PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη τροφοδοτικου PC σε 13,5 VDC



antonis_p
21-04-06, 00:10
Ενδιαφερομαι να μετατρεψω τροφοδοτικο pc σε 13,5V,
ειναι ενα γνωστο modification (κυκλοφορει συχνα),
εχει κανεις σχετικη εμπειρια;

Παραθετω link με το modification του Δανου (oz2cpu) Θωμα.
http://www.webx.dk/oz2cpu/radios/psu-pc1.htm
ο οποιος το εκανε να δινει 13,5V 14A continuous!

kostas30
21-04-06, 00:17
ΚΑΛΟ

moutoulos
21-04-06, 00:18
Άλλο ένα 13.8 V / 15 A from a PC Power Supply
http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply/index.htm

antonis_p
21-04-06, 00:43
Ενδιαφερουσα ειναι και η προταση του ιταλου Tony, I0JX.
Στην πραγματικοτητα η προταση του ειναι:
FEED YOUR RADIOS USING INEXPENSIVE PC POWER SUPPLIES,
δεν κανει ακριβως αυτο που με ενδιαφερει να κανω με ενα τροφοδοτικο pc
αλλα τεχνικα, αυτο που κανει ειναι πιο ευκολο...

http://www.qsl.net/i0jx/pcsupply.html

radiodj105
21-04-06, 01:22
Ενδιαφερομαι να μετατρεψω τροφοδοτικο pc σε 13,5V
Είχα προσπαθήσει να το κάνω παλιά, άλλα έφαγα τα μούτρα μου. Μπορεί να χρησιμοποιείς ένα τροφοδοτικό 450 Watt για PC αλλά πίστεψέ με, τροφοδοτικά για PC δεν μπορούν να δώσουν ούτε 3 Ampers. Εκτός πια, κι αν είμαι τόσο γκαντέμης και κατέστρεψα 3 τροφοδοτικά από PC χωρίς να καταφέρω το επιθυμητό. Αν και τα τροφοδοτικά αυτά είναι παλμοτροφοδοτικά, μόλις τροφοδοτούσα με τάση οποιαδήποτε συσκευή, γονάτιζε αμέσως το τροφοδοτικό. Πιθανόν δε, να μπούκωνε από RF πεδίο και γιαυτό τρελαινόταν έτσι. 'Οσο και αν παιδεύτηκα, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη

Αν όμως σε ενδιαφέρει, υπάρχει ένα πολύ καλό εργαστήριο που κατασκευάζει παλμοτροφοδοτικά (στο Αιγάλεω) σε ότι τάση ζητήσεις. Τα ίδια παλμοτροφοδοτικά, συνδέονται παράλληλα με μπαταρία (μολύβδου) για να την φορτίσουν και όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος, το κύκλωμά σου παίρνει από την μπαταρία. Αν σε ενδιαφέρει διεύθυνση, να ψάξω στα τιμολόγιά μου να σου πω. Οι τιμές του τύπου, πολύ φιλικές.

antonis_p
21-04-06, 07:37
Βασιλη,
υπαρχουν καποιοι στην Αθηνα που το κανουν αυτο,
ξερω οτι τα πουλανε modifi-καρισμενα ετοιμα στο hamfest στην Αθηνα
σε αστειες τιμες,
δεν εχω παει ομως τα τελευταια 5 χρονια και δεν γνωριζω προσωπικα ποιοι το κανουν,
μπορω ομως να μαθω.
Παντως ξερω οτι δεν παιρνεις την ταση απο τα 12Volts (κιτρινο καλωδιο)
αλλα πειραζεις την αλλη ταση (τα 5) που δινει τα πολλα Amperes
(22 continuous μου ειπαν σημερα το πρωι που ρωτησα)
ωστε να ανεβουν στην επιθυμητη.

