PDA

Επιστροφή στο Forum : TDA with Power transistors



Danza
05-04-06, 14:27
Βασικα αυτο το σχεδιακι με μικρες η μεγαλες μετατροπες θα δουλεψει και θα εχει αποδοση?

moutoulos
05-04-06, 15:38
Δεν νομίζω να δουλέψει ...
Η έξοδος του TDA στην βάση των τρανζίστορ :shock:

Δεν νομίζω πάντως το συγκεκριμένο (TDA) να έχει τις κατάληλες
προυποθέσεις ώστε να ασχοληθείς μαζί του. :roll: :wink:

Danza
05-04-06, 21:06
Το TDA λειτουργει ως driver για τα τρανζιστορ, με καποιο αλλο TDA ισως?

gsmaster
05-04-06, 23:07
Με την πρώτη ματιά φαίνεται να δουλεύει. Τώρα απο ποιότητα τι θα κάνει...........

Danza
05-04-06, 23:18
Αυτο το σχεδιο εγινε ''στο ποδι'' περισσοτερο για να μου πει οποιος εχει κανει κατι παρομοιο αν θα λειτουργησει... το συγκεκριμενο tda εχει 17w ανα καναλι εξοδο που ειναι υπεραρκετο να οδηγησει ενα ή περισσοτερα ζευγαρια τρανζιστορ, για ποιοτητα θα μπουν και προσθετα εξαρτηματα που ακομα δεν εχω κατι υποψιν να προσθεσω

IOANNIS
06-04-06, 01:01
κατα την γνωμη μου λιγο δυσκολο να δουλεψει!!! γιατι δεν χρεισημοποιης το ΤDA7250 που ειναι για αυτη την δουλεια και μετα να οδηγησεις δυο η παραπανω τρανζιστορ?

Danza
06-04-06, 01:08
TDA7250 δεν βρισκω datasheet :roll:

Danza
06-04-06, 01:18
το βρηκα το tda7250 αλλα 1ον. ταση τροφοδοσιας μεχρι +-45v ενω εγω για τα watt που θελω χρειαζωμαι τουλαχιστον +-50v και 2ον. ισχυς εξοδου 60w/8ohms - 100w/4ohms... :? ισχυς εξοδου που θελω >120w/8ohms - >180/4ohms (per channel). με το tda7250 ποσα ζευγαρια τρανζιστορ να βαλω ανα καναλι για τοση ισχύ?

moutoulos
06-04-06, 01:22
Το TDA λειτουργει ως driver για τα τρανζιστορ, με καποιο αλλο TDA ισως?
Στο συγκεκριμένο TDA, τα ποδαράκια του 4, 6, 7, 9 αποτελούν τέσσερους ξεχωριστούς power stage (ενισχυτές ρεύματος),
που πρέπει οπωσδήποτε να τροφοδοτούνται απο την τάση, μέσου του χαμηλού (ωμικού) φορτίου, ηχείο δηλαδή.
Οπότε δεν μπορούμε εκεί που θέλει η έξοδος 4-8 ohm, να την βάλουμε να δουλεψει με Κohm.


Με την πρώτη ματιά φαίνεται να δουλεύει. Τώρα απο ποιότητα τι θα κάνει...........
Γιάννη :oops: δεν θα δουλέψει ...


το συγκεκριμενο tda εχει 17w ανα καναλι εξοδο που ειναι υπεραρκετο να οδηγησει ενα
ή περισσοτερα ζευγαρια τρανζιστορ,
Τα έχεις λίγο μπερδέψει ... Ποτέ δεν οδηγούμε τα W με W. Για να οδηγήσεις τρανζίστορ εξόδου
χρειάζεται το προηγούμενο στάδιο να είναι ενισχυτής τάσης και όχι ρεύματος.

Τέλος επισυνάπτω φώτο με εσωτερικό διάγραμμα TDA1557, και περιπτώσεις ενισχυτών (με chip),
που φαίνεται οτι η έξοδος του κάθε ενισχυτή ... παραμένει έξοδος, μόνο που μπαίνουν παράλληλα
τρανζίστορ ... :wink:

IOANNIS
06-04-06, 02:14
σορρυ γρηγορη αλλα εκανα λαθος διατυπωση στην απαντηση μου. εχεις δικιο. στο παρακατω σχεδιο οπου Q1,Q2,Q3,Q4 μπορουμε να βαλουμεε τα ΜJ11013/11014 και να παρουμε γυρω στα 130watt στα 4 ohm η ακομα και τα MJ15003/15004 και να ανεβασουμε ακομα λιγο τα watt.

