PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακτινοβολία κεραίας



nitako
22-03-06, 21:06
Γεια χαρά παιδιά και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ακτινοβολία των κεραιών
αν είναι επικίνδυνη για την υγεία μας.
Έχω σπίτι έναν πομπό 5W και έχω τοποθετήσει την κεραία στο μπαλκόνι,
όταν δουλεύει νιώθω ότι πονάει το κεφάλι μου, είναι λόγο ακτινοβολίας η μου φαίνεται?
Να αναφέρω αν έχει σχέση ότι έχω ελάχιστα στάσιμα.

Ευχαριστώ!

MAKHS
23-03-06, 13:56
Φιλε μου θα ηθελα να στο πω απλα.Να εχεις υποψη οτι οποιαδηποτε ακτινοβολια δημιουργει προβληματα,κυριως,οι ψηλες συχνοτητες.Εαν μπορεις, αν και η ισχυ σου ειναι μικρη απομακρυνε τη κεραια απο την βεραντα και θα βγαλεις τα συμπερασματα μονος σου.Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στην επιδραση της ακτινοβολιας.

radiodj105
23-03-06, 14:49
Γεια χαρά παιδιά και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ακτινοβολία των κεραιών
αν είναι επικίνδυνη για την υγεία μας.
Έχω σπίτι έναν πομπό 5W και έχω τοποθετήσει την κεραία στο μπαλκόνι,
όταν δουλεύει νιώθω ότι πονάει το κεφάλι μου, είναι λόγο ακτινοβολίας η μου φαίνεται?
Να αναφέρω αν έχει σχέση ότι έχω ελάχιστα στάσιμα.
Ευχαριστώ!
Όταν νιώθεις πονοκέφαλο... πάρε ένα πονστάν, ανεξαρτήτου εκπομπής.
Ας σοβαρευτούμε... κάπως...!
Αν το σπίτι σου ήταν στην ταράτσα του τηλεοπτικού σταθμού "ALPHA" και το μπαλκόνι σου, ακριβώς έξω από το τεράστιο πιάτο με το οποίο στέλνει σήμα σε έναν μακρινό δορυφόρο, τότε θα είχες κάθε λόγο να ανησυχείς, αφού τα 5 Watt εκεί πάνω (ψηλά σε συχνότητα) είναι πραγματικά πρόβλημα όταν βρίσκεσαι κοντά τους. Από ότι καταλαβαίνω, το μηχάνημά σου (κρίνοντας και από το μέγεθος της ισχύος) είναι για να κάνεις "εκπομπή δωματίου" (άντε και "γειτονιάς" στην καλύτερη)... δεν έχεις κανένα λόγο να προβληματίζεσαι!
Μάλλον ο πονοκέφαλος προέρχεται από κρύωμα ή από "μάτι".

moutoulos
23-03-06, 18:28
Παιδιά μην παίζεται με την ακτινοβολία .........
Βασίλη να σου φέρω αρθρο που λέει ...... η παρατεταμένη έκθεση στην ακτινοβολία, φέρνει πονοκέφαλο!!!,
μου έχει τύχει να μιλάω με το ασύρματο τηλ (και ενώ το ξεχνάω οτι μιλάω με ασυρματο),
για μισή ώρα και να με πιάνει πονοκέφαλος..... και ισχύ... 0,1Βαττ.
Και να ξέρεις οτι είναι χειρότερο να έχεις 10 βάττ μέσα στο σπίτι σου (έχει "ανοίξει" το σήμα), απο το να είναι ο ALPHA πάνω απο το
κεφάλι σου ....με 1000 βάττ, γιατί δεν είσαι μπροστα στο άνοιγμα του σήματος, είσαι απο κάτω, οπότε δεν "τρώς" ακτινοβολία
παρα μόνο απο αντανακλαση σε απέναντι κτίριο.
Το οτι η ακτινοβολία είναι αόρατη, δεν σημαίνει οτι είναι και ακίνδυνη.

Έχω κάνει διατριβή στο θέμα ...
και αν ήταν έτσι δεν θα κουκουλώναν τους αναμεταδότες οι κινητοτηλέφωνες
με δήθεν θερμοσίφωνες και δήθεν καμινάδες τζακιών, και αυτά κάπου 20 βάττ βγάζουν.


Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

radiodj105
23-03-06, 19:44
'Ενας πολύ καλός φίλος μου, είναι προϊστάμενος στον Alpha και γιαυτό το έφερα σαν παράδειγμα. 'Οταν ο Alpha, είχε μετακομίσει από το Φάληρο (εκεί που είναι τώρα ο ΣΚΑΙ) στα στούντιο του Ρέντη, είχα ανέβει στην ταράτσα του σταθμού με αυτό τον φίλο μου.
Αυτός είχε κάνει διατριβή (μέσω της δουλειάς του) στην Ολλανδία για συστήματα δορυφορικής μετάδοσης. Ανεβήκαμε στην ταράτσα και θυμάμαι που μου είπε... "αυτό το πιάτο κάνει εκπομπή στον Intelsat, ο οποίος στέλνει το σήμα στην Βομβάη και απο εκεί και πάλι ανεβαίνει σε άλλο δορυφόρο για να το λάβουν από Αυστραλία".
Θυμάμαι επί λέξη να μου μιλάει για πονοκέφαλο που είχε, όταν κεντράριζαν το πιάτο (το οποίο ήταν σαν κοχύλι και όχι στρογγυλό) με διάμετρο λίγο λιγότερο από 5m. Θυμάμαι επίσης, ότι το πιάτο αυτό ήταν σχεδόν κατακόρυφο και κοίταγε προς Αγία Παρασκευή.
'Ομοια θυμάμαι ότι βλέπαμε επιστροφή από Αυστραλία με καθυστέρηση περίπου 15 δευτερόλεπτα (εννοώ αυτό που εκπεμπόταν, με αυτό που λαμβάναμε από Αυστραλία).
'Ολα αυτά κάπου στο 1995-1998.

electron
23-03-06, 19:59
Το θέμα που θιγεται εδώ χωρά μεγάλης συζήτησης και το μόνο σίγουρο ειναι ότι ολοκληρη η επιστημονική κοινότητα δεν έχει βγάλει ένα παγκόσμια αποδεκτό συμπέρασμα εκτός από το συμπέρασμα ότι κάθε υψήσυχνη εκπομπή προκάλει τουλάχιστον θερμικά φενόμενα.Μέχρι βέβαια να αποδειχθει και κάτι άλλο στο μέλλον,καλό ειναι να αποφευγουμε την υπερβολική έκθεση σεοποιαδήποτε ακτινοβολία για μεγάλη και συνεχής διάρκεια,γιατι έστω και μια ισχυς των 5watts αν την λαμβάνουμε σε πολυ μικρή απόσταση ίσως αυτό να ειναι αρνητικό.

deksterr
24-03-06, 11:33
Νομίζω πως υπάρχει ένας τύπος για το όριο ακτινοβολίας
watt επί συχνότητα.
Αν γνωρίζει κανείς το όριο και τον τύπο καλλίτερα ας μας πει.

aeonios
24-03-06, 12:36
Στην Ευρώπη το όριο πυκνότητας πεδίου για την κινητή τηλεφωνία είναι 0.1 mW/cm2 με βάση την συνθήκη του Σαλσμούργκ.

Για να μιλάμε με κοινό παρονομαστή χρησιμοποιούμε την ποσότητα Specific Absorption Rate (SAR).Υπολογίζεται σε mW/g ή W/Kg και εκφράζει την ΜΕΓΙΣΤΗ ποσότητα RF που μπορεί να απορροφήσει ένας οργανισμός στις συχνότητες 80 ως 100 MHz στην οποία υποθέτουν πως δεν έχουμε ζημιά σε κύτταρα.

Στις ΗΠΑ για τις μπάντες των GSM είναι περίπου 1.6 W/kg με δείγμα αναφοράς 10 γρ ιστού. Στην ευρώπη το όριο είναι 2 W/Κg.

http://www.europe.nokia.com/support/tutorials/6800/english/getting_started/safety_information/certification_information.html

Επίσης όπως πολύ σωστά είπε ο electron επίσημα η RF έχει μόνο θερμικά αποτελέσματα στους ανθρώπινους ιστούς αλλά πολλά λέγονται για πειράματα που σκόπιμα(!?) αποκρύπτονται από τις εταιρίες κινητής.


Kαλό είναι λοιπόν να προσέχουμε αν παίζουμε ψηλά και με μεγάλη ισχύ!

aeonios
24-03-06, 12:55
Πάρτε και ενα κομπιουτεράκι για μέτρηση πεδίου:

http://n5xu.ae.utexas.edu/rfsafety/

nitako
24-03-06, 18:09
Ευχαριστω παιδιά για τις απαντήσεις σας!

makfrag
08-05-06, 19:07
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ, είμαι καινούργιος στον χώρο και δεν γνωρίζω πολλά......Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω ένα CB 5 Watt στο αμάξι με κεραία στον ουρανό του αυτοκινήτου, τι γίνεται από θέμα ακτινοβολίας???? σκεφτόμουν να τοποθετήσω και ενισχυτή μελλοντικά μήπως όμως θα γίνει το αμάξι φούρνος μικροκυμμάτων????

electron
09-05-06, 17:33
Δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί,αλλά σεοποιαδήποτε μορφής ακτινοβολία ισχύει το ρητό παν μέτρον άριστον.

