PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακόμα ένας τρόπος για "εμφάνισης" πλακετών.



thegodhimself
02-03-06, 00:15
Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ τον δικό μου, μπακάλικο και άκρως ερασιτεχνικό τρόπο "εμφάνισης" πλακετών.
Ήθελα να φτιάξω μια πλακέτα (όχι ιδιαίτερα πολύπλοκη) και δεν κατάφερα να την εμφανίσω με την φωτογραφική μέθοδο.
Αποφάσισα λοιπόν να σχεδιάσω την πλακέτα με τον παλιομοδίτικο τρόπο, ξέρετε... με μαρκαδόρους.
Το θέμα έιναι ότι με αυτό τον τρόπο θα πρέπει να είσαι φοβερός καλλιτεχνης για να καταφέρεις να την πετύχεις έτσι ώστε να σου κάτσουν όλα σωστά.
Τέλος πάντων, τέλος ο πρόλογος.
Έβγαλα μια φωτοτυπία το σχέδιο της πλακέτας (σημειώνω ότι το σχέδιο ήταν αντεστραμμένο).
Ακούμπησα την φωτοτυπία επάνω στην πλακέτα με το σχέδιο να ακουμπάει επάνω στον χαλκό.
Σκούπισα το χαρτί της φωτοτυπίας με ένα πανί εμποτισμένο με διαλυτικό νίτρου και ο γραφίτης από την φωτοτυπία πέρασε επάνω στον χαλκό (παλίο κόλπο :wink: ).
Το αποτύπωμα του γραφίτη επάνω στην πλακέτα δεν ήταν τέλειο, αλλά ήταν άριστο ως οδηγός.
Πήρα το μαρκαδόρο και τα υπόλοιπα τα ξέρετε.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-03-06, 18:52
Ενα παρόμοιο κόλπο είναι το εξής. Βγάγεις σε φωτοτυπία το "ανάποδο" σχεδιο τυπωμένου σε θερμοδιαφάνεια (οποιαδήποτε άλλη διαφάνεια θα καταστρέψει το φωτοτυπικό!!), και στη συνέχεια την τοποθετείς επάνω στην πλακέτα και την "σιδερώνεις" με ένα κλασικό σίδερο, οπότε η αποτύπωση μένει στον χαλκό. Δοκιμασμένο και πετυχημένο κόλπο

Chris Valis
27-03-06, 09:26
Δοκίμασε και inkjet photo paper νομίζω ότι έχει καλλίτερα αποτελέσματα.

hlektrologos000
02-04-06, 17:38
ωραιο το κολπακι με το δυαλιτικο νιτρου .
στην αρχη εβαζα πολυ και χαλουσε το σχεδιο .μετα εβαλα μονο ενα ελαφρα βρεγμενο κοματι χαρτι κουζινας το πατησα με ενα μικρο επιπεδο κοματι ξυλο και σαν οδηγος στην πλακετα βγηκε τελειο. μαρκαδορο μετα ,και ολα καλα και φτηνα.
thanks thegodhimself

gsmaster
02-04-06, 18:00
Με το σιδέρωμα όμως, αμα έχεις καλό εκτυπωτή, δεν χρειάζεται να το περάσεις με μαρκαδόρο.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-04-06, 08:45
Με το σιδέρωμα όμως, αμα έχεις καλό εκτυπωτή, δεν χρειάζεται να το περάσεις με μαρκαδόρο.

Σωστά!!!

jordan t-610
03-04-06, 09:54
Καλησπέρα παιδία!!Τι έιναι το δυαλιτικό νίτρου γιατί δεν το βρίσκω στην αγορά?

hlektrologos000
04-04-06, 01:08
Σε ενα χρωματοπωλειο πηγαινε ,εχουνε τονους.....

hlektrologos000
04-04-06, 01:12
Εκτυπωτη εχω τον canon ip4000 ( inkjet) πιστευω συμπεριλαμβανετε στους καλους . αλλα που να εκτυπωσω πανω σε θερμοδιαφανεια ? τι ειναι αυτο..?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-04-06, 08:27
Η θερμοδιαφάνεια είναι ένα χαρτί διαφανές που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες (σαν αυτή του φωτοτυπικού η του laser εκτυπωτή για να "ψήνεται" ο γραφίτης). Για εκτυπωτές inkjet δεν κάνει

gsmaster
04-04-06, 14:17
Υπάρχει διαφάνεια για Inkjet όπου η μια πλευρά του έχει μια ειδική επίστρωση για να πιάνει το μελάνι. Έτσι βέβαια δεν μπορείς να την "σιδερώσεις"

Οι διαφάνειες για laser είναι σαν απλές διαφάνειες, αλλά αντέχουν στις υψηλές θερμοκρασίες για να μην λιώνουν μέσα στον εκτυπωτή.

hlektrologos000
05-04-06, 00:03
ok παιδια ευχαριστω .
πατε να με βαλετε στα εξοδα με αγορα και laser εκτυπωτη αλλα απο τι φαινετε αξιζει μια τετοια αγορα..

