PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση κολλητηριού



Panoss
19-04-06, 10:47
Έχω ένα Tecsol 30 βατ που δεν έχει γείωση. Έχω συνδέσει όμως το μεταλικό μέρος του, που συνδέεται και με τη μύτη του κολλητηριού, ένα καλώδιο που πηγαίνει στη γείωση της πρίζας.
Τώρα είναι γειωμένο το κολλητήρι μου?

leosedf
19-04-06, 11:21
Πιστεύω πως ναί. Αρκεί και η γείωση του σπιτιού να είναι ΟΚ.

Panoss
19-04-06, 11:56
Οκ σε ευχαριστώ φίλε μου. Δε νομίζω να χει πρόβλημα η γείωση του σπιτιού.

leosedf
19-04-06, 12:14
Τότε είναι εντάξει. :)

Chris Valis
19-04-06, 12:22
Έχω ένα Tecsol 30 βατ που δεν έχει γείωση. Έχω συνδέσει όμως το μεταλικό μέρος του, που συνδέεται και με τη μύτη του κολλητηριού, ένα καλώδιο που πηγαίνει στη γείωση της πρίζας.
Τώρα είναι γειωμένο το κολλητήρι μου?

Εντάξει μάλλον είναι, απλά πρόσεχε μήπως αρχίσει να λιώνει η μόνωση του καλωδίου και αρχίσει να μυρίζει. Αν το κάνει αυτό άλλαξε το με ένα κομμάτι καλωδίου σιλικόνης που είναι αμετάβλητο στην θερμοκρασία

Panoss
19-04-06, 14:47
Όχι, εντάξει είναι, δεν λιώνει η μόνωση. Έτσι κι αλλιώς θα το κάνω 'κανονικό' γειωμένο. (θα το 'γειώσω' !!!)
Θα το ανοίξω το κολλητήρι, βάλω καλώδιο 'σούκο' (έτσι δε λέγεται το καλώδιο και το φις που χει και γείωση?), και θα συνδέσω και τη γείωση στο μετταλικό τμήμα. Και θα 'χω προφέσιοναλ γείωση..όχι παίξε γέλασε..

radiodj105
19-04-06, 15:37
Έχω ένα Tecsol 30 βατ που δεν έχει γείωση.
Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να μου πεις από που το αγόρασες; Θέλω να το κάνω δώρο σε ένα φίλο γιατί έχω μάθει ότι είναι αξιόπιστο και σε λογική τιμή.

Για να μην φανεί διαφήμιση και "την πληρώσεις και εσύ", στείλε μου p.m. με το όνομα του καταστήματος.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε μου!

Panoss
19-04-06, 16:08
Βασίλη ελπίζω να έφτασε το p.m .
Δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται να λέμε ονόματα καταστημάτων!

gRooV
19-04-06, 17:51
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο, η σελίδα υπάρχει για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο πάνω στις κατασκευές μας και δεν έχει ανάγκη κανένα μαγαζί και καμία διαφήμιση.