PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση θερμοκρασίας κολλητηριού?



Panoss
12-04-06, 15:11
Έχω πάρει πρόσφατα ένα Tecsol 30 W. Όμως φτάνει σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία. Στο κουτί λέει 370 βαθμούς κελσίου. Υπάρχει κανένας τρόπος να του δίνω λιγότερο ρεύμα ή τάση ώστε να χαμηλώνω τη θερμοκρασία του?
Δοκίμασα με μια δίοδο. Βγάζει 120 βολτ, αλλά ήθελα κάτι καλύτερο. Υπάρχει?

jakektm
12-04-06, 15:25
Με διοδο?? Σε σειρα??? λογικα γιαυτο σου εβγαλε 120βολτς

Επειδη αποτι καταλαβαινω το κολλητηρι ειναι απο τα πιο απλα χωρις αλλα εξαρτηματα παρα μονο τα βασικα (αντισταση) για να ζεστενεται πιστευω πως μεταβαλοντας την ταση χαμηλοτερα θα καταφερεις να μειωσεις θερμοκρασια.. Αυτο μπορεις να το κανεις με ενα ντιμμερ,αν και νομιζω πως οι 370 βαθμοι ειναι μια καλη θερμοκρασια....
Μηπως σου εμφανιζει προβληματα στις κολλησεις?

Επιστήμων
12-04-06, 15:35
Αν δε βαριέσαι και θες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω σου προτείνω
να φτιάξεις ένα κύκλωμα που θα ελέγχει τη θερμοκρασία του κολλητηριού
με μια θερμοαντίσταση και στη συνέχεια θα ανοίγει ή θα κλέινει , ανάλογα με τη θερμοκρασία,
το κολλητήρι.
Επίσης θα μπορείς να ελέγχεις και τη θερμοκρασία του κολλητηριού σου κάθε φορά μέσο
ενός ποτενσιόμετρου.
Αυτό που θα κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις έναν τελεστικό (π.χ. 741) σε συνδεσμολογία συγκριτή τάσης
όπου στη μια είσοδο θα βάλεις την έξοδο του ποτενσιόμετρου και στην άλλη την τάση απο ένα θερμοζεύγος.
Την έξοδο μπορείς να την συνδέσεις σε ένα TRIAC μέσο του οποίου θα οδηγείς το κολλητήρι.

Καλή επιτυχία. :D

Panoss
12-04-06, 16:17
Η θερμοκρασία που πιάνει είναι πολύ μεγάλη. Το καλάι λιώνει πολύ γρήγορα, τα εξαρτήματα ζεσταίνονται πάρα πολύ με κίνδυνο να καούν, η κόλληση γίνεται 'θαμπή', ψυχρή δηλαδη. Μόλις μειώσω τη θερμοκρασία όλα είναι μια χαρα.
Δε θέλω να χρησιμοποιήσω θερμοαντίσταση που θα ανοιγοκλείνει ανάλογα με τη θερμοκρασία που θέλω, αλλά να αυξομειώνω την τάση και να αυξομειώνεται η θερμοκρασία. Όπως ο διαιρέτης τάσεως, με ποτενσιόμετρο που χρησιμοποιείται στα 12βολτα κολλητήρια.
Το dimmer αυτό κάνει?

jakektm
12-04-06, 17:43
Πιστευω πως ναι, το ντιμερ θα κανει την δουλεια που θελεις. Υπαρχουν ετοιμα με μπριζα μαλιστα για να βαλεις πχ για λαμπα φωτισμου. Απλα εσυ θα βαλεις το κολλητηρι σου.. Αυτη ειναι η γνωμη μου , αλλα αν καποιος και για συγκεκριμενους λογους πιστευει οτι δε θα λειτουργησει , ας πει την γνωμη του. Ειπα για θερμοκρασια 370 οτι ειναι καλα γιατι εχω μοναδα κολλητηριου με θερμοκρασια και το εχω στους 380.. Τωρα θα μου πεις πως κολλητηρι με κολλητηρι ισωσς και να εχει διαφορα, αρα η το δικο μου μετραει λαθος η το δικο σου εχει λαθος θερμοκρασια... Δε βαριεσαι... 8)

Panoss
12-04-06, 18:36
Ωραία, πώς μπορώ να φτιάξω ένα κατάλληλο dimmer?

gsmaster
12-04-06, 19:24
Φτιάξε αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2139).

Panoss
12-04-06, 20:46
OK ευχαριστώ.
Θα τοοο...επιχειρήσω μωρέ!

amiga
03-05-06, 18:16
Σήμερα έφτιαξα το κύκλωμα για να ρυθμίσω την τροφοδοσία σε ένα ERSA 25W που μπορώ να πω ζεματούσε τόσο που χάλαγε τις πλακέτες…
Παρατήρησα ότι αν ακουμπήσω την μύτη τσιμπάει και αν βάλω δοκιμαστικό κατσαβίδι ανάβει λίγο!!! Αν βάλω το κύκλωμα στην πρίζα ανάποδα όλα είναι οκ. Αυτό ΔΕΝ συμβαίνει αν βάλω το κολλητήρι στην πρίζα είτε από την μια μεριά είτε ανάποδα. Τι λέτε να φταίει; Μήπως το ότι έχω και γείωση (μιας και το κολλητήρι είχε στο καλώδιο του…);;;

gsmaster
03-05-06, 19:23
amiga έχω το ίδιο κολλητήρι δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.
Σου παρουσιάστηκε τώρα με το dimmer ή το είχε και πριν?
Για δοκίμασέ το και χωρίς το dimmer, ίσως να έχει το κολλητήρι διαρροή...
Η πρίζα σου έχει καλή γειωση? Όχι απλά να είναι σουκο απ έξω αλλά και μέσα να έχει περασμένο καλώδιο γείωσης. Μπορεί ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση να έκανε εγκληματική οικονομία...