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-04-06, 08:33
Θα αγοράσεις laser εκτυπωτή μόνο για τις διαφάνειες!!!!! Εκτύπωσε το σχέδιο του τυπωμένου (ανεστραμένο) σε κοινό χαρτί και πήγαινε να το βγάλεις φωτοτυπία σε θερμοδιαφάνεια στο βιβλιοπολείο της γειτονιάς σου για να κάνεις την δουλειά σου

hellion13
02-06-06, 12:54
Γειά σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη μέθοδο με τη θερμοδιαφάνεια: Είναι ίδια με το Press n Peel; Επίσης πια χαρτιά inkjet είναι δοκιμασμένα (μάρκα, τύπος). Ευχαριστώ πολύ

gsmaster
02-06-06, 13:04
To εχω ξαναπεί, με διαφάνειες για laser, έχεις σχετικά καλά αποτελέσματα, με το press n peel όμως καλύτερα

hellion13
02-06-06, 13:12
Σ' ευχαριστώ. Δεν αντιλέγω. Είναι όμως πολύ δύσκολο να βρω press n peel. Εκτός αυτού, δεν είμαι επαγγελματίας. Ενδιαφέρομαι για μια πολύ μικρή εργασία κατασκευής τυπωμένου για τη σχολή μου. Σχετικά με τα inkjet χαρτιά που ρώτησα πιο πριν;;;

hlektrologos000
02-06-06, 23:33
λοιπον κατα καποιο τροπο εισαι τυχερος...
σημερα εφτιαχα την πρωτη μου πλακετα με θερμοδιαφανεια...
το αποτελεσμα ειναι τελειο..
και το ξαναλεω..τελειο....
Ολη η μαγκια ειναι να βρεις την καταλληλη στιγμη να σηκωσεις την διαφανεια απο τον χαλκο ,γιατι ψιλοκολαει πανω σε αυτον. Επισις θελει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΖΕΣΤΑΜΑ
Πανω απο την διαφανεια εβαλα και 2-3 φυλλα εφημεριδα να μην εχει αμεση επαφη με την διαφανεια.

Με 0.30 την διαφανεια ,που μου πηρε ο βιβλιοπωλης ,ετσι μου ερχετε να φτιαχνω καθε μερα πλακετες :!:

Αλλα σε αυτο το σημειο πρεπει να ευχαριστησω πολυ και τους συγραφεις των post που μου ελυσαν τα χερια..!
ευχαριστω ...

hellion13
03-06-06, 20:44
Ηλεκτρολόγε, σ' ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω με θερμοδιαφάνεια κι ο Θεός βοηθός (το λέω γιατί είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω τη διαδικασία). Ευχαριστώ και πάλι!

hlektrologos000
03-06-06, 22:15
Εκανα μια λαθος διατυπωση. την διορθωνω.....
Η μαγκια ειναι να βρεις την καταληλη στιγμη να σηκωσεις την διαφανεια ωστε να μεινει ολο το σχεδιο πανω στον χαλκο.

gkaltsid
04-06-06, 11:11
Αφηστε τις θερμοδιαφανειες κτλ και φτιαξτε ενα θαλαμο για φωτοευαισθητες. Μονο ετσι θα σωθητε. Εγω χαλασα μεχρι να πετυχω 15 διαφανειες και κοντεψα να βγαλω το χαλκο απο το τριψιμο σε καθε αποτηχημενη προσπαθεια. Με φωτοευαισθητες βγαινει τελειο το κυκλωμα. με κοστος ουτε 30 euro.

hlektrologos000
05-06-06, 12:50
Φιλε μου χωρις να θελω να σε θιξω κατι δεν εκανες καλα . Γιατι εγω για πρωτη φορα και με μια μονο διαφανεια εγινε τελειο. Για το κοστος ας μη μιλησω καλυτερα...0.30 η διαφανεια + 2 ευρω η πλακετα συνολο 2,30
Αλλο 2,3ΕURO και αλλο κοντα στα 30EURO .
Αλιμονο αν πληρωνουμε πιο πολλα για την πλακετα παρα για τα εξαρτηματα... τρανζιστορ κτλ