Danza
06-04-06, 02:46
IOANNIS πολυ καλο το σχεδιο που ανεβασες και μαλλον αυτο θα φτιαξω... για να ανεβασεις τα watt πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε ''πεταλα'' τρανζιστορ? δεν υπαρχουν πλαστικα με μεγαλη ισχυ?

moutoulos
07-04-06, 10:56
στο παρακατω σχεδιο οπου Q1,Q2,Q3,Q4 μπορουμε να βαλουμεε τα ΜJ11013/11014 και να παρουμε γυρω στα 130watt στα 4 ohm η ακομα και τα MJ15003/15004 και να ανεβασουμε ακομα λιγο τα watt.
Εννοείς να αλλάξεις τα τελικά τρανζίστορ, για μεγαλύτερη ισχύ?
Φαντάζομαι μπορείς αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και το datasheet αυτών ... (τροφοδοσίες κλπ)


IOANNIS πολυ καλο το σχεδιο που ανεβασες και μαλλον αυτο θα φτιαξω... για να ανεβασεις τα watt πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε ''πεταλα'' τρανζιστορ? δεν υπαρχουν πλαστικα με μεγαλη ισχυ?
Βέβαια και υπάρχουν ...
2SA1216
2SC2922

Danza
08-04-06, 13:14
Εβγαλα και το τυπομένο, αλλα καλύτερα να το δει καποιος πιο καταρτισμενος για να ξερουμε αν ειναι καλό, ανοιγει με το ExpressPCB...
''περιπτώσεις ενισχυτών (με chip),
που φαίνεται οτι η έξοδος του κάθε ενισχυτή ... παραμένει έξοδος, μόνο που μπαίνουν παράλληλα
τρανζίστορ (Γρηγόρη οταν στην εξοδο τοποθετείς παράλληλα τρανζιστορ ποση επιπλέον ισχύ έχεις?)''

moutoulos
10-04-06, 09:52
Παράπάνω με ρώτησες αυτό ...

... για να ανεβασεις τα watt πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε ''πεταλα'' τρανζιστορ? δεν υπαρχουν πλαστικα με μεγαλη ισχυ?
και σου απάντησα ...


2SA1216
2SC2922
Εννοείται πως δεν είναι απαραίτητο να είναι "πέταλλα" (ΤΟ3)
Βρήκα και το σχέδιο για 2SA1216 & 2SC2922 (δεν το έχω κατασκευάσει).

moutoulos
10-04-06, 10:29
Βρήκα και το σχέδιο για 2SA1216 & 2SC2922 (δεν το έχω κατασκευάσει).
Αυτόν που έχω όμως κατασκευάσει και δουλεύει, πριν πολλά πολλά χρόνια ... είναι ο παρακάτω, απο Ελέκτορ.
Επίσης τον έχει φτιάξει και ο γνωστός ... Σαμαράς (sam ...) (http://users.otenet.gr/~athsam/power_amplifier_65w_hexfet_gr.htm).
Υπάρχει και τυπωμένο στη σελίδα του sam.

moutoulos
10-04-06, 10:41
Επίσης μια διαφορετική (και ακριβότερη) έκδοση του παραπάνω ενισχυτή, είναι αυτός (παρακάτω), που η μόνη τους διαφορα (απο τον παραπάνω),
είναι μερικές αντιστάσεις που αλλάζουν τιμή, τα εξόδου που είναι ακριβά, και το ενσωματωμένο κυκλωμα καθυστέρησης.

Danza
10-04-06, 11:36
Το κοστος μεχρι πόσα € πάει περίπου?? για 2 κανάλια

moutoulos
10-04-06, 11:56
Το κοστος μεχρι πόσα € πάει περίπου?? για 2 κανάλια
Κοίτα τα εξαρτήματα και των δυο ενισχυτών σε στέρεο έκδοση, άντε να κάνουν 80ε,
περιλαμβάνοντας:
τροφοδοτικό (μαζί με μετασχηματιστή)
εξαρτήματα - υλικά (στέρεο)
ψύκτρα (εξαρτάται βέβαια τι θα πάρεις)

Δεν περιλαμβάνονται
πλακέτα (δεν ξέρω αν εννοείς ιδιοκατασκευή ή αγοραστεί)
κουτί .



Στο δεύτερο σχέδιο τα υλικά θα είναι ακριβότερα (λόγο των τρανζίστορ).

