PDA

Επιστροφή στο Forum : flip-flop



konstantan_1
10-04-06, 18:17
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου δωσει να καταλαβω τι ακριβως ειναι τα flip-flop????? Ξερω οτι χρησιμοποιουνται για αυτοματισμους αλλα δεν ξερω που ακριβως χρησιμευουν............

Lykos1986
10-04-06, 20:48
Δεν χρησιμοποιούνται καθαρά σαν στοιχεία αυτοματισμών αλλά γενικά σαν στοιχεία ψηφιακών κυκλωμάτων. Υπάρχουν πολλά flip-flops όπως τύπου D, T, JK, RS. Ουσιαστικά μπορείς να τα περιγράψεις χονδρικά ως ένα στοιχείο μνήμης. Περισσότερες πληροφορίες στον αξιαγάπητο goole!!!

xampos
10-04-06, 23:14
μπορεις να το χρησιμοποιησης και σα διαιρετη συχνοτητας δια δυο ή για τη κατασκευη μετρητων

Επιστήμων
11-04-06, 13:41
Φίλε konsantan μη μπερδέυεσαι. Ένα flip-flop έχει δύο εισόδους και δύο εξόδους .Οκ ώς εδώ ?
Τώρα μόλις γειώσεις τη μία είσοδο η αντίστοιχη έξοδος γίνεται λογικό 1 (δηλ. 5 Volt).
Αυτό είναι όλο και τίποτα παραπάνω. Όλα τα υπόλοιπα είναι συνδυασμοί αυτού του βασικού κυκλώματος
με άλλα κυκλώματα και πύλες.

Ένα απλο R-S flip-flop υλοποιείται απλά με δύο πύλες NAND. Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα τσιπάκι 7400
και να πειραματιστείς .Είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις καλύτερα.

Παρακάτω σου δίνω τον τρόπο συνδέσεων.

d.r soutras
11-04-06, 16:25
Ρε παιδια μπορει καποιος να μου δωσει να καταλαβω τι ακριβως ειναι τα flip-flop????? Ξερω οτι χρησιμοποιουνται για αυτοματισμους αλλα δεν ξερω που ακριβως χρησιμευουν............
Ένα πολύ καλό βιβλιαράκι για να μάθεις τις πύλες κ τις εφαρμογές τους!
ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ
Moris Mano

frogman
12-04-06, 09:59
To flip-flop είναι ένα σύγχρονο ακολουθιακό κύκλωμα το οποίο
εκτός απο τις τιμές των εισόδων για να σου δώσει κάτι στην έξοδο
θέλει και έναν παλμό στην είσοδο.

Το κύκλωμα του μπορεί να υλοποιηθεί από 2 η από 4 πύλες NAND.
Τα είδη των flip-flop είναι το R-S FLIP-FLOP το J-L FLIP-FLOP
το D-FLIP-FLOP και το T-FLIP-FLOP. :D

konstantan_1
21-04-06, 11:33
Παιδια με κατατοπισατε πληρως.... Σας ευχαριστω πολυ!!!!! Για οτι αλλη ερωτηση εχω θα σας πω!!!!!! :D :D

nikoskourtis
21-04-06, 18:15
Ειναι στοιχειο μνημης
το βιβλιο του Mano που σου προτεινε ο d.r soutras ειναι παρα πολυ καλο.