Panoss
06-06-06, 11:37
Φίλε Ηλεκτρολόγε, για πες λεπτομέρειες για τη μέθοδο που χρησιμοποιείς. Όταν λες θερμοδιαφάνειες μήπως εννοείς διαφάνειες για λέιζερ εκτυπωτές;
Εγώ χρησιμοποιώ Φωτογραφικό χαρτί Epson photo paper perfofated. Όπως έχουμε ξαναπεί όμως, μετά το σιδέρωμα, αφήνει μαζί με το τόνερ, ένα διαφανές στρώμα που πρέπει να αφαιρεθεί χειρωνακτικά, πράγμα επίπονο και ίσως καταστροφικό για το τόνερ της πλακέτας.
Προσπάθησα με διαφάνειες για εκτυπωτές λέιζερ (Connect Q: OHP Transparency Film) αλλά μου βγαίνανε πολύ χάλια:
Αν ασκούσα λίγη πίεση με μέτρια θερμοκρασία,.το περισσότερο τόνερ έμενε πάνω στη διαφάνεια.
Αύξαινα την πίεση, το τόνερ παραμορφωνόταν και έβγαινε μια μουτζούρα στην πλακέτα.
Μείωνα πίεση, αύξανα θερμοκρασία, παλι μουτζούρα έβγαινε.
Τέλος πάντων δεν το πετυχα ποτέ παρά τις αναρίθμητες προσπάθειες.
Να συνοψίσουμε:
1. Τι εννοείς όταν λες θερμοδιαφάνειες; Διαφάνειες για λέιζερ εκτυπωτές ή όντως 'θερμοδιαφάνειες';
2. Πόση ώρα 'σιδερώνεις' τη θερμοδιαφάνεια πάνω στην πλακέτα: Εγώ π.χ, το Φωτογραφικό χαρτί το 'σιδερώνω' για 3 λεπτά.
3. Σε ποια θερμοκρασία; Εγώ π.χ τη μέγιστη που έχει το σίδερο.
4. Με πόση πίεση: Εγώ βάζω σχεδόν όλο το βάρος του σώματός μου πάνω στο σίδερο.

hlektrologos000
07-06-06, 00:22
καλησπερα φιλε παναγιωτη(aetosa). Η μεθοδος που χρησιμοποιησα ειναι αυτη που εχει ανεφερει ο πετρος.κ _ πιστευω να εχεις διαβασει απο την αρχη ολα τα post .
ισως οι αποτυχημενες σου προσπαθειες με θερμοδιαφανειες να οφειλονται οτι εσυ εκτυπωνες πανω σε αυτες με εκτυπωτη laser ενω εμενα μου εκτυπωσαν απο φωτοτυπικο.
ΘΑ σου αναφερω ακριβως τις κινησεις μου αν και πιστευω οτι
το προβλημα ειναι οτι πρεπει να εκτυπωσεις πανω στις διαφανειες απο φωτοτυπικο (και να του πεις να ανεβασει λιγο το κοντραστ) με λιγα λογια να ριχνει περισοτερο γραφιτη .

καταρχην καθαρισα την πλακετα πολυ καλα ,πρωτα με οινοπνευμα και μετα καλο καθαρισμα με ψιλο συρμα κουζινας, και σκουπισμα μετα με χαρτι κουζινας.(βασικοτατο το συρμα κουζινας)
Υστερα εκοψα την διαφανεια στα μετρα της πλακετας (αλλα μονο τις 3 απο τις 4 πλευρες , την μια πλευρα την αφησα μεγαλυτερη για να μπορω να την ανασηκωνω κατα την διαδιακασια του σιδερωματος και να βλεπω σε ποια κατασταση ειναι ο γραφιτης ) , στις 3 πλευρες της την κολησα με ζαλοτειπ πανω στην πλακετα ωστε κατα το σιδερωμα να μην μετακινητε πανω στον χαλκο. (μαλον για αυτο σου εβγαινε μουτζουρα)
Το σιδερο το εβαλα στη μεγαλυτερη θερμοκρασια και πανω απο την διαφανεια εβαλα 3 φυλλα εφημεριδα να μην ερχετε κατευθειαν σε επαφη με την διαφανεια.
Την σιδερωνεις περιπου 2-3 λεπτα( με αρκετη δυναμη) ενω με γρηγορες κινησεις (οχι αποτομες) θα κοιτας ανασηκωνοντας την διαφανεια απο την πλευρα που την εχεις αφησει μεγαλυτερη, αν το σχεδιο οπως την σηκωνεις μενει πανω στον χαλκο η μενει πανω στην διαφανεια..
αν μενει πανω στην διαφανεια συνεχιζεις να την σιδερωνεις εως οτου καποια στιγμη το σχεδιο ΘΑ μενει πανω στον χαλκο,
τοτε κατευθειαν κοβεις τα ζελοτειπ και σηκωνεις ολη την διαφανεια.
Ελεγχεις για ψεγαδια και αν χρειστει επεμβενεις με τον μαρκαδορο.
καλη τυχη... και μην παραλειψεις καποιο βημα θεωροντας το περιτη λεπτομερεια...