Danza
10-04-06, 20:12
Πλακέτα την φτιάχνω εγώ οπως και κουτι, μετασχηματιστή, τροφοδοτικά έχω απο άλλους ενισχυτές αλλά αφού είναι δοκιμασμένος πολύ καλο μου φένεται το κόστος

antonis
11-04-06, 12:49
φιλε motoupoulos ο ενισχυτης που προβαλεις μπορει να χαρακτηρισθει hi-end. ειναι πραγματικα πολυ καλος και στην κατασκευη αλλα και στα χαρακτηριστικα. μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις το τυπωμενο του και την πανω οψη επειδη δεν φενεται ολοκληρη? ευχαριστω

antonis
11-04-06, 13:17
sorry για το ''motoupoulos'' μπερδευτηκα

moutoulos
11-04-06, 18:06
sorry για το ''motoupoulos'' μπερδευτηκα

motoupoulos :shock:
Αν σου πώ οτι παράγειλά κάτι ηλεκτρονικά απο αθήνα και επειδή με ξέρουν στο φόρουμ
μου στείλαν τα πράγματα στο ταχυδρομείο σαν

>>>> Προς Κο Μούτουλο Γρηγόρη :roll:
Φυσικά επιστραφήκαν πάλι γιατί δεν είχα τέτοια ταυτότητα :roll:


Στο θέμα μας ..........

babisko
12-04-06, 07:57
Γρηγόρη, το σχέδιο του ενισχυτή που έδωσες είναι από το Elektor?
Επειδή ενδιαφέρομαι για την κατασκυή ενός τελικού, μήπως θα μπορούσες να ποστάρεις όλο το άρθρο κατασκευής (σκαναρισμένο βέβαια);

Ευχαριστώ.

Μπάμπης

antonis
12-04-06, 12:30
ευχαριστω Γρηγορη!

moutoulos
12-04-06, 22:46
Γρηγόρη, το σχέδιο του ενισχυτή που έδωσες είναι από το Elektor?
Επειδή ενδιαφέρομαι για την κατασκυή ενός τελικού, μήπως θα μπορούσες να ποστάρεις όλο το άρθρο κατασκευής (σκαναρισμένο βέβαια);

Ευχαριστώ.

Μπάμπης

Κατέβασέ το απο την σελίδα μου, σε PDF (820KB).
www.freewebs.com/moutoulos/Another%20Amp%20Elektor.pdf

babisko
13-04-06, 07:46
Γρηγόρη, το αρχείο κατέβηκε, σε ευχαριστώ πολύ

Μπάμπης

moutoulos
13-04-06, 08:59
Γρηγόρη, το αρχείο κατέβηκε, σε ευχαριστώ πολύ

Μπάμπης
Να'σαι καλά Μπάμπη ...

Danza
03-07-06, 20:02
Παιδιά θέλω να κατασκευάσω ενα τελικό και στο στάδιο εξόδου να βάλω 4xA1106(NPN) και 4xC2581(PNP) στο κάθε κανάλι. τι οδήγηση να τους βάλω καθώς και τι τροφοδοτικό? μιλάμε για 2 κανάλια, και πόσα watt rms @8Ω θα μου δώσει θεωρητικά?

MHTSOS
04-07-06, 00:12
Γρηγόρη τα IGBT του δεύτερου σχέδιου που τα βρήκες? Είχα ψάξει παλιότερα αλλά δεν τα είχαν. Μάλιστα ένας πωλητής στον Τριδήμα με κοίταγε σαν εξωγήινο όταν του είπα για IGBT....

moutoulos
04-07-06, 01:29
Στην Ελλάδα ... δεν ξέρω κιόλας, αλλά πολύ δύσκολο να βρεθούν :? .
Και αν βρεθούν να ξέρεις στοιχίζουν περίπου 15ε το ένα.

Danza
26-08-06, 01:33
Ξερουμε οτι τα τελικα τρανζιστορ οδηγουνται απο ενισχυτη τασης και οχι ρευματος.. στη σελιδα του θείου sam βρηκα αυτο το σχεδιο που τα τελικα vmosfet οδηγουνται απο NE5534 μέσω διόδων... αυτος ο τρόπος έχει αποτέλεσμα? http://users.otenet.gr/~athsam/power_amplifier_12w_fet.htm

chip
27-08-06, 12:42
Σωστός ο Θείος SAM! Απλά έχει δημιουργήσει έναν τελεστικό ενισχυτή ισχύος. Δίνει κανονικά έξοδο τάσης με τον τελεστικό, πολώνει κατάλληλα με τις διόδους τα Mosfet (για να μην έχει παραμόρφωση διάβασης), και κάνει κανονικά feedback για να δουλέψει συνολικά σαν τελεστικός ενισχυτής.
Δοκιμασέ το. Φυσικά μην περιμένεις και εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά για την απλότητα του λογικά θα έχει ικανοποιητικό ήχο.

