PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονικό κύκλωμα



ALAMAN
06-04-06, 17:31
Ζητείτε κύκλωμα το οποίο θα λειτουργεί ως χρονοδιακόπτης
και θα ανάβει εναλάξ 4 φανάρια διασταύροσης
συνολικα 12 λάμπες. :D

(μαζί και φανάρια πεζών).

Knight Rider
07-04-06, 00:55
ALAMAN σκοπευεις να βαλεις φαναρια στη γειτονια σου? :o

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
07-04-06, 08:27
Αυτό που θέλεις γίνεται με προγραμματιζόμενη συσκευή, πχ με μικροελεγκτή ή με ένα απλό PLC

ALAMAN
07-04-06, 15:52
Ναί ναί με PLC έχεις κανένα σχεδιάκι για το πώς μπορώ να το φτιάξω :?:
Ένα θεωρητηκό κύκλωμα θέλω μόνο τίποτε άλλο, και άμα ξέρει κανείς τους κώδικες προγραμματισμού
για το συγκεκριμένο πρόβλημα παρακαλώ να μου τους πεί :(

(Βέβαια και ο μικροελεκτής δεν με χαλάει)

Επιστήμων
07-04-06, 16:44
ALAMAN ψιλιάζομαι εργασία . :lol: Παρόλαυτα δεν είναι και κάτι το τρομερό
να το κάνεις και μόνος σου .

ALAMAN
08-04-06, 09:59
Καλά το κατάλαβες Επιστήμων αλλα εγώ δεν θελω να φτιάξω κατασκευή
αλλα ενα θεωρητικό κύκλωμα :roll:

Knight Rider
08-04-06, 11:52
ALAMAN αν εχεις περασει τα ψηφιακα ηλεκτρονικα, μπορεις να βαλεις κατω τις εισοδους και τις εξοδους, συμφωνα με τη σειρα που θελεις να αναβουν τα φαναρια, και να φτιαξεις το κυκλωμα με τον κλασικο τροπο, δηλαδη με εξισωσεις . απο εκει θα βγει το θεωρητικο κυκλωμα το οποιο θα υλοποιησεις με πυλες ή και με flip-flop. Αν δεν χρησιμοποιησεις flip-flopια για χρονοκυκλωμα, θα φτιαξεις ενα χρονοκυκλωμα πχ με το 555, και οι καταλληλες εισοδοι θα διεγειρουν αυτο το χρονοκυκλωμα που με τη σειρα του θα ενεργοποιουν τις εξοδους(φαναρια) που θελεις. Αλλα μηπως τα φαναρια δεν ειναι 12? μαλλον παραπανω θα ειναι μαζι με τον Σταματη και το Γρηγορη, εκτος αν αναβουν ταυτοχρονα μαζι με καποια κοκκινα ή πρασινα, αν δεν βαλεις και σε αυτα καθυστερηση. Το ολο κυκλωμα ειναι μπελας και θα σε τυρανησει να το φτιαξεις. Εκτος αν ξερεις προγραμματισμο και βαλεις κανεναν μC, και κανεις ευκολα τη δουλεια σου. Παντως κι εμενα μου μυριστηκε απο την αρχη εργασια και μαλιστα ψηφιακα ηλεκτρονικα εργαστηριο Β' εξαμηνο, ετσι δεν ειναι? :-#

ALAMAN
08-04-06, 13:07
Είναι μπελάς :head: :head: ](*,) ](*,)
Για 2 φανάρια γίνετε :?:

gsmaster
08-04-06, 14:03
Hint: Τα φανάρια των πεζών ανάβουν μαζί με τα κόκκινα των αυτοκινήτων...
Hint2: Τις καθυστερήσεις απο πράσινο σε πορτοκαλί-κόκκινο, μπορείς να την κάνεις με πυκωντή.

Είχα κάνει κι εγώ κάποτε τέτοια εργασία.... πριν πολλλλλλλλλλλλάαααα.... χρόνια.

ALAMAN
08-04-06, 17:57
Μπορείς να μου δώσεις το κύκλωμα :?:

gsmaster
08-04-06, 20:06
Πες μου το ε-μαιλ του καθηγητή σου να του την στείλω εγώ!
Σοβαρέψου φίλε μου, και κάτσε να ασχοληθείς λίγο.

Knight Rider
08-04-06, 21:53
gsmaster πολλα βαρυ και οχι του τα ειπες. =D> ALAMAN αφου θα το φτιαξεις βαλε και φαναρια με βελος διπλα στα αλλα, για να στριβουν κιολας αλλιως θα γινει καμια καραμπολα \:D/
Φιλικα,
Δημητρης.

gsmaster
09-04-06, 02:18
Είμαι πρόθυμος να βοηθήσω κάποιον που προσπαθεί, αλλά δεν θα βοηθήσω ποτέ κάποιον που τα ζητάει όλα έτοιμα.