Panoss
07-06-06, 10:57
Δεν έχει σημασία που χρησιμοποιώ εκτυπωτή λέιζερ, το ίδιο είναι. Τα υπόλοιπα τα κάνω κι εγώ όπως τα περιγράφεις. Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι στη διαφάνεια. Τι μάρκα, ακριβώς, χρησιμοποιείς? Εγώ, όπως είπα και παραπάναω, Connect Q: OHP Transparency Film.

hlektrologos000
07-06-06, 12:54
Θα ρωτησω τον βιβλιοπωλη και θα σου πω συντομα.

gsmaster
07-06-06, 15:36
3 λεπτά σιδέρωμα είναι πολλά....
Δεν χρειάζεται και πολύ πίεση....
αφήνετε να κρυώσει η διαφάνεια πάνω στην πλακέτα. Εγώ την ψεκάζω με νερό για να μην περιμένω.

Τα βήματά μου...
- Εκτυπώνω με εκτυπωτή laser σε διαφάνειες για laser μάρκας connect
- Βάζω την διαφάνεια πάνω στην πλακέτα, και την πλακέτα μαζί με την διαφάνεια ανάμεσα σε λευκές κόλλες χαρτί.
- Απο την κάτω μεριά το αγαπημένο σας βιβλίο :P
- Σιδερωνω για περίπου μισό με ένα λεπτό με την θερμοκρασία λίγο κάτω απο το μέγιστο.
- ψεκάζω με νερό για να κρυώσει
- βγάζω την διαφάνεια και διορθώνω με μαρκαδόρο αν χρειάζεται.

:P

hlektrologos000
19-06-06, 23:34
Λοιπον ,,,οι θερμοδιαφανειες που χρησιμοποιει ο βιβλιοπωλης που παω ειναι..
stabilo photokopy 0,10mm κωδικος προιοντος 7259

Δοκιμασα με τα δικα σου βηματα gsmaster και δεν ειχα αποτελεσμα .Οταν αφηνα την διαφανεια να κρυωσει και αργα αλλα και γρηγορα με νερο το αποτελεσμα ηταν παντα το ιδιο , το σχεδιο εμενε παλι πανω στην διαφανεια και οχι στον χαλκο.
Εχω την εντυπωση αφου δεν αμφισβητω οτι εσυ εχεις αποτελεσμα με την μεθοδο που ανεφέρεις ,οτι τελικα εκτυπωση απο εκτυπωτη laser και απο φωτοτυπικο δεν ειναι το ιδιο ...και δεν χρηζουν ιδιας μεθοδου.

gsmaster
19-06-06, 23:55
Τι να σου πώ εγώ έτσι βγάζω... ¶ και πρέπει ο εκτυπωτής να έχει σχετικά καινούριο τόνερ, εμένα τώρα είναι στα τελευταία του και.... γιοκ....

ok1gr
20-06-06, 01:12
έχει δοκιμάσει κανείς iron paper (hp-epson) ή εξόφυλλος από βιβλίο γιαλιστερό με inkjet?

zxnikos
06-09-06, 01:48
Να κάνω μια ερώτηση? Έχει σχέση ο χρόνος από την στιγμή της εκτύπωσης ή της φωτοτύπησης μέχρι την στιγή του σιδερώματος???

gsmaster
06-09-06, 02:14
Όχι. Ο εκτυπωτής laser έχει μέσα φούρνο που σταθεροποιεί το τονερ και αυτό στερεοποείται.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μην χαλάσει η εκτύπωση απο σκόνες, χτυπήματα, δαχτυλιές κτλ....

Έχω βγάλει και με διαφορά μιας μέρας, δεν είχα πρόβλημα.

zxnikos
06-09-06, 11:30
Ευχαριστώ gsmaster.