PDA

Επιστροφή στο Forum : καινουριο τροφοδοτικο



nikoskourtis
19-03-06, 23:45
Ξεκιναω να φτιαχνω ενα τροφοδοτικο ρυθμιζομενο. Ειμαι σε διλλημα τι να επιλεξω. Να βαλω ενα μεγαλο regulator που να παιρνει πανω του ολο το φορτιο ή να βαλω εξωτερικα τρανζιστορ; Απ οτι καταλλαβα το πλεονεκτημα των τρανζιστορ ειναι η χαμηλοτερη τιμη σε σχεση με ενα μεγαλο regulator. Αν φτιαξω παλμοτροφοδοτικο τι πλεονεκτημα θα εχω; Μονο μειωση απωλειων ή και κατι αλλο;

moutoulos
20-03-06, 00:14
Αν το ρεύμα που θές θα είναι μικρό (και ανάλογα την τάση βέβαια), δεν βλέπω το λόγο να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά τρανζίστορ,
απλά με τα regulators είναι πιο εύκολο να "στήσεις" ένα τροφοδοτικό αμέσως και κάποιες φορές χωρίς τυπωμένο.
Επίσης ένα regulator είναι πολύ πιο "σκυλί" (αξιόπιστο) απο ένα κύκλωμα. Εξαρτάται πιστεύω απο την κατασκευή που θές να
φτιάξεις και λίγο απο το "προσωπικό σου γούστο".


Αν φτιαξω παλμοτροφοδοτικο τι πλεονεκτημα θα εχω; Μονο μειωση απωλειων ή και κατι αλλο;
Και μείωση όγκου ?

gsmaster
20-03-06, 00:20
Εξαρτάται τι προδιαγραφές θες να έχει. Άμα πχ θες περιορισμό τάσης πρέπει ο regulator που θα βρείς, να σου δίνει αυτή την δυνατότητα, για να αποφύγεις τις επιπλέον πατέντες στο κύκλωμα.

Εγώ σκεύτομαι να κάνω κανα ψηφιακά ελεγχόμενο τροφοδοτικό, με PWM κτλ αλλά το έχω στα μακρυνά μου σχέδια....