radiodj105
21-04-06, 09:37
Βασιλη,
υπαρχουν καποιοι στην Αθηνα που το κανουν αυτο,
ξερω οτι τα πουλανε modifi-καρισμενα ετοιμα στο hamfest στην Αθηνα...
Δεν αντιλέγω. Πάντως το τροφοδοτικό που πήρα από την εταιρία αυτή ήταν επαγγελματικό. Μου τον σύστησαν μέσα από το εργοστάσιο της ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη. 'Οπως μου είπε και ο ίδιος προμηθεύει τη ΔΕΗ με τέτοια παλμοτροφοδοτικά.
Για 10Α τροφοδοτικό, (αλλά πραγματικά 10Α, δοκιμασμένα) είχα δώσει πρίν 2 χρόνια περίπου 100 ευρώ. Πραγματικά στον παλμογράφο, ακόμα και με μεγάλο φορτίο, δεν είχα καθόλου κυμμάτωση.
Δεν κάνω διαφήμιση, αλλά τα άξιζε τα λεφτά του.

nikoskourtis
21-04-06, 18:20
Φιλε radiodj105 τα παλμοτροφοδοτικα των pc μπορουν να δωσουν 20 και παραπανω αμπερ στα 12v (ειδικα τα πιο καινουρια). ΠΑντως και ενα παλιο πυ ειχα απο pentium 133MHz εδινε 4A με την ταση να μην πεφτει κατω απο τα 12v. Προφανως κατι σου πηγε στραβα στη μετατροπη που εκανες ή το τροφοδοτικο ειχε προβλημα.
A! και κατι που θυμηθηκα. Τα παλμοτροφοδοτικα των pc εχουν ενα ψιλοπροβλημα. Εχουν συνηθως ενα μονο τσιπακι για να ελεγχουν ολες τις τασεις. Αυτο εχει ως αποτελεσμα οταν πεφτει η μια ταση να ανεβαινει η αλλη. Δηλαδη: Τραβας απο την εξοδο των 12V 10A και απο την εξοδο των 5V δεν τραβας καθολου ρευμα. Τοτε το τσιπακι για να μην γονατισει η 12V (αντιλαμβανεται με την αναδραση την πτωση τασης) δινει περισσοτερη ταση ωστε με τις πτωσεις τασης απο το ρευμα να κρατηθει η ταση στα 12V περιππου. ταυτοχρονα ομως αυτο το παραπανω που δινει περναει και στα 5V τα οποια ανεβαινουν. Αντιλαμβανεται τοτε το τσιπακι το ανεβασμα των 5V και κατεβαζει την ταση. Τελικα δηλαδη ισορροπει σε τασεις μεσα σε καποια ορια για τα 5 και 12V. Δεν ξερω αν καταλαβες τι λεω. Παντως ο κατασκευαστης του τροφοδοτικου θερει οτι στο pc το τροφοδοτικο θα φορτιστει περιππου το ιδιο σε ολες τις εξοδους,αντε στα 5V να φορτιστει 70% και στα 12V 50 %). Σε καμια περιπτωση ομως δε θεωρει μηδενικη φορτιση στα 5V και 100% φορτιση στα 12V.
Αν μπορει καποιος να στο εξηγησει λιγο καλυτερα να το καταλαβεις.

antonis_p
26-04-06, 08:20
Switching Technology
Prior to 1980 or so, power supplies tended to be heavy and bulky. They used large, heavy transformers and huge capacitors (some as large as soda cans) to convert line voltage at 220 volts and 50 hertz into 5 volts and 12 volts DC.
The switching power supplies used today are much smaller and lighter. They convert the 50-Hertz (Hz, or cycles per second) current to a much higher frequency, meaning more cycles per second. This conversion enables a small, lightweight transformer in the power supply to do the actual voltage step-down from 220 volts (or 110 in certain countries) to the voltage needed by the particular computer component. The higher-frequency AC current provided by a switcher supply is also easier to rectify and filter compared to the original 50-Hz AC line voltage, reducing the variances in voltage for the sensitive electronic components in the computer.

