PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκωδικοποιητής NOVA PANSAT Θύρα επικοινωνίας RS232



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-04-06, 13:11
Εχω έναν αποκωδικοποιητή της NOVA (PANSAT) ο οποίος έχει μια θύρα επικοινωνίας στο πίσω μέρος που την ονομάζει RS232 και είναι 9-πινη. Ξέρει κανείς εάν παίζει τίποτε με σύνδεση με τον υπολογιστή με την χρήση κατάλληλου προγράμματος και να μπορούμε π.χ. να προγραμματίζουμε εγγραφές κ.τ.λ.
Μήπως ζητάω πολλά;; :oops: :oops:

nitako
03-04-06, 15:37
Έχω την εντύπωση πως η θύρα αυτή υπάρχει στους δέκτες για να μπορούν
να συνδεθούν με το pc ώστε να κατεβάζεις πχ updates

kostikas
04-04-06, 14:13
Φίλε η συγκεκριμένη θύρα χρησιμοποιείτε για την αναβάθμηση του δέκτη.
φτιάχνεις ενα null modem καλώδιο το οποίο δε θα σου στοιχίσει ουτε 5 ευρω και βρίσκεις το firmware του δέκτη και το "ριχνεις μέσα"
αν και για τον panasat της NOVA δε ξέρω τι γίνετε γιατί είναι απαράδεκτος δέκτης και δεν τον έχω δουλέψει.
αν έχεις άλλες απορίες πες μου σε βοηθήσω.
Κωστής

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-04-06, 15:02
Thanks παίδες για τις πληροφορίες.

radiodj105
07-04-06, 15:12
Από ότι ξέρω, δεν υπάρχει software στο ίντερνετ για να κάνεις αναβάθμιση σε αυτό το μαραφέτι. Μόνο από δορυφόρο γίνεται η αναβάθμιση και πάλι... μην περιμένεις τίποτα τρελά πράγματα.

^Active^
07-04-06, 16:18
Θα συμφωνησω με τον radiodj105 καθως ειμαι ιδιοκτητης ενως τετοιου δεκτη και επισης δουλευω για λογαρισμος της εταιριας αυτης (Νοβα)
σσσσσς O:)

radiodj105
07-04-06, 19:04
Θα συμφωνησω με τον radiodj105 καθως ειμαι ιδιοκτητης ενως τετοιου δεκτη και επισης δουλευω για λογαρισμος της εταιριας αυτης (Νοβα)σσσσσς O:)
Αυτό το τελευταίο τί το ήθελες; Και πάνω που σε είχα συμπαθήσει!

^Active^
08-04-06, 10:54
Τι να κανουμε Βασιλη μου καπως πρεπει να βγαλουμε και εμεις το φαγακι μας :lol: Εξαλου κανεις δεν ειναι τελειος :wink:

radiodj105
08-04-06, 11:58
Τι να κανουμε Βασιλη μου καπως πρεπει να βγαλουμε και εμεις το φαγακι μας :lol: Εξαλου κανεις δεν ειναι τελειος :wink:
Φυσικά κάνω χιούμορ... γιατί κι εγώ παραδίδω δουλειά για το Φιλμνετ. Το κακό δεν είναι ότι ζητούν όλα τα υλικά που τους παραδίδουμε να έχουν σωστό VITC... το κακό είναι ότι όταν δουν το παραμικρό, σου επιστρέφουν το υλικό.
Θα μου πεις ότι "σέβονται τον συνδρομητή". ΤΡΙΧΕΣ! Εγώ πιστεύω ότι απλά "το παίζουν" ότι έχουν αυστηρό ποιοτικό έλεγχο.

(Μεταξύ μας, και το TV5 (γαλλικό) αλλά και το RTL (γερμανικό) που έχει τύχει να παραδώσω δουλειά, είναι πολύ αυστηροί όσο αφορά τα στάνταρς που πρέπει να έχουν οι ταινίες που παραλαμβάνουν.