PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτιστη Μπαταριων μολυβδου



NUKE
14-03-06, 15:20
Γεια σε ολους.

Θα αγορασω οπου να ναι μια μπαταρια μολυβδου 12 Ah και θελω να μαθω πως να την φορτιζω.Γενικα μπορω να χρησιμοποιησω ενα τροφοδοτικο και να του δινω 12 volt μεχρι να δω ποτε το αμπερομετρο θα μηδενιστει?Υπαρχει περιπτωση να την χαλασω?

Ειδα εναν φορτιστη μπαταριων μηχανης μολυβδου στο lidl. Λεει μεγιστη ισχυς 60ma. Μαλλον θελει να πει 600 και μαλλον οχι ισχυς.Παντως αν το εχει δει κανεις λετε να αξιζει?

Σας ευχαριστω για τυχον απαντησεις...

Επιστήμων
14-03-06, 18:09
Όσον αφορά το τροφοδοτικό να έχεις υπ'όψην σου ότι μια μπαταρία μολύβδου, και όχι μόνο ,
για να φορτιστεί πρέπει να της δώσεις τάση λίγο μεγαλύτερη απο την τάση λειτουργίας της.
Υπάρχει κάποιος τύπος , και , για αυτό αλλά νομίζω ότι είναι απλό .
Π.χ. στο αυτοκίνητο ο δυναμός βγάζει περίπου 13,5 V για να φορτίσει την μπαταρία .
Όσο για τα αμπέρ νομίζω ότι για τη δική σου μπαταρία ένα αμπέρ είναι υπέραρκετό !

Gant
14-03-06, 21:00
Το καλό με τις μπαταρίες μολύβδου είναι ότι μπορούν να μείνουν συνδεδεμένες με πηγή τάσης χωρίς κίνδυνο.

Η τάση αν είναι γύρω στα 13.7 - 13.8 V είναι καλά. Σε μία μπαταρία που φορτίζω βλέπω ότι και μετά από πολλές ώρες τραβάει περίπου 50 mA στα 13.8 V. Αν μηδενίζεται εντελώς δεν ξέρω...

Οι μπαταρίες μολύβδου είναι απο τις πιο "ανεκτικές" επαναφορτιζόμενες !

NUKE
14-03-06, 22:06
Δηλαδη μπορω να την συνδεσω με το τροφοδοτικο και μετα απο αρκετες ωρες, οταν δω οτι δεν τραβαει πολυ ρευμα να την ξεσυνδεσω.

Γενικα μου λες οτι δεν εχει προβλημα υπερφορτισης.Ετσι δεν ειναι?

AKIS
14-03-06, 23:50
Γενικα μου λες οτι δεν εχει προβλημα υπερφορτισης.Ετσι δεν ειναι?

Ξερω οτι δεν εχουν αλλα μην της ριξεις και ρευμα(απ το φορτιστη) πανω απο 15 volt γιατι τοτε τηζοριζουμε πολυ και <<βραζει εσωτερικα>>-Τουλαχιστον ετσι το ξερω!

PM
15-03-06, 00:31
Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://users.otenet.gr/~athsam/car_battery_6v_or_12v_charger.htm

http://users.otenet.gr/~athsam/car_12v_battery_charger.htm

Knight Rider
15-03-06, 00:40
Φιλε μου καλε καλε μου φιλε Χαρη,
Για μια καλη φορτιση θα πρεπει να δωσεις λιγο μεγαλυτερη ταση απο την ονομαστικη της μπαταριας, καπου στα 13V δηλαδη, και ρευμα γυρω στο 1,2Α. Η φορτιση πρεπει να διαρκεσει γυρω στις 14 ωρες. Φτιαξε λοιπον το δικο σου φορτιστη και αν θελεις βαλε και εναν πολυδιακοπτη (θα χρειαστεις και ενα δικτυωμα αντιστασεων), ετσι ωστε να μπορεις να φορτισεις και αλλα στοιχεια με την ιδια ονομαστικη ταση αλλα διαφορετικη χωρητικοτητα.