Switching technology is also used to make AC from DC, as found in many of the automobile power inverters used to run AC appliances in an automobile and in uninterruptible power supplies(UPS). Switching technology in automotive power inverters changes the direct current from the auto battery into alternating current. The transformer uses alternating current to make the transformer in the inverter step the voltage up to that of household appliances (220 VAC).

Over time, there have been at least six different standard power supplies for personal computers. Recently, the industry has settled on using ATX-based power supplies. ATX is an industry specification that means the power supply has the physical characteristics to fit a standard ATX case and the electrical characteristics to work with an ATX motherboard.
PC power-supply cables use standardized, keyed connectors that make it difficult to connect the wrong ones. Also, fan manufacturers often use the same connectors as the power cables for disk drives, allowing a fan to easily obtain the 12 volts it needs. Color-coded wires and industry standard connectors make it possible for the consumer to have many choices for a replacement power supply.

antonis_p
26-04-06, 08:31
εδω φαινεται ποσο ρευμα μπορει να δωσει σε καθε μια απο τις τασεις του ενα τυχαιο PC switching ΑΤΧ τροφοδοτικο:
http://static.howstuffworks.com/gif/power-supply3.jpg
Ειναι σκοπιμο στα modifications να χρησιμοποιηθει η μικρη ταση, και να ανεβει στα 12 (13,8 ) γιατι αυτη ειναι που δινει τα πολλα Amperes.

radiodj105
26-04-06, 08:39
Switching Technology
Prior to 1980 or so, power supplies tended to be heavy and bulky. They used large, heavy transformers and huge capacitors (some as large as soda cans) to convert line voltage at 220 volts and 50 hertz into 5 volts and 12 volts DC.
The switching power supplies used today are much smaller and lighter. They convert the 50-Hertz (Hz, or cycles per second) current to a much higher frequency, meaning more cycles per second. This conversion enables a small, lightweight transformer in the power supply to do the actual voltage step-down from 220 volts (or 110 in certain countries) to the voltage needed by the particular computer component. The higher-frequency AC current provided by a switcher supply is also easier to rectify and filter compared to the original 50-Hz AC line voltage, reducing the variances in voltage for the sensitive electronic components in the computer.

Switching technology is also used to make AC from DC, as found in many of the automobile power inverters used to run AC appliances in an automobile and in uninterruptible power supplies(UPS). Switching technology in automotive power inverters changes the direct current from the auto battery into alternating current. The transformer uses alternating current to make the transformer in the inverter step the voltage up to that of household appliances (220 VAC).

Over time, there have been at least six different standard power supplies for personal computers. Recently, the industry has settled on using ATX-based power supplies. ATX is an industry specification that means the power supply has the physical characteristics to fit a standard ATX case and the electrical characteristics to work with an ATX motherboard.
PC power-supply cables use standardized, keyed connectors that make it difficult to connect the wrong ones. Also, fan manufacturers often use the same connectors as the power cables for disk drives, allowing a fan to easily obtain the 12 volts it needs. Color-coded wires and industry standard connectors make it possible for the consumer to have many choices for a replacement power supply.

I agree my friend, but I would appreciate it, if you could μετέφραζες αυτό το κατεβατό στην ελληνική.

antonis_p
26-04-06, 08:55
Καλημερα!
απο ο,τι βλεπω δεν δυσκολευεσαι ομως στην αναγνωση της αγγλικης (που ειρησθω εν παροδω ειναι και η γλωσσα των manuals, του διαδικτιου, των computers κλπ) :wink:
So, if you agree with the article, why do I have to translate it? και παλι καλημερα!