amiga
03-05-06, 19:52
Gsm όπως γράφω και παραπάνω (ίσως δεν το διατύπωσα καλά!) αν βάλω το κολλητήρι μόνο του χωρίς το dimmer ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο όταν παρεμβάλλω το dimmer.
Πίσω από το κουτάκι του dimmer έχω βάλει μια πρίζα σούκο και εκεί συνδέω το κολλητήρι. Αν από εκεί αντιστρέψω το φις όταν έχω το πρόβλημα δεν λύνεται τίποτα, ενώ αν αντιστρέψω το φις που δίνει στο dimmer τότε όλα λύνονται. Αυτό με παραξενεύει

amiga
03-05-06, 20:14
Επί τις ευκαιρίας πάντως στέλνω το σχέδιο από έναν σταθμό κόλλησης για κολλητήρι 220V που είχα κερδίσει πριν πολλά πολλά χρόνια από την nuova elettronica. (τον έχω ακόμα στο πατρικό μου και δουλεύει τέλεια)

gsmaster
03-05-06, 20:14
Κάπου υπάρχει πρόβλημα στο dimmer (ααααντε θα μου πεις τώρα).
Μην σε παραξενύει καθόλου γιατί όταν το βάζεις απο την μία, περνάει η φάση μέσω της διαρροής και σε χτυπάει, ενώ απο την άλλη περνάει ο ουδέτερος που δεν σε χτυπάει.

amiga
03-05-06, 20:15
και τα εξαρτήματα!

amiga
03-05-06, 20:19
Περίεργο πάντως! Αφού το έφτιαξα ακριβώς ίδιο με του site, με το ίδιο pcb , χωρίς καμιά αλλαγή. ή.... μάλλον η μόνη διαφορά είναι ότι έχω βάλει διακόπτη στο 220V (είσοδο) με εσωτερικό ledακι και έχω και τους 2 πόλους πάνω του. Δεν νομίζω να έχει καμιά σχέση απλά έτσι το πα!

amiga
03-05-06, 20:23
Ξέχασα να πώ ότι τη στιγμή μου «χτυπάει» , συνεχίζει να «Χτυπάει» ακόμα και αν διακόψω την τροφοδοσία από τον διακόπτη, δηλαδή ακόμα και αν περνάει μόνο η φάση και η γείωση φυσικά.

Αν ακουμπήσω το δοκιμαστικό στην γείωση στην έξοδο ανάβει ελάχιστα και όταν βάλω το φισάκι ανάποδα ανάβει πολύ! Έλεγξα με ωμόμετρο τα καλώδια αλλά είναι όλα ok. γκρρρρρρρρρρρρρ

dkatselas
04-05-06, 08:39
Δόκιμασες να παρακάμσεις τον διακόπτη;
Επειδή δεν κατάλαβα με τον διακόπτη κόβεις και φάση και ουδέτερο;

amiga
04-05-06, 17:39
Μόνο τον ένα πόλο κόβω.
απλά για να ανάβει το εσωτερικό ledακι του έχω και τον δεύτερο στον 3ο ακροοδέκτη.

amiga
10-05-06, 11:01
Τελικά έφταιγε το κινέζικο καλώδιο του 1 ευρώ που πήρα έτοιμο με φισάκι.....
Αν σε κάποιο σημείο το λύγιζα κοβόταν η γείωση!!! Έτσι όπως κουνιόταν πότε πέρναγε πότε όχι.

amiga
16-05-06, 22:45
Καλά το λύσαμε το ένα πρόβλημα αλλά παρουσιάστηκε και άλλο….
Λοιπόν…. Μετά από λίγη χρήση παρατήρησα ότι το κολλητήρι ζεσταινόταν πολύ , το βγάζω , βάζω ένα πορτατίφ και βλέπω ότι το dimmer δεν δούλευε και η ισχύς ήταν πάντα η μέγιστη.
Άλλαξα το triac (αρχικά είχα το BTA04 και τώρα έβαλα το BT139) δούλεψε 5 λεπτά και πάλι τα ίδια….
Τι μπορεί να φταίει ;

(υπενθυμίζω ότι το κολλητήρι μου είναι ένα ERSA 25W)

ok1gr
17-05-06, 01:45
Να φταίει το κολλητήρι δεν νομίζω....
Μήπως έκανες λάθος στο κύκλωμα?

amiga
17-05-06, 11:39
όχι το έχω κανει ίδιο με αυτό απο το site. δοκίμασα και με το κιτ1030 της smartkit και εκεί μου το καψε.[/img]