PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο μικρόφωνο



ALAMAN
30-03-06, 16:27
Πώς μπορώ να φτιάξω ένα ασύρματο μικρόφωνο ωστε όταν μιλάω να ακούγετε
η φωνή μου στα 50μετρα σε ένα ηχείο

eebabs2000
02-04-06, 14:24
Φτιάξε ένα μικροπομπό FM και συντόνισέ τον κάτω απ' τη μπάντα των FM. Πείραξε και ένα ραδιάκι ώστε να συντονίζει και αυτό κάτω απ' τη μπάντα, βάλτου έναν ενισχυτή καλό στην έξοδο του και έτοιμο.
Καλά πειράματα!!!

ALAMAN
02-04-06, 18:09
Καλό ακούγεται :) αλλα εγώ δεν θέλω να ακούγεται σε ραδιάκι αλλά σε ένα απλό ηχείο.
Παντος σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :D :D :D

gsmaster
02-04-06, 18:17
Και το ραδιάκι μεγάφωνο έχει μέσα τι σε πειράζει?

Πώς θα ήθελες να γίνει η λήψη του ήχου ασύρματα?

eebabs2000
04-04-06, 00:18
Εσύ στην έξοδο του ραδιοφώνου βάλε τον ενισχυτή με το ηχείο σου...

ALAMAN
04-04-06, 08:35
Πείτε μου με λεπτομέριες τι να κάνω :roll:

eebabs2000
04-04-06, 21:18
Απλά πράγματα!!! Φτιάξε ένα πικροπομπό στα FM (κύκλωμα θα βρεις στο site). Συντόνισε αρχικά ένα δέκτη με ψηφιακή ένδειξη συχνότητας λίγο κάτω ή πάνω απ΄τη μπάντα, π.χ. 86MHz ή 109ΜΗζ (πιάσε τους 88 ή τους 108 πρώτα και μετά συσπείρωσε ή αποσπείρωσε αντίστοιχα το πηνιάκι που έχει το κύκλωμα LC του μέχρι να δεις τη συχνότητα που θέλεις).Μείνε εκεί και μετά συντόνισε και τον πομπό σου μέχρι να ακουστείς καθαρά σ' αυτή τη συχνότητα.
Αυτό ήταν!
Προσάρμοσε τον ενισχυτή σου στην έξοδο του ραδιοφώνου και βγάλε το μεγάφωνο αν θες που έχει. Δε χρειάζεται κανένα ακριβό ραδιάκι. Με 6 ευρώ περίπου βρίσκεις και με ψηφιακή ένδειξη.
Διαφορετικά αν έχεις όρεξη μπορείς να το κατασκευάσεις μόνος σου με τη βοήθεια του ολοκληρωμένου ΤDA7000.
Μετά ξεπουπούλιασε και ένα μικρόφωνο απ' αυτά της πλάκας και βάλε το μικροπομπό εκεί μέσα με τη μπαταρία του, φροντίζοντας να το θωρακίσεις αυτό το "κουφάρι" βγάζοντας και μια μικρή κεραιούλα στο κάτω μέρος.
Θα περιμένω νέα.
Καλή επιτυχία.