Danza
27-08-06, 12:45
Με μεγαλυτερη τάση τροφοδοσίας και ισχυρότερα mosfet ή απλά διπολικά δεν θα έχει περισσότερη ισχύ εξόδου?
ε λογικο ειναι οτι δεν θα έχει τον τέλειο ήχο αλλά πιστεύω να ειναι ικανοποιητικός :)

Danza
27-08-06, 13:02
Εγω σκεύτηκα αυτη την μετατροπη με προσθηκη οδηγών και απλων διπολικών τελικών τρανζίστορ

chip
27-08-06, 23:41
Έχει τουλάχιστον ένα πολύ σοβαρό λάθος!!!
Μην αλλάζεις τα σχέδια αυθαίρετα!!
(Αν το λάθος δεν έγινε απο απροσεξία, δίαβασε θεωρεία γιατί μπαίνουν οι δίοδοι και θα καταλάβεις το λάθος)
Προσωπικά πάντος, επειδή έχω μονο βασικές γνώσεις, δεν θα άλλαζα καθόλου το σχέδιο του SAM.

Danza
28-08-06, 11:02
Έχει τουλάχιστον ένα πολύ σοβαρό λάθος!!!
Μην αλλάζεις τα σχέδια αυθαίρετα!!
(Αν το λάθος δεν έγινε απο απροσεξία, δίαβασε θεωρεία γιατί μπαίνουν οι δίοδοι και θα καταλάβεις το λάθος)
Προσωπικά πάντος, επειδή έχω μονο βασικές γνώσεις, δεν θα άλλαζα καθόλου το σχέδιο του SAM.

εγινε απο απροσεξία.. :oops: οντως δεν θα δουλέψει με την 2η εκδοχή....οπότε καλύτερα να το αφήσω ώς έχει

chip
28-08-06, 23:01
Βάλε τις αντιστάσεις που λήπουν για να πολωθουν οι βάσεις των τρανζίστορ και δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα.

Danza
29-08-06, 00:16
Βάλε τις αντιστάσεις που λήπουν για να πολωθουν οι βάσεις των τρανζίστορ και δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα.
Και σε οδηγούς και τελικά ή μονο τελικα?

chip
29-08-06, 13:07
Μόνο οδηγούς. Και ας ελπίσουμε να δουλέψει :D

Danza
29-08-06, 17:03
Δεν χάνουμε και τίποτα με μια δοκιμή :) θα πω αποτελέσματα σε λίγες μέρες :wink:

chip
30-08-06, 00:31
Μπορεί να χάσουμε τα τρανζίστορ! :hammer:

ok1gr
01-09-06, 00:56
sorry για το ''motoupoulos'' μπερδευτηκα

motoupoulos :shock:
Αν σου πώ οτι παράγειλά κάτι ηλεκτρονικά απο αθήνα και επειδή με ξέρουν στο φόρουμ
μου στείλαν τα πράγματα στο ταχυδρομείο σαν

>>>> Προς Κο Μούτουλο Γρηγόρη :roll:
Φυσικά επιστραφήκαν πάλι γιατί δεν είχα τέτοια ταυτότητα :roll:


Στο θέμα μας ..........

To pcb σε τί διαστάσεις πρέπει να τυπωθεί?

ok1gr
01-09-06, 01:03
Και κάτι άλλο, σε αυτό το σχέδιο λέει ότι ο c1 (είσοδος ήχου) είναι από polypropilane...
Τί είναι αυτοί οι πυκνωτές? Πώς τους ζητάω?

chip
02-09-06, 00:06
Η πλακέτα πρέπει να είναι τόση ώστε να χοράνε τα εξαρτήματα :D
Ο πυκνωτής είναι πολυπροπυλενίου (αν ο πωλητής ξέρει τη δουλειά του θα καταλάβει).
Ισως βέβαια πρέπει να πας σε καταστήματα που έχουν καλή ποικιλία εξαρτημάτων αν και δεν είναι κάτι φοβερό.
Οι πολυπροπυλενίου γράφουν (όταν το αναφέρουν) MKP
προσοχή: είναι διαφορετικός τύπος από τους συνιθυσμένους MKT (πολυαιθυλενίου)
Οι πολυπροπυλενίου είναι υψηλής ποιότητας.
Προφανώς αν δεν βρείς πάρε άλλο τύπο. (πχ πολυκαρβονικό)
Αν πάλι δεν βρεις τίποτα ποιοτικό πάρε πολυαιθυλενίου, άλλωστε δεν περιμένω οτι θα έχει και τόσο καλή απόδωση για να βάλει κανεις MPK πυκνωτη.

Danza
02-09-06, 10:46
http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=22&theid=22&open1=1&open2=6&open3=&thepid=61

σε αυτόν τον ενισχυτή αν προσθέσω αλλα 2 τελικά τρανζίστορ τι αλλαγές πρέπει να κάνω??? Drivers, βαττικές αντιστάσεις?? τροφοδοσία?? στο pdf που έχει δίνει και το σχέδιο..

moutoulos
08-09-06, 22:27
To pcb σε τί διαστάσεις πρέπει να τυπωθεί?
Νομίζω 115 x 145mm :wink: .