Gant
15-03-06, 09:16
Δηλαδη μπορω να την συνδεσω με το τροφοδοτικο και μετα απο αρκετες ωρες, οταν δω οτι δεν τραβαει πολυ ρευμα να την ξεσυνδεσω.

Γενικα μου λες οτι δεν εχει προβλημα υπερφορτισης.Ετσι δεν ειναι?

Ναι, αν δεν ξεπεράσεις τα 13.8 V τότε μπορείς να την αφήσεις συνδεδεμένη στο τροφοδοτικό σου. Και να κοιμηθείς ήσυχος! :lol:

Αν τύχει και μετρήσεις την τάση, πες μας πόση είναι όταν η μπαταρία σου είναι άδεια και πόση όταν την έχεις φορτίσει αρκετές ώρες. Κάνε το ίδιο και με το ρεύμα.

NUKE
15-03-06, 12:23
Ωραια.Σας ευχαριστω πολυ ολους.Παντως επειδη δεν εχω χρονο να ασχοληθω μ κυκλωματα δεν θα φτιαξω φορτιστη αλλα θα την φορτισω ετσι.(με τροφοδοτικο).

Και παλι ευχαριστω

gsmaster
15-03-06, 12:38
Αν το τροφοδοτικό σου έχει περιορισμό ρεύματος βάλτον στο 1/10 του ονομαστικού ρεύματος της μπαταρίας.

nikoskourtis
15-03-06, 17:36
Για την ιδανικη φορτιση το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι αρκετα πολυπλοκο, αυτα απ το lidl μαλλον δινουν μια σταθερη ταση. Και το αυτοκινητο ακομα δεν κανει την ιδανικη φορτιση αφου βγαζει σταθερη ταση. Με τροφοδοτικο 12V δε θα πετυχεις τιποτα αφου η ταση μιας τετοιας μπαταριας ειναι πανω απο 12v ακομα και αν δεν ειναι πολυ φορτισμενη. Σταθερα 14v ειναι μια καλη φορτιση. Μπορεις να δωσεις και παραπανω ωστε να φορτισει πιο γρηγορα αλλα να ξερεις οτι οι μπαταριες αυτες θελουν αργη φορτιση. Οσο πιο αργη τοσο μεγαλωνει η διαρκεια ζωης και η χωρητικοτητα της. Δηλαδη αν τη φορτισεις με 20v μπορει να φορτισει σε 1 ωρα αλλα θα πεθανει συντομα και επιπλεον δεν θα φορτισει στο τερμα οση ωρα και να την αφησεις. Οι καλοι φορτιστες φορτιζουν αρχικα με μια μεγαλη ταση και σιγα σιγα οσο φορτιζει η μπαταρια την μειωνουν. Εσυ δωσε απο 13,5 μεχρι 14,5 αναλογα ποσο γρηγορα θες να φορτισει και να θυμασαι οτι οσο πιο αργη φορτιση τοσο καλυτερα.

NUKE
15-03-06, 18:17
Γενικα εγω ξερω καποια πραγματα, δεν ειμαι τελειως ασχετος.Απλα φοβομουν μηπως αν την αφησω περισσοτερη ωρα χαλαει.
Εχω ενα απλο τροφοδτικο αυτο της smart kit 3-30 volt 3 amper. Γνωριζω οτι πρεπει να της δωσω λιγο παραπανω ταση απο την ονομαστικη.

Μαλλον θα δοκιμασω στα 13.8 που νομιζω πως ειναι η ταση που δειχνουν αυτες οι μπαταριες οταν δεν εχουν φορτιο.


Παντως σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια.

