PDA

Επιστροφή στο Forum : ελέκτορ



xampos
05-05-06, 21:10
εχει παρει κανεισ το καινουριο τευχοσ του ελλεκτορ με το cd αξιζει ή μπα?

σταμ7
06-05-06, 01:05
κ'ωστα καλησπέρα αγόρασα το συγκεκριμένο τεύχος,έχει καποια κυκλώματα που αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι λιγα(ελπιζω να σε βοηθησα).

gsmaster
06-05-06, 18:36
Τo cd πάντως είναι πρόχειρα φτιαγμένο. Το html Interface του είναι για τα κλάματα, καλύτερα ανοίξτε τα pdf κατευθείαν απο το cd.

Απο κυκλώματα πάντως έχει αρκετά, ανάλογα τι ψάχνεις. Μερικά απο τα μικρά κυκλώματα που έχει έχουν ξαναπαρουσιαστεί σε παλιότερα τεύχη.

Σε γενικές γραμμές λέει πάντως, είναι μια καλή συλλογή κυκλωμάτων.

apxwvgr
23-05-06, 18:25
Μια και το εχω παρει και εγω αυτο το περιοδικο με το cd θελω αν μπορει να με βοηθησει καποιος. προσπαθω να φτιαξω (ειναι τα δευτερο κυκλωμα που φτιαχνω ειμαι newbie στα ηλεκτρονικα) το n220 - προγραμματιστης για τους pic16c84. εχω δυο αποριες. που θα βαλω το τσιπακι για να το προγραμματισω το μονο που βλεπω ειναι τρεις κλεμες. και δευτερη ερωτηση που μπορω να βρω centronic για τυπωμενο μια και σε δυο μαγαζι (κανιγγος) που πηγα μου λενε οτι δεν εχουν

ευχαριστω

venatici
23-05-06, 21:23
Στο αρθρο το λεει που συνδεεις τι, στο data sheet του pic θα βρεις τα ποδαρακια του RB7 DATA-13,RB6CLOCK-12,/MCLR - 4,VSS -5 , VDD -14.
Μιας και εισαι αρχαριος πρεπει να προσεξεις οτι πρεπει να δωσεις και μια ταση 12 V στο Vin.
Παντως αν θες την γνωμμη μου πριν μπλεξεις με την παραλληλη που πιθανον να στην εχει καβατζωσει καποιο scanner,να δωσεις ενα ευρω και να φτιαξεις το νο55 σε μια πλακετα γενικης χρησεως το οποιο θα δουλεψει κατα 99% , εαν δεν εχεις laptop.
Εαν θες το 220 μπορει να μπλεξεις με pull ups και με τασεις οδηγησης της παραλληλης και να θες καμια εβδομαδα πειραματα μεχρι να το πετυχεις.

apxwvgr
23-05-06, 23:10
ok thanks μαλλον θα παω για την 55. το μονο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι στη φωτογραφια εχει πανω απο το Pic16 μια μικρη πλακετα με μια αντισταση ενα λεντ και μια βαση (νομιζω). στο pcb που δινει δεν δειχνει κατι τετοιο

gsmaster
24-05-06, 00:53
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=462
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=463

Και τα δυο αξιόλογα, και με υποστήριζη για πολλά μοντέλα, και με υποστήριξη απο πολλά software.

venatici
24-05-06, 01:01
Αυτη η πλακετα ειναι για eeprom μνημες αν θες να προγραμματιζεις και τετοιες.

apxwvgr
24-05-06, 01:32
ευχαριστω για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις. θα τα μελετησω μες στη βδομαδα που θα εχω χρονο για το πιο θα διαλεξω