PDA

Επιστροφή στο Forum : Subwoofer box



Danza
31-03-06, 23:24
παλιοτερα ειχα μια bmw Ε30 και ειχα φτιαξει μια κουτα για 2 sub 12'' αν ξερετε απο αυτα τα μοντελα της bmw επιανε σχεδον το μισο πορτπαγκαζ σε πλατος, σε υψος απο κατω μεχρι εταζιερα και σε βαθος απο μεσα μεχρι εκει που ειναι το λαστιχο του πισω παραθυρου... τελικα η κουτα ειχε καλη αποδοση με τα sub που ειχα βαλει αλλα κατεληξε στην αποθηκη... τωρα θελω να την κανω σπιτιου με 2χ8''.. απο crossover μονωσεις επενδυσεις κλπ τι μου προτεινετε να βαλω για να εχουν αρκετο μπασο ωστε να μην δινω πολυ μπασο στα κανονικα ηχεια? καθως και τι ενισχυτη.. (θα συνδεθουν σε σειρα για 8Ω)
χαρακτηριστικα sub: 250w max (4ohms)
20-300hz (αν θυμαμαι καλα)
30oz μαγνητης

hlektrologos000
01-04-06, 00:26
καλησπερα.
καταρχην πως θα βαλεις τα 8 ιντσα στις τρυπες που εχεις τα 12 ιντσα ?λογικα θα πρεπει να αλαξεις την μπροστινη μπαφλα και να κανεις μικροτερες τρυπες. εστω και οτι το εκανες δεν ειναι τιποτα δυσκολο....τα λιτρα που εχει η καμπινα σου που επαιζαν τα 12 αρια χλωμο να παιξουν τα 8 αρια σωστα, για να μην πω αποκλειετε.(αρα αστην στην αποθηκη την κουτα που εχεις)
αν τα ηχεια σου ειναι επωνυμα θα πρεπει να βρεις το datasheet και να δεις ποσα λιτρα καμπινα χρειαζετε το καθε ηχειο ,αν θα πρεπει να ειναι κλειστου τυπου ή bass reflex .οποιοσδηποτε πειραματισμος στο περιπου με τα λιτρα της καμπινας δεν θα σου δωσει τις πραγματικες δυνατοτητες που εχει το ηχειο, ειναι χασιμο χρονου ,κωπου και χρημα αφου τα ξυλα φανταζομαι θα τα πληρωσεις.
Οσα για παθητικο crossover που λογικα ενοεις τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα για να ταιριαξεις καθως τα WATT ειναι πολλα και δυσκολα θα διαχειριστη ενα crossover τοση ισχυ χωρις να παραμορφωσει και να χασεις σε ποιοτητα ,η καλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις καποιο ενεργο crossover που θα στελνει στον ενισχυτη σου μονο τις χαμηλες συχνοτητες .
Τωρα για να συνδεσεις ηχεια σε σειρα δεν το εχω ακουσει ποτε, για καποιο λογο δεν το κανει κανενας, σιγουρα κατι συμβενει και δεν το κανει κανενας και πουθενα. Για ενισχυτη θα σου προτεινα αυτον http://users.otenet.gr/~athsam/power_amp_300w.htm καθως εχει την δυνατοτητα να γινει και 4Ω ΚΑΙ να βαλεις παραλληλα τα 2 ηχεια σου . Δεν ξερω αν σε τρομαξα αλλα ετσι εχουν τα πραγματα χωρις ιχνος υπερβολης.

Danza
01-04-06, 00:39
επισυναπτω την συνδεσμολογια σε σειρα... απο οτι εχω ακουσει αν τα ηχεια ειναι ιδια διπλασιαζεται και η ισχυ

moutoulos
01-04-06, 00:41
(θα συνδεθουν σε σειρα για 8Ω)
To οτι είναι 4ωμ, δεν σημαίνει οτι το καθένα μεγάφωνο είναι 4 ωμ ... είναι δυο μεγάφωνα 8ωμ
τοποθετημένα παράλληλα, και γίνονται 4ωμ.
Αν τα βάλεις σε σειρά όπως λές θα σου γίνουν 16ωμ :shock:

moutoulos
01-04-06, 00:46
Τωρα για να συνδεσεις ηχεια σε σειρα δεν το εχω ακουσει ποτε, για καποιο λογο δεν το κανει κανενας, σιγουρα κατι συμβενει και δεν το κανει κανενας και πουθενα.
Μην σε παραξενεύει ... είναι συνηθισμένο φαινόμενο :wink: .

hlektrologos000
01-04-06, 11:20
επισυναπτω την συνδεσμολογια σε σειρα... απο οτι εχω ακουσει αν τα ηχεια ειναι ιδια διπλασιαζεται και η ισχυ
συγνωμη αλλα μου φαινετε παραξενο να διπλασιασεις την αντισταση και να διπλασιαστει η ισχυ.
Δεν νομιζω οτι ισχυει, το αντιθετο θα γινει πιστευω.

Danza
01-04-06, 12:43
Αν τα βάλεις σε σειρά όπως λές θα σου γίνουν 16ωμ
αυτο δεν το ηξερα αλλα πως γινεται να εχεις συνθετη αντισταση 8ωμ με το πολυμετρο και στην πραγματικοτητα 16?? :shock:

babisko
02-04-06, 09:15
Αν τα βάλεις σε σειρά όπως λές θα σου γίνουν 16ωμ
αυτο δεν το ηξερα αλλα πως γινεται να εχεις συνθετη αντισταση 8ωμ με το πολυμετρο και στην πραγματικοτητα 16?? :shock:

16 Ω είναι η σύνθετη αντίσταση του μεγαφώνου και όχι η ωμική. Η σύνθετη αντίσταση ενός πηνίου (= μεγαφώνου), ως γνωστόν δεν μετρείται με ένα απλό πολύμετρο - ωμόμετρο, αλλά με άλλες μεθόδους.

moutoulos
02-04-06, 11:05
Εγώ εννούσα το εξής ...
Έστω οτι έχεις ένα sub 4ωμ (αυτοκινήτου), και μέσα έχει δύο ηχεία.
Το κάθε ηχείο είναι 8 ωμ και βαζοντας τα παράλληλα ο κατασκευαστής
πετυχαίνει 4ωμ φορτίο.
Αν εσύ τώρα πάρεις αυτά τα ηχεία και τα βάλεις σε σειρά θα πετύχεις
φορτίο 16ωμ.
Αν έχεις 4 ηχεία 4ωμ, πάνε δυο παράλληλα, δυο σε σειρά, για αυτοκίνητο μιλάμε πάντα.

Επισυνάπτω ένα σχέδιο ...

Danza
03-04-06, 00:58
δηλαδη θελεις 4 woofer των 4Ω για να πετυχεις 4Ω φορτιο στον ενισχυτη :shock:
ο ενισχυτης μου εχει διακοπτακι πισω που διαλεγεις το φορτιο 4-8Ω... ειναι 5καναλος αλλα λυσε μου μια απορια πες οτι βαζουμε στις εξοδους ηχεια 4Ω και 2 sub των 8Ω συνδεδεμενα παραλληλα στην εξοδο του κεντρικου που ειναι ιδιας ισχυως με των κανονικων ηχειων (το σκευτηκα για να μην χρειαστει να βαλω εξωτερικο ενισχυτη αφου εχω αλλα 3χ100 rms ανεκμεταλευτα) επισης εχει 6καναλη εισοδο για εξωτερικο αποκοδοικοποιητη και ετσι εχω συνδεδεμενο το equalizer και στην εισοδο του κεντρικου βαζω ενα low pass filter και οδηγω τα sub του σπιτιου.. :wink: ο ενισχυτης εχει αποδειχτει γομαρι μετα απο υπερβολικες καταχρησεις :twisted:
output power: 5x125wDIN (IHF)/8ohms 5x195wDIN (IHF)/4ohms

Danza
03-04-06, 03:00
Γρηγορη και κατι ακομα, την ισχυ του συνολου των ηχειων πως την υπολογιζεις? δλδ. 4*4Ω (πχ. 100w/speaker) και 2*8Ω (πχ. 100w/speaker) ισχυ που προκυπτει απο την συνδεσμολογια του σχεδιου που επισυναψες

moutoulos
03-04-06, 17:43
δηλαδη θελεις 4 woofer των 4Ω για να πετυχεις 4Ω φορτιο στον ενισχυτη :shock:
ο ενισχυτης μου εχει διακοπτακι πισω που διαλεγεις το φορτιο 4-8Ω... ειναι 5καναλος αλλα λυσε μου μια απορια πες οτι βαζουμε στις εξοδους ηχεια 4Ω και 2 sub των 8Ω συνδεδεμενα παραλληλα στην εξοδο του κεντρικου που ειναι ιδιας ισχυως με των κανονικων ηχειων (το σκευτηκα για να μην χρειαστει να βαλω εξωτερικο ενισχυτη αφου εχω αλλα 3χ100 rms ανεκμεταλευτα) επισης εχει 6καναλη εισοδο για εξωτερικο αποκοδοικοποιητη και ετσι εχω συνδεδεμενο το equalizer και στην εισοδο του κεντρικου βαζω ενα low pass filter και οδηγω τα sub του σπιτιου.. :wink: ο ενισχυτης εχει αποδειχτει γομαρι μετα απο υπερβολικες καταχρησεις :twisted:
output power: 5x125wDIN (IHF)/8ohms 5x195wDIN (IHF)/4ohms
Στο σχέδιο που σου επισύναψα δεν λέω οτι θέλεις 4 woofer των 4Ω για να πετύχεις 4Ω φορτίο, και με τα δυο 8 άρια πάλι 4 μω έχεις.
Τα DIN που βλέπεις είναι άλλη ιστορία ... ο ενισχυτής σου πάνω απο 5x80WRMS/8ohm, ή 5x120WRMS/4ohm δεν είναι :roll: .


Γρηγορη και κατι ακομα, την ισχυ του συνολου των ηχειων πως την υπολογιζεις? δλδ. 4*4Ω (πχ. 100w/speaker) και 2*8Ω (πχ. 100w/speaker) ισχυ που προκυπτει απο την συνδεσμολογια του σχεδιου που επισυναψες
Νομίζω το άθροισμα των παράλληλων ηχείων (σε σειρά δεν νομίζω να πιανονται).

Έχουμε ξεφύγει όμως απο το θέμα ... :roll:

Danza
04-04-06, 02:41
Οντως ξεφυγαμε απο το θεμα :? θα ξαναμονταρω την κουτα με τα subwoofer που ειχα στο αμαξι και θα κανω μια δοκιμη σπιτι... πιστευω μονο να χρειαστω εναν μονοκαναλο τελικο με low pass crossover αν δεν αντεχει να τα οδηγησει αυτος που εχω

Danza
13-08-06, 19:47
Μετα απο μια δοκιμή ολα εντάξει. αλλά έχω μια απορία βλέπω κατι φίλους με κάτι 8" sub της logitech και "βαράνε" σαν δαιμονισμένα :shock: ενω με τα δικα μου τα 12"αρια δέν έχω τόσο μπάσο :( τι κάνουν αυτοι οι ιάπωνες τέλος πάντον και βγάζουν τόσο μπάσο απο ενα 8" subάκι?? :roll:

moutoulos
22-08-06, 16:22
:D Καλύτερο "συντονισμό" στην καμπίνα, σε σχέση με το μεγάφωνο που βάζουν.

Danza
24-08-06, 05:21
Υπάρχει ενα ακόμα τρίκ που μου είπε ενα φιλαράκι εδώ.. να βάλω μέσα στο κουτί υαλοβάμβακα σαν αυτο που βάζουν στους απορροφητήρες :shock: και έξω το ίδιο να βάλω σε όλο το κουτι να το αλείψω με βενζινόκολλα (σαν τον πολυεστέρα) να το τρίψω και να το βάψω μετά καθώς και μηχανική απομόνωση και μεγαλύτερα bass reflex.. και όσο για ενισχυτη να βάλω εναν μονοκάναλο αποκλειστικά για τα sub... (ίσως και αλλα woofer :roll: ) θα έχει αποτέλεσμα??

billos1989
24-08-06, 07:09
για τον υαλοβαμβακα εχω ακουσει οτι ειναι αποτελεσματικο.!!!!!!

Danza
24-08-06, 23:45
Οχι όλοι οι υαλοβάμβακες... ο κιτρινος δηλαδη δεν κανει τιποτα :? ο άσπρος και η αυγοθήκη αλλα ειναι πανακριβη :shock:

hlektrologos000
25-08-06, 00:48
:D Καλύτερο "συντονισμό" στην καμπίνα, σε σχέση με το μεγάφωνο που βάζουν.

Γι αυτο τα ηχεια του φιλου σου βγαζουν τοσο μπασο....

Θα σου πω και γω μια ιστορια για να καταλαβεις γιατι δεν βαρανε τα δικα σου ....

Ειχα μια φορα μια κουτα στο αμαξι με μικρη καμπινα και μεγαλο bass reflex που φοραγε ενα 12αρι EM'FASHER
Ο ξαδερφος μου ειχε λιγο πιο μεγαλη κουτα και πιο μικρο bass reflex και φοραγε ενα 12αρι rokford

Μια μερα αλαξαμε καμπινες μεταξυ μας και κρατησε ο καθενας το ηχειο του ....το αποτελεσμα ητανε οτι η δικια του καμπινα ταιριαζε καλυτερα στο δικο μου ηχειο και η δικια μου στο δικο του ....!!!
Απο τοτε εχουμε εγω την δικια του καμπινα και αυτος την δικια μου.

Στο ειχα ξαναπει σε προηγουμενο ποστ οτι καθε ηχειο για να δουλεψει σωστα θελει συγκεκριμενα λιτρα , διαμετρο και μηκος σωλυνα του bass reflex ακομα και την θεση που θα ειναι τοποθετημενος ο σωλυνας του bass reflex πανω στην κουτα .

οσο για αυγοθηκες σε εφαρμογη σε sub αυτοκινητου δεν εχω δει ποτε.

Danza
25-08-06, 00:52
τοποθετουν αυγοθήκες ορισμένοι αλλα να ντυσουν το εσωτερικο του πορτ μπαγκαζ... θα σου βγάλω μια φωτο την κουτα με τις διαστάσεις μηπως βγάλουμε ακρη τι sub μπορουν να ταιριάξουν.. :roll:

dal_kos
25-08-06, 00:55
Η κατασκευη καμπινων για ηχεια ειναι ολοκληρη επιστημη.

Για να υπολογισεις τα λιτρα μπορεις να χρησιμοποιησεις το bassbox pro που ειναι αρκετα καλο και βαζοντας τα στοιχεια του μεγαφωνου σου[Thielle-Small] σου κανει εξομοιωση και σου προτεινει λιτρα και τυπο καμπινας καθως και διαμετρο και μηκος του bass-reflex ;)

hlektrologos000
25-08-06, 00:58
με φωτο δεν θα κανουμε κατι ,μετρησε διαστασεις.... να ψαχουμε για κανενα προγραματακι στο ιντερνετ .
Για ακομα καλυτερα γραψε και μαρκα, κωδικο, οτι στοιχεια εχεις για το ηχειο μηπως βρουμε κανενα datasheet.

dal_kos
25-08-06, 01:05
με φωτο δεν θα κανουμε κατι ,μετρησε διαστασεις.... να ψαχουμε για κανενα προγραματακι στο ιντερνετ .
Για ακομα καλυτερα γραψε και μαρκα, κωδικο, οτι στοιχεια εχεις για το ηχειο μηπως βρουμε κανενα datasheet.

Σωστος! 8)

Αυτα θα ηταν πραγματι χρησιμα και μπορει να σου κανω αυριο εγω εξομοιωση. :)

Παντως το προγραμμα που σου ειπα ειναι πραγματικα αρκετα καλο! :D

hlektrologos000
25-08-06, 01:25
Παντως το προγραμμα που σου ειπα ειναι πραγματικα αρκετα καλο! :D

την ωρα που εσυ ποσταρες εγω εγραφα γι αυτο ...δεν ειχα δει οτι ειχες προτεινει προγραμμα ...
θα το βρω και θα το κατεβασω και γω.

dal_kos
25-08-06, 01:42
Παντως το προγραμμα που σου ειπα ειναι πραγματικα αρκετα καλο! :D

την ωρα που εσυ ποσταρες εγω εγραφα γι αυτο ...δεν ειχα δει οτι ειχες προτεινει προγραμμα ...
θα το βρω και θα το κατεβασω και γω.

:ok: :ok: :ok:

Danza
25-08-06, 01:53
εγινε απο δευτέρα θα ποστάρω κατι κωδικους που έχει πάνω τa woofer (μάρκα πάντως ειναι Technics)

Danza
02-09-06, 12:29
Για ακομα καλυτερα γραψε και μαρκα, κωδικο, οτι στοιχεια εχεις για το ηχειο μηπως βρουμε κανενα datasheet.

Κωδικός woofer: EAS-30PL76S - Technics
impedance: 6Ω
ισχυς: ???? (60watt rms νομίζω :? )

Danza
02-09-06, 14:18
Woofer 10", 160W FO : 30Hz, SPLo: 91dB, Qts: 7, Vas :168.17 Litr, 6.5 ohm, Μαγνήτης 1080gr/39 Oz, φ140

και επίσης ενα μεγάφωνο με τα χαρακτηριστικά αυτα τι καμπίνα θέλει???

Danza
03-09-06, 01:33
Aπο τα technics το ενα έμεινε απ τα 2.. στο αλλο πέρασε dc o ενισχυτης και το "στειλε" :cry: με ενα μόνο woofer τι καμπίνα μπορώ να φτιάξω να "βαράει" καλά?

dal_kos
03-09-06, 11:04
Φιλε DaNzA δυστυχως μονο αυτα τα στοιχεια δεν φτανουν για να "τρεξω" εξομοιωση και να σου πω τι καμπινα θα ηταν καλη. Αν καποιος αλλος μπορει να το κανει εχει καλως αλλιως πρεπει να ψαξεις και για τα υπολοιπα Thiele-Small χαρακτηριστικα του ηχειου σου. Επισης χρειαζονται και οι ακριβεις διαστασεις του.

Danza
03-09-06, 11:27
Τι άλλα στοιχεία χρειαζεσαι μηπως τα βρώ??

dal_kos
03-09-06, 13:14
QMS QTS Qes μεγεθη ολα[μαγνητης υψος πλατος κ.α.] αν υπαρχουν τα mH, και βλεπουμε... ;)

Danza
03-09-06, 17:38
Δέν ξέρω αμα σε βοηθάει αυτο :?

dal_kos
03-09-06, 18:46
Μπα... Αν μπορεις δωσε τον τυπο του ηχειου σου μηπως βρω τπτ στο κυβερνοχωρο :D

Αλλιως δεν υπαρχει πουθενα αλλου να μπορεσουμε να βρουμε αυτα τα στοιχεια[κατ εμε παντα]

Danza
03-09-06, 19:35
Ηχείο: Technics SB-1990 (Ειναι πολυ παλιά δεκαετία '80... αμα βρείς έστω φωτο σε παραδέχωμαι :D )

dal_kos
03-09-06, 20:37
Ετοιμα σε καμπινες ηταν?
Μηπως εμοιαζαν με αυτα???

http://www11.plala.or.jp/se_ke5583/TECHNICS/speaker/sb-1990.JPG


Αν ναι... παραδεξου με! :P :lol: [πλακα κανω]

Δυστυχως ομως μονο φωτο βρηκα :(

Danza
03-09-06, 20:45
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ :D :D αυτά ήταν

dal_kos
03-09-06, 20:52
:psonio: :psonio: :psonio:

Περιμενω το βωμο που συμφωνησαμε ε?... :mrgreen: :mrgreen: :hammer: :hammer: :psonio: :psonio: \:D/

Α και καμια ιερια δεν θα ηταν κακη ιδεα... :-({|=

Danza
03-09-06, 20:55
offtopic: Να ξερες τι μου θυμισες... τα ειχαμε αγοράσει οταν ήμουν 12 χρονων και είχα και έχω ακομα αρρωστια με αυτά τα ηχεία... σκευτώμαι να ξαναφτιάξω τις ίδιες καμπίνες γιατι τις παλιές τις έβαψα, τις τρύπισα κλπ κλπ :( :( :cry: :cry:

Danza
29-10-06, 13:54
καλησπέρα παιδια. εχω 2 sub 8" (επισυνάπτω φωτό) 250watt max. 4Ω το ενα..
θέλω να τα βάλω σε ένα κουτί με συνδεσμολογία σε σειρά δλδ. 500w max. 8Ω.
δυστιχώς δεν βρίσκω άλλα χαρακτηριστικά για το τί κουτί χρειάζεται.. μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

dal_kos
29-10-06, 14:08
Προτεινω να τα βαλεις σε κλειστο κουτι.
Επειδη ειναι μεγαλα[ισχυς] δεν μπορω να σου πω διαστασεις με σιγουρια.
Λογικα μια κουτα 1-1.30 *20*20 εκατοστα ισως να κανει.
Αν εχεις ορεξη, παρε και κανε ενα δοκιμαστικο κουτι. Δηλαδη παρε δυο ξυλα, και στο ενα ανοικσε τρυπα για το ηχειο[μετα θα ειναι η προσοψη αυτο] και βαλε και ενα αντιστοιχο για πισω.
Μετα βαλε δυο πλαϊνά και αρχισε να ωαζεις προς τα μεσα τη μπαφλα μεχρι να βρεις ενα σημειο που θα εχει καλη αποδωση και μικρο χωρο. Εννοω να κανεις κατι σαν εμβολο δηλαδη. Μετα το σχημα δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο... σε σχεση με τον ογκο ;)
Υπαρχει και μια αλλη λυση... να βρεις τα χαρακτηριστικα ή τον τυπο των μαγαφωνων μηπως μπορεσω να σου κανω καμια εξομοιωση ;)
Αυτα....

Danza
29-10-06, 14:29
για bandpass κουτί σκευτωμαι και εγώ :) ο τύπος ειναι V-830Y, μαρκα: Boshmann