PDA

Επιστροφή στο Forum : χρησιμοτητα προενισχυτη



hlektrologos000
30-03-06, 22:07
Εχω καποιες αποριες για τους προενισχυτες.

1)εχω φτιαξει εναν δικαναλο ενισχυτη με το stk 4142 το datasheet http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/S/T/K/4/STK4142II.shtml
του δινω ηχο απο το p.c εξοδος για ακουστικα ,και παιζει καλα .εχω συνδεσει κατευθειαν και μικροφωνο και παλι ενισχυει την φωνη μου πολυ δυνατα. εχει αναγκη να μπει καποιος προενισχυτης..?

2) Ενας προενισχυτης σε μια τετοια περιπτωση θα βελτιωνε την ποιοτητα του ηχου περισοτερο?

3)και γενικα αν μπορει καποιος ας εξηγησει την χρησιμοτητα και γενικα καποια πραγματα γυρω απο τους προενισχυτες .

ευχαριστω.

gsmaster
30-03-06, 22:28
Ο προενισχυτής θα σου δώσει ακόμα περισσότερη ένταση στα ηχεία σου, μέχρι ενός σημείου βέβαια.


Έχω κι εγώ εδώ ένα STK4142II (ξηλωμένο απο ένα παλιό ράδιο), τι λέει αξίζει να το φτιάξω ενισχυτή? Τι κύκλωμα έκανες? το προτεινόμενο απο το datasheet?

hlektrologos000
31-03-06, 11:16
Ναι εχω φτιαξει ακριβως το σχεδιο που δινει το datasheet .παιζει πολυ καλα, λιγο πιο δυνατα απο ενα κλασικο στερεο σπιτιου με 2 ηχεια. (μετρο συγκρισης ειναι το tomson altima 3200 )Aυτο που με εντυπωσιασε ειναι το μπασο του ,κατεβενει πολυ χαμηλα και παιζει δυνατα και χωρις να κρεμαει .Για μετασχηματιστη εβαλα εναν 2χ18/5Α .Μετα απο την ανορθωση πηρα μετρημενο με πολυμετρο +/-23.5v .Aμα αποφασισεις να τον φτιαξεις μιας και εχεις το stk 4142 θα σου ελαγα να τον πουσαρεις λιγο, ενας μετασχηματιστης 2χ22/5Α που μετα απο την ανορθωση θα σου δωσει ενα καθαρο +/- 30v πιστευω θα σε ικανοποιησει για τον κοπο σου. Μιας και το datasheet δινει προτεινομενη ταση +/- 26 και max +/- 39v δεν νομιζω να εχεις προβλημα . Πυκνωτες εβαλα οτι λεει το datasheet ,και δεν νομιζω οτι χρειαζετε και μεγαλυτερους . οταν εχω χρονο θα ανεβασω και καμια φωτο στις κατασκευες.