PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης και ηχεια



konstantan_1
01-04-06, 20:26
Εχω ενα προβλημα με εναν ενισχυτη..... Απο πισω εχει 4 υποδοχες για ηχεια και μπροστα κουμπι για επιλογη για speakers A και speakers B!!!! Καποια στιγμη που συνδεσα 4 ηχεια μαζι και επελεγα και τα δυο κουμπια μαζι δεν επαιζε τιποτα.... Μου ειχε πει ενας οτι φταινε τα Ohm των ηχειων!!!!!!!! Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει????????????????

xampos
01-04-06, 22:32
αν ο ενισχυτησ ειναι 8ω και εσυ βαλεισ 4 ω ή 2 των 8 ω παραλληλα δηλαδη συνολικα 4ω τοτε τον καις

konstantan_1
01-04-06, 23:11
κ εμενα γιατι δεν μου καηκε ο ενισχυτης οταν τα συνδεσα? ο ενισχυτης δουλευει κανονικα με 2 ηχεια

hlektrologos000
02-04-06, 11:41
καλησπερα. καταρχην πες μας αν ειναι σπιτιου ή αυτοκινητου ο ενισχυτης και μοντελο. Αν ειναι σπιτιου πιστευω οτι δεν ειναι τετρακαναλος ωστε να σου παιξει 4 ηχεια μαζι αλλα εχει επιλογες ομαδων ηχειων .δηλ εχεις μονιμα συνδεμενα 4 ηχεια και επιλεγεις αν θελεις να παιξουν τα 2 που ανηκουν στην ομαδα Α ή τα 2 που ανηκουν στην ομαδα Β.
Ποσα input RCA εχει ?

konstantan_1
02-04-06, 12:41
ειναι σπιτιου και εχει 4 rca input και ενα phono και το μοντελο ειναι sansui a 3100...

moutoulos
02-04-06, 17:08
4 υποδοχες για ηχεια και μπροστα κουμπι για επιλογη για speakers A και speakers B!!!! Καποια στιγμη που συνδεσα 4 ηχεια μαζι
Eννοείς στι 4 υποδοχές (εξόδους Α, Β) έχεις συνδέσει τα 4 ηχεία??
Αν ναι, αυτά πρέπει να είναι οπωσδήποτε 8ώμ, γιατί αμα είναι 4 ... λογικό είναι που δεν παίζει μιας και ο ενισχυτής σου είναι μικρός σε ρεύμα.
Όταν πατάς το Α μόνο του, παίζει ??
Όταν πατάς το Β μόνο του, παίζει ??
Και όταν τα βάζεις Α+Β σταματά ...?

Αν συμβαίνει το παραπάνω ... μην τον ζορίζεις γιατί είναι μικρός.

Και δεν καίγονται και τόσο εύκολα ... γιατί συνήθως έχουν και προστασίες.

Danza
03-04-06, 00:32
Ένας Philips που είχα οταν του εβαζες 4ηχεία εκανε μετατροπή μονος του τις ομάδες δλδ. η ομαδα Α ήταν σε σειρα με την Β και ανεβαζε τα Ω σε 16 ανα καναλι για να μην κατέβει στα 4 και καεί... κοιτα αν ειναι ετσι και στον ενισχυτη σου γιατι μπορει να εχει παθει κατι ο επιλογεας Α-Β και για αυτο δεν ακους τιποτα με 4 ηχεία

konstantan_1
03-04-06, 16:04
οταν παταω και τα δυο ουμπια μαζι σταματαει να παιζει........ καμια καλη λυση για το πως μπορω να συνδεσω 4 ηχεια?????

Danza
03-04-06, 17:21
Αν μπορει να κατεβει στα 4Ω (συνηθως γραφουν εκει που συνδεεις τα ηχεια: Impedance 4~16ohms ή 8~16ohms) τοτε βαζεις 2 ηχεια παραλληλα συνδεδεμενα στο ενα καναλι και τα αλλα 2 ηχεια παραλληλα συνδεδεμενα στο αλλο καναλι, αλλα :!: προσοχη :!: αν δεν μπορει να λειτουργησει με 4Ω θα δουλεψει και οταν τον ανοιξεις πολυ θα σου καψει εξοδους απο overload :shock:

moutoulos
03-04-06, 17:24
οταν παταω και τα δυο ουμπια μαζι σταματαει να παιζει........ καμια καλη λυση για το πως μπορω να συνδεσω 4 ηχεια?????

:? Δυστηχώς δεν τα "σηκώνει" παίζει μόνο Α ή Β.
Πολλοί μικροί ενισχυτές το κάνουν αυτό ...

Danza
03-04-06, 17:25
konstantan_1 αν μπορεις βγαλε μια foto το πισω μερος του ενισχυτη γιατι κατι δεν μου κολλαει με τα 4 rca input

konstantan_1
04-04-06, 20:06
Τι να κανω..... Θα συμβιβαστω με τα δυο ηχεια...... Ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια σας!!!!!!!!!!!