PDA

Επιστροφή στο Forum : PLC



k_sotiris
20-03-06, 00:27
Καλημέρα σε όλους.
Έχει κανείς κάνα σχέδιο για PLC . Φυσικά για μικρές δουλειές. Βέβαια με τα προγράμματα του για να μπορούμε να το προγραμματίσουμε. Ευχαριστώ
:D :D :D

sv9cvk
20-03-06, 00:47
Για αρχη παρε το LOGO της SIEMENS ειναι πολυ ευχρηστο και μπορεις να παρεις το STARTER PACK με ενα LOGO τον προγραμματιστη του και το software.
Για οτι πληροφορια θες εδω ειμαστε

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
20-03-06, 09:20
Καθώς επίσης και τα Zelio της telemecanique με κόστος περίπου στα 120 ευρώ.

Knight Rider
23-03-06, 22:17
Πετρο που μπορω να τα βρω αυτα τα PLC που λες εσυ και ο sv9cvk ?

konstantan_1
06-04-06, 01:44
Φιλαρακο εγω σου προτεινω τα logo soft comfort της SEIMENS...... Ειναι παρα πολυ ευκολο στον προγραμματισμο και παρα πολυ ευκολο στην χρηση...... Μπορεις να τα βρεις σε καταστηματα ηλεκτρολογικων ειδων!!!!!! Κυριως μεγαλα μαγαζια *ΚΑΥΚΑΣ* Το καστος ειναι γυρω στα 150 με 200 ευρω.... Για μικροδουλειες ειναι οτι καλυτερο κατα την γνωμη μου.......................

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-04-06, 09:39
... καθώς επίσης και το zelio θα το βρείς σε καταστήματα ηλεκτρολογικού-βιομηχανικού υλικού. Επίσης είναι πολύ έυκολο στον προγραμματισμό. Ουσιαστικά αυτά (και το zelio και το logo) δεν είναι καθαρά PLC (πχ όπως της σειρας micro της telemecanique), απλά χαρακτηρίζονται σας προγραμματιζόμενα (ή έξυπνα) ρελέ. Για αυτό και ο προγραμματισμός τους είναι πολύ εύκολος, σαν να συνδέεις καλώδια και επαφές. Υπόψη οτι το zelio εκτός από τις κλασικές on-off εισόδους, έχει και δύο αναλογικές εισόδους.

robotakias
18-04-11, 22:24
Καλημέρα σε όλους.
Έχει κανείς κάνα σχέδιο για PLC . Φυσικά για μικρές δουλειές. Βέβαια με τα προγράμματα του για να μπορούμε να το προγραμματίσουμε. Ευχαριστώ
:D :D :D

Για την ιστορία, εγώ προτείνω όποιος θέλει να ασχοληθεί με PLC και να παίξει με προγραμματισμό, να πάρει ένα S7-200 της Siemens. Να νιώσεις τουλάχιστον οτι κρατάς στα χέρια σου ένα PLC βρε αδερφέ! :001_cool: