PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάδρομοι σε διάτρητη πλακετα



Danza
15-03-06, 23:01
έχω την απορία για το πώς δημιουργούμε διαδρομους σε διάτρητη πλακέτα.. μήπως μπορεί καποιος να ανεβάσει φωτό να δω πως γίνεται γιατι δεν τα εχω καταφέρει με αυτες τις πλακέτες

Knight Rider
15-03-06, 23:25
ή βαζεις καλωδιάκια ή φτιαχνεις διαδρομους με το καλάϊ. αν ειναι πολυπλοκο κανε και τα 2 μαζι.

Danza
16-03-06, 01:50
με το καλάι όμως μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

gsmaster
16-03-06, 04:56
Η μέθοδος με το καλάι μόνο, χρειάζεται πολύ εξάσκηση. Καλό είναι να κάνεις τις νησίδες ζευγάρια και μετά να ενώνεις τα ζευγάρια μεταξύ τους. Χρειάζεται γρήγορες κινήσεις για να μην προλαβαίνει να "σπάει" το αρχικό ζευγάρι.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι απο την σολντερίνη που αφήνει η κόλληση κι αυτό μόνο αν χρησιμοποιήσεις μεγάλη ποσότητα σε διπλανούς διαδρόμους.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-03-06, 08:28
Μπορείς επίσης να χρησιμοποιηήσεις τα συρματάκια από ποδαράκια των εξαρτημάτων που περισεύουν (αντιστάσεις κ.τ.λ.)

moutoulos
16-03-06, 08:37
Η μέθοδος με το καλάι μόνο, χρειάζεται πολύ εξάσκηση. Καλό είναι να κάνεις τις νησίδες ζευγάρια και μετά να ενώνεις τα ζευγάρια μεταξύ τους. Χρειάζεται γρήγορες κινήσεις για να μην προλαβαίνει να "σπάει" το αρχικό ζευγάρι.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι απο την σολντερίνη που αφήνει η κόλληση κι αυτό μόνο αν χρησιμοποιήσεις μεγάλη ποσότητα σε διπλανούς διαδρόμους.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη είναι λίγο "δύστροπη" διαδικασία, που αν δεν έχεις εξασκηθεί θα σου σπάσει τα νεύρα.

Danza
16-03-06, 14:49
ωραιότατα... ευχαριστω παιδια :D

robotakias
07-11-06, 23:20
Επαναφέρω το θέμα παιδιά γιατί θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι..Τους διαδρόμους στην διάτρητη θα τους κάνω με βάση το τυπωμένο, έτσι δεν είναι? Και η τοποθέτηση των εξαρτημάτων θα γίνει επίσης με βάση το τυπωμένο κύκλωμα και όχι το θεωρητικό, σωστά?

gsmaster
08-11-06, 00:14
Όπως σε βολεύει. Ούτε σύμφωνα με το θεωρητικό ούτε και με το τυπωμένο.

EDIT: Τώρα που ξαναδιαβάσα τι έγραψα μου φάνηκε λίγο κουφό. Να το θέσω αλλιώς. Θα βάλεις τα υλικά και θα φτιάξεις το κύκλωμα όπως σε βολεύει πάνω στην πλακέτα, σύμφωνα πάντα με το θεωρητικό κύκλωμα.

herctrap
31-05-10, 19:19
πως λεμε διατρητη στα αγγλικα?

navar
31-05-10, 19:29
αμα πάς σύμφωνα με το τυπομένο θα τα βρείς σκούρα !!!!! ( στο τυπωμένο υπάρχουν μπόλικες γραμμες ας πούμε που περνάνε ανάμεσα απο ποδαράκια ολοκληρωμένου, πράγμα που δέν μπορείς να κάνεις στην διάτρητη ) καλύτερα με το θεωρητικό.

και αν θέλεις μία συμβουλή ... ξεκίνα με τα εξαρτήματα με πολλά ποδαράκια, μήν τσιγκουνεύεσαι το μέγεθος της πλακέτας , και αν θέλεις κάνε μία μεγάλη ευθεία γραμμή πάνω η κάτω της πλακέτας (ή και τα δύο) που αυτές θα είναι το gnd (καθότι ένα ποδαράκι απο τα περισσότερα εξαρτήματα καταλήγει εκεί)

edgar
31-05-10, 20:08
πως λεμε διατρητη στα αγγλικα?

ονομαζεται perfboard

επισης να συμπληρωσω ως παθων
αν ειχα πολλους διαδρομους κλπ δεν θα ξανασκεφτομουνα την διατρητη ουτε με σφαιρες

JimKarvo
31-05-10, 20:51
Νομίζω ότι με καλώδια είναι η καλύτερη λύση...
Αν θέλεις διαδρόμους, και επειδή με σκέτο καλάι είναι δύσκολο, κάντο με σύρμα.. ;)

JimKarvo
31-05-10, 20:54
Λάθος Post.. plz delete it

ikaros1978
31-05-10, 20:58
επισης θα ηθελα να συμπληρωσω το εξης σημαντικο:
δεν φτιαχνουμε ποτε σε διατρητη πλακετα RF κυκλωματα γιατι καθε pad με το διπλανο του ειναι ενας μικρος πυκνωτης!εκτος αν οσα περισσεψουν στο τελος τα ξυλωσουμε (με καποιο drill ισως ή θερμαινοντας υπερβολικα με το κολλητηρι που ξεκολλανε)