PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα διακοπής τροφοδοσίας ανάλογα με την τάση



eebabs2000
04-05-06, 15:49
Γεια χαρά! Έχω ένα κύκλωμα που λειτουργεί με 9V. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κυκλωματάκι που να διακόπτει εντελώς τη τροφοδοσία, του πιο πάνω αν η τάση της μπαταρίας πέσει άυστηρα κάτω από κάποια τάση (να είναι ρυθμιζόμενο αν γίνεται) για παράδειγμα κάτω από 6.5V. Το κύκλωμα τραβάει ρεύμα 110 mA max.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

moutoulos
04-05-06, 17:04
#-o Με κάποιον τελεστικό ενισχυτή που να δουλεύει με 9βόλτ (LM741), σαν "συγκριτής",
με ρελέ στην έξοδο, οπού απο τον ρελέ θα περνάνε τα 9βόλτ, σαν συνέχεια στο υπόλοιπο κύκλωμα.

gsmaster
04-05-06, 17:38
Δεν θα πρότεινα ρελέ αλλά κάποιο mosfet, γιατί: μπαταρία + ρελέ = άσκοπη σπατάλη ρεύματος.

gsmaster
05-05-06, 02:16
Κάτι σαν αυτό εννοώ, το βάζω εδώ χωρίς να το έχω δοκιμάσει, πιστεύω να δουλεύει.

eebabs2000
05-05-06, 13:40
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Το MOSFET πιο είναι;

eebabs2000
05-05-06, 13:58
Α και κάτι άλλο: Αν η εκροή του ΜOSFET είναι στο θετικό και την έξοδο τη πάρω μεταξύ της πηγής S και της γης πειράζει; (Δε πιστεύω).

gsmaster
05-05-06, 16:15
Όχι δεν πειράζει.
Mosfet ισχύος βάλε όποιο θες να αντέχει στην τάση και το ρέυμα που θες. Δεν έχω κάνει καθόλου έρευνα αγοράς τι κυκλοφορεί σε αυτά τα ρεύματα. Σε μια κατασκευή μου χρησιμοποιώ το IRF540 αλλά είναι υπερβολικό γι αυτό που το θές.

lelek
22-01-13, 18:49
Με απλά λόγια θα μπορούσε κάποιος παιδιά να εξηγήσει τη λειτουργία του κυκλώματος??

Έτσι για να μαθαίνουν και μερικοί μερικοί... (εγώ??? πως σας πέρασε από το μυαλό... χαχα)

Τελικά δουλεύει το εν λόγω κύκλωμα?

her
22-01-13, 19:37
Ο τελεστικός ενισχυτής είναι σε συνδεσμολογία συγκριτή. Στην μια είσοδο του εφαρμόζετε μια σταθερή τάση χάρη της zener 3v. Στην άλλη είσοδο η τάση δεν είναι σταθερή αφού εξαρτάται από την τροφοδοσία. Οι τιμές των αντιστάσεων ρυθμίζουν την τάση κοντά στα 3V όταν η μπαταρία είναι καλή.

Όταν η μπαταρία είναι καλή τότε ο τελεστικός συγκρίνει τις δυο αυτές τάσεις και επειδή είναι μεγαλύτερη η τάση στον ακροδέκτη 3 με σχέση τον ακροδέκτη 2 του τελεστικού. Έτσι ο τελεστικός θα βγάλει μια τάση η οποία θα διεγείρει το mosfet. Αυτό με την σειρά του είναι σε αγωγιμότητα. Δηλαδή ο ακροδέκτης D και S. Έτσι στην έξοδο όλου του κυκλώματος έχουμε τάση

Όταν η μπαταρία είναι κακή η τάση στον ακροδέκτη 3 θα είναι μικρότερη από τον 2. Ο τελεστικός θα συγκρίνει τις τάσεις αυτές και η έξοδος του θα είναι 0V. Άρα το mosfet βρίσκεται σε αποκοπή. Έτσι στην έξοδο όλου του κυκλώματος δεν έχουμε τάση

Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ρώτα ότι θες. Μπορεί να έχω κάνει και εγώ λάθος.

lelek
22-01-13, 20:34
Ο τελεστικός ενισχυτής είναι σε συνδεσμολογία συγκριτή. Στην μια είσοδο του εφαρμόζετε μια σταθερή τάση χάρη της zener 3v. Στην άλλη είσοδο η τάση δεν είναι σταθερή αφού εξαρτάται από την τροφοδοσία. Οι τιμές των αντιστάσεων ρυθμίζουν την τάση κοντά στα 3V όταν η μπαταρία είναι καλή.

Όταν η μπαταρία είναι καλή τότε ο τελεστικός συγκρίνει τις δυο αυτές τάσεις και επειδή είναι μεγαλύτερη η τάση στον ακροδέκτη 3 με σχέση τον ακροδέκτη 2 του τελεστικού. Έτσι ο τελεστικός θα βγάλει μια τάση η οποία θα διεγείρει το mosfet. Αυτό με την σειρά του είναι σε αγωγιμότητα. Δηλαδή ο ακροδέκτης D και S. Έτσι στην έξοδο όλου του κυκλώματος έχουμε τάση

Όταν η μπαταρία είναι κακή η τάση στον ακροδέκτη 3 θα είναι μικρότερη από τον 2. Ο τελεστικός θα συγκρίνει τις τάσεις αυτές και η έξοδος του θα είναι 0V. Άρα το mosfet βρίσκεται σε αποκοπή. Έτσι στην έξοδο όλου του κυκλώματος δεν έχουμε τάση

Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ρώτα ότι θες. Μπορεί να έχω κάνει και εγώ λάθος.

Σ' ευχαριστώ πολύ Ηρακλή....

Για να ρωτήσω πρέπει να διαβάσω πρώτα να καλύψω μερικά κενά... αύριο νομίζω ότι θα' μαι έτοιμος γιατί όλο και κάποια απορία θα μου προκύψει.... :)

Και πάι σ' ευχαριστώ πολύ...

lelek
22-01-13, 20:42
Απλά γρήγορα γρήγορα να πω ότι ζητήθηκε κάτω από 6,5 V να κόβει και όχι κάτω από 3 V... εκτός κι αν δε δουλεύει έτσι το κύκλωμα..

Μάλλον θέλω διάβασμα...

her
22-01-13, 20:43
θα σε βοηθήσει πολύ
http://www.ee.teihal.gr/labs/electronics/web/downloads/theory/11_tel_amp.pdf