Knight Rider
15-03-06, 23:20
Φιλε Χαρη, με 13.8 εισαι μια χαρα. nikoskourtis η ταση που του λες να φορτισει ειναι ενταξει αλλα αν φορτισει με 14,5 αυτο δε σημαινει οτι θα φορτισει πιο γρηγορα. αυτο εχει να κανει με το ρευμα που φορτιζεις, και οπως ειπα εγω αλλα και ο Γιαννης με το 1/10 της ονομαστικης τιμης της μπαταριας, δηλαδη 1,2Α, κανεις μια σωστη φορτιση που εξασφαλιζει "μεγαλη ζωη" στη μπαταρια. χωρις να ελεγχεις το ρευμα, η φορτιση πρεπει να διαρκεσει 14 ωρες περιπου για να φορτιστουν καλα τα στοιχεια και χωρις να αμφιβαλεις αν θα την υπερφορτισεις και κανει μπουμ. Πιστευω οτι δε θελει αλλη αναλυση το θεμα, ειναι απλο και νομιζω οτι επιασε το νοημα και ο Χαρης.

nikoskourtis
16-03-06, 04:08
Με 14,5 θα φορτισει πιο γρηγορα. Ενα τροφοδοτικο που δεν εχει περιορισμο ρευματος θα στελνει ρευμα ισο με (Vτροφοδοτικου - Vμπαταριας) / Rολικη
Αρα οσο μεγαλωνει η Vτροφοδοτικου μεγαλωνει και το ρευμα αρα και η ισχυς που διδεται στην μπαταρια, οποτε θα φορτισει γρηγοροτερα. Εξαλου αν βρεις ενα φορτιστη που εχει ρυθμιση του ποσο γρηγορα θες να φορτισει θα δεις οτι στην επιλογη γρηγορης φορτισης η ταση που δινει το τροφοδοτικο ειναι μεγαλυτερη. Το 1/10 του ονομαστικου ρευματος ειναι καθαρα πρακτικη τιμη. Στην πραγματικοτητα η σωστη φορτιση εξαρταται απο τη στιγμη της φορτισης, δηλαδη εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι η μπαταρια. Στο τελικο σταδιο αν θες να παρεις τη μεγιστη φορτιση πρεπει να ριξεις πολυ χαμηλα το ρευμα (μερικα mA) αλλα δεν εχει και μεγαλο νοημα γιατι ειναι λιγο το παραπανω που θα παρεις. Ολα αυτα βεβαια ειναι καθαρα θεωρητικα για τη μπαταρια γιατι στην πραξη λιγοι καλοι φορτιστες μεταβαλλουν το ρευμα φορτισης.
Παντως προς το τελος της φορτισης το ρευμα δε θα ειναι 1,2 αμπερ σε καμια περιπτωση. Ειναι μερικα mA σε καλους φορτιστες, στους οποιους δε νομιζω να κανει ποτε μπουμ. Σε απλο τροφοδοτικο μπορει να κανει μπουμ γιατι τις δινεις συνεχως ενεργεια που απο μια στιγμη και μετα δεν εχει τι να την κανει (δε φορτιζει αλλο) και γινεται αποκλειστικα θερμοτητα μεσα στον ηλεκτρολυτη.
Βασικο ειναι να μην ξεφορτιζει ποτε τελειως. Ποτε μην την αφησεις να πεσει κατω απο τα 10 βολτ η ταση γιατι μειωνεται πολυ η διαρκεια ζωης της. 5-6 φορες αν ξεφορτισεις εντελως μια ολοκαινουρια μπαταρια μολυβδου (να την αφησεις να παει π.χ στα 4-5 βολτ) μετα παει για πεταμα. Ενω αν τη φορτιζεις πριν πεσει κατω απο στα 11 βολτ μπορει να την εχεις 4 χρονια ανετα.

Knight Rider
17-03-06, 23:15
Συμφωνω με τον nikoskourtis. Γι'αυτο το λογο να αφηνεις τη μπαταρια να φορτιζει για 14 ωρες και οχι για 10 (οπως θα υπολογιζε κανεις θεωρητικα), επειδη το ρευμα κατα το τελος της φορτισης μειωνεται. Οσο για το οριο των 1,2Α, θα ελεγα οτι ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας (μαζι με το οριο κατωτατης τασης των 10V) για τη μακροζωϊα της μπαταριας και οτι δεν ειναι σωστο να ξεπερναται αυτο οριο στην αρχη της φορτισης, χαριν της ταχυτητας φορτισης.