antonis_p
09-05-06, 17:45
Χαιρετώ όλα τα παιδιά του φόρουμ, είμαι καινούργιος στον χώρο και δεν γνωρίζω πολλά......Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω ένα CB 5 Watt στο αμάξι με κεραία στον ουρανό του αυτοκινήτου, τι γίνεται από θέμα ακτινοβολίας???? σκεφτόμουν να τοποθετήσω και ενισχυτή μελλοντικά μήπως όμως θα γίνει το αμάξι φούρνος μικροκυμμάτων???? μην ανησυχεις, δεν τρεχει τιποτα, μια και το εφερε η κουβεντα, ο ουρανος ειναι η καλυτερη θεση, ειτε με μαγνητη ειτε σε μονιμη βαση, αν δεν θελεις να κανεις τρυπα, χρησιμοποιησε μαγνητη.

aeonios
15-05-06, 10:53
http://ta-nea.dolnet.gr/data/D2006/D0509/1ko51b.gif


http://www.commondreams.org/headlines06/0507-06.htm

Aν και δεν φημίζονται κάποιες εφημερίδες για την ακρίβεια τους σε επιστημονικά θέμα παρά μόνο σε κατινίστικα ίσως το βρείτε ενδιαφέρον το θέμα.

Chris Valis
15-05-06, 14:42
Δεν μου λέτε που το βρήκανε πάλι το fcc id για να το λένε σε ευρωπαϊκή χώρα; Τυπικές παπαριές άσχετων δημοσιογράφων και μεταφραστών... Βλέπουνε δυο πράγματα και η φαντασία τους δημιουργεί άλλα πενήντα... Έτσι χάνεται η αλήθεια μέσα στις μπούρδες...

Φίλε aeonie έχουν παρατηρηθεί και άλλα βιολογικά φαινόμενα εκτός από θερμικά σε ιστούς. παράδειγμα είναι η γνωστή πλέον μελέτη reflex.

Chris Valis
16-05-06, 23:18
Παπαριές των δημοσιογράφων συνέχεια: Το ανωτέρω δημοσίευμα είναι μια παπάρα και μισή. Απόδειξη: Το ευρωπαϊκό πρότυπο (CENELEC) και ειδικά το κείμενο: ENV 50166-1 ή αλλιώς Ευρωπαική οδηγεία EC 37:115 έχει ως απόλυτο χαμηλότερο όριο το 0,2mΤ ή αλλιώς 2 Gauss... Και αυτό ΔΕΝ είναι το όριο για έκθεση γενικού πληθυσμού, για αυτόν, το όριο είναι 0.64mT ή 6.4Gauss. Τα συμπεράσματα για μια ακόμα φορά δικά σας...


Πληροφορίες για το ENV 50166-1 μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.nuclear-engineering.at/publik/fulltext/kunschb_evn50166.doc

aeonios
17-05-06, 09:07
Μπράβο Χρήστο και εγώ μαζί σου!

antonis_p
18-05-06, 21:11
αυτο ειναι το πραγματικο προβλημα:
εδώ (www.geocities.com/sv1eng/mobile_phone_effects.bmp)

Chris Valis
18-05-06, 22:16
Ναι antonis_p όντως αυτό είναι το μόνο στοιχειοθετημένο μέχρι τώρα, απλά δεν ξέρουν από τις έρευνες πόσο επίπτωση μπορεί να έχει. Διευκρινίζεται όμως ότι δεν έχει σχέση με dna...

leosedf
18-05-06, 22:34
Τα δυο βάττ τον κινητών μας πείραξαν οταν τριγύρω μας γίνεται ΧΑΜΟΣ! :P

antonis_p
18-05-06, 22:57
η ενταση του πεδιου μειωνεται γεωμετρικα οσο αυξανεται η αποσταση απο την πηγη.
Ετσι οταν το κινητο ακτινοβολει σε επαφη με το κρανιο,
τοτε ναι, αυτο ειναι το βασικο προβλημα!

Εκτος και αν καποιος μενει σε παρκο κεραιων ραδιοφωνιας-τηλεορασης,
τοτε σιγουρα εχει και αλλο προβλημα!!!

Αντωνης.

moutoulos
18-05-06, 23:06
Τα δυο βάττ τον κινητών μας πείραξαν οταν τριγύρω μας γίνεται ΧΑΜΟΣ! :P
Κώστα είναι προτιμότερο να τρώς 1000W απο απόσταση 100μ, παρά 2W απο αποσταση 1cm :wink: .

aeonios
19-05-06, 08:45
1999/519/ΕΚ: Σύσταση του Συμβουλίου 12ης Ιουλίου 1999, περί του περιοριομού της έκθεσης του κοινού σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία (0 Hz - 300 GHz)
(Ε.Ε)


http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999H0519:EL:HTML