PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα



Knight Rider
09-03-06, 20:50
μολις τελειωσα το monster τροφοδοτικο μου και το παρακατω κυκλωμα ειναι ενα μερος αυτου. ολα πηγαν καλα στις μετρησεις ετσι οπως τα ειχα υπολογισει και εκει που ημουν ετοιμος να βαλω τα ολοκληρωμενα μου, τσααααααααααααααααααααααααααακ παρουσιαστηκε προβλημα μπελαλιδικοοοοοοοοοο. τελος η εκθεση, στο ζουμι τωρα. στο σημειο Α πρεπει να εχω -33V και στην εξοδο -12V. ελα ομως που μετραω στο σημειο A και βλεπω μια ταση -1V? δεν θυμαμαι τωρα κατι τετοιο παντως πολυ μικρο, και στην εξοδο -0.6V. ψυχρες κολλησεις δεν εχω, βραχυκυκλωμα δεν εχω, οι zener μια χαρα, η 1,5k μια χαρα. τι συμβαινει ρε παιχτες, ξερετε? να αλλαξω τις zener? δεν βλεπω κατι αλλο να κανω εκτος φυσικα απο κανεναν ευχελαιο :wink:

xampos
09-03-06, 22:27
νομιζω οτι πρεπει να εχεισ στο Α 0,7 v γιατι εχεισ τις zener αναποδα

Knight Rider
09-03-06, 23:40
φιλε κοστα για δες καλυτερα το κυκλωμα. τροφοδοτω με (-)73.4 οχι με (+).

gsmaster
10-03-06, 00:17
Knight Rider πολύ βάρβαρο τρόπο διάλεξες να κανεις τα -73 σε -33V. Επιπλέον το μέγιστο ρεύμα που μπορείς να τραβήξεις είναι μερικά mA λόγω της 1.5k

moutoulos
10-03-06, 08:28
:( :o Τη είναι αυτο βρε παιδιά??
Μόνο σου το σκέφτηκες, ή το βρήκες κάπου στο ίντερνετ?
Όντως αυτό που λέει ο Γιάννης δεν μπορείς να τραβήξεις πάνω απο ελάχιστα ma.

Knight Rider
10-03-06, 13:28
Πρωτον Γιαννη δεν ειναι βαρβαρος ο τροπος, και δευτερον Γρηγορη δεν ειναι αυτο το τροφοδοτικο. οπως ειπα ειναι ενα μερος του και το σχεδιασα εγω. Μαλλον δεν θα εχετε την ευκαιρια να το δειτε ολο γιατι δεν μπορω να προσθεσω στα κυκλωματα. δεν χρειαζομαι παρα μονο λιγα mA για να τροφοδοτισω καποιους τελεστικους και να παραγω καποιες τασεις αναφορας που χρειαστηκα. εν συντομια ειναι 4πλο σταθεροποιημενο τροφοδοτικο με 2 καναλια 0-65V/10Α, 1 καναλι 0-(-65)V/10Α και 1 καναλι 5V/5Α και φυσικα ολα ρυθμιζομενα (για να τεσταρω και τελικους ενισχυτες αν εχετε αποριες για τις τασεις εξοδου). Προφανως δεν μπορειτε να φανταστειτε αυτο που εφτιαξα 8) παντως δεν ειναι αυτο που φαινεται. στο προβλημα τωρα. εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει?

Knight Rider
10-03-06, 13:41
αν μπορειτε σβηστε το αλλο θεμα απο τη θεματικη ενοτητα "Τροφοδοτικα", γιατι κατι ειχε γινει οταν το υπεβαλα και δημοσιευτικε 2 φορες. ειναι ασχημο και δυσχρηστο για τους χρηστες.

savnik
10-03-06, 17:24
Για δες μήπως εβαλες τα πόδια λάθος

Knight Rider
10-03-06, 17:52
εισαι ωραιος savnik!. μου θυμησες μια τελευταια αλλαγη που ειχα κανει στο τυπωμενο. αυτη η αλλαγη προκαλεσε την εναλλαγη των pin input-ground. απορω πως δεν το ειδα! :?

gsmaster
10-03-06, 19:40
Δες και αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=409) Προορίζεται για κάτι τέτοιες εφαρμογές. ;)

ΥΓ. Όταν δίαβαζα αρχικά το θέμα, είχα σκεφτεί να γράψω στο παραπάνω μήνυμά μου, "Δοκίμασε να βγάλεις το 7912 και μέτρα στις ζενερ, μήπως τα έχει παίξει το 7912, και σου ρίχνει την τάση." αλλά τελικά ξέχασα να το γράψω.

savnik
10-03-06, 20:39
εισαι ωραιος savnik!. μου θυμησες μια τελευταια αλλαγη που ειχα κανει στο τυπωμενο. αυτη η αλλαγη προκαλεσε την εναλλαγη των pin input-ground. απορω πως δεν το ειδα! :?
Γι΄αυτό είμαστε εδώ :wink:

Knight Rider
10-03-06, 21:38
Το ξερω αυτο το κυκλωμα Γιαννη, ευχαριστω για την προταση, αλλα ειμαι της αποψης οτι δεν αξιζει μερικες φορες να σπαταλαμε ενα 555 για να παρουμε μια αρνητικη ταση. Το 555 εχει παρα πολλες δυνατοτητες για να το χρησιμοποιουμε ετσι. Τελοσπαντων, ο καθενας βλεποντας και κανοντας.