PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΕΡΥΘΡΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΑ ΝΥΚΤΟΣ



giorgos
14-03-06, 19:06
Γεια σας εχω μια αποροια.πριν λιγο καιρο πηρα μια καμερα ασυρματη που ηταν και νυκτοσ.παρατηρησα ομως οτι οταν πηγα να την ενεργοποιησω τα led που ειχε γυρω απο το φακο μεσα στο σκοταδι φωτιζαν λιγο με αποτελεσμα να φαινονται.δεν υπαρχει τροπος να μην φαινονται?ειναι συγκεκριμενα led που δεν φαινονται για night vision?ετσι την πηγα πισω και πηρα μια απλη και βλεπω καποιους προβολεες υπερυθρων το ιδιο κανουν και αυτη αν φωτισεις ενα σκοτεινο χωρο?ξερει καπιος κανενα κυκλωμα να μπορω να φτιαξω εγω ενα προβολεα υπερυθρων?ειναι λογικο να φαινεται το led?στο τηλεκοντρολ π.χ γιατι δεν φαινεται?

radiodj105
15-03-06, 21:32
Αν είσαι ο μπάτμαν, είναι λογικό να φαίνονται τα led. Χε-χε! Αστειεύομαι!

Από ότι ξέρω τα LED αυτά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι (ούτε με ντυμένο επίσης).
Και για για να σου αποδείξω αυτό που λέω... βλέπεις το "μάτι" του τηλεκοντρόλ την ώρα που αλλάζεις κανάλι?
Προφανώς όχι.
Αν "δεις" αυτό το "μάτι" μέσα από μια κάμερα (κάνει και του κινητού σου) και πατήσεις κάποιο πλήκτρο από το τηλεκοντρόλ. Θα δεις την λάμψη μέσα από την κάμερα του κινητού σου αλλά όχι με τα μάτια σου απευθείας.

gRooV
15-03-06, 22:32
Σε ορισμένες κάμερες τα led είναι πράγματι ορατά με το μάτι.. ψιλοκοκκινίζουν.. ενώ σε άλλες δεν φαίνεται καθόλου φωτισμός.

proview
16-03-06, 09:14
Οι θερμικες καμερες που λειτουργουν με υπερυθρες δεν φαινονται.

venatici
19-03-06, 19:07
Υπαρχουν πολλων ειδων υπερυθρα LED αυτα που βαζουν στις καμερες φαινονται λιγο κοκκινα, το φαινομενο αυτο ομως δεν γινεται αντιληπτο απο ολους τους ανθρωπους (δεν βλεπουμε ολοι οι ανθρωποι το ιδιο χρωματικο φασμα) αν ομως το βλεπεις τοτε θα το βλεπεις σε ολες τις καμερες.
Τα LED του τελεκοντρολ ειναι αλλου ειδους και δεν φαινονται καθολου αλλα δεν φωτιζουν και καθολου δηλαδη αν βαλεις 10 led remote control διπλα απο μια καμερα παλι δεν θα βλεπεις τιποτα.

βασιληςΧΑ
25-01-13, 21:41
λιπον ακουστε τωρα και απαντηση απο καποιον που τα ξερει αυτα,το ματι (βλεπει) φως σε συγκεκριμενο μηκος κυμματος 400-700 νανομετρα οι υπερυθρες ειναι πανω απο 700 νανομετρα ετσι δεν ττις βλεπουμε http://light.physics.auth.gr/enc/sources.html

stam1982
25-01-13, 22:15
καλησπέρα,όλα φαίνονται δεν υπάρχει λύση στο θέμα σου.Η θέση της κάμερας προδίδεται από τα led;

katmadas
25-01-13, 22:50
Βλεπω οι αποψεις διίστανται!
Ο Θανος ειναι ο σωστος.
Στην δουλεια μου ασχολουμε κατα κορον με λεντ.
Μερικα εμφανιζουν ενα κοκκινακι ακριβως στην σχαση και μερικα οχι απλα ειναοι τα πραγματα!
Ο τυπος του λεντ ειναι και οχι του ανθρωπου η τις καμερας η οτι δεν διορθωνετε.
Απλα βρες μια που δεν φαινονται.

nikknikk4
26-01-13, 01:04
Βλεπω οι αποψεις διίστανται!
Ο Θανος ειναι ο σωστος.
Στην δουλεια μου ασχολουμε κατα κορον με λεντ.
Μερικα εμφανιζουν ενα κοκκινακι ακριβως στην σχαση και μερικα οχι απλα ειναοι τα πραγματα!
Ο τυπος του λεντ ειναι και οχι του ανθρωπου η τις καμερας η οτι δεν διορθωνετε.
Απλα βρες μια που δεν φαινονται.
Για δώσε κάποιο τύπο ,μάρκα ποια δε εμφανίζουν ?

PCMan
26-01-13, 01:28
λιπον ακουστε τωρα και απαντηση απο καποιον που τα ξερει αυτα,το ματι (βλεπει) φως σε συγκεκριμενο μηκος κυμματος 400-700 νανομετρα οι υπερυθρες ειναι πανω απο 700 νανομετρα ετσι δεν ττις βλεπουμε http://light.physics.auth.gr/enc/sources.html

Έλα ρε συ! Και γιατί μας κρατούσες σε αγωνία 7 χρόνια???? !!!!! :001_tt2:

katmadas
26-01-13, 17:41
Δυστηχως δεν γνωριζω!
Αλλα ολο και κανεναν καμερα θα εχει το φορουμ δεν μπορει!

valis
26-01-13, 18:30
Μέχρι τα 808nm (απο δίοδο laser) φαινεται αλλά σε πολυ χαμηλώτερη ενταση απ ότι είναι στην πραγματικότητα.
Οι τηλεχειρισμοι συνηθως είναι στα 940nm γι αυτο και δεν ειναι ορατοι.
Τα υπερυθρα led για καμερες συνηθως στα 850 nm συνεπως φαίνονται.
Υπάρχει ένα σχετικό άρθρο εδώ : http://nuigroup.com/forums/viewthread/12613/

tsimpidas
26-01-13, 18:49
εχω διόπτρα νυχτερινής όρασης με υπέρυθρες για οταν δεν εχει αστέρια

οι υπέρυθρες ''κόβουν'' τουλάχιστον 60 μετρα σαν προβολείς μα το λεντακι δεν φαινεται καθόλου.

έχω και κάμερα και ούτε εκεί φαινεται......

και μια ασπρόμαυρη κάμερα παρακολούθησης που έχω δεν φαινεται ξανά,,,,

να προσθέσω οτι νυχτερινή όραση και χρώμα δεν πάνε μαζι,, η ασπρόμαυρα τα βλέπεις η πρασινωπά.