apollonic
25-11-12, 09:37
εγώ είδα τεχνικό ήλεκτρονικό του Μετσόβιου στην Λευκάδα που είχε μετατρέψει το τροφοδοτικό απο PC σε ρυθμιζόμενο. (εγώ είμαι ηλεκτρονικός πολυτεχνείου της Ρώμης αλλά δεν δούλεψα σαν ηλεκτρονικός ποτέ. Προτίμησα τον προγραμματισμό που είναι πιο δημιουργική ασχολία)
είχα ανάγκη από 12V / 10 Α για μια μικρή αντλία και ένα κατσαβίδι λιθίου που χάλασε και μου είπε να βραχυκυκλώσω το πράσινο με την γη και θα δουλέψει. Τα 10 Α τα πήρα μετρημένα. (με το κατσαβίδι, όχι την αντλία)
Τώρα θέλω μια μετατροπή για να το βάλω σε μια κάθετη ανεμογεννήτρια απο μια βενζινογεννήτρια 2-3 kW που σκέφτομαι να διαλύσω.
Το ερώτημα είναι : αυτό το 100-240V που γράφουν κάποια ότι δουλεύουν, είνα ομαλά στην μετάβαση ή έχουν κάποιο switch επιλογής αυτόματο? αν ισχύει το πρώτο θα είναι πολύ καλό.
γιατί μπορώ να το ρυθμίσω κάπου στην μέση με το κατάλληλο γρανάζωμα, για ένα μέτριο άνεμο. Σε πιο ισχυρό άνεμο θα υπάρχει σύστημα προστασίας της φτερωτής με μεταβολή της γωνίας.
και βέβαια να ανέβει η τάση στα 14-14,5V για να φορτίζει η μπαταρία (μέσω controler φωτοβολταϊκού παράλληλα με το πάνελ, με μια schottky όπως γίνεται συνήθως)
πάντως τα κυκλώματα που είδα πιο πάνω, είναι πολύ περίπλοκα, δεν νομίζω αυτός που είπα να τα έκανε έτσι.
Η ηλεκτρογεννητρια έχει ενσωματωμένο ένα AVR αλλά δεν ξέρω τις ανοχές του σε υπέρταση και μου φάινεται δεν είναι ηλεκτρικο/ηλεκτρονικό αλλά ελεγχει το γκάζι του κινητήρα. Επίσης δεν έχει μαγνήτες αλλά θέλει διέγερση από ειδικό τύλιγμα που έχει για αυτή την δουλειά και παίρνει στην εκίνηση ρεύμα από την μπαταρία που έχει και την κόβει μετά με ρελέ.
υπάρχει και η σκέψη να χρησιμοποιήσω ένα arduino για να φορτώνω μέσω ένος triac την αντισταση ενός θερμοσίφωνου όταν δίνει πολύ ρεύμα η ανεμογεννήτρια. Οπότε θα έχω και ζεστό νερό. Τέτοιες αντιστάσεις dummy load στα 12-24V βλέπω χρησιμοποιούν και οι controllers στις ανεμογεννήτριες με την έλικα του εμπορίου.
Το πρόβλημα με την όλη κατασκευή είναι το βάρος και το μέγεθος οπότε δεν μπορεί να μπεί πάνω σε στύλο αλλά θέλει πλατφόρμα. Ισως σε κάποια ταράτσα, αν διαθέτει κανείς , είναι αρκετά ψηλά.

Panοs
25-11-12, 12:31
γινετε να κανω καποια μετατροπη σε 2 τροφοδοτικα υπολογυστη να βγαζουν 30vcd και να τα συνδεσω σε σειρα για να εχω 2χ30 για εναν ενισχυτη?

KOKAR
25-11-12, 19:20
γινετε να κανω καποια μετατροπη σε 2 τροφοδοτικα υπολογυστη να βγαζουν 30vcd και να τα συνδεσω σε σειρα για να εχω 2χ30 για εναν ενισχυτη?

oxi δεν γινετε.

Panοs
25-11-12, 20:45
κριμα και ελεγα μπασ και γλυτωσω κανενα κιλο....:saad: