PDA

Επιστροφή στο Forum : help...1.5 v σε 6 η 12v



stratos77
11-03-06, 17:22
φιλοι μου καλησπερα.φτιαχνω μια κατασκευη για τον συναγερμο του αυτοκινητου μου και θα ηθελα να παρω ρευμα απο την σειρηνα η οποια οταν λειτουργει διακοπτομενα φυσικα μου δινει ρευμα 1.5 v(ετσι λεει το πολυμετρο).πως μπορω να συνδεσω ενα ρελε το οποιο θα ειναι στα 6 η 12 v και να το διεγειρει?απο κει και μετα θα βαλω το κυκλωμα που θελω στις επαφες του ρελε.αλλα για να γινει αυτο πρεπει να ανεβασω την ταση. αν γινεται και σχεδιο σε χαρτι θα ειμαι ευγνωμων!!(δεν ειμαι και τοσο εξυπνος...)σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

xampos
11-03-06, 19:07
με τρανζιστορ στο συλλεκτη θα δοσεις 6 ή12 αναλογα το ρελε ο εκπομπος στη γη και στη βαση το καλοδιο απο τη σειρηνα θελει και μια διοδο παραλληλα στο ρελε το τρανζιστορ μπορει να ειναι το bd139 ισως αναμεσα στη βαση και το καλοδιο χρειαστει μια αντισταση πειραματισου

stratos77
11-03-06, 22:24
μηπως φιλε μου θα μπορουσες να μου πεις την συνδεσμολογια?εχω σκαναρει και μια σελιδα.κατι δεν μου βγαινει?η σειρηνα βγαζει 1.5v και το ρελε θελει 12 .να προσθεσω οτι η σειρηνα ειναι πιεζοηλεκτρικη στον συναγερμο..ερασιτεχνης ειμαι θελω βοηθεια..ευχαριστω πολυ..

gsmaster
12-03-06, 02:23
Εκτός απο την έξοδο της σειρήνας ίσως ο συναγερμός σου έχει και κάποια άλλη έξοδο που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Για κοίταξέ το.
Επίσης παράξενο μου φαίνεται να δίνει 1,5V για την σειρήνα. Δοκίμασε να βάλεις ένα led σε σειρά με μια αντίσταση 680Ω στην έξοδο της σειρήνας να δείς αν ανάβει. Πολύ πιθανό, επειδή δίνει διακοπτόμενα 12V το πολύμετρό σου να μπερδέυεται και να μετράει λιγότερα. (Βασικά δεν μπερδέυεται, απλά μετράει την μέση τιμή της διακοπτόμενης τάσης.)

FH16
12-03-06, 12:50
κάτι μου λέει πως τα 1.5V είναι σήμα προς μια ηλεκτρονική σειρήνα και όχι έξοδος για σειρήνα.

hlektrologos000
12-03-06, 21:00
Γιατι δεν περνεις απο τα φλας που αναβοσβηνουν οταν χτυπαει ο συνεγερμος ? το προβλημα 8α ειναι ομως οτι το κυκλωμα θα διεγειρετε και στην πορεια οταν αναβεις τα φλας η τα αλαρμ σου.Αρα χρειαζεσε εναν κρυφο διακοπτη αναμεσα στο φλας και το κυκλωμα σου,που 8α τον ενεργοποιεις μονο οταν θα εχεις σταθμευση το αυτοκινητο σου. (ισος εχει καποια καλωδια παραπανω αλλα μου φενετε πολυ πιο αξιοπιστο και ευκολα υλοποιησιμο).

hlektrologos000
12-03-06, 22:01
τωρα που το ξανασκεφτικα θα διεγειρετε και μια φορα κατα τον οπλισμο αφου και τοτε αναβουν τα φλας.εκτος και αν οπλιζεις τον συνεγερμο πρωτα μετα πατας το διακοπτακι και κατεβενεις. ΑΛΛΑ το καλυτερο απο ολα ειναι αμα εχεις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες πας εκει, υπαρχει και οπλισμος και αφοπλισμος, και καθαρισες.

xampos
12-03-06, 22:18
λαθοσ οχι κατευθειαν η τροφοδοσια στο συλλεκτη αλλα το + τησ τροφοδοσιασ στο ενα ποδι του ρελε ενω το αλλο ποδι στο συλλεκτη στη βαση το καλοδιο απο το συναγερμο ενω ο εκπομποσ στη γη πρεπει ομωσ να εχεισ κοινη γη τησ τροφοδοσιας με τη γη του σειναγερμου

stratos77
13-03-06, 01:47
θα κανω μια προσπαθεια αυριο και θα σας πω αποτελεσματα.παντος μου αρεσε το συστημα απο τα φλας αλλα θα πρεπει να σκεφτω ενα αλλο κυκλωμα ωστε να μην ενεργοποιηται με τα τρια πρωτα αναματα που κανει σωστα?αν εχετα κατι στο μυαλο σας δεκτο!!!παντος σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.θα σας απαντησω συντομα

stratos77
13-03-06, 01:53
φυσικα οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω εαν αναψει ενα led με την αντισταση 680Ω τοτε σημαινει οτι μπορω να βαλω ενα φωτοδιακοπτη και καθαρισα.γιατι θα εχω ετοιμο το δευτερο κυκλωμα του ρελε και δεν θα μπερδευτω ουτε να βρω κοινη γη και για τα δυο.βαζωντας απλα 12 v στο δευτερο κυκλωμα του φωτοδιακοπτη το συστημα ειναι ετοιμο!!αναβωντας το led ενεργοποιει τον αντιστοιχο φωτοδιακοπτη και εχω ετοιμο ενα δευτερο κυκλωμα και ανεξαρτητο.!!

hlektrologos000
13-03-06, 15:26
A και κατι ακομα . Με ηχοδιακόπτη ???? που να ειναι πολυ κοντα στην σειρηνα και να ενεργοποιειτε μονο με πολυ δυνατο ηχο...?

ΑΛΛΑ και απο τις ηλεκτρομαγνητικες που σου ειπα παραπανω ειναι και αυτη καλη ιδεα.