PDA

Επιστροφή στο Forum : δοκιμη τροφοδοτικου



billtech
27-04-06, 13:38
γεια σας.
ψαχνω τροπο να δοκιμασω ενα τροφοδοτικο που εχω κατασκευασει αν δουλευει ενταξει,δηλ.αν δινει και τα 10Α που το εκανα.
1-25v--10Α
ενα απλο μοτερακι μικρο που εβαλα δουλευε ενταξει αλλα το μοτερακι δεν τραβουσε και πολυ ρευμα.

moutoulos
27-04-06, 16:12
Αν επιλέξεις κάτι σαν μέσο όρο ας πούμε τα 20 βόλτ...
σύνδεσε μια αντίσταση (2-2,2ωμ 17βάττ), εφόσον έχεις ήδη "πάνω" αμπερόμετρο - βολτόμετρο,
και χωρίς να την "ξεχάσεις" πάνω γιατί θα καπνήσει, θα μετρήσεις (στο "γονάτισμα" του τροφοδοτικού)
αν σου βγάζει το ρευμα που θές.
Βέβαια για πολύ ώρα (εκτος απο την αντίσταση που θα καεί) πρέπει να έχεις και μεγάλες ψύκτες.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ !!!. :wink:

billtech
04-05-06, 12:07
σε ευχάριστω για την απάντηση σου αλλα δεν μπορεί να θα καούν τα ισχύος που έχω πάνω(mj2955) αν περάσει πολύ ρεύμα
δεν ξέρω πόσο ρεύμα θα περάσει από την αντίσταση. Το τροφοδοτικό μπορεί να δόσει μέχρι 10A.
όταν το τελειωσα την έπαθα επειδή βραχυκύκλωσε η έξοδος κατά λάθος και κάηκαν τα ισχύος.

Knight Rider
04-05-06, 13:55
Χωρις περιοριστη το εφταιξες? Δεν θυμαμαι τωρα, αν αντεχουν τα ισχυος τα 10Α, αλλα καλο θα ειναι να φτιαξεις και εναν περιοριστη ρευματος στα 10Α με αναδιπλωση, ξερεις μερικες αντιστασεις ενα τρανζιστορ κτλ. Ετσι θα γλιτωσεις απο τα βραχυκυκλωματα. Αν δεν αντεχουν φυσικα πρεπει να τα αλλαξεις. Και κατι extra. Εγω που εχω φτιαξει ενα τροφοδοτικο με πολλα καναλια, εκτος τα κυκλωματα προστασιας απο βραχ. εβαλα και ενα bargragh για να βλεπω την στιγμιαια συνολικη ισχυ. Αν και ειναι λιγο περιττο.

moutoulos
04-05-06, 16:53
billtech ... αν σου είναι εύκολο επισύναψε το σχέδιο να σου πώ λεπτομέρειες, γιατί έτσι δεν γνωρίζω , την ισχύ του μετασχηματιστή,
πόσα τρανζίστορ έχεις βάλει, τη χωριτικότητες, είναι, δεν είναι, με ολοκληρωμένο ... :wink:

billtech
17-05-06, 17:39
που θα βρω το σχηματικο του περιοριστη ρευματος στα 10Α με αναδιπλωση;
εχω δοκιμασει το τροφοδοτικο με ωμικο φορτιο και πηρα 9,5Α στη εξοδο αλλα οταν εβαλα μια λαμπα 6v/55w την εκαψε και εκαψε και τα τρανζιστορ ισχυος(MJ2955).ενω με της αντισταση δουλευε κανονικα με εχει χαζεψει.
εχω 4 τρανζιστορ παραλληλα και στους εκπομπους 0,1Ω/5W και τη σταθεροποιηση τασης την κανω με το ολοκληρωμενο lm317
μολις μπορεσω θα απισιναψω και το σχηματικο.
σας ευχαριστω.

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
18-05-06, 10:16
Οι λάμπες πυρακτώσεως όταν δεν διαρέονται από ρεύμα έχουν αντίσταση σχεδόν 0Ω. Γι'αυτό σου έκαψε τα ισχύος αφού δεν είχες περιορσμό ρεύματος ή προστασία από βραχυκύκλωμα.

billtech
18-05-06, 12:03
το σχηματικο ειναι το ιδιο με αυτο που υπαρχει (Κυκλώματα: Τροφοδοτικά ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 1.5-30V 10A) αυτο κατασκευασα.
που μπορω να βρω σχηματικο περιοριστη ρευματος;