PDA

Επιστροφή στο Forum : Μίξη Δύο Συστημάτων Ηχου 5.1



geobest
14-04-06, 17:13
Ακούστε το πρόβλημά μου και πείτε μου αν μπορώ να κατασκευάσω κάτι που θα μου το λύσει.

Έχω σε Δύο δωμάτια από 6 ηχεία ( Τέσσερα Κανονικά , Ένα Center και Ένα SubWoofer ) .
Τα καλώδια από όλα αυτά καταλήγουν στο ίδιο σημείο .
Επίσης στο ίδιο σημείο καταλήγουν και οι έξοδοι από τον Ενισχυτή και τον Ενισχυτή του Pc.

Μπορεί να γίνει κάποια κατασκευή που θα συνδέονται τα Δώδεκα Ηχεία και οι Δώδεκα Έξοδοι
των Δύο Ενισχυτών και να μπορώ να επιλέξω για κάθε ομάδα από τις δύο των ηχείων θα παίζει
από ποίον ενισχυτή ?

Ενισχυτής ---> Ομάδα ηχείων #1
Ενισχυτής ---> Ομάδα ηχείων #2

Ενισχυτής PC ---> Ομάδα ηχείων #1
Ενισχυτής PC ---> Ομάδα ηχείων #2

Ενισχυτής ---> Ομάδα ηχείων #1
Ενισχυτής PC ---> Ομάδα ηχείων #2

Ενισχυτής ---> Ομάδα ηχείων #2
Ενισχυτής PC ---> Ομάδα ηχείων #1

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-04-06, 19:55
Εγώ θα σου πρότεινα το πιο απλό που μου έρχεται στο μυαλό. Να χρησιμοποιήσεις 8 ρελε με τρείς μεταγωγικές επαφές το καθένα. Η πρώτη 4άδα θα επιλέγει το σύστημα των ηχείων και η δεύτερη 4άδα θα επιλέγει τους ενισχυτές (4 ρελέ χ 3 επαφές = 12 καλώδια ηχείων/ενισχυτών). Εάν σου αρέσει η ιδέα να σου ανεβάσω ένα σχηματικό διάγραμμα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-04-06, 19:58
...με αυτό το σύστημα θα δουλεύει πάντα ένας ενισχυτής με ένα σετ ηχείων. Εάν θέλεις να δουλεύει ταυτόχρονα και το άλλο σετ τότε τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα.

moutoulos
14-04-06, 20:23
Κατι αντοίστοιχο με ρελέ έχω φτιάξει και γώ, πολύ πιο απλό βέβαια .

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-04-06, 20:40
Δες ενα σκαρίφημα. Αυτό είναι για την περίπτωση του ενός ενισχυτή με ένα σετ ηχείων κάθε φορά. Το σχέδιο είναι για τα θετικά των σημάτων, για τα αρνητικά θα χρειστείς ένα ακόμα σαν αυτό που θα δουλεύει παράλληλα.

Danza
14-04-06, 22:11
Ωραίο φένεται αλλά για τα αρνητικά των ηχείων δέν χρειάζεται να φτιάξεις και άλλο κύκλωμα.. απλά ένωσε ολα τα αρνητικά των ηχείων και ενωσέ τα στα (-) των 2 ενισχυτών

radiodj105
17-04-06, 00:53
Κατι αντοίστοιχο με ρελέ έχω φτιάξει και γώ, πολύ πιο απλό βέβαια .
Τα πλακάκια από τον Λακιώτη τα πήρες;


Χε-χε-χε! Πιστεύω να μην τσαντίστηκες!

ok1gr
17-04-06, 02:07
@ moutoulos

Πολύ συμαζεμένο.... έχει και σχέδιο βλέπω...

κακώς
Πρέπει να το πουλάς για 15Ε :-)

Για να καταλάβετε που έχουμε καταντήσει
πχ. στους παλιούς ενισχυτές τηλέγωνα και τα λοιπά, το σχέδιο το έδιναν μέσα τζάμπα, τώρα πρέπει να το αγοράσεις 15Ε!!!
Αν είναι δυνατόν..
*offtopic sorry

moutoulos
17-04-06, 14:47
Τα πλακάκια από τον Λακιώτη τα πήρες;
Χε-χε-χε! Πιστεύω να μην τσαντίστηκες!
Γεία σου Βασίλη με τα αστεία σου :P :P
Να τσαντιστώ ... μόνο αμα μου έσπαγες κανένα πλακάκι ... \:D/ :ok: :mrgreen:


@ moutoulos
Πολύ συμαζεμένο.... έχει και σχέδιο βλέπω...
κακώς
Πρέπει να το πουλάς για 15Ε :-)
Για να καταλάβετε που έχουμε καταντήσει
πχ. στους παλιούς ενισχυτές τηλέγωνα και τα λοιπά, το σχέδιο το έδιναν μέσα τζάμπα, τώρα πρέπει να το αγοράσεις 15Ε!!!
Αν είναι δυνατόν..
*offtopic sorry
Απλά επειδή είναι πατέντα δικιά μου (με βάση όπως τα ήθελα) αν μου χαλάσει ο ρελές η κάτι
άλλο να ξέρω που έχω συνδέσει τι.
Το συγκεκριμένο "μεταφέρει" ήχο απο την κάρτα ήχου του PC στο HiFi,
και ρελές με επίχρυσες επαφές παρακαλώ :roll: .

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-04-06, 19:44
Γιώργο σου εστειλα email τα σχέδια, τα έλαβες;;

nikoskourtis
28-04-06, 04:34
Ρε Γρηγορη δεν περναει θορυβος απο το πηνιο των ρελε στον ηχο; Ηθελα κι εγω κατι παρομοιο νε ηχο και δεν εβαλα ρελε γιατι φοβομουν μηπως περναει θορυβος.

Εχω βρει στο internet ενα ολοκληρωμενο. Δεν ξερω αν βοηθαει. Παραθετω το datasheet.

nikoskourtis
28-04-06, 04:35
part 2

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-04-06, 09:47
Αυτό δουλεύει σε επίπεδο προενίσχυσης. Εάν το βάλεις στην έξοδο του ενισχυτή που θέλει ο φίλος, θα το "πάρεις" στο χέρι. Εξάλου εάν τα ρελέ τροφοδοτούνται με συνεχές ρεύμα π.χ. 12VDC δεν περνάει κανένας θόρυβος

moutoulos
28-04-06, 10:24
Ρε Γρηγορη δεν περναει θορυβος απο το πηνιο των ρελε στον ηχο;
Εντάξει βρέ δεν ήθελα να φτιάξω κάτι το αξιόλογο ..., την δουλεία μου ήθελα να κάνω.
Αν και δεν βγάζει καθόλου θόρυβο, σε αρκετή ένταση, μετα απο "τελείωμα τραγουδιού" δεν ακούγεται
τίποτα (βόμβος ή "φύσημα").

radiodj105
28-04-06, 12:48
Αν πάλι θέλεις να θωρακίσεις το ρελέ... ώστε να είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα υπάρξει ποτέ διαρροή (ή καλύτερα φύσημα και βόμβος)... μπορείς να το κάνεις!
'Ετσι είχα κάνει εγώ (ο ψείρας) που ήθελα να θωρακίσω ρελέ.
Τελικά το κόλπο με το κουτί από γάλα εβαπορέ "έπιασε" μια χαρά.

Προτείνω... όχι Νουνού, είναι ακριβό και είναι και κατσαρή η λαμαρίνα του.

Ιδανικό το γάλα Αγροκτήματα Αρόζα και κάτι β΄ διαλογής που λόγω κόστους έχουν ίσια λαμαρίνα.

^Active^
28-04-06, 17:58
Βασιλη δεν πιστευω να ειναι τιποτα γαλατα Βουλγαριας ???Οχι τιποτα αλλο θα σε παρει και κυνηγι ο Ευαγγελατος \:D/ \:D/ :lol: :wink:
Offtopic

nikoskourtis
29-04-06, 01:26
Δεν ειχα προσεξει οτι θα γινεται η επιλογη μετα τον ενισχυτη.
Συνεχες θα ειναι το ρευμα στο πηνιο του ρελε αλλα ποσο συνεχες; Αν εχει μια μικρη κυματωση μπορει αυτη να περασει στον ηχο αν μιλαμε βεβαια για χαμηλο σημα πριν την ενισχυση. Σιγουρα μετα τον ενισχυτη δεν επιρεαζει το ρελε την ποιοτητα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
29-04-06, 12:21
Δεν ειχα προσεξει οτι θα γινεται η επιλογη μετα τον ενισχυτη.
Συνεχες θα ειναι το ρευμα στο πηνιο του ρελε αλλα ποσο συνεχες; Αν εχει μια μικρη κυματωση μπορει αυτη να περασει στον ηχο αν μιλαμε βεβαια για χαμηλο σημα πριν την ενισχυση. Σιγουρα μετα τον ενισχυτη δεν επιρεαζει το ρελε την ποιοτητα.
Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Μην ξεχνας οτι οι ενισχυτές στις εξόδους έχουν ρελέ για την επιλογή των ηχείων Α και Β