τα πηνία που θα χρειαστείς σε μία τέτοια λύση βρίσκονται εύκολα και δεν είναι κρίσιμα. Δες από την ST το L4970A.

http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1361/l4970a.pdf

PiCBuRn3r
21-02-06, 17:10
Γιατί δεν βάζεις μετασχηματιστή από παλμοτροφοδοτικό υπολογιστή?

Chris Valis
21-02-06, 23:03
Να πω μια κακία για το σχέδιο αυτό; Θα εμπιστευόταν κανείς τέτοια διαχείριση ισχύος χωρίς closed loop control?

Λίγο επικίνδυνο το κόβω...

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
22-02-06, 09:44
Να πω μια κακία για το σχέδιο αυτό; Θα εμπιστευόταν κανείς τέτοια διαχείριση ισχύος χωρίς closed loop control?

Λίγο επικίνδυνο το κόβω...

:ok: :ok:

Danza
22-02-06, 14:37
Παιδιά ευχάριστώ για την βοήθεια. το pcb δεν το έχει ανεβάσει στο site αυτός που το κατασκέυασε :cry: οπότε το αντιγράφω μόνος μου σε ριζόχαρτο :!: :!: όσο για να βγάλω πυρήνα απο τροφοδοτικό pc είναι απο φερίτη αυτός ο πυρήνας?? ο μετασχηματιστής που προσπάθησα να φτιάξω περισσότερο τον έκανα πειραματικά... όσο να μας τον φτιάξουν τον μετασχηματιστή δεν ασχολούνται λένε... :evil:

hlektrologos000
01-03-06, 16:56
Λοιπον παιδια βρηκα καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων στην Νικαια και μου ειπε οτι κατοπιν παραγγελιας μπορει να φερει τοροιδης μετασχηματιστες για ενυσχιτες αυτοκινητου (παραδοση 3-4 μερες) μου ειπε οτι θελει λεπτομερη χαρακτηριστικα ( volt /amper/watt ) και δεν ξερω και εγω τι αλλο , για να μου πει και τιμη πριν κανει καποιος την παραγελια . λοιπον το θεμα που τιθετε ειναι πως ακριβως τον ζηταμε ? παραδειγματος χαριν τον τοροιδη του συγκεκριμενου παλμοτροφοδοτικου ...

Danza
07-03-06, 15:34
προτευων: 4 σπειρες - κεντρο - 4 σπειρες
δευτερέυων: 11 σπειρες - κεντρο - 11 σπειρες

watt: max. 400w

volt @ secondary: 2x30 volt AC 12A

hlektrologos000
08-03-06, 05:21
Σε ευχαριστω danza . αλλλα εχω καποιες αποριες....λογικα μετα την ανορθωση θα εχουμε ταση 30χ1.41=42.3 αν αφαιρεσουμε την μικρη αντισταση των διοδων οπως και να εχει θα ειναι πανω απο 40v μηπως θα εχει προβλημα το sg3525 ?
Aκομα ...μπορουμε να ανεβασουμε παραπανω την ταση(50-70v )του δευτερευων και να μην εχει προβλημα παλι το sg3525 ?
αληθεια πως παει εσενα η κατασκευη του συγκεκριμενου παλμοτροφοδοτικου το προχωρας ?

Danza
09-03-06, 20:07
Ανόρθωση εχει ο ενισχυτής δική του.. ούτως η αλλως 30vAC (x 1.41v = 42.3vDC).. το 1.41v ειναι η τάση εξόδου της ανόρθωσης με τους πυκνωτές εξομάλυνσης... εγώ έχω αποχαλκώσει πλακέτα προς το παρόν, καθώς φαντάρος δν έχω και πολύ χρονο να ασχοληθώ.. :(

Danza
09-03-06, 20:14
το sg3525 δεν εχει πρόβλημα.. και τα mosfet εξοδου θα αλλαχτούν με τα IRFZ44N που δεν ''χαμπαριάζουν''. το μόνο προβλημα ειναι να βρούμε μετασχηματιστή της προκοπής :?

nikoskourtis
30-05-06, 00:24
Ο μετασχηματιστης ειναι ευκολος στην κατασκευη. Ομως επειδη δεν βλεπω να εχει feedback το κυκλωμα, αποκλειεται να δωσει σταθερη ταση. Οσο αυξανει το φορτιο η ταση θα πεφτει. Οποτε ανθελει καποιος σταθεροποιημενη την ταση αυτο το κυκλωμα δεν κανει.

hlektrologos000
30-05-06, 00:51
feedback ...τι ειναι ακριβως? το κυκλωματακι με την αντισταση /την zener/ και το 4n35 ?
Αν ναι....ΤΙ γινετε οταν ξεπερασει η ταση τα volt της ζενερ?
Kοβει στιγμιαια την ταση στον ενισχυτη ή την κραταει σταθερη στα volt που εχει η ζενερ..?

MHTSOS
30-05-06, 18:48
Το συγκεκριμένο κύκλωμα το έχω μελετήσει αρκετά μιας και ήθελα και εγώ να το φτιάξω. Για τον μετασχηματηστή θα σου πρότυνα να πάρεις έναν τοροειδή πυρήνα φερίτη και να τον τυλίξεις μόνος σου. Είναι πολύ εύκολο. Απλά ακολούθα πιστά τις οδηγίες που έχει στην σελίδα. Περιγράφει αναλυτικά τον τρόπο κατασκευής του Τ1. Σταθεροποίηση μπορείς να βάλεις στο κύκλωμα. Το SG3525 έχει ανατροφοδότηση και ελέγχει την τάση εξόδου με PWM. Το θέμα είναι οτι ένας ενισχυτής ήχου δεν χρειάζεται απόλυτα σταθερή τάση τροφοδοσίας και λόγο της σχεδίασης αν ενεργοποιήσεις την σταθεροποίηση θα έχεις πολύ περισότερη κυμάτωση στην έξοδο. Κάτι που δεν θές για κανέναν λόγο. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά εύκολο στην κατασκευή (σε σχέση με άλλα) αλλά ΑΠΑΙΤΕΙ αρκετή εμπειρία με παρόμοια κυκλώματα πριν το φτιάξεις. Τα switching κυκλώματα τέτοιας υσχίος δεν είναι και ότι πιο εύκολο.